Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stack suplimente si medicamente pentru Covid-19

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Ati uitat echinacea, untura de peste, multivita (poate trebuie si alte vit. in afara de C si D, nu se stie ce deficit are organismul), acetil-cisteina, noni, goji, moji si emoji.....

Regret ca nu am farmacie acum.

Daca ar fi asa de simplu, sa luam preventiv vit.D, nu ar mai fi 500.000 cazuri noi pe zi. Sau listele astea circula doar in Romania? Posted Image

#38
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Circula pe tot globul, dar majoritatea oamenilor nu sunt interesati nici sa le aiba in casa in caz ca le apar simptome..daramite sa ia preventiv

Eu iau din cand in cand D3 4000ui, C 500 si Zn 50 mg din lista aia

#39
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
https://www.evms.edu...19_Protocol.pdf
https://www.evms.edu...col-Summary.pdf

Update, se pare ca doctorul care face analizele a bagat famotidina la optionale
Optional: Famotidine 20-40 mg/day [49-55]. Low level evidence suggests that famotidine MAY
reduce disease severity and mortality. However the findings of some studies are contradictory.
While it was postulated that famotidine inhibits the SARS-CoV-2 papain-like protease (PLpro) as
well as the main protease (3CLpro) this mechanism has been disputed.[52] Furthermore, a single
study suggested that users of PPI’s had a significantly increased odds for reporting a positive
COVID-19 test when compared with those not taking PPIs, while individuals taking histamine-2
receptor antagonists were not at elevated risk.[56] This data suggest that famotidine may be the
drug of choice when acid suppressive therapy is required.

A bagat in schimb ca highly recomended Ivermectina, un antiparazitar despre care se vorbeste ca ar inhiba multiplicarea virusului
Un articol mai detaliat despre substanta
https://www.isglobal...id-19/2877257/0

Atentie: FDA a emis un warning ca nu cumva oamenii din disperare sa achizitioneze medicamentul in varianta veterinara
Ce parere aveti?

#40
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
eu mi-am procurat si 4 cutii de arbidol. nu strica.

#41
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Postr-bruce, on 30 octombrie 2020 - 22:36, said:

eu mi-am procurat si 4 cutii de arbidol. nu strica.

De unde l-ai luat...stiu ca Becali a adus in Romania. Dar poate l-ai luat din republica Moldova sau Rusia
Un test din iulie facut de niste chinezoi, concluzioneaza ca nu prea ar avea efect...Bine macar ca e safe
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7361300/
Am si eu o cutie de Tamiflu care e similar, dar e bun doar pentru gripa

Edited by stalker2142, 30 October 2020 - 22:45.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2020 - 13:12, said:


pt vitamina D e undeva la 40-50Euro analiza

daca ai o alimentatie echilibrata si diversificata, sau mai bine zis un stil de viata sanatos (implicand si somn de calitate, reducerea folosirii ecranelor noaptea) toatea aceste suplimente vor trebui luate in doze minime

Intre 60 si 70% din populatia adulta a Europei are deficit de vit D, mai mult la cei trecuti de 60 de ani.
O analiza pentru vit. D la Synevo costa 145 de lei. Si-a facut saptamana trecuta o ruda de-a mea.

Edited by Freddy12, 30 October 2020 - 22:47.


#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2020 - 19:02, said:


in loc de NAC poti folosi cu brio banala ceapa. Contine cisteina. Nu stiu in ce masura iti place sa gatesti acasa, daca iti place ceapa prajita sau, insa asta e delicioasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6y7zf9Lx-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


famotidina ma depaseste de ce e inclusa.
melatonina si aia e o risipa. Mai degraba 5htp. https://www.google.c...nt=firefox-b-ab dar tot nu vad legatura cu guvitu.
E pentru hiperaciditate, poate e nevoie pentru cei care iau vitamina C (acid ascorbic) in doze mari.

#44
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2020 - 19:02, said:

in loc de NAC poti folosi cu brio banala ceapa. Contine cisteina. Nu stiu in ce masura iti place sa gatesti acasa, daca iti place ceapa prajita sau, insa asta e delicioasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6y7zf9Lx-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceapa are si quercetina. Merge ceapa fiarta cu un pic de ulei (quercetina se dizolva in ulei si ajuta la absorbtie). Din pacate dureaza mult pina e absorbita suficienta quercetina ca sa fie antivirala, cam 2 saptamini de mincat zilnic ceapa. Si merele au quercetina, dar se elibereaza si mai greu.

#45
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Nac e folosit pentru efectul antioxidant in cazul covid. Dozele cred ca sunt prea mari ca sa poata fi luate natural. Ultimul studiu ce l-am vazut foloseau parca 600 mg NAC zilnic, iar in cazurile f grave au dat intravenos 20000 mg timp de o zi dupa care au continuat cu 600 mg zilnic.

#46
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Acid nicotinic lichid nu vrea nimeni?
Fumatorii?
Nicorette?

#47
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Poststalker2142, on 30 octombrie 2020 - 22:44, said:



De unde l-ai luat...stiu ca Becali a adus in Romania. Dar poate l-ai luat din republica Moldova sau Rusia
Un test din iulie facut de niste chinezoi, concluzioneaza ca nu prea ar avea efect...Bine macar ca e safe
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7361300/
Am si eu o cutie de Tamiflu care e similar, dar e bun doar pentru gripa
de la un vanzator de tigari. din start mi-a zis ca e de 3 ori pretul din moldova (republica). ca trece pe la mai multi.

#48
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Lactoferina, eventual in combinatie cu zincul s-ar putea sa ajute, sa fie antivirala: https://www.scienced...924857920303010

Ar trebui sa verifice un medic informatiile puse aici.

#49
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Ce parere aveti despre Dexametazona pastile sau injectabil
Clexane - anticoagulant injectabil

Sa le avem si pe astea la dispozitie acasa? sau daca ajungi in stadiul ala nu poti trai fara ventilare oricum ?

#50
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
In loc de clexane se poate folosi cu succes aspirina in doza mica anticoagulanta ( aspenter, thrombo ass etc)

Ultimul studiu ce-am vazut doza era de 81 mg parca (ciudata doza) dar a imbunatatit mortalitatea.

Dexametazona nu stiu exact in ce moment incep sa-l dea. WHO zice ca la bolnavii critici/sever, ori oral ori intravenos nu conteaza.  Dar bineinteles ca nu strica sa-l ai... inlocuitor poate fi metilprednisolon, prednison, hidrocortizon asa ca slabe sanse sa nu se gaseasca nici unul dintre astea.

Edited by Handicarpati, 18 November 2020 - 15:58.


#51
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Am luat de toate...

Attached Files



#52
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005

View PostFreddy12, on 30 octombrie 2020 - 22:45, said:



Intre 60 si 70% din populatia adulta a Europei are deficit de vit D, mai mult la cei trecuti de 60 de ani.
O analiza pentru vit. D la Synevo costa 145 de lei. Si-a facut saptamana trecuta o ruda de-a mea.

60 RON la policlinică cu trimitere. Soția are 6 ng/ml, aflând astfel motivul căderii masive a părului în ultimele săptămâni. Am reușit cu greu să găsesc vitamina D în farmacie întrucât deh, lumea își face rezerve, să se uite la ele cum stau în vitrină în așteptarea covidului.

#53
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostFreddy12, on 30 octombrie 2020 - 23:05, said:

E pentru hiperaciditate, poate e nevoie pentru cei care iau vitamina C (acid ascorbic) in doze mari.
se stinge cu o treime bicarbonat de sodiu

#54
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcraciuncostel, on 22 noiembrie 2020 - 18:36, said:

60 RON la policlinică cu trimitere. Soția are 6 ng/ml, aflând astfel motivul căderii masive a părului în ultimele săptămâni. Am reușit cu greu să găsesc vitamina D în farmacie întrucât deh, lumea își face rezerve, să se uite la ele cum stau în vitrină în așteptarea covidului.
se gaseste si natural, practic formele sintetice la vitamine sunt de evitat.
oua, peste, radacina de papadie (D2)
si foarte important - expunere suficienta la soare!

View Poststalker2142, on 18 noiembrie 2020 - 13:56, said:

Ce parere aveti despre Dexametazona pastile sau injectabil
Clexane - anticoagulant injectabil

Sa le avem si pe astea la dispozitie acasa? sau daca ajungi in stadiul ala nu poti trai fara ventilare oricum ?

daca nu ai pregatire medicala si nu stii ce faci e periculoas sa-ti injectezi chestii
plus ca tre sa ai pe cineva sa ti administreze, te descurci sa-ti faci singur in vena?
eu as paria ca nu :)
astea de obicei se fac prin branula, perfuzabil.

View Postder25, on 28 octombrie 2020 - 13:08, said:

Daca ar fi asa de simplu, sa luam preventiv vit.D, nu ar mai fi 500.000 cazuri noi pe zi. Sau listele astea circula doar in Romania? Posted Image
pentru unele sunt studii
da, uneori e al naibii de simplu
numai ca lumea s-a obisnuit ori sa aplice leacuri babesti fara nici un suport real, ori sa bagatelizeze remediile alternative, doua extreme la fel de periculoase
ideea principala este sa preintampini sejurul la ATI :)

nu stiu cat de eficiente sunt Kaletra si Redemsivir, ultimul am inteles ca nu ar fi recomandat de OMS. Am un amic care a fost spitalizat (nu grav) pt covid, is-a dat Kaletra si acum ii cade parul, basca faptul ca i s-a si albit :) Omul s-ar bucura sa-l aiba si mov, numa sa nu-i cada :)

asa ca prefer sa abordez altfel problema, macar ca nu e 100% sigura, imi da impresia ca ami am o sansa :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate