Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4735
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
In un contract se poate scrie orice clauza . Nu am vazut / citi un contract tip hidroelectrica ; ce se va intimpla dupa 31.03 ? valoarea contractata se poate schimba ?

#4736
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu amestecati perioada de valabilitate a ofertei cu perioada de valabilitate a pretului dupa ce inchei contractul.

Pana la 31.03 e disponibila oferta de pret.

Pretul este fix pentru o perioada de un an din momentul in care incepe contractul de furnizare cu ei.

#4737
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021
Cei care vreti sa treceti la Hidroelectrica - mergeti direct la ei pe site in zona de contractare, aici: https://client.hidro....ro/contractare si puneti actele.

Nu stati sa trimiteti pe mail ca dureaza mult mai mult. Daca ati trimis pe mail si nu v-au raspuns mai faceti o data prin site pentru ca va trimit actele automat si instantaneu.

#4738
hremus

hremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.08.2006

View Posthspinache, on 14 ianuarie 2022 - 09:13, said:

Dupa cit timp a fost contractarea si dupa cit timp a venit factura ? Factura online ?
contract din 22.11 , factura pe 14.01 (perioada 22.11 - 30.11)

#4739
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am aplicat azi pe site la hidroelectrica.
Contractul meu cu nova expira la starsitul lui feb.

#4740
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
Cu cate zile  inainte de expirarea contractului , se poate pleca de la vechiul furnizor?

#4741
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Oricand.

#4742
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpompilik, on 24 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Cu cate zile  inainte de expirarea contractului , se poate pleca de la vechiul furnizor?
364 de zile

#4743
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.04.2009

View Postpompilik, on 24 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Cu cate zile  inainte de expirarea contractului , se poate pleca de la vechiul furnizor?
De la vechiul furnizor pot pleca cu cost zero si in secunda 2 doar cei care n-au semnat clauze de plata a unui comision in caz de denuntare a contractului de furnizare cu pret fix inainte de expirare...ceilalti, fie raman captivi pana la expirarea contractului, fie platesc comisionul la schimbarea furnizorului, fie fac reclamatii peste reclamatii cat nu merita stresul...

#4744
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postav_myjob, on 24 ianuarie 2022 - 21:20, said:

De la vechiul furnizor pot pleca cu cost zero si in secunda 2 doar cei care n-au semnat clauze de plata a unui comision in caz de denuntare a contractului de furnizare cu pret fix inainte de expirare...ceilalti, fie raman captivi pana la expirarea contractului, fie platesc comisionul la schimbarea furnizorului, fie fac reclamatii peste reclamatii cat nu merita stresul...
exista contracte de furnizaare cu clauze de plata a comisioanelor daca pleci mai devreme de x zile???? chiar daca e pret fix??? nu prea cred\
Eu personal nu am auzit de asa ceva, am cu Enel pret fix si nu am asa ceva, am cunosctuti care au semnat cu Engie si electrica pret fix si nu au asa ceva....poate o exista dar eu nu am vazut, nu am auzit .

#4745
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.04.2009

View Postcuculea, on 24 ianuarie 2022 - 22:42, said:

exista contracte de furnizaare cu clauze de plata a comisioanelor daca pleci mai devreme de x zile???? chiar daca e pret fix??? nu prea cred\
Eu personal nu am auzit de asa ceva, am cu Enel pret fix si nu am asa ceva, am cunosctuti care au semnat cu Engie si electrica pret fix si nu au asa ceva....poate o exista dar eu nu am vazut, nu am auzit .
Exista OUG 143/2021...MET România Energy a trecut recent la fapte pentru GN si va trece cat de curand si pentru EE...
https://ro.met.com/u...-21-01-2022.pdf

#4746
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 24 ianuarie 2022 - 23:59, said:


Exista OUG 143/2021...MET România Energy a trecut recent la fapte pentru GN si va trece cat de curand si pentru EE...
https://ro.met.com/u...-21-01-2022.pdf

"......inclusiv în cazul refuzului de a semna contractul de furnizare" ??? Sunt sanatosi ?

Cum devine opozabil părții un contract neinsusit ?

Edited by Malineanu, 25 January 2022 - 09:05.


#4747
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Cum o fi cu pretul asta fix ? De exemplu, sa zicem ca la vara, pretul la energie va scade la 300 ron /MWh si ai contract cu 500 ron /MWh. O sa platesti 300 sau 500 ?

Edited by hackoo, 25 January 2022 - 10:35.


#4748
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
In mod logic 500 ca doar aia ai semnat.
Daca s-ar scumpi la 700 ai mai "face gat"?

#4749
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Nu, nu as face. Defapt nici nu am facut, doar eram curios.

#4750
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 25 ianuarie 2022 - 09:03, said:

"......inclusiv în cazul refuzului de a semna contractul de furnizare" ??? Sunt sanatosi ?
Cum devine opozabil părții un contract neinsusit ?

Nu intelegi tu, scrie chiar acolo: "Prin acceptarea ofertei de către Consumator, în scris, [...] inclusiv în cazul refuzului de a semna contractul de furnizare"
Deci intai semnezi un contract (adica oferta) prin care te obligi ca in viitor, sa semnezi un alt contract (adica contractul propriu-zis) inexistent la momentul semnarii ofertei.
Mor de ras..... :D

Pe de alta parte: "compensație de 60% din produsul dintre cantitatea rămasă de furnizat și prețul gazelor naturale".
Doua intrebari:
1 Cum se determina "cantitatea ramasa"? Cum stim cat voi consuma in viitor? Ne bazam pe estimarea de consum? Ma intreb daca pot da o estimare de 1 pe fiecare luna...
2 Oferta include estimarea de consum? Caci daca nu, cum se calculeaza compensatia in cazul in care am semnat oferta da' nu mai vreau sa semnez contractul?

Oricine poate fi furnizor de energie ca d'aia'i zice "liberalizare"... :D:D:D:D

#4751
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 26.01.2019
P.S. Am solicitat ANRE sa retraga licenta Met Romania pe motiv ca au depasit limita maxima de prostie... :D:D:D:D

#4752
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 25 ianuarie 2022 - 11:38, said:



Nu intelegi tu, scrie chiar acolo: "Prin acceptarea ofertei de către Consumator, în scris, [...] inclusiv în cazul refuzului de a semna contractul de furnizare"
Deci intai semnezi un contract (adica oferta) prin care te obligi ca in viitor, sa semnezi un alt contract (adica contractul propriu-zis) inexistent la momentul semnarii ofertei.
Mor de ras..... :D

Pe de alta parte: "compensație de 60% din produsul dintre cantitatea rămasă de furnizat și prețul gazelor naturale".
Doua intrebari:
1 Cum se determina "cantitatea ramasa"? Cum stim cat voi consuma in viitor? Ne bazam pe estimarea de consum? Ma intreb daca pot da o estimare de 1 pe fiecare luna...
2 Oferta include estimarea de consum? Caci daca nu, cum se calculeaza compensatia in cazul in care am semnat oferta da' nu mai vreau sa semnez contractul?

Oricine poate fi furnizor de energie ca d'aia'i zice "liberalizare"... :D:D:D:D

Cred că juriștii lor au nevoie de consiliere psihiatrica specializata, adică cu medici autorizati. Sau măcar un vraci iscusit, cu ceva renume.

Scrie clar in lege că un contract este supus negocierii părților. Nu se poate că acceptul părții - oferta - să atragă însușirea întregului -contractul - fara negociere și acceptul explicit al contractului.

Ăștia sunt juriștii de la Restart șomeri angajați la alții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate