Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1045
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 scurt_pe_2, on 26 iunie 2022 - 17:22, said:

Altfel, diferenta este nesemnificativa si demna de neluat in considerare.
Pentru aceeasi temperatura tur, puterea disipata pe mp de pardoseala incalzita la pas de 10 cm este cu aproximativ 10% mai mare decat la pas de 15 cm. Nu e mare, dar nu este nici nesemnificativa. Si nici nu este egala, cum incorect s-a dedus pe acel articol de blog.

 scurt_pe_2, on 26 iunie 2022 - 17:22, said:

Cei cu case pasive, da, se pot bucura de acest strop de diferenta, care, in conditii ideale ar putea, relativ, sa faca diferenta. Comparativ.
Din contra.
Diferenta este mai importanta la case cu necesar de caldura mai mare si mai putin importanta la case pasive.

1. Puterea mai mare pe mp iti permite sa compensezi pierderi de caldura mai mari cu aceeasi suprafata de pardoseala si cu aceeasi temperatura tur. La case pasive nu te ajuta, ca oricum n-ai pierderi mari si constrangeri de suprafata, dar la o casa cu clasicul "10 cm polistiren pe pereti" s-ar putea sa ajute.

2. La o casa pasiva, castigul la eficienta sursei de caldura din temperatura tur mai mica se va traduce intr-o reducere a facturii cu 10 lei pe an.
La o casa care inghite 10 MWh pe an pentru incalzire, castigul la eficienta sursei de caldura se va traduce intr-o reducere a facturii de 1000 lei pe an.
(cifrele sunt doar exemplificative).

PS: Tineti cont ca tot mai multa lume incepe sa se orienteze spre PDC aer-apa, unde reducerea temperaturii tur se simte la eficienta.

Attached Files



#1046
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Se pare ca am programat concediul intr-o perioada destul de activa in șantier. Azi dimineața la 8, m-a sunat ApaNova ca vrea sa facă branșament de apa și racord de canalizare. Au început deja lucrările la mine pe teren.

#1047
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.05.2008

 anothertwo, on 27 iunie 2022 - 14:44, said:

Băile vor începe curând. Sotia a ales deja plăcile, designera a făcut deja stereotomia, astept deviz pentru manopera.

Personal, nu văd utilitatea acelei folii. La ce găuri faci referire? Îmi aduc aminte ca s-a folosit spuma pentru astupare goluri.

Am făcut recirculare ACM. Tot trei tuburi, toate de 20mm PEX multistrat. La momentul respectiv n-am găsit pe stoc bucle U de 20mm, așa ca am pus teu egal de 20mm. Practic, sunt vreo 30cm de țeava spre consumator neacoperiți de recirculare. Vana respectiva va fi instalată cu siguranța.

Legat de acea folie, se pune pentru motivele urmatoare:
- pe ea este caroiajul care ajuta la realizarea pasului corect intre tevi
- ajuta daca vei turna sapa de ipsos (cica astea ar fi cele mai bune - scumpe) sa nu se scurga laptele acela peste tot prin toata gaurile (inerente oricat de bine s-a lucrat)
- face ca placa efectiva cu tevile sa fie portanta cu posibilitati normale de dilatatie pe toate directiile, altfel in zonele unde este o mica gaura si ajunge sa intra material din sapa se realizeaza o ancora care fie se va rupe prin dilatatia placii fie va crea tensiuni in placa (placa de IPAT este si trebuie sa fie o placa portanta izolata). de aceea se si pune perimetral acea banda de compresie pentru preluarea dilatatiilor si se fac rosturi de dilatatie)
Legat de gauri in izolatie, in pozele care erau cand am facut comentariul (erau alte poze inclusiv una in care se vedea scarile) era o zona unde in izolatie erau spatii care in mod normal trebuie umplute cu spuma (pozele care sunt acum se vede ca sunt umplute cu spuma golurile).
Spor in continuare si atentie mare la turnarea sapei peste incalzirea ca este un pas important ca totul sa iasa bine.
Daca ai lasat spatiul acela pentru dusuri este ok din punctul meu de vedere dar vezi ce zic si cei mai avizati in acest sens care au trecut deja prin asta. Succes

#1048
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

 kolfleading, on 28 iunie 2022 - 08:06, said:

Pentru aceeasi temperatura tur, puterea disipata pe mp de pardoseala incalzita la pas de 10 cm este cu aproximativ 10% mai mare decat la pas de 15 cm. Nu e mare, dar nu este nici nesemnificativa. Si nici nu este egala, cum incorect s-a dedus pe acel articol de blog.
...
Nu este puterea mai mare, ci, eventual, puterea ar putea fi mai mare. Asa ar fi fost corect sa te exprimi, dar deh…

Nu-i “decat” o nuantare a lucrurilor, cu scop exclusiv manipulator. Stiu, nici nu ti-ai dat seama ce faci.

Oricum, pana la urma, indiferent de modul tau de exprimare, puterea ar fi sau este mai mare pe naiba! Fake news.

Dar asa iti place tie sa insisti pana in panzele albe, cautand si comentand virgula de dupa virgula, ca sa para ceea ce nu este.

Daca era mai bine sau mai bun un pas de 10, tu erai primul promotor al acestui pas, implementandu-l la tine in casa, la incalzirea prin pardoseala.
Cum, nu ai vrut tu sa beneficiezi de aprox 10 % mai multa putere disipata  vs pas de 15?! Pacat! Uite ce-ai ratat!
Daca puneai pas de 5, era de aprox 20%. Tu-ti dai seama ce-ai pierdut?!?

Uof, pana la urma nici cu triplu axel nu ti-a iesit. Ce flik-flak mai incerci?

#1049
mariusjuncan

mariusjuncan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.05.2009

 anothertwo, on 28 iunie 2022 - 07:24, said:

Ca sa înțeleg mai bine situația, întreb ce suprafața trebuie lăsată neacoperită de sapa. Dusurile vor fi de 80/120cm. Le-am cerut sa nu acopere 85/130cm. E de ajuns?
Experienta mea e ca sapistii au acuratete buna pe inaltime (grosime sapa) dar nu pe orizontala, cat sa iti lase zona fara sapa. Poate ai tai sunt mai meticulosi dar la mine nu au fost. Deci mai degraba as lasa o toleranta mai mare sau sa ai un mic cofraj sau ceva pus fix ca sa vada unde sa se opreasca cu sapa.

#1050
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Revenind puțin printre muritori, nu se alege pasul și in funcție de câți pereți exteriori sunt, sau câta suprafața este disponibilă la sol pentru a încălzi o încăpere? Mai simplu spus, nu trebuie dimensionati pașii instalației a.i. sa acopere  pierderile de caldura prin anvelopa clădirii? Si temperatura finisajului care sa nu depășească limitele impuse?

 mariusjuncan, on 28 iunie 2022 - 15:03, said:


Experienta mea e ca sapistii au acuratete buna pe inaltime (grosime sapa) dar nu pe orizontala, cat sa iti lase zona fara sapa. Poate ai tai sunt mai meticulosi dar la mine nu au fost. Deci mai degraba as lasa o toleranta mai mare sau sa ai un mic cofraj sau ceva pus fix ca sa vada unde sa se opreasca cu sapa.
Rigolele sunt pe colțul sau marginea unei încăperi. Se vor acoperi cu XPS tocmai pentru a delimita complet zona, și pentru a o lăsa neacoperită.

#1051
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 anothertwo, on 28 iunie 2022 - 15:06, said:

Revenind puțin printre muritori, nu se alege pasul și in funcție de câți pereți exteriori sunt, sau câta suprafața este disponibilă la sol pentru a încălzi o încăpere? Mai simplu spus, nu trebuie dimensionati pașii instalației a.i. sa acopere  pierderile de caldura prin anvelopa clădirii? Si temperatura finisajului care sa nu depășească limitele impuse?
Conteaza toti factorii: de la pierderi prin toate directiile (spatii vitrate / pamant / tavane / ventilatie naturel) pana la necesarul de caldura pe camere, temp exterioara de referinta -18 sau -20 grade in functie de zona, temp target interioara..automatizari multizona.

Eu nu mi-as face prea multe probleme la izolatiile pe care le ai tu. Toate discutiile de mai sus pana la urma se rezuma (in afara de legile fizicii) la mai putine materiale puse in opera: datorita pasului mai mare..intra mai putina teava..deci mai putine circuite..deci distribuitor mai mic (poate pompe mai putine..daca nu ai 2 distribuitoare in loc de unu)..si tot asa. Pana la urma..in ambele cazuri ..daca ai izolatie decenta..vei ajunge la aceeasi temp interioara targetata (poate dureaza mai mult sa intre casa in regim / sa ajunga la temp setata)..doar ca difera ceva reglaje: debite pe circuite, temp pe tur..etc.. cu diferente 'probabil' infime (sau nu..la conditiile curente de criza energetica) la factura la gaz/curent..etc.

PS: eu is incategoria celor care...pe vremea cand mi-au facut IPAT-ul.."se purta" pas de 5 in zonele vitrate..si pas de 10 in rest. Igonorand costurile de atunci..nu prea regret asta acu..pt ca iarna e calda bine pardoseala chiar si langa tocul usii de la balcon..sau la intrare..etc.

Edited by manghels, 28 June 2022 - 15:24.


#1052
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Este corect.

O instalatie de incalzire prin pardoseala poti sa o calculezi in fct de necesarul termic, atat la pas de 5, cat si la 10 sau 15 cm. Doar ca, cel mai bine ales, pt teava de 16x2.0 sau teava 17x2.0, este pasul de 15 cm. Din mai multe considerente este mai bine asa, si nu este cazul sa le insir sau sa le explic.

Daca proiectul este calculat bine, indiferent de pasul folosit, si daca exista un concept bun al intregului sistem de incalzire prin pardoseala, lucrurile merg f bine si se beneficiaza de toate avantajele acestuia. De asemenea, nu este cazul sa le enumar si sa intru in detalii.

Drept bonus, cu cat este mai multa performanta, cu cat configuratia aleasa este mai de soi, cu atat avantajele sunt mai mari. Mai ample.

Cat priveste pas vs pas, cum am zis, instalatia poate fi corecta si performanta, fie ca s-a mers pe pas de 5, 10 sau 15 cm. Diferenta este la cantitatea folosita in aceste cazuri. Si tot ce ar putea sa derive de-aici.

Si-atunci, pt acealeasi rezultate, de ce sa alegi mai mult? Investeste in calitate, nu in cantitate.

#1053
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 scurt_pe_2, on 28 iunie 2022 - 14:35, said:

Nu este puterea mai mare, ci, eventual, puterea ar putea fi mai mare. Asa ar fi fost corect sa te exprimi, dar deh…
Da, ce sa-ti spun, mare greseala...Te legi de "virgule", adica exact ceea ce recomanzi altora sa nu faca.

Deci ramane valabil ce am spus:

1. Pasul de 10 cm ar fi mai degraba util in cazuri cu necesarul de caldura mai mare, nu mai mic.

2. Articolul de pe blog este gresit si denota o lipsa de intelegere la nivel fundamental a fenomenelor studiate.

Edited by kolfleading, 28 June 2022 - 16:16.


#1054
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Daca modul de exprimare apartinea altcuiva, era scuzabil. Dar asa, din partea ta, este o anumita intentie. Nu o greseala.
Poate sunt nebun, dar nu idiot. Nici tu.

1. Ar fi. Sau n-ar fi.
2. Eronat. Ce spui, sa fac si o harta?

#1055
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Cum nu sunt in Santier, cum nu mai merg lucrurile. La exterior, se face pauza ca azi e sărbătoare. Și la sapa, se toarnă mâine, poate.

#1056
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

 anothertwo, on 29 iunie 2022 - 10:10, said:

Cum nu sunt in Santier, cum nu mai merg lucrurile. La exterior, se face pauza ca azi e sărbătoare. Și la sapa, se toarnă mâine, poate.


asta e regula.
Cat timp am stat acolo au bagat la greu. Intr-o zis n-am putut lucra de acasa si a trebuit sa fiu la birou, nu s-a intamplat nimic. Ii vedeam pe camere cum stateau la povesti, cafele, mai aruncau o mana de adeziv pe undeva, lipeau o placa, apoi pe la 14 dispareau.
O singura echipa a contrazis stilul asta de lucru, baietii care mi-au dat decorativa si au placat pe afara cu gresie. Aia veneau la 5 dimineata in zilele cu dat decorativa si plecau la ora 15, in rest au venit la 7 dimineata si plecau la ora 17-17.30 dupa amiaza, inclusiv sambata au venit. Am ramas impresionati de omuletii aia....

#1057
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Poze primite de la vecini. Au dat amorsa de ieri. Alte noutăți nu mai am.

Attached Files



#1058
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Vecinii sa-ti multumeasca, pentru felul in care se iteste, casa ta, prin verdeata! Foarte frumos!

#1059
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
La capitolul verdeața, din păcate, eu personal am tăiat un tei așa frumos mirositor și am rupt un prun. In Retrospectiva, puteam salva teiul (ca am mutat intrarea mașinilor), dar îl înlocuiesc cu altceva. Sper sa pot salva prunul.

#1060
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 anothertwo, on 30 iunie 2022 - 09:03, said:

[...] îl înlocuiesc cu altceva [...]

Cu un alt tei? Eu am marea durere de a fi construit intr-o ... poiana. Drept urmare, "copacii" mei sunt, undeva, la vreo 2m inaltime; cei mai falnici Posted Image , adica. Mai am si un tei, in varsta de vreo sapte ani, care arata a copac. Singurul!

Spor!

#1061
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
@anothertwo

la ce pagina gasesc planurile finale?

#1062
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Puncte cardinale:
- nord in stânga. Tot acolo e și blocul de 8 etaje, dar și pomii.
- est in partea de sus
- sud in partea dreapta
- vest in partea de jos

Parter:
- birou soție, baie cu dus, hol. Depozitare sub scara. Sufragerie, bucatarie și o mica debara, toate deschise. Ieșire in terasa prin sufragerie. Usa culisanta de 4m lungime, din doua laturi.
Attached File  8C361568-DC80-468F-B71C-7B3A737D8C83.jpeg   841.6K   40 downloads
Etaj 1:
- dormitor matrimonial spre est.
- dormitor copil 1 (17mp)
- biroul meu
Attached File  82E2289A-6E67-4F5A-9CCB-3D6705225A43.jpeg   268.36K   37 downloads
Etaj 2:
- camera tehnica. Intrare din hol, nu din camera, așa cum e figurat in planuri. Aceasta intrare a complicat puțin nisa tehnica, dar am reușit într-un final.
- dormitor copil 2
- terase impuse. Am avut de ales între mansarda sau etaj retras. Am ales retras.
Attached File  842B52F0-DAB5-4F13-9DA5-E8D530F2A1D9.jpeg   199.78K   30 downloads

Fiecare dormitor are cate doua ferestre, una fixa alta cu deschidere.

Forma casei copiază forma terenului.
Birou parter a fost o condiție. Altfel alegeam bucatarie închisă.

Birourile sunt o necesitate, nu un moft. In reaitate, am pierdut spațiul de la etajul doi, pentru a acomoda un birou pentru mine la etajul 1, și astfel am făcut schimb cu copilul pentru spațiu. Pandemia a schimbat multe, și in sensul bun. Îmi place munca de acasă.

Edited by anothertwo, 30 June 2022 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate