Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cate probe COVID-19 poate procesa simultan un aparat PCR ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Nu stiu daca aici e sectiunea potrivita de a discuta aceasta tema, dar ma gandeam ca cei care lucreaza cu aparate PCR din spitale sau clinici private stiu mult mai bine care este capacitatea de procesare a unui aparat PCR (sau cate probe poate procesa simultan un asemenea aparat) si cat timp dureaza prelucrarea testelor ? De asemenea, as vrea sa stiu daca in cadrul procesului de testare COVID-19 se folosesc chimic niste substante, nu stiu exact cum le spun, dar ca la analize, gen "reactivi" ?
Adica in aparat stiu ca se introduc eprubete sau numai una, cu proba unui singur pacient ? Sau cate probe poate prelucra consecutiv aparatul PCR de la mai multi pacienti ?

Edited by tony2012, 23 October 2020 - 13:14.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vrei sa-ti faci un business case?

#3
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Posted Image nu, nu toata lumea are intentia asta !

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de aparat. Poate pleca de la 50 si sa ajunga la 9000 in 24 de ore, in functie de ce aparat e folosit.

La noi majoritatea stiu 200 sau 400 de teste in 24 de ore.

#5
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Unul de generatie noua, 55000 de euro, cum e la Iasi, 450 de teste pe zi. Cel vechi care merge in paralel cu cel nou, 50 de teste pe zi.

#6
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012

View Posteiffel, on 23 octombrie 2020 - 13:26, said:

Depinde de aparat. Poate pleca de la 50 si sa ajunga la 9000 in 24 de ore, in functie de ce aparat e folosit.

La noi majoritatea stiu 200 sau 400 de teste in 24 de ore.
Deci, sa presupunem ca se recolteaza probe de la 200 de pacienti (rezulta 200 de teste) si se introduc toate in aparat sau se introduc calopuri de X teste (un test fiind de fapt o eprubeta ?). Si astfel pe parcursul a 24 de ore se pot face maxim 200 de teste. Ma interesa numarul de teste per calop si cat dureaza (daca exista aceasta notiune)?

LATER EDIT: Si softul are un modul care indica faptul ca pacientul are COVID, va arata pe un grafic anume sau cum functioneaza programul care indica prezenta COVID ?

Edited by tony2012, 23 October 2020 - 13:35.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Generatie noua... poate, dar depasit.

Uite ceva de generatie veche - se mai produce doar pana la sf anului viitor:
https://lifescience....instrument.html

Poate prelucra 1536 teste in 50 de minute. Sa zicem o ora cu manipularea.

Quote

si se introduc toate in aparat sau se introduc calopuri de X teste
Pai am zis mai sus - depinde cate teste poate face aparatul respectiv. Evident ca nu se pune cate un test odata.
Citeste linkul dat ai informatii acolo. Aparatul respectiv prelucreaza 1536 de teste simultan.

#8
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
1536 de teste simultan ? Cum asa ? Dar ce dimensiuni are aparatul ? Acum am vazut: 57.4 cm x 58.8 cm x 49.7 cm Dar cum intra in aparat 1536 de eprubete simultan ?

Si cum se adauga "reactivii", pentru ca zilele trecute vazusem pe youtube un documentar (nu mai dau acum de el) unde se arata ca pentru depistarea COVID-19 se folosesc niste substante care sunt produse doar de China si America si inca un stat. Plus ca probele trebuiesc centrifugate sau PCR-ul de fapt nu se ocupa de partea chimica ci doar rezultatele probelor se introduc in PCR care le aplica niste raze UV care sunt refractate de probe pe senzorul CCD a unei camere video si apoi soft-ul interpreteaza rezultatul !!! Ce indica soft-ul ? Traseaza un grafic sau cum isi da seama operatorul ca proba sau testul nr. X are COVID ?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Aparatul nu face decat sa multiplice ADN-ul sau ARN-ul viral. Atat.
Nu el detecteaza prezenta virusului.

Precum vezi si specifica:

Quote

For life science research only. Not for use in diagnostic procedures.
Ptr a vedea daca sunt pozitive sau negative se folosesc reactivii proiectati special ptr testarea Covid.
Aici depinde doar de protocolul realizat de fabricantul kit-ului de testare ptr interpretare. Depinde de la fabricant la fabricant.

Si in prezent sunt multe tari care fac aceste kituri. Elvetia, Germania, Arabia Saudita... si multi altii.

Mai departe... deja iti depasesti propriul subiect. Ai vrut sa stii cate probe poate prelucra un aparat PCR doar.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007

View Posttony2012, on 23 octombrie 2020 - 14:14, said:

1536 de teste simultan ? Cum asa ? Dar ce dimensiuni are aparatul ? Acum am vazut: 57.4 cm x 58.8 cm x 49.7 cm Dar cum intra in aparat 1536 de eprubete simultan ?

Si cum se adauga "reactivii", pentru ca zilele trecute vazusem pe youtube un documentar (nu mai dau acum de el) unde se arata ca pentru depistarea COVID-19 se folosesc niste substante care sunt produse doar de China si America si inca un stat. Plus ca probele trebuiesc centrifugate sau PCR-ul de fapt nu se ocupa de partea chimica ci doar rezultatele probelor se introduc in PCR care le aplica niste raze UV care sunt refractate de probe pe senzorul CCD a unei camere video si apoi soft-ul interpreteaza rezultatul !!! Ce indica soft-ul ? Traseaza un grafic sau cum isi da seama operatorul ca proba sau testul nr. X are COVID ?
Asta nu e business de viitor.In maxim 15-16 ani covidul o sa fie istorie.Ce faci cu aparatul ? Il pui pe Olx ? Posted Image

#11
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012

View Postvictord36, on 23 octombrie 2020 - 16:19, said:

Asta nu e business de viitor.In maxim 15-16 ani covidul o sa fie istorie.Ce faci cu aparatul ? Il pui pe Olx ? Posted Image
Nu-l pun pe olx, nu mai exagerati, o sa deschid un nou topic unde as dori informatii despre intregul proces sau cum decurge testarea covid din punctul de vedere a acelui care lucreaza in laborator, pentru ca nu s-a spus la TV clar detalii legate de acest lucru si uite ca, cred, ca sunt persoane care ii intereseaza!!!

Edited by tony2012, 25 October 2020 - 07:10.


#12
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
watermanPosted 25 October 2020 - 22:06
Mockerator

Grup: Senior Members
Posts: 21,708
Înscris: 17.05.2004
La unele clinici si spitale au făcut testu pe aparatu Schrodinger, de aia.
Ce dracu, e toată procedura pe net, care nu știe sa utilizeze google nu o va înțelege nici aici...

Am citat !
Ce nu s-a observat: waterman nu este moderator ci este Mockerator.
De ce va mai mirati ca s-a inchis topic-ul :"Testarea COVID-19, de la prelevarea probei si pana la rezultat ?"
Conspirationist vorbind, se ascunde ceva !
Altfel vorbind, nu este cazul sa afli ceva in plus !
Ni se spune ca toata procedura este pe net. Ok. Este pe net, dar ascunsa !
Attached File  mk1.png   34.12K   3 downloads

#13
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@waterman, you are summoned Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate