Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Motan supraponderal.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am una bucata motan castrat,ce cintareste 7kg,in loc de 5 cam cit ar trebui.Am ajuns la veterinar recent,din cauza ca fiind greu,castrat si are vreo 10-12 ani,sta si motaie des,ca urmare la citeva zile ii amortesc membrele.Incearca sa se ridice si nu poate,se panicheaza,si trebuie sa i le masez ca sa redevina functional.Medicul a zis dieta urgent,dar nu stiu cum sa il fac sa scada rapid in greutate.

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Mai consulta un medic. Am avut o birmaneza castrata , cu 7-8 kg greutate si a trait 24 de ani. Hrana pentru pisici castrate si care stau in casa.
Poti sa faci tu gimnastica cu el ( il fugaresti, il obligi sa stea in 2 picioare tinindu-l de membrele din fata etc).
Cu riscul de a te amari, functie de rasa poate fi spre finalul cilului de viata si nu mai are chef, poate si bolnav.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
prea multa mancare si prea putina miscare, asa ca s-a ingrasat.
acceeasi problema am avut-o si eu cu monstrul cu blana si l-am trecut la dieta: i-am gasit ceva mancare de dieta ptr pisici castrate si a scazut cam 1.5kg in cateva luni.
evita sa ii dai multa mancare odata si pune-l sa mai faca ceva miscare, eventual ia niste jucarii din alea cu pene si joacata-te cu el, pune-l sa alerge dupa ele.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din pacate problemele sunt strict legate intre ele iar rezolvarea nu e usoara .
Pasul 1 schimba-i alimentatia cu una de seniori , mult mai saraca in proteine si calorii .
''Panica'' pe care o vezi tu e posibil sa fie durere , de la artrita/artroza , asta se rezolva cu antiinflamatoare si suplimente pentru articulatii recomandate de medic .
Gaseste o metoda...sau mai multe sa o faci sa se miste...joaca...etc. .
Din pacate situatia nu e rezolvabila total !

#5
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,885
  • Înscris: 13.11.2016
Ce rasa este ?
Eu am un persan de 13 ani, tot castrat. Doarme aproape toata ziua, dar are si momente cand s-ar juca.
Ca hrana, ii dau bobite pt pisici castrate, persane, urinary si putina hrana umeda. Toate acestea cumparate din farmacia veterinara.

#6
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
e motan roscat....parca rasa europeana....

#7
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
In prima faza reduci portia si schimbi alimentatia cu una de dieta sau il lasi sa-si prinda singur hrana ( am inteles ca stai la curte )

#8
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
E motan de lux,adica iese doar cind vrea in curte,rareori prinde vreun soricel.E cam sedentar,din cauza de greutate,lene si varsta...

#9
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,885
  • Înscris: 13.11.2016
Greutatea mare mai este si din cauza castrarii, nu doar pt ca sta in casa si doar mananca.
Si al meu are 7 kg, doarme mai toata ziua. Dar mai are si chef de joaca din cand in cand.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Asa cum pentru hamsteri exista acele roti în care aleargă pentru a-și consuma energia, s-a inventat ceva similar și pentru pisici, fiind de mare ajutor și în cazul pisicilor supraponderale, ai căror stăpâni nu au timp/chef sau nu stiu cum sa se joace cu ele, sa mai ardă din calorii.
Nu cred ca la noi găsești asa ceva, poate doar sa comanzi din alta tara sau sa construiești una, dacă te pricepi.
https://www.amazon.c...l/dp/B00O127GZU

Evident, este necesara și schimbarea dietei.
Sfatul meu este sa mergi și la alt medic veterinar, să-ți recomande marcile/sortimentele de hrana potrivite, precum și cantitățile pe care trebuie sa i le dai zilnic.

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 al-padrino, on 13 octombrie 2020 - 18:01, said:


sile, bati campii ca de obicei ! Vezi ca ai gresit topicul, aici nu-i SL ! Postezi doar ca sa fii in centrul atentiei !
nu am greșit cu nimic, luați un animal si îl nenorociți dându-i mâncare într-una, animalul ala ar fi avut o viață pisicească mult mai bună dacă nu îl luați voi. ca acu si tu ai facut pisicu de 20 de kilograme nu înseamnă că eu am greșit topicul.

#12
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am avut un motan birmanez castrat care in ultimii ani manca mult si se misca mai putin, din cauza varstei. Nici macar nu se mai spala cum trebuie cu limba, trebuia sa-l duc eu la tuns.
Cand era tanar, manca doar boabe. Pe la batranete avea pofta de orice mancam eu: pulpe de pui prajite, ceafa de porc prajita la tigaie. A trait 17 ani.
Mergi cu motanul tau la doctor, ca sigur se poate rezolva problema

#13
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,885
  • Înscris: 13.11.2016

 silesax, on 13 octombrie 2020 - 18:08, said:

nu am greșit cu nimic, luați un animal si îl nenorociți dându-i mâncare într-una, animalul ala ar fi avut o viață pisicească mult mai bună dacă nu îl luați voi. ca acu si tu ai facut pisicu de 20 de kilograme nu înseamnă că eu am greșit topicul.
Ai perceptii gresite, dar nu ma apuc acum sa-ti fac eu educatie.
Si tu ai putea foarte bine sa fii sanctionat pt abandon, cum ti se pare asta ? Crezi ca intelegi asa ceva ?

#14
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ce am postat initial plus dieta cu Monge de obezi e data de veterinar si concluzia tot a lui.Eu doar m-am bucurat ca am avut dreptate.Femeia s-a panicat,l-a vazut fiind gras,cilindric,ca atunci cind ii amortesc membrele nu stie cum sa se ridice,si a zis ca are pareza.Dar medicul a corectat supozitia ei,pareza nu dispare dupa 1-2 minute de masaj al membrelor.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Medicul a zis dieta, adica ii dai mancare mai putina si saraca in grasimi si carbohidrati. O fi greu de priceput ce ai de facut?

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Fitness cu personal trainer si vizita la nutritionist.

#17
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca l-as face sa slabeasca ar deveni mai activ macar,si implicit nu ar mai sta sa motzaie mereu,si poate nu i-ar mai amorti labele...

#18
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 mcd2020, on 13 octombrie 2020 - 17:28, said:

Am una bucata motan castrat,ce cintareste 7kg,in loc de 5 cam cit ar trebui.Am ajuns la veterinar recent,din cauza ca fiind greu,castrat si are vreo 10-12 ani,sta si motaie des,ca urmare la citeva zile ii amortesc membrele.Incearca sa se ridice si nu poate,se panicheaza,si trebuie sa i le masez ca sa redevina functional.Medicul a zis dieta urgent,dar nu stiu cum sa il fac sa scada rapid in greutate.
Are si o parte buna starea lui ca nu mai poate sari gardurile sa faca vizite pe la vecini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate