Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Viteze foarte slabe in 4G Cluj-Napoca,Manastur

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostMrLion, on 15 octombrie 2020 - 14:02, said:

Ai citit toți termenii din contract?


Digi sunt buni la televiziune și când vine vorba de internet prin fiber link. La 4 abonamente, 1 tv și 1 fix, eu aș scoate fix-ul și aș face unul de fiberlink. Ai de ales între 300, 500 și 1000. Și mi se pare că primele 6 luni din contract plătești jumate din prețul respectiv. Gen din 40 de lei cât e ala de 1000 sau mă rog, tu vei plătii 20.

M-a tentat și pe mine să trec cu familia pe digi la abonament. Dar când am văzut la prieteni că mă întreabă pe mine dacă am semnal, am zis că sar peste. Orange sau Vodafone la telefonie și digi la tv sau internet. Părerea mea..

Si acum se face 6 luni reducere?
Credeam ca doar la oferta cu Gurile Rele

#20
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Mi se pare...nu sunt foarte sigur. Totuși, până și abonamentul de 300 mb la 30 e suficent dacă tu ai stat până acum pe hotspot. O să vezi oricum diferență :)

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,779
  • Înscris: 14.10.2008
Digi nu are spectru suficient, adica largime de banda, are niste blocuri cu prea putini Mhz (de exemplu pe 900 Mhz au doar 5 Mhz latime) pentru ca granzii au stiut sa ia tot la licitatie si lui RDS sa-i ramana doar praful de pe toba.

Pe langa asta, sunt scumpe la licitatie aceste blocuri de frecvente.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPololica, on 15 octombrie 2020 - 13:27, said:

Un lucru ar fi de sesizat: amandoi ati folosit aceeasi antena? Am o indoiala. Acasa, in fata blocului, am 4G cam 3 liniute (de obicei 3, dar mai scade in 2 mai creste la 4), iar 3G si 2G le am pe toate 5.
Se masoara diferit semnalul in cele 3 tehnologii.

#23
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostMrLion, on 15 octombrie 2020 - 15:16, said:

Mi se pare...nu sunt foarte sigur. Totuși, până și abonamentul de 300 mb la 30 e suficent dacă tu ai stat până acum pe hotspot. O să vezi oricum diferență Posted Image

Tot ma gandeam sa iau FB 1000 fiindca trebuie sa descarc multe lucruri,si oricum 40 de lei nu-i scump,si vreo 5 lei pe luna chirie/taxa pt router de 1000.

#24
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostNeaceasca85, on 15 octombrie 2020 - 16:09, said:

Digi nu are spectru suficient, adica largime de banda, are niste blocuri cu prea putini Mhz (de exemplu pe 900 Mhz au doar 5 Mhz latime) pentru ca granzii au stiut sa ia tot la licitatie si lui RDS sa-i ramana doar praful de pe toba.

Pe langa asta, sunt scumpe la licitatie aceste blocuri de frecvente.

Bine de stiut.Posted Image

#25
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Dar decat sa ne dam toti cu parerea pe aici, cel mai bine faci o sesizare la Digi. Ei sunt singurii in masura sa-ti spuna daca au vreo problema, daca atata poate reteaua si alte alea. Parerea mea e ca nu e nicio legatura intre spectrul si preturile Digi si vitezele tale. Adica se poate muuuuuult mai bine pe Digi.Mobil. Poate antena din zona ta are o problema sau mai stiu eu ce. Dar, cum am zis, parerea mea nu conteaza. Ia legatura cu Digi_Helper.

#26
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostiRunaway, on 15 octombrie 2020 - 20:02, said:

Dar decat sa ne dam toti cu parerea pe aici, cel mai bine faci o sesizare la Digi. Ei sunt singurii in masura sa-ti spuna daca au vreo problema, daca atata poate reteaua si alte alea. Parerea mea e ca nu e nicio legatura intre spectrul si preturile Digi si vitezele tale. Adica se poate muuuuuult mai bine pe Digi.Mobil. Poate antena din zona ta are o problema sau mai stiu eu ce. Dar, cum am zis, parerea mea nu conteaza. Ia legatura cu Digi_Helper.

Ma gandesc ca e problema cu antena,a fost aici o furtuna destul de mare
Am testat cu restul cartelelor digi din casa pe telefoane diferite si tot asa viteze am prins,ca cele scrise in #1

#27
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Deci, sesizare.

#28
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Am făcut și eu doua sesizări, ultima in urma cu vreo 4 luni. Acum o săptămâna m-au sunat și au zis ca se confirma cele sesizate și ca se va construi încă o antena in zona. Termen de rezolvare: 6 luni.
Din fericire pe 15 Noiembrie îmi expira abonamentul și problema se rezolva de la sine.

Pana la următoarea licitație de spectru Digi nu are cum sa facă îmbunătățiri vizibile.

#29
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Uite un test facut acuma pe Calea Manastur in Cluj in banda 1.... de obicei obtin cam 20Mb/s in banda asta....
Nu cumva tu esti pe 900Mhz si acolo scoti vitezele asa mici ?
TEst facut pe SAmsung A3

Attached Files



#30
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Postbughybughy, on 17 octombrie 2020 - 19:53, said:

Uite un test facut acuma pe Calea Manastur in Cluj in banda 1.... de obicei obtin cam 20Mb/s in banda asta....
Nu cumva tu esti pe 900Mhz si acolo scoti vitezele asa mici ?
TEst facut pe SAmsung A3

Chiar nu stiu ce sa zic.Cum schimb de pe 900Mhz? (N-am facut niciodata)

#31
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005

View Postblarb_b, on 15 octombrie 2020 - 11:03, said:

Salut!
De 1 luna am inceput sa am viteze foarte slabe in Digi Mobil.

Toate testele au fost facute pe Windows 10,folosing un Galaxy A10 ca hotspot USB


Pe Samsung tasteaza *#0011#  si in meniul service iti arata banda (banda 8 este pe 900Mhz)  - cea mai mica si amarata, pe ea nu ai cum sa obtii viteze mari

Edited by bughybughy, 17 October 2020 - 20:14.


#32
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Postbughybughy, on 17 octombrie 2020 - 20:14, said:

Pe Samsung tasteaza *#0011#  si in meniul service iti arata banda (banda 8 este pe 900Mhz)  - cea mai mica si amarata, pe ea nu ai cum sa obtii viteze mari

Deci in STACK 1 imi arata LTE - Basic Info
Band: 8 BW: 3Mhz
Deci is pe banda 8
Cum o schimb totusi?

View Postbughybughy, on 17 octombrie 2020 - 20:14, said:

Pe Samsung tasteaza *#0011#  si in meniul service iti arata banda (banda 8 este pe 900Mhz)  - cea mai mica si amarata, pe ea nu ai cum sa obtii viteze mari

Ok am rezolvat
https://r2.community...rk/td-p/3793173
"This Method Works Without Root Steps
: 1 Install Quick Shortcut maker and Open it . ( Link in Description )
2 Search for call Settings
3 In Call Settings look for this sub setting " com . samsung . android . app . telephonyui / com . samsung . andr oid . app . telephonyui . hiddennetworksetting . MainActivity " and click on it .
4 Run it and It will Open Samsung Network Settings
5 Now use Samsung network setting to lock the desired LTE band"

Am intrat pe steam si incerc sa dau dl la ceva,prind cam 1mbps pe LTE B1,o sa incerc toate benzile si sa vad care ii cea mai buna

#33
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Acasa se foloseste internet prin fibra optica si wifi!

#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu folosesc cu precadere internetul mobil pe dispozitivele mobile. ca de aceea platesc zeci chiar sute de euro pe luna.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdaniel28, on 17 octombrie 2020 - 11:07, said:

Pana la următoarea licitație de spectru Digi nu are cum sa facă îmbunătățiri vizibile.
Nu cred ca mai este spectru liber.

#36
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 01.05.2016
Granzii au pe saturate spectru...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate