Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motan supraponderal.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
e antisocial ca noi....

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmcd2020, on 13 octombrie 2020 - 17:28, said:

Medicul a zis dieta urgent,dar nu stiu cum sa il fac sa scada rapid in greutate.


Nu poti. O sa miaune mereu pana capata ce vrea.

#21
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Deja am micsorat portiile....

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Un pic de sport cu un pointer laser nu poate refuza nici o pisica :) . Cateva minute de cateva ori pe zi, si poate devine mai putin lenes.

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
medicul a afirmat ca din cauza greutatii e solicitant sa faca miscare,si de aia o evita....

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
te-ai gândit să-i faci cunoștință cu setterul vecinei?
măcar de 2x/zi, câte 15 minute

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
I s-a dat si i se da mai multa mancare decat are nevoie. Mai ales ca fiind castrat a devenit mai inactiv.

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Trebuie trecut pe dieta vegana: salate, verdeturi, varza, morcovi rasi, etc.

#27
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
pe vegan sa treci tu si adeptii veganismului......Felina carnivora nu e de folostine...Cit despre vecina,are doar vaca,sa-l intreb...

Edited by mcd2020, 14 October 2020 - 14:24.


#28
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Aldulescu, e motan, nu e iepure ! :D

#29
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmcd2020, on 14 octombrie 2020 - 14:23, said:

pe vegan sa treci tu si adeptii veganismului......Felina carnivora nu e de folostine...Cit despre vecina,are doar vaca,sa-l intreb...

View Postal-padrino, on 14 octombrie 2020 - 14:32, said:

Aldulescu, e motan, nu e iepure ! Posted Image

Nu-s vegan, iar pisicile mananca fara probleme si salate, verdeturi, dupa ce termina dieta si slabeste, se poate reintroduce carnea in alimentatie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vKNXNhZHqO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Există mâncare pentru pisici cu puține calorii, cu cereale, pentru blană,  etc. Motanul meu, din cauza greutății  a făcut diabet și s.a chinuit vreun an de zile... oricum, ei n.au fost proiectati să trăiască atât de mult, în natură.  Faptul ca sunt ținuți la căldurică, cu păpică și somnic, îi cam penalizează după o vârstă.

Edited by takis, 14 October 2020 - 19:38.


#31
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Irelevant filmuletul.
Si al meu mai gusta cateodata castraveti murati,varza sau conopida murate. Vara ii place sa linga cojile de pepene. Ce e in filmuletul pus de tine, e doar o joaca din partea pisicii. Tu crezi ca pisica aia se hraneste doar cu ce-ai vazut tu prin farfuriile ale ? Sa fim seriosi ! A, ca alterneaza cu asa ceva e alta treaba.

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
da-i peste: e gustos si are mai putine calorii decat alt tip de carne. dar fierbe-l putin, nu i-l da crud sa nu dea in alte probleme digestive.

#33
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Nu sunt gica-contra, zic si eu din ce-am patit. Mancare de peste (pastrav si somon) i-am dat si eu motanului cativa ani buni. Regulat, cam la inceputul fiecarui an, aveam probleme cu el, nu mai putea urina. Mergeam cu el la veterinar, acelasi care mi-a recomandat si mancarea de peste de la o anumita farmacie, asta ii facea 2 injectii pe zi, timp de trei zile. Se facea motanul bine, asta pana in anul urmator. Apoi o luam de la capat.
Dupa ce am schimbat veterinarul, am schimbat si hrana. Asta din urma mi-a zis ca mancarea de peste face rau la motanii care stau in casa, chiar si castrati.

#34
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca ii pasa cuiva din cei ce au postat aici,motanul e mult mai bine.Maninca light,a devenit mult mai activ,chiar daca scaderea in greutate nu e inca ce trebuie,se joaca deja,si a disparut amorteala membrelor.Continui cu mincare light....Posted Image Posted Image

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nici nu e bine sa slabeasca brusc. Joaca-te mai mult cu el ca sa mai arda calorii.

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ca orice individ ce pretinde ca are habar de nutritie,am dus motanul aproape de greutatea ideala,recomandata de medic.Apoi recent l-am trecut pe mancare uscata deocamdata,dar mai calitativa si controlata la gramaj.Am scos dulciurile si orice altceva ce nu tinea de alimentatia unei feline din dieta motanului.E vioi,se joaca,nu se constipa mai deloc,sunt multumit.Multa sanatate si animalelor voastre de companie,pentru noul an.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate