Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#91
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Vezi ce zice geotehnistul despre locul favorabil unde poti sa faci priza de pamant.

#92
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
A fost geotehnistul Duminica fără sa ma anunțe… azi dimineața dădeam din colț in colț, ca nu găsesc persoana sa verifice terenul de fundare, și la un moment dat ma suna cel care a făcut studiul geo ce nu a putut veni Sâmbătă, ca a fost la verificare Duminica, și ca totul e in regula, pot sa folosesc perna de balast concasat. Din păcate, nu am avut ocazia sa îl întreb de poziționarea tarusilor.

Din cauza ca îmi este frica de dl Ilie (așa îl cheamă și pe constructor), am taluzat unul dintre maluri, care nu era stratificat, și am reacoperit cu folie. Am verificat încă o data curgerea naturală a apei, pare ca sunt acoperit pentru viitoare ploi anunțate.

Pe seara am mai înaintat cu organizarea de șantier, am tras curent și apa de la vecini. Am folosit un tablou gata făcut din magazin, cu siguranțe și 4 prize. Am folosit cablu de șantier 3x4mmp secțiune. L-am prins la limita de proprietate a vecinului, pe spate, și am înșurubat capacul de siguranțe, sa nu își incarce careva telefonul pe spatele meu. La vecin, legătura s-a făcut in tablou, folosind o siguranța diferențială.
Pentru apa, am folosit țeava dn25, pn6. In capăt am conectat un robinet și un niplu legătura catre furtun. Când va fi cazul de udat betoane, am deja pregătite aspersoare.

Perna de balast se va așeza începând de Joi, cred. Așteptam sa treacă ploile anunțate.

Mai apoi, Șantierul intra in concediu de odihna, ca al meu constructor este încă prins cu un acoperiș. Revin mâine cu poze din șantier, când ma duc sa supraveghez groapa, și eventual sa dau drumu la o pompa de nămol. Altfel, dacă nu reușesc, Sâmbătă și Duminica voi vinde bilete de acces la piscina :-)

Edited by anothertwo, 19 July 2021 - 21:30.


#93
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Legat de priza de pământ, in draftul de proiect pentru instalații, soluția aleasa a fost de a prinde platbanda de etrieri. Am văzut ca este soluția cea mai recomandata in cazul unei construcții noi. Acum, sunt nedumerit de numărul tarusilor. Am in proiect 6 buc, legati cate 3, in colțuri diferite, la 450cm între ei in forma de triunghi. Eu n-am atât teren încât sa merg cu țărușii la 4 m de construcție, așa ca ma văd nevoit sa găsesc o alta soluție. Cel care a făcut proiectul sigur n-a primit și schița terenului.

#94
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Azi și mâine se fac stocurile de balast compactabil de Stâncești.
Umplerea și așternerea începe de Joi.

Attached Files



#95
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 anothertwo, on 18 iulie 2021 - 09:23, said:

Nu. Nu ma pasionează costurile enorme implicate de subsol/demisol.
Cu toate ca in poze nu se observa, sub pământ am dat de resturi provenite din construcții (cărămida, placi de beton, fire, fiare, pietre, etc). Știam de ele din studiu geo, așa ca soluția de îmbunătățire a terenului de fundare este săpătură generală, și umplere cu o perna din material compactabil.

Pe principiul asta nici eu nu am considerat ca merita 25% din valoarea casei in plus.

Acum insa, daca as face casa de la zero, as face garaj si cinema la subsol :)

#96
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
N-aveți cum sa ma faceți sa ma răzgândesc! Și eu am vrut inițial subsol (parca știam ca terenul de fundare e prost ), am CU si toate avizele pentru S+P+2E, dar nu ma pasionează costurile. Așa ca am proiectat și cerut AC cu P+1E+2Er (in loc de mansarda).

#97
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 anothertwo, on 19 iulie 2021 - 21:30, said:

Pe seara am mai înaintat cu organizarea de șantier, am tras curent și apa de la vecini. Am folosit un tablou gata făcut din magazin, cu siguranțe și 4 prize. Am folosit cablu de șantier 3x4mmp secțiune. L-am prins la limita de proprietate a vecinului, pe spate, și am înșurubat capacul de siguranțe, sa nu își incarce careva telefonul pe spatele meu. La vecin, legătura s-a făcut in tablou, folosind o siguranța diferențială.
Banuiesc ca a legat si nulul de protectie la bara lui din tablou,procedural ar fi trebuit un diferential la tine in tablou si o priza tehnologica facuta.

 anothertwo, on 19 iulie 2021 - 21:49, said:

Legat de priza de pământ, in draftul de proiect pentru instalații, soluția aleasa a fost de a prinde platbanda de etrieri. Am văzut ca este soluția cea mai recomandata in cazul unei construcții noi. Acum, sunt nedumerit de numărul tarusilor. Am in proiect 6 buc, legati cate 3, in colțuri diferite, la 450cm între ei in forma de triunghi. Eu n-am atât teren încât sa merg cu țărușii la 4 m de construcție, așa ca ma văd nevoit sa găsesc o alta soluție. Cel care a făcut proiectul sigur n-a primit și schița terenului.
Tarusii ii bati in interiorul santului .

#98
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Ziceai in postul din 19.07. de perna de balast concasat, adica eu inteleg piatra sparta concasata.
Din ce vad in poza din acel camion nu imi pare a fi piatra concasata, ci piatra de balastiera amestecata cu pamant galben.
Nu ma pricep decat cu ce am vazut la mine la casa.
Scuze daca vb aiurea.
Succes !

#99
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Da, e un pic de confuzie intre termeni, si eu sunt curios ce a scris geotehnistul: balast compactabil sau piatra concasata.

#100
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am auzit la termeni zilele acestea, de m-am zăpăcit. In proiectul de structura, perna de balast se realizează din balast compactabil, cu granulație 0-60mm. Dar structuristul a spus ca geotehnistul este Dumnezeu și el alege soluția. Vorbind cu geotehnistul prin telefon, fără ca el sa vadă groapa, mi-a spus de beton concasat 0,5m, și balast de stancesti compactabil 0,5. După ce a văzut groapa, a conchis cu ‘balast compactabil domne’. Așa ca am comandat balast compactabil de Stancesti. Un laborator cu care voi lucra pentru testarea compactarii mi-a spus de piatra concasata (tot prin telefon), dar mi-au spus ca ei nu au geotehnist, și sa merg cu materialul ales de cel care a inspectat săpătură și e și geotehnist.

Mâine se pun primele straturi, compactate la 25cm grosime. Va spun dacă e bun sau nu după prima măsurătoare, care se face cu placa dinamica in cate doua puncte. Mâine pe șantier am inginer la măsurători, Sâmbătă voi avea laborant (sper sa știe sa citească rezultatele).

 anaki, on 22 iulie 2021 - 16:46, said:


Banuiesc ca a legat si nulul de protectie la bara lui din tablou,procedural ar fi trebuit un diferential la tine in tablou si o priza tehnologica facuta.


Tarusii ii bati in interiorul santului .

In cazul de fata, eu nu am santuri, ci ditamai groapa. Pe lângă viitoarea fundatie mai am încă 1m spațiu.
Santuri nu fac in perna de balast nici sa ma oblige Transelectrica. Ca doar nu muncesc sa compactez perna, ca mai apoi sa o slăbesc. Dacă se pot bate prin pernă - bine, dacă nu - o sa caut o alta soluție.

Edited by anothertwo, 22 July 2021 - 20:37.


#101
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Nu ti-a zis nimeni sa faci santuri in perna de balast  si-ti recomand ca  tarusii sa nu-i bati in perna,ala 1m din exteriorul fundatiei iti va permte sa -i bati acolo.

#102
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 anothertwo, on 22 iulie 2021 - 20:49, said:

[...]
In cazul de fata, eu nu am santuri, ci ditamai groapa. Pe lângă viitoarea fundatie mai am încă 1m spațiu.
[...]

Ce chestie! Exact asa am procedat, si eu. Cu perna compactata, cu tot. Spor!

#103
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

 DIY, on 23 iulie 2021 - 06:23, said:

Ce chestie! Exact asa am procedat, si eu.
Ai batut tarusii prin perna de balast, fara sa mai sapi in ea?

#104
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Broblem, big broblem! Prima măsurătoare după ce a fost pus primul strat arată rău de tot. Valoarea pe care trebuia sa o văd pe ecran EVD>37-40, iar eu am sub 6.

Am sunat geotehnistul, mi-a spus sa aduc cilindru mai mare (am aranjat un 12t pt Luni), sa razui stratul de sus, sa pun ciment (ca sa se absoarbă umezeala), și sa îl las așa pana Luni.

Complicata lucrare…

Atașez acest tabel pentru referință. Eu trebuie sa ajung la 98%, EVD 40.

@admin, dacă se poate, va rog sa schimbați titlul jurnalului in Construcție P+2E pe perna de balast. Voi încerca sa pun toate detaliile de execuție pentru perna de balast sa fie cât mai util și altora pățiți ca mine.

Attached Files



#105
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Eu l-as intreba pe inginerul cu aparatul de masurat pt ce combinatie de materiale se obtine un EDV de 40.
De exemplu daca a masurat si la autostrazi, unde cred ca se pune piatra sparta concasata si pamant galben.
Mie nu-mi prea inspira incredere piatra aia naturala rotunjita la colturi, pt ca oricat ai compacta-o ea va aluneca in continuare.
Si diferenta dintre 6 si 40 mi se pare foarte mare si nu prea cred ca o va rezolva un cilindru compactor mai mare.

#106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Ti-am modificat titlul.

#107
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Pe teren a fost un laborant. Cu inginerul de la laborator cu care am vorbit la telefon îmi spunea ca se poate ajunge la grad de compactare de 97-98% cu acest material, atunci când este uscat. Pentru uscare, mi-a spus ca după razuire (făcută deja) sa cern var sau ciment, și combinat cu razele soarelui, materialul se va usca.
Luni vine compactorul mare, și dacă nu ma apropi de Edv 35-37-40, ma opresc. De data asta, insist la laborator sa îmi trimită inginer, care sa își dea cu părerea despre material.
In cel mai rău caz, fac cum spune cel ce pune perna de balast, și anume sa aduc beton concasat. El descrie materialul ca fiind unul colturos, care se înfige și fixează in pământ foarte bine. Problema e ca deja am pus un strat de 25-30 cm, si in cazul in care nu obțin rezultatele dorite, trebuie excavat.

 dragosdascalu, on 23 iulie 2021 - 15:06, said:

Eu l-as intreba pe inginerul cu aparatul de masurat pt ce combinatie de materiale se obtine un EDV de 40.
De exemplu daca a masurat si la autostrazi, unde cred ca se pune piatra sparta concasata si pamant galben.
Mie nu-mi prea inspira incredere piatra aia naturala rotunjita la colturi, pt ca oricat ai compacta-o ea va aluneca in continuare.
Si diferenta dintre 6 si 40 mi se pare foarte mare si nu prea cred ca o va rezolva un cilindru compactor mai mare.
Și mie mi se pare exagerata diferența, dar observ ca scara este exponențială.

#108
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Revin cu primele impresii de pe santier (de aseara), dupa ce am lasat balastul sa se usuce, si dupa ce am cernut ciment peste stratul de suprafata, si vestile sunt bune!
La o prima impresie, doar testand cu piciorul, cred ca compactarea se va imbunatatii dramatic dupa ce voi compacta cu cilindru de 12t. Fata de Vineri cand se afunda piciorul in balast, Sambata deformarea stratului a fost doar la suprafata. Abia astept sa compactez si sa masor, dar cred ca sigur ce va incadra in grad de compactare 97%, daca nu chiar 98%.

Attached Files


Edited by anothertwo, 25 July 2021 - 07:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate