Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inginer electronist vs ofiter de politie?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Nu eu, un prieten: Electronica la Poli -> DBA

#20
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Daca ar fi sa raman pe inginerie, ar trebui sa aleg dintre Electronica si Telecomunicatii.
Ce domeniu este mai bun(care se cauta mai mult)?

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Depinde.
    Electronica e ca si medicina.
    Trebuie să ai cunostinte bune de fizica, o minte ageră si o memorie buna.
    Se poate sa renunti la un moment dat. Nu e simplu.
Trebuie să ai și multă îndemânare. Unele operatiuni sunt foarte delicate.
  Trebuie să ai și ceva bani. Ce se repara în ziua de azi: laptopuri si telefoane.
  Ai nevoie de scule profesionale.
     La Academia de politie trebuie să fii acceptat mai întâi. Nu intri ca la biserica cu turma. Se fac testări psihologice, fizice, etc.



#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Facultatea de electronica n-o faci pentru a repara laptopuri sau telefoane...

#23
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020

 dani.user, on 06 octombrie 2020 - 17:10, said:

Facultatea de electronica n-o faci pentru a repara laptopuri sau telefoane...
La asta ma gandeam si eu... nu inteleg de ce majoritatea face referire la reparatii, avand in vedere ca este vorba despre Facultatea de Inginerie electrica..

#24
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 BrokN, on 06 octombrie 2020 - 17:24, said:

La asta ma gandeam si eu... nu inteleg de ce majoritatea face referire la reparatii, avand in vedere ca este vorba despre Facultatea de Inginerie electrica..
Pentru ca majoritatea vorbeste de plictiseala.... Pentru ca multi se gandesc la farmacie cand aud de GERBER...
La dilema ta, doar tu iti poti raspunde... Inginerie daca te stii bun si motivat in domeniul tehnic... (te vor musca albinele de cap la cursuri si vei realiza ca "e a naibii de grele"...-vezi un pic ecuatiile lui Maxwell, care nu-s greu de invatat), Politie daca esti rezistent la stres, altruist si poti sa-ti saruti familia pe frunte inainte de a pleca la o interventie la Hutuleac, de exemplu.
Multi blameaza politia, multi blameaza inginerii, nu poti schimba asta... Alege-ti ce te atrage cel mai mult...

#25
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Pai ori este inginerie electrica, ori electronica, ori telecomunicatii ?
Principalul castig al unei facultati tehnice este ca te face sa gandesti analitic, logic, eficient.
Nu vei iesi mare branza din cea electrica sau electronica iar cu telecomunicatiile ai sanse mari sa incepi job-uri bine platite de prin anul trei.
Primele doua insa iti deschid orizonturi mai largi si odata cu asta oportunitati mai multe.
Exact cum vroia sa zica si  T. 😁,  sedentarism vs necunoscut si implinire profesionala !
Tu stii ce vrei !
Personal, as merge pe inginerie macar 15 ani dupa care....angajare din sursa externa la politie 😉

Edited by SSpantzer, 06 October 2020 - 19:01.


#26
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Este Facultatea de Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor, domeniul Electronica, telecomunicatii si tehnologii informationale(la sfarsitul anului 2, va trebui sa aleg dintre Electronica si Telecomunicatii).
Am intrat anul 2, la Academie am incercat anul asta si mai aveam nevoie de un punct pentru a intra..de aceea sunt indecis daca sa ma mai pregatesc pentru Academie sau sa raman aici.

Edited by Dany_Darke, 06 October 2020 - 19:37.


#27
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Mergi unde n-o sa te intrebi in fiecare zi :"Ce caut aici?"

#28
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Salut!
Am terminat 2 ani la Facultatea de Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor, urmand ca in anul 3 sa continui pe profilul Electronica aplicata(cealalta optiune ar fi fost Telecomunicatii), insa nu mi-a placut ce am facut in facultate, desi cu examenele m-am descurcat, iar practica nu am apucat sa fac la vreo firma.
Eu din liceu mi-am dorit sa intru la Academie si m-am pregatit, dar nu am reusit din alte motive..
Acum nu prea stiu ce sa fac, daca merita sa mai incerc sau mai bine sa continui aici, intrucat nu stiu cat o sa-mi placa ceea ce o sa lucrez in politie.
Ma gandeam ca poate cineva care cunoaste cele 2 domenii sa ma ajute cu un sfat.
Multumesc!

#29
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020
Electronică. Lasă munca de poliţie că nu e pentru oricine (a nu fi inteles gresit - e o meserie dificilă, cu unele constrângeri si cu perioade de stres). Electronica in schimb te va duce departe, dacă esti bun pe ce faci.

#30
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Eu am facut 5+1 ani de Inginerie Electrica apoi am ajuns militar (cu o pila), pentru ca firmele de atunci n-aveau nevoie decat de agenti de vanzari. Mie imi placeau ingineria si fizica - mai putin armata. Tu ce agreezi? Daca te ajuta intr-adevar capul si poti sustine eforturi de durata, te faci inginer electronist si poti ajunge sa lucrezi pentru Ericsson sau Bosch. Se fac recrutari si din facultatile civile. Daca preferi o ciupeala, pupatul prostilor sefilor in c., un salariu decent si pensionare devreme, Academia. Care au fost celelalte motive contra - proba sportiva, probleme de dosar sau lipsa relatiilor?

Edited by __Dan__, 07 April 2022 - 07:53.


#31
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ai facut facultatea la buget, nu vei mai putea aplica pentru admitere la Academia de Politie.

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View PostVOC, on 07 aprilie 2022 - 07:38, said:

Electronică. Lasă munca de poliţie că nu e pentru oricine (a nu fi inteles gresit - e o meserie dificilă, cu unele constrângeri si cu perioade de stres). Electronica in schimb te va duce departe, dacă esti bun pe ce faci.

Am ras grav la partea ingrosata. Lepra societatii romanesti o regasesti acolo. Cica dificil. ahahahhahahhah
ahahhaha
ahah

#33
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostBrokN, on 07 aprilie 2022 - 01:05, said:

Am terminat 2 ani la Facultatea de Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor, urmand ca in anul 3 sa continui pe profilul Electronica aplicata(cealalta optiune ar fi fost Telecomunicatii), insa nu mi-a placut ce am facut in facultate, desi cu examenele m-am descurcat, iar practica nu am apucat sa fac la vreo firma.

View PostAnn0nyym0us, on 07 aprilie 2022 - 07:49, said:

Daca ai facut facultatea la buget, nu vei mai putea aplica pentru admitere la Academia de Politie.

Din ce-a scris eu inteleg ca n-a terminat nimic. Iar daca inscrierea la Academie se face cu declaratie pe propria raspundere, fara verificare (in ce baza de date?), well...

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Post__Dan__, on 07 aprilie 2022 - 08:05, said:


Din ce-a scris eu inteleg ca n-a terminat nimic. Iar daca inscrierea la Academie se face cu declaratie pe propria raspundere, fara verificare (in ce baza de date?), well...
Sa inceapa Academia cu un fals in declaratii. Posted Image

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post__Dan__, on 07 aprilie 2022 - 08:05, said:

Din ce-a scris eu inteleg ca n-a terminat nimic.
Nu a absolvit dar a urmat cel putin 2 ani de cursuri ori acestia vor trebui platiti daca vrea liber la politie.

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002

View Postioppo, on 07 aprilie 2022 - 07:58, said:

Am ras grav la partea ingrosata. Lepra societatii romanesti o regasesti acolo. Cica dificil. ahahahhahahhah
ahahhaha
ahah
Nu toti au obrazul suficient de gros si unii nu vor sa se culce cu teama ca dimineata la 6:00 ii bat colegii la usa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate