Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare pod nelocuit

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Umiditatea vine din camerele de jos, trece prin beton ca glontul prin branza.
Si temperaturile in pod scad sigur sub punctul de roua (depinde de umiditate, dar tipic de ordinul a 10 - 15 gr C).

#74
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Si pentru a opri pierderile catre camerele neincalzite se mareste zona izolata cu 1 metru, cam atat e conductia termica a betonului.

#75
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 10:26, said:

Umiditatea vine din camerele de jos, trece prin beton ca glontul prin branza.
Si temperaturile in pod scad sigur sub punctul de roua (depinde de umiditate, dar tipic de ordinul a 10 - 15 gr C).

Nu va suparati pe mine, dar cred ca exagerati ! Ne este cazul sa fim mai catolici decat Papa, si sa aruncam aiurea cu banii !!Posted Image

De aproximativ 20 de ani lucrez in domeniul constructiilor, in zona invelitorilor, si am vazut zeci ( fara nici un fel de exagerare ), de case locuite, care aveau pod. Am avut ocazia sa vad poduri si acoperisuri realizate cu 20-25 de ani in urma, deci o perioada destul de mare de "utilizare" a casei. Va rog sa ma credeti ca nu imi aduc aminte sa fi sesizat la vre-una din ele vreo problema legata de condensul pe placa din pod. Nici nu cred ca ar avea cum deoarece placa de beton este destul de calda ( asa cum spunea si colegul Sergiu caldura sau frigul trec usor printr-un beton, mai ales ca placa nu cred ca are o grosime mai mare de 30 cm ), iar condensul se formeaza pe partile reci ale constructiei. Este adevarat, peste 90% din aceste constructii au o izolatie minima intre capriori ( la casele mai vechi acesta este mai slaba, in jur de 10 - 12 cm, de obicei egala cu "grosimea" capriorilor ).

Dupa parerea mea, condensul in pod ar putea sa apara pe geamuri ( daca exista ), sau pe spatele invelitorii ( fiind vorba de o casa veche s-ar putea ca invelitoarea sa fie din tabla zincata plana, fara folie anticondens ).

#76
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 07:34, said:

Mie mi se pare ca te complici mult, si ca rezultatele nu vor fi cele dorite.
Crezi tu ca daca vei izola doar jumatate din placa respectiva, vei rezolva problema ? Betonul este un prost izolator si caldura/frigul din zona neizolata se vor transmite ( intr-o masura mai mare sau mai mica ), si in zona izolata, deci lucrarea in sine va avea un randament mic.
Eu in locul tau nu as folosi nici o bariera de vapori ( ma refer la placa ), deoarece nu cred ca intr-un pod nelocuit ( diferenta de temperatura intre exterior si interior nu este la fel de mare ca in cazul spatiilor locuite, si cred ca nici nu prea ai asa multi factori de umiditate ), vei intruni tu conditiile de punct de roua. La banii pe care ii economisesti renuntand la bariera de vapori, as mai adauga ceva si as pune termoizolatie pe intreaga suprafata a placii.
Mulțumesc, însã deasupra vatei de sticlã cu ce sã acopãr pentru a proteja de praf? Pun 20 cm de vatã de sticlã tip rolã.

Edited by vRusu, 02 January 2022 - 18:14.


#77
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 12:19, said:

pe spatele invelitorii ( fiind vorba de o casa veche s-ar putea ca invelitoarea sa fie din tabla zincata plana, fara folie anticondens ).
Folia anti-condens NU protejeaza invelitoarea de condens. NU acesta este rolul ei.

Folia anti-condens se pune tot pentru ca sa se elimine umiditatea din pod catre invelitoare dar sa opreasca apa de ploaie care eventual se infiltreaza prin invelitoare.

#78
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostvRusu, on 02 ianuarie 2022 - 18:13, said:

Mulțumesc, însă deasupra vatei de sticlă cu ce să acopăr pentru a proteja de praf? Pun 20 cm de vată de sticlă tip rolă.
Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare. Din cate am inteles, tu vrei doar sa "intinzi" pe placa role de vata, pe care sa le acoperi cu ceva sa nu intre praful.
Deoarece nu ai spus nimic referitor la structura acoperisului, as vrea sa te intreb eu daca aceasta este izolata.
In cazul in care nu este izolata, nu ar fi o idee mai buna sa izolezi intai acoperisul ?

Daca as fi in locul tau, as proceda in felul urmator: as izola bine acoperisul ( aici as folosi si o bariera de vapori ), dupa care as izola si placa ( usor, in timp, in functie de buget, incepand cu zonele care ma intereseaza cel mai mult ), folosind un polistiren de o calitate mai buna ( coeficienti termici mai buni si rezistente mecanice mai mari ).

#79
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Nici nu cred ca ar avea cum deoarece placa de beton este destul de calda
Cand pui vata peste placa de beton, placa ramane calda.
Condensul apare IN VATA.

Pe partea dinspre beton, vata are sa zicem 20 gr. C
Pe partea din sus, vata are 5 gr. C sau cat o fi temperatura ambientala in pod.
Asta inseamna ca in miezul vatei, temperatura scade liniar de la 20 gr la 5 gr, pe masura ce urci in mizeul vatei. La un moment dat, temperatura scade sub 10 - 15 gr. C, in miezul vatei. Acolo se face condensul.

#80
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 19:01, said:

Folia anti-condens NU protejeaza invelitoarea de condens. NU acesta este rolul ei.

Nici nu am zis asa ceva, nu stiu de unde ai dedus asta ! Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie.

Incerc sa explic putin mai detaliat ce am vrut sa spun in postarea de mai sus: vaporii de apa din casa ajung in structura acoperisului, unde intalnesc invelitoarea din tabla, pe spatele careia condenseaza 9 aceasta fiind foarte rece ), transformandu-se in picaturi de apa. Aceste picaturi de apa deterioreaza in timp structura acoperisului ( fie vorba intre noi, afecteaza si tabla - ma refer la tabla zincata instalata direct pe astereala, fara folie ).

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 19:04, said:

Cand pui vata peste placa de beton, placa ramane calda.
Condensul apare IN VATA.

Pe partea dinspre beton, vata are sa zicem 20 gr. C
Pe partea din sus, vata are 5 gr. C sau cat o fi temperatura ambientala in pod.
Asta inseamna ca in miezul vatei, temperatura scade liniar de la 20 gr la 5 gr, pe masura ce urci in mizeul vatei. La un moment dat, temperatura scade sub 10 - 15 gr. C, in miezul vatei. Acolo se face condensul.
Te grabesti cu presupunerile, si intorci cuvintele in avantajul tau !!!Posted Image  Dar mie imi place, pentru ca din contradictii se naste progresul !!!Posted Image
Daca ar fi asa cum zici tu, si in pod s-ar  indeplini asa usor conditiile de punct de roua, de 40 de ani de cand este casa, ar fi numai mucegai peste tot. Colegul nu a precizat nimic de asa ceva, el vrea doar sa isi imbunatateasca confortul in casa reducand pierderile de caldura din zona tavanului.

#81
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Kolfleading - a explicat destul de clar, si nu doar acum, ci o face destul de mult si des aducand constant o contributie inestimabila forumului, e indicat sa nu se genereze confuzie prin postari in graba.

#82
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdanciusergiu84, on 02 ianuarie 2022 - 20:04, said:

Kolfleading - a explicat destul de clar, si nu doar acum, ci o face destul de mult si des aducand constant o contributie inestimabila forumului, e indicat sa nu se genereze confuzie prin postari in graba.
Nici nu m-am gandit sa pun la indoiala contribuita pe care o aduce Kolfleading la acest forum, doar ca, pe aceasta speta avem pareri diferite. Posted Image Este ceva gresit in a avea alta parere ?

Daca tie iti este asa clar, foarte bine ! Posted Image  Pentru mine nu este asa clar ( poate pricep eu mai greu ), desi am fost la niste cursuri care tocmai asta tratau ( aparitia condensului in structura acoperisului ). 15 ani am vandut si instalat folii anticondens ( la invelitorile pe care le montam ), si bariere de vapori. S-ar putea ca atunci cand eu vindeam si montam produse Dorken ( Delta Vent-S, Delta Foxx, Delta Reflex, Delta Trela, etc. ), Kolfleading sa nu prea fi avut treaba cu barierele de vapori.
In 2016 mi-am " rupt" genunchii, si am fost nevoit sa renunt la montajul invelitorilor ( cand faci acoperisuri toata ziua, soliciti foarte mult articulatiile, si doctorul mi-a spus ca daca nu vreau sa ajung la proteza trebuie sa schimb domeniul ), si de atunci ma ocup exclusiv cu montajul ferestrelor de mansarda. Asta inseamna ca am "deschis" foarte multe acoperisuri, unele mai vechi, altele mai noi, si am avut ocazia sa vad ce se intampla in timp in structura lor ( cand montezi ferestre de mansarda dai joi din astereala, din termoizolatie, vezi capriorii, etc. ).

Am toata aprecierea pentru Kolfleading si pentru timpul pe care il acorda forumului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu intodeauna de acord cu el. Posted Image . Referitor la ce ai spus mai sus, eu cred ca tu te-ai grabit sa postezi, aparadu-l pe Kolfleading, fara sa fie nevoie. Este o simpla dezbatere, din care utilizatorii forum-ului trebuie sa isi faca o parere, si sa extraga informatiile pe care le cred corecte.

#83
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 19:19, said:

Incerc sa explic putin mai detaliat ce am vrut sa spun in postarea de mai sus: vaporii de apa din casa ajung in structura acoperisului, unde intalnesc invelitoarea din tabla, pe spatele careia condenseaza 9 aceasta fiind foarte rece ), transformandu-se in picaturi de apa. Aceste picaturi de apa deterioreaza in timp structura acoperisului ( fie vorba intre noi, afecteaza si tabla - ma refer la tabla zincata instalata direct pe astereala, fara folie ).
Folia anti-condens de sub invelitoare NU rezolva aceasta problema.
Folia anti-condens permite sa se formeze condens in continuare.

Daca insa ai avea bariera de vapori pe partea calda a izolatiei ... n-ai mai avea condens pe invelitoare.

Solutiile ar fi:
1. Ventilarea podului, umiditatea sa se elimine prin alte parti, pe alte gauri. De fapt asta este explicatia ca in multe cazuri nu gasesti mucegai in pod - exista aerisiri prin care se elimina totusi umiditatea, dar asta inseamna si pierderi mai mari de caldura.

2. Bariera de vapori pe partea calda a izolatiei

Fara bariera de vapori poti sa ai condens in vata iarna si sa se usuce vara. Problema este ca iarna vata umeda tine de cald ca o pereche de sosete ude.

Edited by kolfleading, 02 January 2022 - 21:34.


#84
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 10:26, said:

Umiditatea vine din camerele de jos, trece prin beton ca glontul prin branza.
Si temperaturile in pod scad sigur sub punctul de roua (depinde de umiditate, dar tipic de ordinul a 10 - 15 gr C).

Placa de beton este o bariera de vapori, Sd beton  este ~ 10 pentru o grosime de 15cm

Edited by pine, 02 January 2022 - 21:39.


#85
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 21:33, said:

Folia anti-condens de sub invelitoare NU rezolva aceasta problema.
Folia anti-condens permite sa se formeze condens in continuare.
Daca insa ai avea bariera de vapori pe partea calda a izolatiei ... n-ai mai avea condens pe invelitoare.

Kolfleading, la ce problema te referi tu ??? Poate nu inteleg eu !!!

Rolul foliei anticondens ( de aici vine si numele ), este de a permite vaporilor de apa din casa sa treca rapid in exterior, unde intalnind o suprafata rece ( in speta, invelitoarea ), sa condenseze, blocand in acelasi timp infiltratia picaturilor de apa ( care tocmai s-au format ), in structura acoperisului.
Este adevarat, folia anticondens permite sa se formeze condens, dar ( in cazuri normale de exploatare ), acesta se formeaza in exteriorul structurii acoperisului, iar picaturile de apa aparute, nu vor ajunge in structura acoperisului, tocmai datorita foliei anticondens ( folia anticondens lasa vaporii sa migreze in exterior, dar nu lasa picaturile sa ajunga in interior ).

Cand spui ca " Daca insa ai avea bariera de vapori pe partea calda a izolatiei ... n-ai mai avea condens pe invelitoare.", te inseli. Vei avea condens pe invelitoare, numai ca intr-o cantitate mult mai mica, cantitate care in mod normal nu iti va afecta invelitoarea sau structura acoperisului.

#86
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 22:06, said:

Kolfleading, la ce problema te referi tu ??? Poate nu inteleg eu !!!
Din postarile tale am ramas cu ideea ca tu consideri folia anti-condens o masura de a evita condensul pe invelitoare, ceea ce este gresit.

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 22:06, said:

numai ca intr-o cantitate mult mai mica, cantitate care in mod normal nu iti va afecta invelitoarea sau structura acoperisului.
Deci ...asta-i cam ca si cum n-ar fi...
Deci bariera de vapori functioneaza. Cat de mica este cantitatea depinde de cat de bine a fost montata.

Daca ai aerisire in pod nu se face condens pe invelitoare. Dar daca pui vata pe placa, se va face condens in vata. Posibil ca vara sa se usuce, dar iarna isi pierde din proprietatile termoizolante.

#87
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Am simulat in ubakus niste situatii apropo de discutia de mai sus (pentru ca asa o sa fac si la mine).

In cazul izolatiei pe placa (cu vata sau polistiren) cel mai mult conteaza sa ai podul foarte bine ventilat cu aer de afara. Cu sau fara bariera de vapori nu se face condens. Daca podul este inchis sau incalzit apare condensul.

#88
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Bine ca nu ai mai postat ieri, ca nu puteam sa iti mai raspund. Posted Image Fiind user nou am "alocate" un numar de maxim 10 postari pe zi.

Din postarile tale am ramas cu ideea ca tu consideri folia anti-condens o masura de a evita condensul pe invelitoare, ceea ce este gresit.
Nici macar nu mi-a trecut prin cap asa ceva.

Deci bariera de vapori functioneaza.  
Da, functioneaza, are un rol destul de important, dar conteaza mult unde si cum este instalata.

Cat de mica este cantitatea depinde de cat de bine a fost montata.
Si la fel de importanta este cantitatea de vapori din casa. Una este sa ai la mansarda 30 de ghivece cu flori si un acvariu, si alta este sa fie un spatiu de depozitare.

Daca ai aerisire in pod nu se face condens pe invelitoare.
Se face, dar intr-o cantitate mult mai mica. Daca insisti, intr-o dimineata, iti fac o poza in podul casei batranesti a bunicilor mei. Podul este neizolat, permanent deschis ( are doua lucarne care nici macar nu cred ca au geam ), si cu toate astea, pe spatele invelitorii ( tabla zincata lisa ), se vad broboane de apa.

Dar daca pui vata pe placa, se va face condens in vata.
Este parerea ta, nu mai insist, prefer sa lasam discutia la nivel de dezbatere. Nu imi plac polemicile, deci prefer sa ma opresc aici. Posted Image .

#89
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013

View Postmircea812, on 03 ianuarie 2022 - 08:44, said:

Am simulat in ubakus niste situatii apropo de discutia de mai sus (pentru ca asa o sa fac si la mine).

In cazul izolatiei pe placa (cu vata sau polistiren) cel mai mult conteaza sa ai podul foarte bine ventilat cu aer de afara. Cu sau fara bariera de vapori nu se face condens. Daca podul este inchis sau incalzit apare condensul.

Am un pod inchis. Podeaua podului (tavanul camerelor) are urmatoarea structura (dinspre camere spre pod): rigips- bariera vapori - vata 20cm - scandura. Acoperisul nu este izolat. Tabla este montata pe caroiaj de sipci, folie si scandura. Nu am condens deloc in pod.
Deci ubakus ala spune prostii.

#90
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postblackiesasha, on 03 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Am un pod inchis. Podeaua podului (tavanul camerelor) are urmatoarea structura (dinspre camere spre pod): rigips- bariera vapori - vata 20cm - scandura. Acoperisul nu este izolat. Tabla este montata pe caroiaj de sipci, folie si scandura. Nu am condens deloc in pod.
Deci ubakus ala spune prostii.

exact structura asta o am si eu, grinzile si astereala sunt umede uneori, depinde de temperatura exterioara, n-as zice ca minte asa tare Ubakus :-\ Bine, e drept ca eu banui in 2 locuri ca bariera de vapori nu e etansa, dar n-am reluat lucru la tavanul d el aparter, am sa vad atunci daca e folia dezlipita/ne-etansa, sau e alta cauza.

Edited by l_stoian79, 03 January 2022 - 15:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate