Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Mai oferă Google relevanță în limba română? Spuneți-mi voi, vă rog!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This is a poll-only topic
No replies to this topic

Poll: Relevanta rezultate Google (32 member(s) have cast votes)

Considerati ca rezultatele oferite de Google in limba romana au aceeasi relevanta ca si rezultatele oferite in engleza?

  1. Da! (6 votes [18.75%])

    Percentage of vote: 18.75%

  2. Nu! (14 votes [43.75%])

    Percentage of vote: 43.75%

  3. Nu stiu / Nu ma intereseaza (12 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

Vote Guests cannot vote

#1
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Va salut si vreau sa va aduc in atentie relevanta rezultatelor oferite de Google la cautarile in limba romana.
Dupa ce in urma cu cativa ani Google practica la cautarile in limba romana scoaterea in fata a rezultatelor de slaba calitate din alte limbi, cu precadere engleza, care nu aveau sanse sa rankeze pe cautarile in engleza, iata ca acum a inceput sa scoata in fata continut de calitate tot mai slaba, pana acolo incat imi permit sa pun la indoiala relevanta rezultatelor oferite la cautarile in limba romana!

Pentru a-mi demonsta afirmatia voi folosiun exemplu, o cautare pe care o puteti face si voi pentru a vedea daca ceea ce spun este real.
1. Primul exemplu, luam cuvintele cheie "specificatii telefoane" pe google.ro, browserul Firefox in fereastra incognito. Captura de ecran am facut-o cu Firefox, ordinea rezultatelor corespunde cu ce am in pagina, nu stiu de ce apare acolo campul de cautare.
Attached File  cautare-google-specificatii-telefoane.jpg   162.59K   117 downloads
Voi considerati aceste rezultate relevante?

2. Aldoilea exemplu, aceeasi nisa, cautam "specificatii samsung galaxy s10", in aceleasi conditii, google.ro, Firefox, incognito. Aici veti spune ca este totul ok, apar in prima pagina cele mai bune site-uri romanesti din domeniu. Eu va spun ca inafara de gsmarena si mai.incet.cu.spamul.pe.scari, restul nu aveau ce cauta acolo. dar nu asta amvrut sa scot in evidenta cu aceasta cautate ci rezultatele din pagina a 2-a: gadgetsnow.com; deviceguides.vodafone.co.uk; gadgets.ndtv.com; androidauthority.com.
Din 20 de rezultate avem doar cateva care prezinta in prim plan specificatiile pe care le-am cerut iar in limba romana doar unul. Restul sunt pagini de review, chiar si pagini de produse. Din cele 20 de rezultate 6 sunt in engleza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate