Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare pod nelocuit

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Stadiul la gata a fost putin exagerat. Nu am pus inca parchetul. Daca aduc niste role de vata si alte cateva materiale in pod nu consider ca fac santier. Iau in calcul si izolarea placii, insa daca acoperisul e izolat cum trebuie, podul si automat placa ar trebui sa ramana calde, deci nu vad de unde ar veni acel condens. Era condens daca nu izolam acoperisul si se racea placa.

Edited by carstos, 18 October 2020 - 16:11.


#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
faci cum vrei,dar este gresit

#21
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 carstos, on 18 octombrie 2020 - 16:03, said:

.... insa daca acoperisul e izolat cum trebuie, podul si automat placa ar trebui sa ramana calde, deci nu vad de unde ar veni acel condens. Era condens daca nu izolam acoperisul si se racea placa.
Vezi ca nu stii doar presupui si o faci gresit . Placa de beton nu va fi in vecii vecilor calda , nu te amagi cu o prostie . Ma rog, vad ca nu vrei sa inveti si tu stii mai bine=> de aia ma mir ca ai deschis topic din moment ce tu intrebi si tot tu dai solutia ....
Sa desfaci tavanul de placi de gips carton sa vezi ce negreala o sa ai pe tavan sub placa de beton dupa un sezon de iarna in care locuiesti acolo .

#22
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@initiator, podul are aerisire?
Daca nu, iti asumi costul de incazire si a podului (dpmdv nu-i chiar o gaura in cer )?

#23
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
O sa izolez si placa deasupra etajului pentru siguranta. Polistirenul extrudat se lipeste cu ceva de placa sau pur si simplu se aseaza pe placa dupa care vii cu OSB?

Edited by carstos, 18 October 2020 - 17:00.


#24
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 smddms, on 18 octombrie 2020 - 16:29, said:

Vezi ca nu stii doar presupui si o faci gresit . Placa de beton nu va fi in vecii vecilor calda , nu te amagi cu o prostie . Ma rog, vad ca nu vrei sa inveti si tu stii mai bine=> de aia ma mir ca ai deschis topic din moment ce tu intrebi si tot tu dai solutia ....

Scopul nu era ca eu sa centrez si tot eu sa dau cu capul :) Nu merg pe principiul ca stiu eu mai bine, am deschis topicul cer si parerea altor persoane mai pricepute. Cumva stiam ca trebuie sa izolez si placa de peste etaj, doar ca am prezentat solutia la prima etapa care mi se pare cea mai importanta, sa opresc transferul de caldura cu exteriorul.

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 smddms, on 18 octombrie 2020 - 16:29, said:

Ma rog, vad ca nu vrei sa inveti si tu stii mai bine=> de aia ma mir ca ai deschis topic din moment ce tu intrebi si tot tu dai solutia ....  
Ce sa facă și el , ca unu' zice intr-un fel , fără a-și prezenta competentele, și altu' zice tocmai invers, la fel, dpmdv,  doar pareolog.
Ca sa facă ce e corect, prezentati și date și rezultate concrete, cu studiile aferente.

#26
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 carstos, on 18 octombrie 2020 - 17:34, said:

.. doar ca am prezentat solutia la prima etapa care mi se pare cea mai importanta, sa opresc transferul de caldura cu exteriorul.
Ca sa faci eficient chestia asta intai te ocupi de placa de beton  ca aia e prima cauza a pierderii de caldura nu acoperisul cu capriorii care sunt la 1,6 m distanta .

 cristobob, on 18 octombrie 2020 - 18:05, said:

Ce sa facă și el , ca unu' zice intr-un fel , fără a-și prezenta competentele, și altu' zice tocmai invers, la fel, dpmdv,  doar pareolog.
Ca sa facă ce e corect, prezentati și date și rezultate concrete, cu studiile aferente.
Urmezi logica daca ai ceva in bibilica .

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu ti-as spune, doar ca situatia mea diferă,  am tavan din grinzi și scândură peste etaj.
(De fapt, ca sa elimin comentariile inutile, am așa,  de jos în sus: rigid de 12 mm , prinse cu profile metalice de scândurile puse/bătute de partea de jos a grinzilor de lemn de 150 mm,  pentru ca intre grinzi am vata bazaltica de 150mm, și încă un rand pus invers de încă 150 mm, deci i  totol 30 cm  acoperita cu pal de 20 sau 22 mm . Nu zic ca e ideal, zic ca e bine. Confirmat și teoretic de aplicația u-wert )

#28
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Trebuie sa izolezi placa de peste etaj și acoperisul. Eu am izolat acoperisul cu 42 cm de vata (3 straturi x 14 cm), placa peste etaj cu extrudat de 5cm (sub sapa) si sub placa 10 cm de vata. Iarna trecuta casa nu a fost incalzita si cel mai frig a fost in pod 6 grade (temperatura minima), in conditiile in care fatada este izolata cu vata bazaltica de 20 cm. Vata minerala folosita a fost Ursa SF 34.

#29
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut !

La mine-i cam așa: tavanul este placat cu polistiren expandat de 5 cm, iar placa o voi izola cu polistiren extrudat de 10 cm, ce va fi lipit pe placă, peste care voi pune linoleum. Între căpriori, voi pune polistiren expandat de 10 cm, prins de a.s.t.e.r.i.a.l.ă cu lațuri, fără a perfora folia anticondens.

M-am gândit și eu să pun vată bazaltică, dar indiferent ce vată și folie barieră de vapori utilizezi, dacă nu este bine pusă, poți face mucegai, sau să „respiri” vata din pot.

Dacă podul tău va fi utilizat doar ca spațiu de depozitare, izolează doar placa de beton.

P.S: La mine e totul gata, inclusiv mobila - deci o să fie petrecere cu peste 120 de baxuri de polistiren Posted Image

Edited by cain2k, 18 October 2020 - 20:18.


#30
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 zamolxis01, on 18 octombrie 2020 - 19:11, said:

Trebuie sa izolezi placa de peste etaj și acoperisul. Eu am izolat acoperisul cu 42 cm de vata (3 straturi x 14 cm), placa peste etaj cu extrudat de 5cm (sub sapa) si sub placa 10 cm de vata. Iarna trecuta casa nu a fost incalzita si cel mai frig a fost in pod 6 grade (temperatura minima), in conditiile in care fatada este izolata cu vata bazaltica de 20 cm. Vata minerala folosita a fost Ursa SF 34.

Niste cifre impresionante, cred ca te apropii de o casa pasiva. Sunt curios de urmatoarele:
- cum ai reusit sa pui 42cm de vata la acoperis? Ce dimensiune aveau capriorii si cu ce ai prina vata sub ei?
- cu ce ai lipit extrudatul de 5cm de podea si sapata cat a fost peste el? Intreb pentru ca sapa ingreuneaza structura, trebuie discutat cu proiectantul ... As merge mai degraba pe polistiren + OSB sau rigle de lemn cu vata intre ele + OSB

#31
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Capriorii sunt 10x15 cm. Practic, primul strat de vata a fost montat intre capriori si prins deasupra cu sarma. Celelalte 2 straturi au fost montate peste capriori, perpedticular pe primul strat. Am folosit profile de metal de calitate (rigips) si placi rigips rosu.

#32
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 zamolxis01, on 18 octombrie 2020 - 20:56, said:

Capriorii sunt 10x15 cm. Practic, primul strat de vata a fost montat intre capriori si prins deasupra cu sarma. Celelalte 2 straturi au fost montate peste capriori, perpedticular pe primul strat. Am folosit profile de metal de calitate (rigips) si placi rigips rosu.
Mda, ai avut capriori mai mari. Probabil voi folosi acelasi sistem, prind ancore pe captiori dupa care suspend CD-urile pe ele ca sa sustin straturile de vata. Spuneai ca ai folosit Ursa SF34, se lauda ca e autoportanta, nu statea fara sarma? Peste cele 3 straturi de vata ce bariera de vapori ai folosit sub rigips? Ma uitam la folie simpla de alumiiniu sau ceva cu permeabilitate variabila gen

https://www.knaufins.../homeseal-lds-5

#33
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Ursa sf 34 este autoportanta. Se poate folosi si la pereti verticali. Sarma trebuie folosita ptr siguranta. Am folosit si cateva role de Isover uniroll, dar ursa mi s-a parut mai buna. La inceput am folosit o bariera isover vario. Material foarte bun, dar scump. Ulterior am folosit folie simpla de aluminiu, care este la un pret decent. Daca folosesti podul doar ptr depozitare, izoleaza mai mult placa decat sarpanta. Este mai usor sa asezi vata pe placa, decat pe sarpanta. Ma gandesc la 30 cm de vata pe placa si 10 intre capriori.

#34
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Eu ma gandeam la Ursa SF 38 sau Isover Uniroll cu lamda 0.036. Pe placa cum intind vata? Put si simplu? Din ce am citit se face un sistem de scanduri si intre ele se pune. Exista o alta metoda mai simpla?

#35
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 zamolxis01, on 19 octombrie 2020 - 07:09, said:

Este mai usor sa asezi vata pe placa, decat pe sarpanta. Ma gandesc la 30 cm de vata pe placa si 10 intre capriori.

Intrebarea este cum asez vata pe placa astfel incat sa mai pot depozita si lucruri acolo dupa. Sau macar sa pot circula.

#36
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 cristobob, on 18 octombrie 2020 - 18:13, said:

Eu ti-as spune, doar ca situatia mea diferă,  am tavan din grinzi și scândură peste etaj.
(De fapt, ca sa elimin comentariile inutile, am așa,  de jos în sus: rigid de 12 mm , prinse cu profile metalice de scândurile puse/bătute de partea de jos a grinzilor de lemn de 150 mm,  pentru ca intre grinzi am vata bazaltica de 150mm, și încă un rand pus invers de încă 150 mm, deci i  totol 30 cm  acoperita cu pal de 20 sau 22 mm . Nu zic ca e ideal, zic ca e bine. Confirmat și teoretic de aplicația u-wert )

E bine ce ai tu acolo, ce faci insa cu vaporii care ajung la pal ? Sau ai omis din enumerarea straturilor folia bariera de vapori ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate