Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

ETTI Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Salut, sunt in anul 2 la ETTI Cluj(electronica,telecomunicatii si tehnologia informatiei).Primul an a decurs ok, nu am avut nici o restanta si a fost totul bine.Ideea este ca in timpul liber(cam 2-4 ore pe zi) studiez in paralel html,css,javascript,angular si tot ce tine de web + ca ma descurc de vreo 2 ani si cu photoshop, blender si 3dsmax(de unde scot si bani pe pachete de modele).Ideea este ca in anul 3 trebuie sa-mi aleg specializarea: EA(electronica aplicata),TST(tehnologii si sisteme de telecomunicatii) iar ultima se numeste: inginerie economica in domeniul electric, electronic si energetic.Eu pe viitor nu ma vad lucrand pe partea de electronica de nici o culoare, nu ma atrage deloc acest domeniu incat sa prestez un job in asta(stiu ca spuneti de ce am venit aici, insa la informatica unde am vrut eu initial nu am intrat...).Eu vreau sa lucrez in web development si nu numai( in principiu vreau sa lucrez in programare), si asta imi place cel mai mult(iar in timpul liber sa continui pe blender,photoshop,3dsmax, etc).Intrebarea mea este: ce specializare sa aleg ? Si nu, nu intreb ce specializare sa aleg sa ma invete sa scriu cod( este imposibil ), ceea ce vreau eu sa fac nu fac la facultatea asta.Eu m-am gandit la inginerie economica in domeniul electronic, energetic si electric.Cine stie cand ma va ajuta cunostintele in domeniul economic.

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
la telecomuncatii faci destula programare, toata lumea se angajeaza in domeniul asta cand termian facultatea.

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 giuliani, on 13 octombrie 2020 - 23:19, said:

la telecomuncatii faci destula programare, toata lumea se angajeaza in domeniul asta cand termian facultatea.
scuza-ma, tocmai ce ma terminat telecomunicatii de 3 luni la etti bucuresti si nu am facut nicio programare. am facut in primii 2 ani inainte sa imi aleg specializarea
Parerea mea e ca nu conteaza la ce specializare esti atat timp cat tu stii chestiile alea in paralel si la un interviu tehnic le demostrezi. nu stiu cum e la etti Cluj, dar nu cred ca ti-ar placea telecomunicatiile pe ce vrei tu sa faci, poti incerca electronica aplicata sau cum ai zis tu la partea de economic. Oricum web development eu nu am facut deloc si tot ce zici tu. In mare parte trebuie sa inveti singur din pacate. Ori multe materii sunt invechite, ori nu e timp sa se introduca si cursuri diverse in programa sa acopere necesitatile actuale

#4
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Care este diferența intre un inginer in electronica aplicata si unul care a terminat inginerie economica in domeniul electric, electronic si energetic? Vreau sa știu mai multe despre domeniul acesta economic in ce consta pe piața muncii si daca este ceva de el

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Ai la facultate pe site materiile de invatamant de la fiecare specializare, poti sa-ti faci o imagine (despre cea mai usoara pt. tine).

View PostRazvanEtti, on 14 octombrie 2020 - 12:40, said:

in ce consta pe piața muncii si daca este ceva de el
Pai ti-ai luat adio de la domeniu:

View PostRazvanEtti, on 13 octombrie 2020 - 13:31, said:

Eu pe viitor nu ma vad lucrand pe partea de electronica de nici o culoare
Acum alegi doar cat sa iei o diploma.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2020 - 07:23.


#6
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Asta vreau sa si fac... Vreau sa ma duc pe inginerie economica pentru ca ii mult mai lejer față de ea sau tst.Vreau doar diploma, nu conteaza cu ce medie termin.

#7
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRazvanEtti, on 15 octombrie 2020 - 11:54, said:

Asta vreau sa si fac... Vreau sa ma duc pe inginerie economica pentru ca ii mult mai lejer față de ea sau tst.Vreau doar diploma, nu conteaza cu ce medie termin.

Ce materii de programare ai făcut în facultate?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Aici: https://etti.utcluj....invatamant.html
in fisa disciplinelor.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2020 - 15:26.


#9
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Primul semestru C si in al doilea C++. Au fost super easy...

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostRazvanEtti, on 15 octombrie 2020 - 11:54, said:

Vreau doar diploma, nu conteaza cu ce medie termin.

Proasta alegere, foarte proasta.

Daca in X ani n-o sa iti mai placa in Romania si vrei sa pleci in strainatate, acolo conteaza mult ceea ce stii si ce ai invatat. Iar la UTCN se fac multe chestii care te ajuta.

Sau hai sa reformulez. Sunt putine locuri de munca in inginerie in RO unde poti munci la acelasi nivel ca in vest, asa incat e putin probabil ca experienta din Romania sa ii dea pe spate pe vestici in X ani.

#11
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Nu am zis ca nu ma invata nimic UTCN.Eu am sa termin pe profil de inginerie electronica iar in paralel invat programare...

In general ce se face la facultate este super aiurea.Sunt profesori care preda table intregi de teorie si probleme care nu intelegi absolut nimic din ele si multi dintre noi ne demoralizam pentru ca este asa.Eu prefer sa invat ceea imi place( programarea ).M-am uitat si eu prin joburile din Romania si mai ales prin Cluj iar cererea de ingineri in electronica este foarta putina atat in Cluj cat si in restul oraselor.Sunt absolventi de etti care lucreaza la BOSCH si au un salariu de 2500 lei..( 2500 lei dupa 4 ani de facultate in care unii se chinuie sa aiba doar 9 si 10 ? Mai bine ma duc pe tir decat sa stau pe 2500 lei dupa 4 ani de facultate ).Asa ca voi merge pe software pentru ca imi place asta si vreau sa fac ceva in asta.

Edited by Dany_Darke, 16 October 2020 - 14:06.


#12
Horia80

Horia80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2020

 vladuzz7, on 13 octombrie 2020 - 23:31, said:

scuza-ma, tocmai ce ma terminat telecomunicatii de 3 luni la etti bucuresti si nu am facut nicio programare...

Cum asa ?
Asa de mult s-a modificat programa de studii?
Eu am ETTI in cadrul Univ. "Politehnica" din Timisoara....domeniul de licenta " Tehnologii si sisteme de telecomunicatii"....promotie 2003.
In anul I ne-a zapacit cu C iar in anul II cu C++ si SQL


 RazvanEtti, on 15 octombrie 2020 - 11:54, said:

Asta vreau sa si fac... Vreau sa ma duc pe inginerie economica pentru ca ii mult mai lejer față de ea sau tst.Vreau doar diploma, nu conteaza cu ce medie termin.

Un "inginer" de vaza....

 RazvanEtti, on 15 octombrie 2020 - 17:02, said:

Primul semestru C si in al doilea C++. Au fost super easy...

Hmmm....

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 RazvanEtti, on 16 octombrie 2020 - 13:03, said:

Nu am zis ca nu ma invata nimic UTCN.Eu am sa termin pe profil de inginerie electronica iar in paralel invat programare...

In general ce se face la facultate este super aiurea.Sunt profesori care preda table intregi de teorie si probleme care nu intelegi absolut nimic din ele si multi dintre noi ne demoralizam pentru ca este asa.Eu prefer sa invat ceea imi place( programarea ).M-am uitat si eu prin joburile din Romania si mai ales prin Cluj iar cererea de ingineri in electronica este foarta putina atat in Cluj cat si in restul oraselor.Sunt absolventi de etti care lucreaza la BOSCH si au un salariu de 2500 lei..( 2500 lei dupa 4 ani de facultate in care unii se chinuie sa aiba doar 9 si 10 ? Mai bine ma duc pe tir decat sa stau pe 2500 lei dupa 4 ani de facultate ).Asa ca voi merge pe software pentru ca imi place asta si vreau sa fac ceva in asta.

Atunci știi ce vrei! Ori mergi cu amândouă în paralel, ori mai poți încerca odată admiterea la informatica.

#14
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostHoria80, on 21 octombrie 2020 - 00:32, said:

Cum asa ?
Asa de mult s-a modificat programa de studii?
Eu am ETTI in cadrul Univ. "Politehnica" din Timisoara....domeniul de licenta " Tehnologii si sisteme de telecomunicatii"....promotie 2003.
In anul I ne-a zapacit cu C iar in anul II cu C++ si SQL
In primii 2 ani am facut 3 materii de programare, dupa care in anul 3 am dat un examen de certificare care se punea ca o materie si daca nu il luai nu terminai facultatea. Cand am trecut pe specializare nu am mai facut progrmare decat o materie de baze de date, care a fost ok

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate