Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#55
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Discutiile  cu plin vs litat sunt intens dezbatute pe forumurile de specialitate. Eu personal prefer fir litat  prin copex din mai multe considerente. O sa ai nevoie in anumite doze sa tragi 5 cabluri sau 7 ceea ce deja introduce o diversitate de cabluri ce trebuie achizitionata ori risipa de material (bani)  . In copex odata ce ai facut traseul si ai calculat oarecum dimensiunea lui poti baga exact cat ai nevoie si iti ofera si flexibilitatea de a mai adauga la nevoie cabluri extra. Asa eventual iei 3 culori  de 1,5 mm si 3 culori  de 2,5 mm si cu asta poti face  partea majora a instalatiei simple ...bineinteles in conformitate cu planuri e probabil  sa mai ai nevoie si de un 4mm sau 6mm chiar 10mm dar sunt minore cantitativ. Prefer litatul pentru ca lucrez mai usor cu el e flexibil, se pot aranja oarecum usor in doze. Conexiunile in clemele cu surub sunt mai ferme cu o suprafata de contact mai mare implicit cu o probabilitate de contact imperfect mai mica. Insa cum am spus e o chestiune personala aleasa datorita flexibilitatii si randamentului . Orice ai alege mana/stiinta  meseriasului este de cateva ori mai importanta decat de alegerea filar vs litat sau copex vs cablu ingropat .

#56
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

 iladi, on 22 iunie 2021 - 20:49, said:

neah, ala e multi filar vs monofilar

Am banuit eu cam ce se (sub)intelege,desi strict la definitie

Dle Iladi, vrei sa imi faci zile fripte? Posted Image Dupa ce ca eu nu inteleg nimic din tot ce scrieti voi aici, mai faci si trimiteri la DEX.

#57
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Monofilar, se modelează mai greu și tabloul nu iese la estetica bine.
Multifilar merge la estetica dar trebuie sa pui pini și dacă lucrezi cu nea Caisa și nu ai certitudinea ca a strâns bine pinul mai bine faci cu mono.

#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Eu am pinuit personal toate aparatele.

#59
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Și…. a fost eliberată autorizația de construcție!

Ce nu înțeleg eu, cablu multifilar este cel recomandat (excludem aici pe nea Caisă)?.Sau, se lucrează cu multifilar din branșament in tablou și spre doze, și mai apoi cu monofilar?
Întreb, ca încă n-am transmis cerințele pentru realizarea proiectului tehnic pentru instalații, și încă pot schimba lucrurile.

#60
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 anothertwo, on 23 iunie 2021 - 14:46, said:



Dle Iladi, vrei sa imi faci zile fripte? Posted Image Dupa ce ca eu nu inteleg nimic din tot ce scrieti voi aici, mai faci si trimiteri la DEX.

Vrei ca numai mie sa imi faca zile fripte? :lol:

Get used to it…printre mistouri, fura informatiile pe care ti le arunca, ca sunt bune :D

 anothertwo, on 29 iunie 2021 - 08:57, said:

Și…. a fost eliberată autorizația de construcție!

Perfect!

Cred ca esti primul de pe forum care nu a bagat cazmaua in pamant inainte de a primi AC :lol:

Vreau sa vad topicul asta ca ia foc la cate informatii ne vei da.

Eu si acum ma stresez cu montarea tubulaturii de HRV.

#61
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 KEVO82, on 29 iunie 2021 - 11:18, said:



Cred

pe scurt, Posted Image

#62
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 anothertwo, on 29 iunie 2021 - 08:57, said:

Și…. a fost eliberată autorizația de construcție!

Ce nu înțeleg eu, cablu multifilar este cel recomandat (excludem aici pe nea Caisă)?.Sau, se lucrează cu multifilar din branșament in tablou și spre doze, și mai apoi cu monofilar?
Întreb, ca încă n-am transmis cerințele pentru realizarea proiectului tehnic pentru instalații, și încă pot schimba lucrurile.
Stai linistit ,nu o sa-ti aleaga ala litat de la bmpt la TG,sunt niste prescriptii tehnice pe care trebuie sa le respecte.

#63
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 KEVO82, on 29 iunie 2021 - 11:18, said:

Cred ca esti primul de pe forum care nu a bagat cazmaua in pamant inainte de a primi AC Posted Image
E cel putin al doilea, dupa mine.

#64
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cel putin al treilea :P

#65
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Și uite așa, Kevo, cred ca ești singurul nelegiuit :-)

#66
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 anothertwo, on 30 iunie 2021 - 19:54, said:

Și uite așa, Kevo, cred ca ești singurul nelegiuit :-)

Posted Image  Posted Image

…din Romania :lol:

#67
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am o întrebare legată de anunțul de începerea lucrărilor ce trebuie făcut către primărie și ISC. Data declarată ca fiind data de început este data la care ISC și primăria trimite reprezentanții in teren? Altfel spus, pentru a nu pierde timp, imediat după ce ridic autorizația emisă, vreau sa fac și acest anunț (pentru a se scurge cele 10 zile) cu toate ca încă n-am găsit firma de execuție. Trebuie sa la data indicată in anunț sa încep efectiv lucrările?

#68
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus o data ulterioara celei de pe AC.Daca pe 10 mi-a iesit AC, pe declararea lucrarilor am pus 15 parca.

#69
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 anothertwo, on 01 iulie 2021 - 10:34, said:

Am o întrebare legată de anunțul de începerea lucrărilor ce trebuie făcut către primărie și ISC. Data declarată ca fiind data de început este data la care ISC și primăria trimite reprezentanții in teren? Altfel spus, pentru a nu pierde timp, imediat după ce ridic autorizația emisă, vreau sa fac și acest anunț (pentru a se scurge cele 10 zile) cu toate ca încă n-am găsit firma de execuție. Trebuie sa la data indicată in anunț sa încep efectiv lucrările?
Data de incepere o hotărăști tu când te apuci aproximativ de lucrare. Nu vine nimeni la fata locului.
Dacă înainte în lege exista termenul de 12 luni pentru a se începe execuția, după ce se primea AC , acum termenul de valabilitate AC până la incepere e de 24 luni . Iar termenul de execuție a lucrarilor se poate da până la 36 luni ,plus 12 luni prelungire.


#70
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Pai cum faci anunț fără sa ai firma care executa? Panoul de șantier l ai făcut? Taxa la isc ai plătit? Planul de verificari l ai făcut?

#71
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
N-am încă constructor, dar sunt in discuții cu doua firme. Trebuie sa mai găsesc o firma care sa pregătească groapa (perna de balast).
N-am făcut panoul de șantier pentru ca nu știu numărul autorizației (sunt plecat din localitate, n-am apucat sa ridic documentatia).
Taxa la ISC se plătește pe loc sau prin ordin de plata, notificarea se face prin email.
Planul cu fazele determinante este făcut, și revizuit de diriginte de șantier.
Întrebam strict de data de începere a lucrărilor declarată, pentru ca legal nu pot începe mai repede de 10 zile de la data transmiterii către primărie și ISC. Dacă nu vine nimeni in vizita in acea zi, și nu sunt condiționat de începerea efectivă a lucrărilor, Luni voi face anunțurile către instituții.

#72
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Eu zic sa faci comunicarea de inceperea lucrarilor in momentul cand ai si constructorul, deoarece, conform legii, ai obligatia ca in 48 de ore de la acea comunicare sa depui la ISC lista cu toti cei implicati in executarea si proiectarea constructiei. Tot atunci depui si Programul cu fazele determinante. Si asa mai castigi si ceva timp pentru ca perioada de executie se deruleaza din momentul inceperii lucrarilor declarat la Primarie si ISC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate