Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul COVID - selectie naturala?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#91
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmenaloty, on 16 octombrie 2020 - 20:27, said:

Cererea ta nu are nici un sens in acest context. Era vorba de motivatia ta de a-l face pe diaconescu sa taca.
Si am mai sters niste chestii.
Eu?
Doamne fereste, dar ce-am eu cu el?
Din contra, eu voiam sa vorbeasca, sa-mi spuna ce-i cu alea 4(patru) schimbari morfologice, nu sa-mi arunce 4(patru) carti la misto cica sa le citesc si sa le inteleg cum le-a inteles si el.
Vad ca i-ai dat laik, deci ti-a placut modul lui de a proceda, mie mi-ai dat hate, dar sustii ca am facut la fel.
Probabil l-ai vazut mai bazat in explicatia aia (plina de emfaza inutila) in legatura cu  ARN-ul si gata, l-ai luat de expert? hahaha
Un expert vine si explica, nu bufneste si tranteste si acuza cu limbaj conspirationist.
Nu esti si tu curios sa stii ce-i de capul lui? Eu sunt, hai sa vedem, hai sa-l lasam sa vorbeasca.

Mai precis, eu sunt curios cum se regasesc alea 4(patru) schimbari morfologice in baza de date aia pe care am pus-o eu (si cunoscuta de multa vreme, nu-i ceva obscur), daca are si pregatire in domeniu ar fi chiar perfect. El a venit cu o ipoteza pe care n-am mai auzit-o niciunde, e de datoria lui s-o explice. Ca de destepti de-astia de carton suntem satui, nu crezi?

#92
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalthea, on 16 octombrie 2020 - 12:06, said:

Între ce spune un medic legist pensionar la Antena 3 și unul care a văzut/făcut autopsii eu îl aleg pe cel din urmă - bănuiesc că nu ai citit în link-urile pe care le-am pus.  
Ți s-ar părea normal să li se facă autopsii tuturor celor care au fost duși la morgă din ATI, după ce au stat pe aparate din cauza COVID-19? Ca să ce? În afară de studiu științific.


Nu aș putea să-l urmăresc, pur și simplu nu mai am nervi pentru ce cred că e în ele. Dacă aș ști că îmi clarifică lucruri aș încerca, dar l-am citit prin diverse locuri și nu mi-a plăcut deloc ce a zis. De la un medic am alte așteptări în perioada asta.
dar celui calcat de masina, in public, sub privirile a zeci de persoane, de ce i se mai face autopsia? sau celor impuscati?

View Posta_diaconescu, on 16 octombrie 2020 - 17:46, said:

Pentru mine este foarte clar...atunci cand o entitate de 80 de nano milimetrii poate distruge un organsim uman fara semne clinice de boala si il omoara...deja nu mai putem vorbi cu termenul " periculos "....letal ar fi mai corect.
de ce am lua in serios afirmatii de ge nul ''nano milimetri'' sau ''milimetrii''! restul afirmatiilor de ce ar fi mai demne de luat in serios?

#93
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Eu din ce stiu s-au facut autopsii, am si vazut imagini cu inimi chircite, cu rinichi afectati, cu vase de sange blocate. Se gasesc pe net. S-au tras niste concluzii pe baza acestor autopsii.
Desigur, nu facute la noi, facute la altii. De-ale noastre n-am vazut imagini, nici n-am cautat, dar nici nu conteaza.

Dar au vazut ca sangele se ingroasa de la covid, s-a lansat o ipoteza cum ca globulele rosii se lipesc una de alta prin intermediul visusului (care se conecteaza la receptorii ACE2 ai globulelor rosii ca au si ele asa ceva), Trumpalete a si luat aspirina cu scopul asta de a-i mai subtia oleaca sangele,  Adica s-au facut si studii si autopsii si tot felul de masuratori din care s-au tras niste concluzii, s-au lansat niste ipoteze.
Asa, sa faci autopsie la orice caz, nu stiu cat de relevant este, sau ce vrei sa vezi, habar n-am daca e sau nu oportun date fiind si riscurile.

Dar nu inteleg retorica asta cu ecou conspirationist prin care se acuza ca "de ce nu se fac autopsii domnule", "sa se faca autopsii sa vedem si noi". Nu o inteleg pentru ca stiu ca s-au facut autopsii si sa sustii ca nu s-au facut, e o prostie.

Edited by maccip, 16 October 2020 - 20:48.


#94
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGhita_Bizonu, on 16 octombrie 2020 - 11:39, said:


China?

Scuze dar eu am unele dubii ca stiinta genetica a evoluat in China pana la a putea "proecta" si "edita" un virus cf specificatiilor "clientului".
Poate fi un virus in curs de "editare" care a scapat accidental, iar editarea aia sa nu fie neaparat ceva rau, dar aici chiar nu avem prea multe de spus. Sau putea fi virusul natural scapat din laborator. Sau pur si simplu ala natural adus de o pisica. Sunt multe posibilitati.

#95
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttytysor, on 16 octombrie 2020 - 20:48, said:

dar celui calcat de masina, in public, sub privirile a zeci de persoane, de ce i se mai face autopsia? sau celor impuscati?

Asta sună a execuție publică.
Ai exemple de genul ăsta sau vorbești așa... ?

#96
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View Postmarius2k, on 16 octombrie 2020 - 07:43, said:

Vreau sa subliniez ca, cei care decedeaza, nu mai aveau mult pana ajungeau tot acolo.

Nu ai tu de unde sa stii cat mai aveau, si tu poti sa te duci inaintea lor! Ideea e simpla, DACA nu se imbolnaveau de COVID, mai traiau, o zi, 2 , un an sau 10! DAR MAI TRAIAU! Posted Image

Deci Sars-ul omoara, indubitabil! Asadar respectati masurile de preventie sanitara sa nu va plangeti dupa ca stati in carantine, ATI-uri , complicatii  samd!

View Postcosteld69, on 16 octombrie 2020 - 08:28, said:

Anul trecut daca se imbolnaveau de gripa si se cumulata cu boala cronica, cauzele decesului erau acele comorbiditati,
Acum si in caz de acccident de masina, daca intre timp apare rezultatul pozitiv - cauza: covid!

Mai lasa aberatiile marca Romania TV. Cum dracu UNUL nu a venit cu o dovada CLARA asupra acestor tampenii aruncate? Sa vedem si noi! UNUL singur!

Edited by althea, 17 October 2020 - 05:12.
limbaj


#97
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Domnule doctor, fiecare dintre noi are cate o specialitate, dar aici e un forum generalist. Daca vii cu niste afirmatii, e firesc sa le sustii.
Si daca mai esti si de specialitate, pentru un forum de tipul asta e aur curat un asemenea om.Nu cred ca conducerea forumului si-ar dori sa indeparteze un om care stie.

Insa... nu poti face apel la autoritate si sa ne lasi pinguin.
Sunt convins ca daca explici, pe intelesul tuturor, fara termeni bombastii (ca la explicatia cu ARN), fara intentia de a nu te face inteles, noi te vom intelege.
Sa nu ma intelegi gresit, eu sunt avid de orice informatie relevanta si explicata pe problema asta covid, desi nu sunt medic. Sunt o multime de lucruri pe care nu le stiu in domeniul asta, insa nu ma confunda cu un enorias care sta si asculta la tine ca la preot.
Sunt satul de informatii contradictorii si de proasta calitate, s-au vehiculat o multime.
Dar daca reusesti sa prezinti si argumente, care din pozitia de medic ar trebui sa fie solide ca betonul, atunci evident ca ele nu vor fi ignorate.

#98
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmaccip, on 16 octombrie 2020 - 22:41, said:

Insa... nu poti face apel la autoritate si sa ne lasi pinguin.
Sunt convins ca daca explici, pe intelesul tuturor, fara termeni bombastii (ca la explicatia cu ARN), fara intentia de a nu te face inteles, noi te vom intelege.
Intelegi sigur...aham...
Nici nu-ti imaginezi ce complexitate chimica si biologica e pe acolo (mai mult de H2O nu-si aminteste prea multa lume dupa scoala)
Nu-si pierde nimeni timpul sa explice sute de carti si zeci de ani de studiu unor habarnisti.
(de asta are timp sa progreseze profesional, ca nu explica la IQ sub X detalii imposibil de inteles prin lipsa bazei de cunostinte elementare, vorbeste cu oamenii care au cunostinte si interese asemanatoare)

Edited by radu103, 16 October 2020 - 23:43.


#99
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Daca stii tu, incearca. De-aia esti pe forum, nu?
Pana la urma e o simmpla propozitie in care se afirma ca sunt 4 morfologii diferite ale virusului.
Sa nu-mi spui ca pentru asta trebuie sa treci prin toate cunostintele tele de facultate, ca n-o fi o afirmatie mai greu de demonstrat ca conjectura lui Riemann.
O explici si gata.
Ce nu poti explica insamna ca nici tu nu stii.
Sau bati campii. Ca n-ai fi nici primu, nici ultimul care pur si simplu bate campii.

#100
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Si eu am intrebat de cele 4 morfologii, care pot fi 4 variante, si care este posibil sa fi aparut consecutiv si nu simultan, ceea ce m-ar duce cu gandul la o pandemie intretinuta, sau care se autointretine intr-un mod inca neinteles.

Edited by menaloty, 17 October 2020 - 00:00.


#101
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDihorul Razboinic, on 16 octombrie 2020 - 21:33, said:

Poate fi un virus in curs de "editare" care a scapat accidental, iar editarea aia sa nu fie neaparat ceva rau, dar aici chiar nu avem prea multe de spus. Sau putea fi virusul natural scapat din laborator. Sau pur si simplu ala natural adus de o pisica. Sunt multe posibilitati.

Hai sa iti explic - se "editezi"  un acid nucleic (vurusaii sunt fragmente de acid nucleic!) presupune :
1) sa cunosti strctura aciduluo nucleic gena cu gena
2)sa cunosti actiunea specifica a fiecarei gene! Adica sa ai pe undeva un "catalog" de gene . inm care sa fie descrise enorm de multe gene , inclusiv "formula lor" chimica .
3) sa "scoti" din lant gena dorita si sa o inlocuiesti cu alta. Eevemtual sa aranjezi nitel si gena .... mai punem niste gianina aici intre astea 2 baze si sa vezi ce rau il facem!!

Hm ..
am, dubii ca gemnet5icsa aju s in aceasta etapa. Mai ales cea chineza

#102
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmaccip, on 16 octombrie 2020 - 23:53, said:

Daca stii tu, incearca. De-aia esti pe forum, nu?
Pana la urma e o simmpla propozitie in care se afirma ca sunt 4 morfologii diferite ale virusului.
Sa nu-mi spui ca pentru asta trebuie sa treci prin toate cunostintele tele de facultate, ca n-o fi o afirmatie mai greu de demonstrat ca conjectura lui Riemann.
O explici si gata.
Ce nu poti explica insamna ca nici tu nu stii.
Sau bati campii. Ca n-ai fi nici primu, nici ultimul care pur si simplu bate campii.
In cazul medicinei cam trebuie pentru ca in primele 12 clase nu se face nimic dpvd chimie legat de chimia organica a omului dar in schimb se invata despre metan si benzen, pentru cine invata si aceia putini.
Ma repet : Nu-si pierde nimeni timpul cu profani pentru ca ar fi mult prea mult si informatia nu va fi folosita niciodata, adica ar fi timp pierdut degeaba

Edited by radu103, 17 October 2020 - 12:01.


#103
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGhita_Bizonu, on 17 octombrie 2020 - 07:54, said:

Hai sa iti explic - se "editezi"  un acid nucleic (vurusaii sunt fragmente de acid nucleic!) presupune :
1) sa cunosti strctura aciduluo nucleic gena cu gena
2)sa cunosti actiunea specifica a fiecarei gene! Adica sa ai pe undeva un "catalog" de gene . inm care sa fie descrise enorm de multe gene , inclusiv "formula lor" chimica .
3) sa "scoti" din lant gena dorita si sa o inlocuiesti cu alta. Eevemtual sa aranjezi nitel si gena .... mai punem niste gianina aici intre astea 2 baze si sa vezi ce rau il facem!!

Hm ..
am, dubii ca gemnet5icsa aju s in aceasta etapa. Mai ales cea chineza
Nu sunt foarte la curent cu ultimele biruinte ale geneticii, dar chinezii sunt destul de avansati, cam la nivelul occidentului.

#104
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postalthea, on 16 octombrie 2020 - 18:01, said:

Adică să poarte mască și să păstreze distanța socială, da?

- sa se spele cat mai des pe maini,
- sa nu se spele pe fata, ochi si in nas ori in gura deoarece nu este voie sa le atinga.

- de urechi si par au uitat!
- de gat?
... Mancarimi, alergii, chestii care iti pot intra in nas, ochi, urechi ... de pilda insecte, praf, ...???

#105
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
dar totuși de ce nu vreți sa purtati masca ? cu ce va încurca ? ca doar atat vi se cere.

#106
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Cine nu poarta masca? Toata lumea poarta. Eu asa vad pe unde ma duc.

#107
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019
pai daca am purta o toti, virusul ar disparea intr-o luna :) E clar ca exista un procent ridicat de oameni, ce nu o poarta. Ei raspandesc boala!
Aici un mare minus il au si autoritatile noastre ce sunt incapabile sa gestioneze ferm epidemia. Balbe, raportari eroanate, samd...

#108
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View PostDihorul Razboinic, on 17 octombrie 2020 - 12:04, said:

Nu sunt foarte la curent cu ultimele biruinte ale geneticii, dar chinezii sunt destul de avansati, cam la nivelul occidentului.
Pana acum chinezii au dovedit ca sunt cei mai avansati.
Restul au demonstrat incompetenta, aia de la OMS s-au dovedit total paraleli cu domeniul Sanatatii, o adunatura de pilosi stransi la un loc capusand bugetele statelor si care n-au habar de nimic, sunt mai jos decat "average Joe" la cunostinte despre orice. La partea asta Trump chiar are dreptate, toate organizatiile astea capusa ale statelor trebuie rapid lasate fara finantare de stat ca au devenit niste fabrici de bani pentru niste incompetenti cu pretentii si nu fac decat sa sifoneze banii pe confort si binestare proprie.

View Postmenaloty, on 18 octombrie 2020 - 20:29, said:

Cine nu poarta masca? Toata lumea poarta. Eu asa vad pe unde ma duc.
Gasesc si ei pe cate unul care uita sa o puna sau din graba nu o mai pune, si sunt gata sa il rastigneasca pe ala si generalizeaza ca si cum ar fi majoritatea care nu poarta.
In realitate de cand cu nebunia asta, in trafic cand m-am nimerit pe langa un autobuz n-am vazut niciodata pe careva sa nu aiba masca. Si ma nimeresc destul de des, nu e zi in care sa nu vad minim 5 autobuze diferite.
In schimb am vazut soferi, controlori si politisti in autobuz fara masca. Dar nah, ei au imunitate la corona, cum au si jurnalistii. Oamenii obisnuiti sunt lasati fara bani pe strada pustie ca nu poarta masca in aer liber, dar jurnalistii nu poarta in spatii inchise masca si nu patesc nimic, ba mai mult tot ei ii infiereaza pe altii ca nu poarta masca in aer liber pe strazi pustii, in padure la Baneasa sau in drumetie pe munte unde nu e picior de om. Ipocrizie la nivel inalt.

Cand inca nu era moda asta a persecutarii celor fara masca cam toti cunoscutii mei au intrat neintentionat, fara sa isi dea seama ca nu mai au masca in magazine sau benzinarii.
E destul de usor sa uiti de ea, mai ales in situatii in care intri rapid, cum ar fi la benzinarii sau la magazinul de unde iei tigari, paine si unde parchezi rapid in fata si intri in fuga.
Bineinteles nici un angajat nu face scandal daca se intampla sa mai uite cate unul, ca au bun simt, si stiu ca e normal sa uiti... doar daca e vreun client frustrat pe acolo toarna de frustrare si ca in mintea lui e supererou daca toarna ca pe vremea Securitatii.
Eu ma intreb de ce nu fac raziile astea prin institutiile publice, ca de acolo provin infectarile, acolo sunt focarele, nu din padure de la Baneasa. Oare pentru ca corb la corb nu isi scoate ochii si scopul e sa faca bani, nu sa previna?

View Postsilcar, on 18 octombrie 2020 - 22:14, said:

pai daca am purta o toti, virusul ar disparea intr-o luna Posted Image
Suntem de mult trecuti de stadiul asta. Din moment ce virusul a fost raspandit global nu mai e cale de intoarcere, exact cum nici de gripa veche nu am scapat niciodata asa nu vom scapa nici de gripa noua. La un moment dat lumea se va satura de restrictii si atunci puterea va avea de ales, ori va renunta la resctrictii de bunavoie ori fortat prin revolta.

View Postsilcar, on 18 octombrie 2020 - 22:14, said:

pai daca am purta o toti, virusul ar disparea intr-o luna :) E clar ca exista un procent ridicat de oameni, ce nu o poarta. Ei raspandesc boala!
E gresit sa gandesti asa. Pana acum transmiterea s-a dovedit ca s-a facut intre grupurile de familie si prieteni/cunostinte, unde evident ca nu poarta nimeni masca in pat cu iubita/nevasta sau cand se duce in vizita la prieteni. Si asa se va face in continuare tot in acest mediu, cum si gripa veche se transmitea in familie. Oricum pana cum sunt semne ca contactul pentru a te infecta trebuie sa fie mai intim decat a sta langa un om, sunt atatea cazuri in care unul din soti are iar celalalt nu, desi au stat la aceeasi masa, au dormit in acelasi pat, ba poate s-au mai si pupat sau altele Posted Image .

Are si o parte buna treaba, poate asa lumea va renunta la a mai bea si manca din acelasi recipient, chiar si in familie.
Avea un producator de paine la un moment dat o reclama buna, adaptata modei actuale. Nu stiu de ce niste bugetari au interzis reclama, desi ea nu facea decat sa sustina ideea ca pe ce duci tu la gura nu trebuie sa puna altcineva mana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate