Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Recomandare multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
As avea nevoie de o multifunctionala, cat mai ieftina (maxim 400 lei). Functia de scanare este importanta. Ce mai este de-asemenea important sunt cartusele: sa fie ieftine. Am avut un Epson XP-225 pentru care puteam cumpara seturi de cartuse non-brand de pe ebay... functionau fara resoftare, fara nimic. As vrea sa fie ceva similar... sau macar cu cartuse/reincarcare ieftina.

Nu printez mult, pana in 50 de pagini pe luna. Stiu ca in cazul asta ar fi mai bine ceva cu laser, dar combinatia scanner + laser pare prea scumpa.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai cautat măcat pe forum, aproape zilnic e un topic cu același lucru ?


https://forum.softpe...ultifuncionala/


https://www.emag.ro/...rch-Action=view

E un pic mai scumpă.

Dar e și wireless, poți printa de pe telefon, etc. Plus că e laser, nu riști să se usuce / înfunde cartușele.

La 400 de lei și să coste puțin și refill-ul găsești numai refurbished, dar cu garanție, undeva la maxim 1000 de pagini listate.


Uite sună la firma asta, spui ce vrei, și te ajută.

Denumirea companiei: GROUPAMD
Adresa Sediului Social: B-Dul Carol 1 nr 105A, Craiova, Dolj
Telefon: 0726727603
Email: [email protected]

Edited by waterman, 21 October 2020 - 09:45.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Cand imprimanta e ieftina consumabilele sunt scumpe si invers.
Daca mai vrei sa aiba si scanner in banii astia... Un scanner nou singur e 300 de lei.

Plus ca din vara au inceput sa creasca preturile - isi iau oamenii acasa ptr scoala online.

Deci... Ori iei ce gasesti si te multumesti cu asta, ori mai strangi macar inca pe-atat sa-ti iei ceva serios - cel mai convenabil e acum cu sistem CISS - nu mai foloseste cartuse ci tus la bidon. Umplii cu el rezervoarele de culoare si te tine mai mult si costa si ma iputin chiar originalele.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect colegule cu CISS, e bun, super ok la preț / pagină, problema e că dacă nu listezi des se înfundă capetele și costă 70 % din imprimantă.
Și nu cred că e vreun CISS decent la 400 de lei.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Exemplu cam la nimereala :
1. Cea mai ieftina imprimanta :
https://www.emag.ro/...b/pd/DDZW9MMBM/
2. Cartuse compatibile :
https://www.cartuser...320&ssa_submit=
PS Varianta de mai sus nu are/nu am gasit cartuse reincarcabile( se reseteaza+ pot fi umplute acasa cu seringa+...= cost mic utilizare)
Faza lui waterman e valabila, uscare cerneala= avut imprimanta+ cartuse reincarcabile -> a murit imprimanta dar cartusele reincarcabile sunt bine mersi, da' tot ma sculam noaptea sa printez o pagina ca sa nu se usuce cerneala)

Edited by danb1961, 21 October 2020 - 10:05.


#6
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
HP - alea ieftine cel putin modelele de acum 5 ani functiona scanner-ul fara ca sa aibe cartuse, la Canon nu / sau trebuia o gramada de workaround sa faci un Canon sa mearga pe partea de scanare cu cartuse defecte.
Deci sfatul meu - te uiti daca poti sa ramai maca cu functia de scanare in cazul in care nu ai cartusele bune, si de aici incepi investigatia.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdanb1961, on 21 octombrie 2020 - 10:00, said:


Faza lui waterman e valabila, uscare cerneala= avut imprimanta+ cartuse reincarcabile -> a murit imprimanta dar cartusele reincarcabile sunt bine mersi, da' tot ma sculam noaptea sa printez o pagina ca sa nu se usuce cerneala)


Vecine, dacă listezi zilnic e bine ce ai pus tu.
Dacă ai schimbat trei seturi de cartușe ai dat banii de laser.

Dacă nu ai nevoie de color, cea mai bună idee e laser.
Investiția inițială oleacă mai mare, dar la 35 de lei toneru de nu știu câte pagini e mokangeală.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Strict referitor la faza cu uscare cerneala: lasi "trotineta" tot timpul in priza( nu consuma mult- intra in sleep)+ daca folosesti un"computer" zilnic ii dai astuia un task sa scoata o pagina de test 1-2 zile.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 20.05.2013
Eu am un HP luat la promotie in starea de urgenta - ma saturasem sa scriu delcaratiile de mana https://altex.ro/mul.../cpd/MLTW2G54A/ , dar eu am prins o promotie la 448 ron - peste bugetul tau. Pana acum a mers OK, are cartusul original dar s-a aprins becul pt a-l schimba, asa ca al luat acest cartus cu 54 ron - acum vad ca e redus la 39 ron .. https://www.emag.ro/...a/pd/DRKPLSBBM/

NU vad nimic sub 400 cu laser, iar HP-ul meu de cel mai basic, se conecteaza prin cablu, scaneaza /copiaza cate o pagina, nu are fata/verso etc. Dar isi face treaba, e usor de folosit ( mai putin partea de scanare care trebuie facuta din calculator), nu a prins hartia pana cum, si calitatea imprimarii e buna, desi becul pt schimbat toner e aprins.

Edited by unknown_35, 21 October 2020 - 10:33.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Și nu cred că e vreun CISS decent la 400 de lei.   
Pai am zis clar in fraza in care am pomenit Ciss-ul ca sa mai stranga macar dublu la cat are acum.

Quote

problema e că dacă nu listezi des se înfundă capetele și costă 70 % din imprimantă.
Initiatorul a zis 50 de pagini pe luna. E suficient.

Am Canon acum, am avut Canon si inainte - daca printam o pagina la 2 luni n-aveam probleme. Eventual ii dadeam din soft o curatare capate.
La un moment dat am tinut-o vreo 8 luni fara sa printez si avea capul uscat. Rezolvat in 30 de minute cu apa distilata. A mai functiona t2 ani pana s-a busit ceva si nu mai printa decat culorile de baza si a trebuit sa iau alta. Asta o am deja de 4 ani si n-are nimic. Dar tot printez 4-5 pagini pe luna.

Quote

Dacă nu ai nevoie de color, cea mai bună idee e laser.
Aici subscriu.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Posteiffel, on 21 octombrie 2020 - 09:47, said:


Deci... Ori iei ce gasesti si te multumesti cu asta, ori mai strangi macar inca pe-atat sa-ti iei ceva serios - cel mai convenabil e acum cu sistem CISS - nu mai foloseste cartuse ci tus la bidon. Umplii cu el rezervoarele de culoare si te tine mai mult si costa si ma iputin chiar originalele.
Cu ce sisteme ati avut experiente placute in ultima vreme, btw?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu folosesc CISS ci din cele normale cu cartus de cerneala - capul insa separat - sistemul de la Canon modelele vechi.
Insa cand o sa se strice asta o sa-mi iau CISS - e mai rentabil. Stiu persoana care are de 2 ani asa ceva si e super multumita.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Se da un colectiv format din 3 lebede studente la medicina.
Parintii dezbat problema unei imprimante/multifunctionale.
Unul dintre parinti imi trimite mesaj cu un site ce are laser monocolor refurbished si ar agrea aceasta alegere pentru ca ar putea fi reumplute cartusele.
Recomandati si voi o multifunctionala care sa poata fi reumpluta, inkjet sau laser. Oare o fi ok fara sa fie color?
Astea din Altex (doar ca exemplu), ar fi ok?
https://altex.ro/imp.../price/200-500/
Laser monocrom sau sa fie si color (inkjet)?

Sau nimic si sa se duca 100 de metri la un copy shop din apropierea U-urilor?

PS: ceva care sa permita reumplerea si resetarea cartuselor.

Edited by danghetau, 22 October 2020 - 12:52.


#14
neluuu

neluuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2007
Intreb si nu stiu daca aici trebuie:Cu ce soft merge scan la un hp deskjet 2320?,Trebuieste sa am net sa fiu online ?Rugaminte nu ma trimiteti pe hp suport nu am gasit raspunsuri  cu stima!

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Ma cam enerveaza multifunctionalele astea.
Am un batran HP 4100 caruia i-am comandat azi un HP21 negru sa vedem daca mai colaboreaza (asta e de rezerva).
Pana ieri am avut in HP2320 care nu mai printeaza desi i-am pus azi doua cartuse noi cumparate din Altex, am trimis la garantie cu totul.

Am de ales intre un HP2710 (220 de lei) care e tot inkjet si la care pot folosi cele doua cartuse luate azi plus abonament HP Ink (cartuse la cerere) sau un laser HP monocrom M140, la asta ar fi un cashbach de vreo 250 de lei, ajunge la 350 de lei final. Problema e ca multi se plang ca nu gasesc toner insa exista dar fara cip ori ce implica asta nu stiu acum. Se schimba cu ce e pe cartusul vechi, se cumpara altul, se incarca acasa sau neaparat la service... ???
Necesar lunar: cateva pagini, vreo 50, nu in fiecare zi, nu e musai color dar cateodata prinde bine.
M-am uitat si la CISS dar fiind tot inkjet exista acelasi risc de uscare a cernelii.

Ce ma sfatuiti sa aleg intre cele doua: 2710 ink color sau M140 laser monocrom?

#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Atentie la imprimantele HP M140we (in special cele cu terminatia "e") din ce am constatat nu poti folosi cartuse reumplute sau cartuse compatibile si doar originale. Daca pretul cartuselor originale nu este o problema pentru tine atunci poate fi o alegere bunicica.
Eu as alege mai repede o multifunctionala Brother sau Xerox (doar modele din linkurile de mai jos) unde nu sunt probleme la refill sau cartuse compatibile.

Pentru o idee despre preturi la consumabile si capacitatea cartuselor poti consulta linkurile de mai jos:
HP:
https://www.buzzprin...catalog/q/M140w

Xerox ( Xerox WC 3025)
https://www.buzzprin...atalog/q/3025bi

Si ce as alege eu: Brother (sunt mai scumpe dar cartusele au capacitate de 3000 de pagini, toate imprimantele printeaza autoamt fata-verso)
https://www.buzzprin...g/q/DCP-L2532DW

Seria DCP si MFC sunt multifunctionale iar seria HL sunt imprimante simple.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am comandat un HP2170e inkjet, ca tot am doua seturi de HP305.

Daca e sa nu fie asta, am in vedere ori un CISS ori acest gen de laser monocrom. Problema e ca multi reclama problema incarcarii, sunt cu cip (mai scumpe) sau fara cip dar probabil trebuie cip separat. Misto cand e ceva ce nu se pupa, acolo distractie.

Pe de alta parte, la asta comandata pot lua abonament HP Ink si nu mai am grija incarcarii, trebuie studiat putin ca nu am avut timp sa imi dau seama cat printezi si cand trimit cartusele.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 30.08.2006
Astea cu "e" in coada sunt problematice la reincarcare. Cu abonamentul de 50 de pagini pe luna la 20 lei si reportare de max 150 pagini, nu e o solutie proasta pentru moment. Dupa 3 ani ajungi la pretul unui laser cu ADF sau un CISS si iesi in pierdere. Abonamentele astea sunt mai mult pe firme. La 50 pagini pe luna, te tine cartusul laser demo un an. Urmatorul cartus compatibil e de 3000 pag. Depasesti pretul chiar si la un Epson ecotank care vine cu cerneala pentru 8.100 de pagini alb-negru și 6.500 color, cerneala originala. Considera cei 200 de lei dati pe imprimanta la experienta viitoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate