Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Chinezii iau cu asalt Europa - masini electrice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View PostYOUR_GOD, on 12 octombrie 2020 - 11:33, said:

O electrica este mult prea scumpa. Eu, care merg pe GPL, nu mi-as scoate banii in timp util, daca ii voi soate veodata.
Iar treaba asta cu masina la incarcat este iar o problema. Masina trebuie ori sa fie disponibila mereu, ori deloc si apelez la taxi.
Asteptam acumulatori schimbabili. Mergi, iei unul plin, il lasi pe al tau si gata. Pana atunci, e doar smecherie cu masinile astea, chiar si pentru oras. Dar...electricele sunt viitorul si mai devreme sau mai tarziu, vom fi cu totii acolo.
Asa e. In stadiul actual electricele se potrivesc doar ca masina a muncitorului care face doar un drum dimineata pana la munca si un drum dupa-amiaza inapoi acasa, o alternativa la transportul in comun care trebuie sa dispara.
Probabil dupa ce o sa se prabuseasca efectul hipsteresc care spune ca e cool si fita sa ai masina electrica o sa ajunga exact ceea ce trebuia sa fie de prima data masina electrica, adica masina celui ce foloseste azi autobuzul sau metroul sa se duca la munca si sa se intoarca de la munca, ca electricele doar de asta sunt capabile deocamdata sa satisfaca.

#38
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Lol. Povesteste-le asta la peste 82% din cumparatorii de masini noi din Norvegia, la 34% in Suedia, 27% in Olanda, 11% in Uk etc etc. Sigur toti aia sunt hipsteri care merg teleghidati intre casa si servici unde pun masina in priza ca roboteii.

View Postgooroo, on 12 octombrie 2020 - 17:19, said:

sa se duca la munca si sa se intoarca de la munca, ca electricele doar de asta sunt capabile deocamdata sa satisfaca.
Si sa traverseze jumatate de europa cam in acelasi ritm cu o masina termica. De unee stiu? Ca am facut-o anul trecut.
Dar, na, sigur stie unu de forum mai bune decat zecile de proprietari de pe aici.

#39
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View Postgooroo, on 12 octombrie 2020 - 17:19, said:

Asa e. In stadiul actual electricele se potrivesc doar ca masina a muncitorului care face doar un drum dimineata pana la munca si un drum dupa-amiaza inapoi acasa, o alternativa la transportul in comun care trebuie sa dispara.
Probabil dupa ce o sa se prabuseasca efectul hipsteresc care spune ca e cool si fita sa ai masina electrica o sa ajunga exact ceea ce trebuia sa fie de prima data masina electrica, adica masina celui ce foloseste azi autobuzul sau metroul sa se duca la munca si sa se intoarca de la munca, ca electricele doar de asta sunt capabile deocamdata sa satisfaca.

Sau poate ca oamenii au electrica ca ”a doua masina”. Sau poate ca autonomia electrica pentru servici/cumparaturi/acasa ii e suficienta. Pentru plecari lungi are avion/inchiriere masina adevarata. Ce e rau in asta?

#40
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View PostZ_E_U_S, on 12 octombrie 2020 - 20:48, said:

Sau poate ca autonomia electrica pentru servici/cumparaturi/acasa ii e suficienta.

Am zis eu altceva? Exact asta am spus si eu.
Pentru cine are job 9-17 si viata e aceeasi rutina zilnica e masina ideala.
Pentru restul, masina electrica e ceva ce incurca, din cauza faptului ca trebuie mereu sa ai grija bateriei sa stai sa pierzi timpul sa vanezi locuri de incarcare si sa stai sa astepti incarcarea daca prinzi locul liber... la masina clasica, intr-un minut ai incarcat rezervorul si nu ai grija vanarii de locuri de alimentare ca le gasesti pe orice drum, nu astepti niciodata sa faci plinul ca mereu statiile sunt full de energie pentru motorul tau in rezervoarele din subteran care niciodata nu ajung goale.

#41
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Hai sa facem un exercițiu de imaginație: daca ai avea in garaj/locul de parcare/serviciu/super market o pompă de benzină care iti picură cam 2 litri de benzina/motorina pe oră la un sfert de preț sau poate chiar gratis, nu te-ai "încurca" 10 secunde sa bagi pistolul in rezervor si sa-ti vezi de treburi, nu?


View Postgooroo, on 12 octombrie 2020 - 17:19, said:

Probabil dupa ce o sa se prabuseasca efectul hipsteresc care spune ca e cool si fita sa ai masina electrica

View Postgooroo, on 12 octombrie 2020 - 21:17, said:

Pentru cine are job 9-17 si viata e aceeasi rutina zilnica e masina ideala.
Deci toti aia care muncesc intre 9-17 sunt hipsteri?
Daca doar pentru aia masina electrică  este ieeala nu crezi ca ar fi un numar semnificativ?

#42
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View Postinuendo0, on 12 octombrie 2020 - 21:42, said:

Hai sa facem un exercițiu de imaginație: daca ai avea in garaj/locul de parcare/serviciu/super market o pompă de benzină care iti picură cam 2 litri de benzina/motorina pe oră la un sfert de preț sau poate chiar gratis, nu te-ai "încurca" 10 secunde sa bagi pistolul in rezervor si sa-ti vezi de treburi, nu?
...
iui!!! Daca s-ar gasi asa ceva la noi in tara, ai vedea acolo canistre/bidoane/peturi puse frumos pe europaleti ... "Ce vrei boss, aștept să vina prințesa cu mașina de la vulcanizare. Mai ai și mata  o țâră de răbdare și așteaptă la rând să fac și eu plinu' la astea că plec deseară pă italea, mânca-ț-aș!"

#43
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postinuendo0, on 12 octombrie 2020 - 21:42, said:

Deci toti aia care muncesc intre 9-17 sunt hipsteri?
Daca doar pentru aia masina electrică  este ieeala nu crezi ca ar fi un numar semnificativ?
Observ ca voi cititi dar nu intelegeti ce cititi.
Una scrie omul, alta interpretati voi, interpretare total opusa, desi nu exista nici un element care sa poata duca spre interpretarea eronata pe care o dati voi scrierii.

Ca sa scriu mai clar, in momentul de fata masinile electrice sunt marketate in principal catre public de tip hipster, care vrea sa fie cool prin ceea ce cumpara, lucru care face ca pretul sa fie umflat, devenind neaccesibile celor cu joburi 9-17.
Dupa ce se va duce efectul asta, preturile se vor duce in jos si vor incepe sa isi permita cei carora intradevar o masina electrica le este destinata si utila o masina electrica, adica celor ce circula putin, doar pana la job si inapoi si saptamanal pana la hipermarket si inapoi, acei muncitori 9-17.

#44
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Postgooroo, on 14 octombrie 2020 - 20:35, said:

Observ ca voi cititi dar nu intelegeti ce cititi.
Una scrie omul, alta interpretati voi, interpretare total opusa, desi nu exista nici un element care sa poata duca spre interpretarea eronata pe care o dati voi scrierii.

Ca sa scriu mai clar, in momentul de fata masinile electrice sunt marketate in principal catre public de tip hipster, care vrea sa fie cool prin ceea ce cumpara, lucru care face ca pretul sa fie umflat, devenind neaccesibile celor cu joburi 9-17.
Dupa ce se va duce efectul asta, preturile se vor duce in jos si vor incepe sa isi permita cei carora intradevar o masina electrica le este destinata si utila o masina electrica, adica celor ce circula putin, doar pana la job si inapoi si saptamanal pana la hipermarket si inapoi, acei muncitori 9-17.

Posted Image 1.Se vede ca nu ai condus masina electrica...nu cumperi masina electrica ca sa fii cool, nu o cumperi nici macar pentru ecologie ci pentru ca iti place felul in care merge...e altceva si te scapa de multe batai de cap pe care le aveai cu un motor termic.

2. cei care si-au cumparat masina electrica merg mai mult cu ea decat mergeau cu fosta masina...stiu ca pare paradoxal dar sa stai la o statie 30-40 min sa mai bagi cateva sute de km (de multe ori moka) nu e asa de dureros pe cat pare.
In cazul meu dupa primele 3 luni aveam 11000 km iar cu termica faceam maxim 2000 km/luna

Daca ai rabdare 10 min uite aici un domn care sta la bloc, care i-a luat la gagica un ZOE. La inceput avea acelasi orizont de asteptare ca tine - fatzaiala prin oras dar...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HOBAA2zyhRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by raven75, 15 October 2020 - 06:12.


#45
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Cred și eu că mergi mai mult.
O benzinărie o găsești la 3 km.
Până la stația electrică și înapoi faci zeci de km :D

#46
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View PostNenea Zap, on 15 octombrie 2020 - 08:47, said:

Cred și eu că mergi mai mult.
O benzinărie o găsești la 3 km.
Până la stația electrică și înapoi faci zeci de km Posted Image
Asa e! eu o data a trebuit sa merg peste 100 de km sa imi incarc bateria :) Eu zic sa ramai pe diesel ca esti mai safe.

#47
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006
XPeng a început livrările modelului G3 în Norvegia, primul pas făcut în Europa de acest producător.

#48
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mM_8WLf8YAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Arata f bine, dar...
Exista si sistem de notare cu minus la stele? Nici nu inteleg cum de e acceptata in Europa.

#49
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006
Niște updateuri pe acest topic, după aproape un an:

1. XPeng au început vara asta livrările de P7 în Norvegia. Prețul ar începe de pe la 44 de mii de euro.
2. SAIC au dat un facelift modelului Roewe Ei5, iar acesta va fi livrat sub badge-ul MG (mașina se numește MG5) în Olanda, Suedia, Norvegia începând cu octombrie. Nu se știe prețul, dar varianta actuală (pre-facelift) de MG5 începe în UK de la 25 de mii de lire.
3. NIO încep și ei operațiunile în Norvegia la sfârșitul lui septembrie, cu SUV-ul ES8. În 2022 vor să înceapă livrările în alte cinci țări europene.

#50
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Abia astept sa apara primii cu battery swaping in Europa. Asta ii va forta si pe ceilalti sa o faca, daca nu vor sa dispara.

#51
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006
Norway Is China’s Great Electric Car Proving Ground

(paywall, puteți încerca private tab / incognito)

View PostKiloW, on 28 septembrie 2021 - 08:36, said:

Abia astept sa apara primii cu battery swaping in Europa. Asta ii va forta si pe ceilalti sa o faca, daca nu vor sa dispara.

NIO au anunțat că vor face asta.

#52
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006
A venit și Skywell ET5 în România, distribuită de Visual Fan (Allview).
Prin primăvară aduseseră un prototip pentru omologare individuală, dar acum poate fi comandată.


Review Buhnici
Topic dedicat acestei mașini aici.

#53
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Am vazut Springul lor, costa sub 6000 euro cu toate taxele....bun venit in Europa !

#54
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Post__-__, on 19 decembrie 2021 - 09:20, said:

Am vazut Springul lor, costa sub 6000 euro cu toate taxele....bun venit in Europa !
Si pe Alibaba ai reducere in functie de numarul de bucati comandate 😁😁

https://m.alibaba.co...um-Battery.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate