Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce nu poate sã fie djl precum restul?

  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Înainte de a trece cumva la explicarea întrebării, ştiu că mi se va zice că dacă aş lucra nu m-aş gândi la toate chestiile sau m-aş schimba. Cu siguranţă nu ar fi aşa. Probabil aş folosi spart făunul sau tableta, dar în rest nu cred că m-aş schimba radical.
Ştiu că mi se va zice că vreau să mă apropii de 100.000 de posturi. Ţin să anunţ că pe "Convorbiri contrare" nu se contorizează posturile, deci nu voi face un post count în plus, şi nici voi nu veţi face.
Deci cum să fiu ca alţii?
1) Să-mi placă tehnologia nouă, adică telefon entelgent, televizor L.C.D. (inteligent sau normal), dar şi alte chestii
2) Să-mi placă clădirile stil nou;
3) Probabil să folosesc target în loc de ţintă, focusat în loc de concentrat, deşi asta nu e neapărat;
4) Să fiu înebunit după ultimele seriale (fără a fi chiar depedent), să ascult ultimele muzici, chiar dacă-s o prostie. Idem la cărţi;
5) Să-mi placă mai mult maşina decât trenul sau deşi merg cu trenul, să nu mai fiu pasionat de trenuri. Unii oameni merg cu trenul, dar fie o fac din lipsă de alternativă, fie pentru că preferă să meargă cu trenul din anumite motive, dar fără a fi pasionaţi de trenuri. Idem transportul în comun;
6) Să fiu pasionat de fotbal;
7) Să-mi placă Mountain Bikeurile, nu cele de oraş;
8), care nu e neapărat. Să fiu înnebunit după maşini (nu neapărat recente, dar nici de acum 40+ de ani) sau maşini electrice. Şi după eco;
9) Să le consider foarte frumoase pe cele care-s machiate vizibil (rar îmi place vreuna).
Ştiu că vor sării unii cu ura, dar asta e. Şi sunt curios care vor fi cei mai aprigi atacanţi. Poate am o curiozitate sado-maso.
De ce mi-aş dori să fiu ca restul lumii? Pentru că m-aş integra mai uşor. Şi nu aş fi aşa de criticat. Mă întreb de ce nu pot să fiu ca restul, ca să-mi fie mai bine.

Edited by djl, 08 October 2020 - 00:18.


#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
Stai liniștit cã nu esti altfel: esti la fel ca toti cei din categoria din care faci parte ,😅


#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nebuni sau care? Fi sincer până la capăt.

#4
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Sã știi cã ai o clonã în Suedia. Când fãceam raiduri în LOTRO, eu fiind cel mai bun healer de pe un server, era un bãiat care nu întârzia niciodatã. În schimb nu activa microfonul, credea cã poate fi urmãrit. Nici camera. Nu lucra, avea o pensie de boalã. Nu ieșea din casã. Iubea tot ceea ce era vechi. Avea telefon vechi, laptop vechi, ar fi jucat pe 486 dacã s-ar fi putut, 486 pe care bineînțeles cã îl avea. Avea ca și tine o culturã generalã foarte bunã și știa absolut orice îl întrebai, din varii domenii. Era sãrac, își drãmuia pensia la fiecare monedã. Politicos și atent în scris, pacifist prin definiție, deschidea topicuri zilnice pe site-ul ghildei noastre, cu fel de fel de întrebãri/curiozitãți. Neavând ce face acasã toatã ziua avea timp în exces pentru caracterele sale, cu toate cã nu erau echipate de top erau în schimb cele mai customizate și mai îmbrãcate.
Fãceam mișto de el subtil cã era mai ciudat dar cu toate acestea toți îl doream în echipã când aveam un raid.
Ideea este cã... nu am intenționat sã te ofensez în vreun fel. Te cunosc puțin dar am vãzut o grãmadã de topicuri deschise de tine, acuma le cunosc dupã titlu. Societatea noastrã se bazeazã pe niște reguli generale, când nu le adopți devii outsider, nu ți dã șansa sã te integrezi. Nu este corect din punctul meu de vedere. Ca indivizi trebuie sã fim variați, diversitatea anuleazã monotonia și dã o patã de culoare atât de necesarã în lumea noastrã gri. Iar tu djl ești pata noastrã de culoare.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

 djl, on 08 octombrie 2020 - 00:03, said:

Mă întreb de ce nu pot să fiu ca restul, ca să-mi fie mai bine.

Crezi ca ti-ar fi mai bine?!
In ce sens?

Problema e ca fiecare are "pasaricile" lui, unul mai putine, altul un stol, atata doar ca putini umbla cu ele pe umar. la vedere :D

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nu afirm că aş fi extrem de fericit, dar aş socializa mai uşor. De exemplu să discut despre meciuri (chiar fără ar fi fan al vreunei echipe). Sau chiar dacă nu am maşină, nah, ies cu oamenii (fete şi băieţi) şi discutăm despre ce dotări are o maşină, ce are şi nu are fiecare, cine ştie ce ies din asta. Ori dansez la vreo petrecere şi mă bag în seamă cu cineva (nu neapărat gacicăreală, vreo colobarare legală din care scot bani)... ah, în viaţa reală mă plictisesc de moarte petrecerile, eu fiind vorbăreţ.
Ah, acum 3 ani la întâlnirea cu foşti colegi din generală ei mai discutau despre călătorii auto. Eu fan trenuri mă simţeam naşpa. Dacă m-ar fi pasionat mai mult auto...

#7
Kaleea

Kaleea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 29.06.2020
Fii asa cum te simti tu bine...lasa turma pe poteca ei.

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
O las, dar sunt acele momente în care mă simt exclus. De acolo şi ideile.

#9
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Nu uita că și tu te excluzi.

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
Nu esti ca restul pentru ca pur si simplu nu vrei sa fi altfel decit esti.

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau să fiu, dar nu mă pot obliga să-mi placă ce nu-mi place.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Initial nu-l intelegeam pe djl, imi placea tot ce aparea nou. Avand aparatura si masini proaste in trecut, tot ce era nou era mereu bun.

Odata cu inaintarea in timp, incep sa-l inteleg. Incep sa apara pe scara larga chestii care nu-mi plac. Chestii precum:

- panourile fotovoltaice (nu am nimic cu folosirea lor in sistemul energetic, completand celelalte surse de curent, dar nu la nivel individual, nu pe casele particulare)
- iluminatul public pe LED-uri, monopolizarea tuturor formelor de iluminat doar pe LED-uri, in casa imi plac CFL-urile si fluorescentele, afara iubesc becurile pe mercur si sodiu, evident ca scaderea consumului iluminatului permite si fotovoltaicizarea lui, aspect care iarasi ma scarbeste
- masinile electrice, de fel cam urasc acumulatorii si bateriile, imi plac chestiile care merg direct din priza, iar la masini iubesc dieselul
- robotii, mi-ar place cei care ma scapa de munca, dar nu roboti umanoizi sau animaloizi
- telefoanele foldable, pliabile, ce mai e si prostia asta? Sa ai smartphone e OK si necesar, in completare cu PC-ul desktop, dar foldable, ma lasi?

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
frate djl eu cred că gusturile și preferințele astea sunt o proiecție a personalității tale, care este fundamental aceea a unui tip introvertit
nu e neapărat ceva rău, dar dacă te preocupă problema asta, poate ar fi bine să iei câteva ședințe cu un psiholog - pentru a determina de unde vin aceste lucruri. cel mai probabil din copilărie

preferințele se mai schimbă în timp. nu cred că la 50 de ani îți mai plac aceleași lucruri ca la 30 de ani sau la 30 de ani gândești la fel ca la 20 de ani

e un cerc vicios - poate ai avut părinți supraprotectivi - nu ai dezvoltat skill-uri sociale - te-ai închis în pasiuni singuratice - ai cizelat o admirație pentru ceea ce nu este popular, poate inconștient tocmai pentru a ieși în evidență și a te diferenția, de a nu fi la toți ceilalți - de aici întrebarea de ce ești altfel. păi tu ai ales să fii altfel sau să îți placă ce nu le place celorlalți


atenție deci, dacă îți place ceva cu adevărat nu ai nevoie de validarea celorlalți
și găsești parteneri de discuție și socializare chiar și cu cele mai bizare pasiuni. nu e asta problema

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Doar djl poate sa traiasca profund intr-o lume pe care o percepe complet superficial in care pentru el forma e totul, indiferent de fond.

Edited by underb, 08 October 2020 - 15:58.


#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
@djl: nu iti cere nimeni sa ito placa anumite lucruri, foar sa le folosesti. In viata nu facem doar ce ne place, ci mai mult ceea ce trebuie. La faza cu parinti supraprotectivi m am gindit si eu.

Un scenariu, daca miine n ai mai avea mincare, caldura, apa curenta, ce ai face ? Nubcare cumva te ai apuca sa cistigi bani pt a putea duce o viata decenta cit de cit ? Ar mai conta ca iti place sau nu ?
Faptul ca pina acum nu te ai lovit de situatii dinastea norocul sau ghinionul tau.
Ca daca treceai prin greutati de mic nu mai aveai atitea mofturi azi. Greutati adevarate, de genul nu muncesti azi seara te culci in frig si flamind.
Dar na, crezi ce vreibsi traiesti cum vrei.

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Era vorba că dacă muncesc, nu o să mă mai gândesc la lucrurile vechi. Ţineam să demontez teoria asta.
@ Flat : părinţii mei au fost protectivi (mai bine zis mama, că-s divorţaţi ai mei). Nu aş zice însă că au fost extrem de protectivi.
Mă duceam la discotecă, ascultam Euro-Dance, pe urmă am ascultat şi chestii mai noi, îmi plăceau unele chestii la modă, deci eram mai adaptat vremurilor, chiar dacă aveam pasiunile mele nepopulare. Dar din 2000 şi ceva s-au schimbat vremurile şi a început să nu-mi mai placă lucrurile noi. Nu mă mai simţeam legat de ele.
Gusturile se schimbă. Dar parte din lucrurile ce-mi plăceau la 20 de ani îmi plac şi acuma.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sau de ce nu pot restul sa fie ca djl. Aceasta este intrebarea.

Lucrurile noi sau vechi nu te impiedica sa scoti capul in lume si sa iti castigi propriul venit. Sunt o gramada de oameni care nu le au cu lucrurile noi si totusi lucreaza si isi castiga un venit.

Vine curand vremea cand nu o sa ai fie ai tai sa te mai intretina. Din ce o sa traiesti atunci?

Edited by Friskey, 08 October 2020 - 17:42.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 djl, on 08 octombrie 2020 - 00:03, said:

Înainte de a trece cumva la explicarea întrebării, ştiu că mi se va zice că dacă aş lucra nu m-aş gândi la toate chestiile sau m-aş schimba. Cu siguranţă nu ar fi aşa.
Sa inteleg ca stai pe social ... neavand nimic de facut toata ziua ...
In cazul asta , primul raspuns pe care l-ai primit este cel adecvat:

 afh, on 08 octombrie 2020 - 00:13, said:

Stai liniștit că nu esti altfel: esti la fel ca toti cei din categoria din care faci parte ,��

Ia-te de mana cu @Karax si pierdeti timpul impreuna. Oameni fara realizari, fara hobby-uri creative, care nu aduc plus-valoare societatii, ei doar exista ... Va inteleg, sincer, singura voastra realitate si viata este cea de aici, virtuala. Nu va judec ...

Succes (ca sa zic asa).

Edited by ro_explorer, 09 October 2020 - 09:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate