Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Noul COVID - selectie naturala?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
OK...imi retrag participarea la acest subiect ca deja o dam in derizoriu....

#74
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Băieți, limita dintre glumă și ironie e foarte fină și rapid se poate ajunge la chestii care deviază discuția. Oricum deja e pe lângă. Nu ne împungem, da?
Mulțumesc.

#75
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Poststalker2142, on 16 octombrie 2020 - 07:56, said:

La covid nu merge vrajeala asta, s-au imbolnavit si au murit rromi de la inceputul pandemiei...si am vazut oricum rromi cu masti

Nu ma duc la lidl, ma duc la carrefour unde la casa sunt la o distanta de un carucior fata de persoana din fata si cea din spate

Eu stau aproape de o strada cu cateva mii de romi si este adevarat ca nu au nimic si foarte putini cica ar fi avut forme usoare desi multi dintre ei traiesc in conditii precare.

Practic niste cersetoare cu probleme psihice cu o armata de puradei ce au bantuit localitatea in perioada covid, nu au avut nimic decat acelasi slin, jeg gros pe maini, haine ...

Asadar realitatea bate filmul.

Eu am lucrat si lucrez cu multe materiale subansamble din China si asta din plina pandemie.

#76
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Vreau sa subliniez ca, cei care decedeaza, nu mai aveau mult pana ajungeau tot acolo."
Crezi ca e si cazul copiilor, cel de 7 saptamani, de 3-4 ani, de 7, s.a.m.d.? Ia subliniaza si chestiile acestea. Ca daca ai urmarit, la un moment dat, s-a constatat ca in Romania printre cei bolnavi cu testul "absolvit", erau 6000 de copii sub 16 ani. Tie se pare ca sunt putini?

#77
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,201
  • Înscris: 06.01.2007

View Posta_diaconescu, on 16 octombrie 2020 - 12:37, said:

Argument : de cand a aparut,si-a schimbat morfologia genetica de 4 ori...in momentul de fata nu exista un alt virus contagios care sa fi facut asta ( Ebola,Febra hemoragica,HIV,etc)
Ce-a facut?
Ia uite-te pe saitul urmator sa vezi cat de departe esti de adevar si cat de adanca e vizuina vulpii.
https://nextstrain.org/ncov/global

#78
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Am si eu o intrebare la tine...stii care este diferenta dintre morfologia genetica si genom?

https://www.books-ex...AyABEgIldvD_BwE
https://www.elefant....ASABEgLNr_D_BwE
https://www.libraria...AiABEgIVt_D_BwE

Lectura placuta...dupa ce le termini de citit,continuam discutia.

https://www.barnesan...n=9780521336604

#79
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
interesanta discutie ....daca voi inca dezbateti cat de periculos este acest virus.

E ca și cum tancurile rusești ar fi la Brasov și unii dintre voi ați argumenta ca poate au venit in scop turistic .Iar guvernul de la București ar susține ca lucrurile sunt încă sub control.
Ce ar trebui sa facă un cetățean responsabil in ipotetica situație?

Nu ar trebui sa pună mâna pe arme și in primul rand sa elimine iubitorii autohtoni ai armatei ruse ?
După care sa organizeze rezistența la nivel local ca e clar ca nu te mai poți baza guvernul central.

#80
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Pentru mine este foarte clar...atunci cand o entitate de 80 de nano milimetrii poate distruge un organsim uman fara semne clinice de boala si il omoara...deja nu mai putem vorbi cu termenul " periculos "....letal ar fi mai corect.

#81
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Cred ca e clar pentru toata lumea ca virusul nu e periculos, nu e virusul ucigas care o sa extermine omenirea cum e prezentat de propaganda.
Nu e cu nimic mai periculos decat virusii gripali vechi. Doar propaganda mincinoasa e de noul virus gripal.
Si inainte oamenii mureau cu virusii gripali vechi, ba chiar poate mai multi doar ca atunci nu era interesat nimeni sa testeze pe careva sa vada daca are gripa inainte sa moara. Acum mor cu virusul gripal nou... mare diferenta, trebuie acum sa ne distrugem toti vietile degeaba si sa ne uram intre noi, ca poate o sa pice candva drobul de sare, ca asa ne spune propaganda.

Daca era periculos precum spune propaganda, pana acum trebuia sa fie populatia planetei mai mica cu cel putin un sfert... in realitate anul acesta peste tot au murit mai putini oameni decat in anii anteriori. Statistic suntem pe crestere a populatiei, nu pe scadere.

View Postquantico2708, on 16 octombrie 2020 - 17:35, said:

interesanta discutie ....daca voi inca dezbateti cat de periculos este acest virus.


- Al doilea mesaj neregulamentar, primul doar șters și nesancționat. Două puncte + două zile suspend -

Edited by althea, 16 October 2020 - 17:59.


#82
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postquantico2708, on 16 octombrie 2020 - 17:35, said:

Ce ar trebui sa facă un cetățean responsabil in ipotetica situație?

Nu ar trebui sa pună mâna pe arme și in primul rand sa elimine iubitorii autohtoni ai armatei ruse ?
După care sa organizeze rezistența la nivel local ca e clar ca nu te mai poți baza guvernul central.
Adică să poarte mască și să păstreze distanța socială, da?

#83
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
vad ca topicul graviteaz intre o discutie stiintifica medicala si partea de media si fake news.  as zice eu ca bine ar fi sa le separam, pentru ca ambele subiecte sunt interesante.

din ce am vazut pana acum, si in tara si afara, si din ce am vorbit cu prieteni si din tara si de pe afara, pana acum nu stiu cazuri de oameni sanatosi  si pana in 50 de ani care sa fi murit, dar stiu cazuri de oameni care nu avea nici o boala cunoscuta care au murit. si am si cunoscuti care au facut forme de la foarte usoare la foarte naspa, cu zacut la pat 3-4 zile ca la o gripa de aia grea. dar nu au murit. deci e de asteptat sa existe o mare confuzie  referitor atat la simptome cat si la efectele finale - asta referitor la acele autopsii si la acel post legat de mutatiile virusului. din ce am citit undeva in o stire externa de faot exista vre-o 4 tulpini diferite, si poate asta explica diversitatea de simptome si efecte..nu stiu.

legat de media si fake news, intotdeauna a existat dezinformare, au existat compartimente specializate in dezinformare  in toate tarile, problema acume cat de repede se raspandasc aceste fake news, pentru ca au mediul perfect in  internet, iar majoritatea oamenilor nu au capacitatea de a discerne aceste fake news, pentru ca

1. au capacitatea intelectuala dar nu au pregatirea necesara de cele mai multe ori. Astia sunt cei care cauta sa inteleaga si accepta ca pot gresi, si accepta argumente si isi pot schimba opinia
2. pentru ca nu au capacitatea intelectuala - nu cred ca e nevoie sa spun cine sunt astia :)

ar mai fi o categorie - a celor care fac intentionat asta, raspandesc chestii fake, si unii o fac pur si simplu din amuzament, troli asa zici, dar altii o fac cu scop f bine definit.

#84
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postsmoke, on 16 octombrie 2020 - 18:39, said:

... referitor la acele autopsii si la acel post legat de mutatiile virusului. din ce am citit undeva in o stire externa de faot exista vre-o 4 tulpini diferite, si poate asta explica diversitatea de simptome si efecte..nu stiu.
Chiar nu inteleg de ce oamenii de stiinta nu incearca sa lamureasca toate confuziile astea.
Pentru mine este o enigma faptul ca dintre atatia oameni de stiinta nu s-a gasit macar unul sa aduca putina lumina asupra fenomenului. Si sa nu-mi spuneti ca virusul asta este extraterestru.
Adevarul este ca primul medic care a incercat sa vorbeasca despre acest virus a fost ucis, acel medic chinez. Poate ca intr-un fel sau altul, este intretinuta deliberat o atmosfera de confuzie.
Faptul ca fiecare incearca sa inteleaga ceva si sa isi explice ceva ce nu ii este explicat, mi se pare o atitudine normala.
Faptul ca cineva face o presupunere, nu este fake news, este o simpla presupunere.

#85
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,201
  • Înscris: 06.01.2007

View Posta_diaconescu, on 16 octombrie 2020 - 17:23, said:

Am si eu o intrebare la tine...stii care este diferenta dintre morfologia genetica si genom?

https://www.books-ex...AyABEgIldvD_BwE
https://www.elefant....ASABEgLNr_D_BwE
https://www.libraria...AiABEgIVt_D_BwE

Lectura placuta...dupa ce le termini de citit,continuam discutia.

https://www.barnesan...n=9780521336604
Moama dar cat de destept suntem noi.
Dar cu cuvintele tele poti?
Asa, carti pe care nici eu nu le-am citit pot recomanda, ca nu ma doare click-stanga.

Ascult, sunt ochi si urechi.

#86
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postmaccip, on 16 octombrie 2020 - 20:07, said:

Moama dar cat de destept suntem noi.
Dar cu cuvintele tele poti?
Asa, carti pe care nici eu nu le-am citit pot recomanda, ca nu ma doare click-stanga.
Ascult, sunt ochi si urechi.
I-ai dat un link, ti-a dat niste link-uri, care este problema? Tu ii reprosezi lui, exact ce ai facut tu? De ce ar face asta un tip inteligent?

#87
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,201
  • Înscris: 06.01.2007
Linkul ala se descrie de la sine. Sunt toate mutatiile virusului, dupa cum vezi sunt mii. Daca stii mecanismul de infectare, poti vedea exact si care-s mutatiile relevante, in ce proteina, cate sunt la numar, cat de prevalente sunt.

Dar fiindca te-ai bagat in aparare, ia zi-mi tu, ce scrie in cartile alea 4(patru) de-ar trebui sa constituie un argument in favoarea a ceea ce a spus el, printre altele si ca virusul poate fi o creatie a partidului kinezesc in cada de la baie. Ca asta-i de fapt bulls-eye-ul problemei.

#88
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmarius2k, on 16 octombrie 2020 - 07:43, said:

Eu am deja zgariat pe creier refrenul: decedatul avea si alte comorbiditati.
Intre cunoscuti, sanatosi de alte boale, au fost 8 infectati, toti au fost tratati cu aspirine si alte antidepresive si drajeuri - toti au "scapat".
Vreau sa subliniez ca, cei care decedeaza, nu mai aveau mult pana ajungeau tot acolo.
Daa, nici unul nu mai avea mai mult de 20-30 de ani de trait, deci puteau muri si anul asta! sau tu esti poate dumnezeu si stii cind moare fiecare?

#89
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Cererea ta nu are nici un sens in acest context. Era vorba de motivatia ta de a-l face pe diaconescu sa taca.
Si am mai sters niste chestii.

#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalthea, on 16 octombrie 2020 - 08:40, said:

De unde știi?

Totuși, de unde vă luați voi lumină?
Lumina vine de la rasarit, precum se stie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate