Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce nu poate să fie djl precum restul?

  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#271
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
De-a lungul anor le-am zis și lui și lui Duculeana și lui nea ceașcă ceva asemănător. Ba, plecați într-o aventura A VOASTRA, în ceva, orice, ce va atrage. Dar nu pe furiș, nu cu mami după voi.
Să aveți și voi ocazia sa va măsurați puterile cu lumea chiar și în chestii incredibil de banale.
Djl face 40 de ani anul asta, neaceasca 37, Duculeana 36 parca, au trecut printre cei mai frumoși ani ai vieții și NIMIC frate. Nimic de povestit, nicio experienta de viata, întâmplările pe care le tot povestesc sunt de o banalitate înfiorătoare, orice om normal are toate experientele alea în maxim o luna.
M-am gândit de mai multe ori în ce tip societate s-ar potrivi ei sau ar fi cel mai puțin deranjant și am ajuns la concluzia ca doar societatea țărănească tradițională și-ar fi găsit în rost. Pentru ca nu i-ar fi lăsat familia și comunitatea sa se piardă. S-ar fi vorbit neamurile în sat sa le găsească o fatuca mai pe măsură lor, familiile i-ar fi băgat într-o casa, ceva pe lângă si pe urma viata și-ar fi urmat cursul, cu muncile sezoniere aceleași în fiecare an. Ar fi apărut copii, ar fi crescut ca la tara fara aiureli contemporane și la un moment dat d-alde djl ar fi murit.
Dar s-ar fi dus ok la judecata de apoi, pentru ca a făcut un om, a sădit un pom, a făcut o casa, a pus ceva pe masa.

#272
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cine-i Duculeana? :)

#273
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostVlad_22, on 17 ianuarie 2022 - 23:46, said:

Cine-i Duculeana? :)
Sa fii pe Softpedia și sa nu știi cine e Duculeana. Doamne, unde o sa se ducă lumea asta?!

#274
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Zi ne cine e.
Ai o vizoune romantica asupra vietii la tara si asupra personajelor, la tara e de munca, multa si fizica, in frig, soare ploaie vint zapada, arsita, or lor nu le priieste disconfortul, au dureri de mijloc, nu pot ridica greutati samd.
Eu ii vad in niste familii bogatie, aristrocatice chiar, lasati in lumea lor, caqatpriti eventual cu vreo natinga si supravegheati de vreun angajat. Si bineinteles fara drepturi in familia lor.

#275
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostKokoshmare, on 17 ianuarie 2022 - 23:48, said:


Sa fii pe Softpedia și sa nu știi cine e Duculeana. Doamne, unde o sa se ducă lumea asta?!
Să moară Bibel de am idee.

Ah, un virus?

#276
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Era un tip de prin Eforie a carui singura mare aventura in viata a fost ca a mers odata in nu stiu ce excursie cu un autocar plin de calugarite. Si atat (in more ways than one). Se pare ca acum are nick-ul toto_riina, dar e mult mai cuminte (sa-mi spuneti daca am zis ceva gresit).

#277
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Dar tu esti straight, da?

#278
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai de succes subiect al lui djl este cel cu autobuzistul care a uitat sa o faca la dreapta.

View PostKokoshmare, on 17 ianuarie 2022 - 23:43, said:

De-a lungul anor le-am zis și lui și lui Duculeana și lui nea ceașcă ceva asemănător. Ba, plecați într-o aventura A VOASTRA, în ceva, orice, ce va atrage. Dar nu pe furiș, nu cu mami după voi.
Să aveți și voi ocazia sa va măsurați puterile cu lumea chiar și în chestii incredibil de banale.
Djl face 40 de ani anul asta, neaceasca 37, Duculeana 36 parca, au trecut printre cei mai frumoși ani ai vieții și NIMIC frate. Nimic de povestit, nicio experienta de viata, întâmplările pe care le tot povestesc sunt de o banalitate înfiorătoare, orice om normal are toate experientele alea în maxim o luna.
M-am gândit de mai multe ori în ce tip societate s-ar potrivi ei sau ar fi cel mai puțin deranjant și am ajuns la concluzia ca doar societatea țărănească tradițională și-ar fi găsit în rost. Pentru ca nu i-ar fi lăsat familia și comunitatea sa se piardă. S-ar fi vorbit neamurile în sat sa le găsească o fatuca mai pe măsură lor, familiile i-ar fi băgat într-o casa, ceva pe lângă si pe urma viata și-ar fi urmat cursul, cu muncile sezoniere aceleași în fiecare an. Ar fi apărut copii, ar fi crescut ca la tara fara aiureli contemporane și la un moment dat d-alde djl ar fi murit.
Dar s-ar fi dus ok la judecata de apoi, pentru ca a făcut un om, a sădit un pom, a făcut o casa, a pus ceva pe masa.
Adevarul e ca noile trenduri aparute la oras de cativa ani incoace ma fac nostalgic sa ma sa gandesc sa revin la viata de dinainte de anul 2000, adica la bloc sau la taranoaia.

Nasol rau spiritul de turma, orasele sunt mult mai manipulabile decat satele.

Taranoaia e cu prea putin confort, blocul e nasol pe partea de pus muzica.

#279
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
A mai trecut juma de an de la ultimul post si daca ar fi sa ghucesc as zice ca Djl nu a facut nimic iar neaceasca se va duce si anul asta in Antalya cu mama si cealalta tanti.

#280
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
trebuie pazit sa nu se insoare! mostenirea trebuia sa ramina in familie!

#281
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acum, chestia cu însuratul e strict alegere proprie, personală, așa cum e și cu copiii... Trebuie să fii conștient la ce te înhami, și la câți suntem pe pământ și câtă prostie și un viitor care pare cam sumbru, sincer, a alege să nu faci unul, pare chiar viabil.

#282
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View PostKokoshmare, on 30 iulie 2022 - 11:04, said:

A mai trecut juma de an de la ultimul post si daca ar fi sa ghucesc as zice ca Djl nu a facut nimic iar neaceasca se va duce si anul asta in Antalya cu mama si cealalta tanti.
Neaceasca a fost deja în Antalya anul asta, sper sa nu greșesc.

#283
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce djl nu iese cu femei in oras? De ce nu isi face el o familie, copii?

#284
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Cel mai simplu raspuns nu vrea sau nu poate,tinind cont ca din postarile sale repose ca vrea,trageti concluziile

#285
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Păi că sunt un om dificil şi greu de găsit amici, dar păi iubită. Ăsta e adevărul. Eu dacă aveam cum să mă căsătoresc la 16 ani, o făceam. Copii, probabil pe la 24-26.

#286
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Ca sa faci copii trebuie sa nu fi copil, sau in postura unui copil.
In primul rand trebuie un venit stabil si suficient. Apoi trebuie sa nu mai locuiesti cu parintii. Aici totusi depinde enorm de parinti Mai ales de tata (ca problemele astea materiale vin de la tati, de la mame vin mai mult problemele emotionale - caci de la mama inveti sa cresti emotional, ori tatal e primul strain - care-ti face imprinting. Adica daca ai vreun monstru de tata si toata copilaria te ascunzi in coltul camerei tale de el, atunci vei avea un caracter evitant fata de straini/inhibat).
Daca tatal e ok, am vazut cazuri fericite in care s-a casatorit baiatul, el stand acasa la parinti (cu tot cu sotia). si toti sunt fericiti. Alti tati in schimb n-au aplecare de tati, si vad baiatul ca pe un competitor (care trebuie pus la pamant, sa-si arate el dominatia), ce-am auzit .te crucesti.. ca a auzit de la Discovery ca leul care imbatraneste devine vanat de ala mai tanar, ca e un miros de feromoni si nu se suporta intre ei masculii, etc.(rationalizari ale unui tata fara simt patern si evident si fara simt matern, deci pur egoist)

Conteaza enorm familia, nu-i ca si cum avem cu totii 2 picioare deci suntem oameni si uite ca ala unde a ajuns, si altu-i praf. Cand incepe cate un copil sa povesteasca ce-i acasa/in familie te crucesti. De fapt vezi si pe copii ca unii sunt sociali nu stiu cum sa se plimbe sa se compare cu altii, etc, si altii nu stiu cum sa se ascunda de lume (fiind ocupati cu tot felul de probleme interne).
De-aia eu n-as recomanda vreun tanar sa revina acasa dupa ce a facut o facultate daca in perioada copilariei era la pamant. Altfel, in cazuri fericite familia e o rampa de lansare. (si cand a fost copil, si acum cand face o oprire de urgenta pe-acasa, care in cazul asta nu dureaza mult).

Aici e si ironia sortii, caci parintele care-si creste cu iubire copilul, ii va ajunge copilul departe (departe de casa) in mod normal (fara alti factori externi mai importanti), iar parintele care nu da 2 lei pe copil, are un copil nedezvoltat care nici nu poate puii. (Doar familiile de albine performante, care se umplu de miere se inmultesc facand pui/roiuri)

Edited by bursucelu_viesel, 02 August 2022 - 11:47.


#287
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Povești... Tinerii din prezent preferă să nu mai facă copii, e un trend.

#288
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View PostVlad_22, on 02 august 2022 - 12:25, said:

Povești... Tinerii din prezent preferă să nu mai facă copii, e un trend.

Eu am luat topicul ca nefiind vorba de tineri (generatii noi), ci de cate-un individ mai iesit din comun (dintr-o generatie mai veche).

Asa da, sunt multi factori care fac lumea sa nu mai faca copii: un refuz al continuari traiului in tara respectiva, o viata lunga asiguranta (unde nu mai simti nevoia sa faci copii ca sa-ti pastrezi existenta genei), un capitalism competitional care solicita omul sa fie cu gandul la cariera pana devine mai asigurat financiar (si cand devine deja e la o varsta cand femeia nu mai face copii), etc.
Alea-s probleme de generatii, aici vorbeam de probleme la nivel de individ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate