Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sesizare politie - CUM naibii sa o fac ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Mijoc omologat pentru p*lime este camera de filmat profesionala de 16K pixeli. Pentru agentul constatator este suficient un webcam de 480x320 pixeli.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Se sesizeaza politia imediat desi drona nu e a politiei si nu e "mijloc tehnic omologat""
Daca tot esti pus pe "pârât civic" ar fi bine sa fii mai informat. Drona aceea era o drona oficiala a constructorului,  pentru urmarirea stadiului lucrarilor, a situatiei reale din teren, carevasazica era omologata oficial.Si recunoscuta ca atare si de autoritati, inclusiv politie si procuratura.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdon_King, on 14 octombrie 2020 - 11:43, said:

Nu stiu unde se incadreaza acest subiect, sincer.

Sa zicem ca vad o contraventie prin oras. Scot telefonul , fac o poza, o trimit cu datele complete la politie. Cu data/ora, cu datele mele complete de identificare, eventual o semnez digital. E o sesizare "oficiala" si nu un fake.

Le si spun ca evenimentul s-a produs exact in locatia X, unde mai sunt camerele unul supermarket (de ex). Si fapta e verificabila, deci se poate cerceta ca nu bat campii.

ok. politia vine si spune in 2 vorbe "fapta nu e constatata de agent constatator (politist), telefonul tau nu e un mijloc tehnic omologat, deci ... lasa-ne in pace."

Pe de alta parte vad stiri cu o drona oarecare ce filmeaza cetateni care fura materiale de pe un santier al autostrazii. Se sesizeaza politia imediat desi drona nu e a politiei si nu e "mijloc tehnic omologat"
Pe de alta parte vad ca o educatoare pune pe FB film cu ea tratand prost un copil. E data afara instant.

Ce gresesc eu in toata aceasta poveste ?

EU filmez cand unu omoara un batran
Tot EU filmez cand o masina trece pe galben cu toate ca putea opri.

Ia sa vedem, tu crezi ca politia imi ia in considerare vreuna din filmari?
Tu ce crezi?

#22
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007

View PostXman_ghio, on 14 octombrie 2020 - 12:03, said:


Dar sunt curios: de unde stii tu, fiind participant la trafic, daca un alt sofer are masina pe benzina sau diesel, ca are filtrul de particule eliminat si de asta scoate fum? Esti de la ARR? Daca faci 5 sesizari si nu se confirma esti de acord sa iti iei tu amenda pentru ca pui "organul legii" degeaba pe drumuri?
Si daca ajung sa-mi inchid ventilatia la masina din cauza cazanului din fata care scoate numai albastru pe toba...ce pot sa fac?

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrealnick, on 14 octombrie 2020 - 13:05, said:

Si daca ajung sa-mi inchid ventilatia la masina din cauza cazanului din fata care scoate numai albastru pe toba...ce pot sa fac?
îți pui masca

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postrealnick, on 14 octombrie 2020 - 13:05, said:


Si daca ajung sa-mi inchid ventilatia la masina din cauza cazanului din fata care scoate numai albastru pe toba...ce pot sa fac?
Sa-l ajuti cu niste bani, ca poate e in drum spre service sa-si repare motorul ce arde ulei.

#25
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postdon_King, on 14 octombrie 2020 - 11:43, said:

Nu stiu unde se incadreaza acest subiect, sincer.

Sa zicem ca ....
Ce gresesc eu in toata aceasta poveste ?

Nu gresesti, ai ales corect aria:
"Forumul Softpedia
>
Professional Zone
>
JURIDIC
>
Coltul turnatorului

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmyshyk, on 14 octombrie 2020 - 13:00, said:

"Se sesizeaza politia imediat desi drona nu e a politiei si nu e "mijloc tehnic omologat""
Daca tot esti pus pe "pârât civic" ar fi bine sa fii mai informat. Drona aceea era o drona oficiala a constructorului,  pentru urmarirea stadiului lucrarilor, a situatiei reale din teren, carevasazica era omologata oficial.Si recunoscuta ca atare si de autoritati, inclusiv politie si procuratura.
Was ist das dronă oficială a constructorului? Și în ce constă omologarea pentru urmărirea stadiului lucrărilor?

#27
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postdon_King, on 14 octombrie 2020 - 11:43, said:

ok. politia vine si spune in 2 vorbe "fapta nu e constatata de agent constatator (politist), telefonul tau nu e un mijloc tehnic omologat, deci ... lasa-ne in pace."

Ti s-a zis asta vreodată?

Hai să lămurim ceva: în legislaţia rutieră sunt 2 contravenţii ce trebuie constatate cu mijloace tehnice omologate: conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice şi depăşirea vitezei legale. Atât. Restul este folclor urban, lenea unor poliţişti sau 1 hotărâre din 100.000 dată de vreun judecător care nu avea ce face. Pentru orice alte fapte ilicite (contravenţii sau infracţiuni) este suficientă o simplă filmare.

Edited by Kaffir2018, 14 October 2020 - 14:15.


#28
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001

View PostKaffir2018, on 14 octombrie 2020 - 14:10, said:

Ti s-a zis asta vreodată?

cam DA - https://i.imgur.com/NcjKqd7.jpg

View Postradunic, on 14 octombrie 2020 - 14:07, said:

Was ist das dronă oficială a constructorului? Și în ce constă omologarea pentru urmărirea stadiului lucrărilor?

Nu e nici o drona "oficiala". Linkul YT original este [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sqvyTt_ziRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e pur si simpu un canal care urmareste evolutia infrastructurii.

#29
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postdon_King, on 14 octombrie 2020 - 14:19, said:


După cum ziceam, e vorba de lenea unor politisti. Sau alte 100 de lucrări ce trebuie făcute, pe lângă sesizarea ta.

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostKaffir2018, on 14 octombrie 2020 - 14:10, said:

Ti s-a zis asta vreodată?

Hai să lămurim ceva: în legislaţia rutieră sunt 2 contravenţii ce trebuie constatate cu mijloace tehnice omologate: conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice şi depăşirea vitezei legale. Atât. Restul este folclor urban, lenea unor poliţişti sau 1 hotărâre din 100.000 dată de vreun judecător care nu avea ce face. Pentru orice alte fapte ilicite (contravenţii sau infracţiuni) este suficientă o simplă filmare.
Hai ca m-ai enervat acuma :-)

In Codul de procedura penala, Titlul IV (Probe, mijloacele de proba...) Art. 97 se spune: "Constituie probă orice element de fapt care servește la constatarea existenței sau inexistenței unei infracțiuni, la identificarea persoanei care a săvârșit-o și la cunoașterea împrejurărilor necesare pentru justa soluționare a cauzei și care contribuie la aflarea adevărului în procesul penal." Deci in caz de infractiune => se poate utiliza orice element (deci si o filmare cu camere neomologate, care se coroboreaza cu alte probe - declaratiile martorilor, avarii, etc)

In cazul contraventiilor, conform Ordonanță de urgență 195/2002 Art 109 Răspunderea contravențională se spune: "(1) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră. (2) Constatarea contravențiilor se poate face și cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenției."

Adica legiuitorul a hotarat ca in cazul unei infractiuni sa se poata utiliza orice mijloace, iar in cazul contraventiilor doar politistul sau mijloacele omologate pot constata contraventia (probabil pentru a limita abuzurile de genul: il filmez eu pe vecin ca si asa ma enerveaza, chem politia si pe baza filmarii sa ii dea lu' ala amenda).

#31
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostXman_ghio, on 14 octombrie 2020 - 15:00, said:

Hai ca m-ai enervat acuma :-)


Eu zic totuși să numeri până la 5 și apoi să respiri adânc.

Quote

2) Constatarea contravențiilor se poate face și cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenției."


#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostKaffir2018, on 14 octombrie 2020 - 14:10, said:

Pentru orice alte fapte ilicite (contravenţii sau infracţiuni) este suficientă o simplă filmare.

Vezi ca nu citesti pana la capat. Tu ai facut o afirmatie incorecta mai sus si eu ti-am dat suportul legal: pentru infractiuni o sa ti se ia in calcul un mijloc probatoriu neomologat (iar furtul este infractiune => daca au filmat aia cu drona o sa fie acceptata filmarea). Dar daca aceeasi drona filma un camion care facea stanga pe linie continua, acest lucru fiind o contraventie => daca fapta nu a fost surprinsa de un agent constatator (recte nea' politistul), care agent poate fie sa aiba un mijloc omologat (=camera de filmat din dotare) sau poate sa fie fara acest mijloc tehnic certificat (de aici apare in lege acel "si" pe care l-ai subliniat asa mare) => filmarea ta este doar de pus pe Facebook si are valoare 0 dpdv legal.

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdon_King, on 14 octombrie 2020 - 11:43, said:

Nu stiu unde se incadreaza acest subiect, sincer.

Sa zicem ca vad o contraventie prin oras. Scot telefonul , fac o poza, o trimit cu datele complete la politie. Cu data/ora, cu datele mele complete de identificare, eventual o semnez digital. E o sesizare "oficiala" si nu un fake.

Le si spun ca evenimentul s-a produs exact in locatia X, unde mai sunt camerele unul supermarket (de ex). Si fapta e verificabila, deci se poate cerceta ca nu bat campii.

ok. politia vine si spune in 2 vorbe "fapta nu e constatata de agent constatator (politist), telefonul tau nu e un mijloc tehnic omologat, deci ... lasa-ne in pace."

Pe de alta parte vad stiri cu o drona oarecare ce filmeaza cetateni care fura materiale de pe un santier al autostrazii. Se sesizeaza politia imediat desi drona nu e a politiei si nu e "mijloc tehnic omologat"
Pe de alta parte vad ca o educatoare pune pe FB film cu ea tratand prost un copil. E data afara instant.

Ce gresesc eu in toata aceasta poveste ?

Ai semnătură digitală omologată pentru relații cu instituțiile statului?

#34
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Semnatura digitala este "omologata" in relatia cu orice soi de autoritate. Practic e dovada ca o semnez eu "Gigel" si nu e o facatura. Adica ma identifica pe mine, unic. E ca si cum ai duce la ghiseu o hartie semnata, are aceeasi "greutate" legala.

Edited by don_King, 15 October 2020 - 11:18.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostXman_ghio, on 14 octombrie 2020 - 20:50, said:

VDar daca aceeasi drona filma un camion care facea stanga pe linie continua, acest lucru fiind o contraventie => daca fapta nu a fost surprinsa de un agent constatator (recte nea' politistul), care agent poate fie sa aiba un mijloc omologat (=camera de filmat din dotare) sau poate sa fie fara acest mijloc tehnic certificat (de aici apare in lege acel "si" pe care l-ai subliniat asa mare) => filmarea ta este doar de pus pe Facebook si are valoare 0 dpdv legal.
Omologarea și verificarea metrologică se referă la aparatele folosite pentru măsurări cantitative adică viteza și cantitatea de alcool din sînge. Atît. La astea e important să știi că aparatul a fost etalonat/calibrat/verificat conform prescripțiilor și astfel te poți baza pe rezultatele pe care le furnizează.
Că s-a încălcat banda continuă poți dovedi cu orice, inclusiv camera telefonului - fapta nu depinde de o valoare limită precisă. S-a comis sau nu.
Că nu se obosesc polițiștii să caute șoferul care a făcut-o, asta e altceva...

Edited by radunic, 15 October 2020 - 12:22.


#36
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postradunic, on 15 octombrie 2020 - 12:21, said:

Omologarea și verificarea metrologică se referă la aparatele folosite pentru măsurări cantitative adică viteza și cantitatea de alcool din sînge. Atît. La astea e important să știi că aparatul a fost etalonat/calibrat/verificat conform prescripțiilor și astfel te poți baza pe rezultatele pe care le furnizează.
Că s-a încălcat banda continuă poți dovedi cu orice, inclusiv camera telefonului - fapta nu depinde de o valoare limită precisă. S-a comis sau nu.
Că nu se obosesc polițiștii să caute șoferul care a făcut-o, asta e altceva...

Gresit!

"mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic" =  aparatul radar, camera de bord de pe autospeciala politiei (care inregistreaza securizat si nu se poate "umbla" la inregistrare, are data si ora ok, etc).

Pe scurt: camera de bord nu este un mijloc tehnic certificat. Conform legislatiei (nu conteaza parerile noastre, daca suntem de acord sau nu) in caz de infractiune se poate utiliza orice mijloc de proba (deci inclusiv camera noastra de bord). Pentru contraventii - depasire pe linie continua, culoarea rosie a semaforului, etc - doar agentul constatator poate "constata" contraventia (ajutat sau nu de echipamentul tehnic certificat - radar, camera lui de pe masina).

Stii de ce nu se obosesc politistii ca in cazul unei contraventii sa ceara inregistrari de bord de la soferi? Pentru ca stiu ca in instanta nu tine si nu o sa fie acceptate pentru ca, ce sa vezi, ei judeca pe lege, nu pe parerile noastre de aici ;-) Eventual politistul il poate "strange la colt" pe soferul vinovat care nu recunoaste fapta si sa il faca sa recunoasca, rezultand o amenda contraventionala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate