Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Injectie intramusculara(moldamin) Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005

 CovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Apoi doar dozezi, încet, încet.
Te referi la orice injecție dar nu moldamin. Ăsta se trage cu un ac și se face injecția cu altul. Dacă nu o faci repede se înfundă acul și mai faci o înțepătură. Nu xilină, micșorează durata efectului. Moldaminul nu este o injecție banală și trebuie făcut de o asistentă cu experiență.
Și nu vă mai văicăriți că doare, sunteți oameni maturi. Eu am făcut vreo trei ani moldamin de la vârsta de 6 ani, și apoi tratament anual, multă vreme. Sfatul meu, nu încordați prea tare mușchiul fesei. Nu odată s-a rupt acul și mi l-au scos cu patentul...

#38
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Initiator, ai vrut sa economisesti 30 de lei si uite ce ai facut. Te sfatuiesc sa reanalizezi situatia si sa incerci sa faci respectivul tratament. In rest, la fotbal politica si mai nou la medicina ne pricepem toti. Nu pot sa continuu astfel de discutii.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Dar chiar asa, nu a mai evoluat medicina, astfel încât sa nu mai fie nevoie de aceste injecții cu moldamin? Nu exista alt tratament sau medicament sub forma de pastile?
Știu ca a existat o perioada când nu se găsea nici moldamin, nici retarpen. Cu ce se tratau bolnavii, în lipsa celor doua medicamente, ce le prescriau medicii?
Inițiator, pentru ce problema de sănătate este nevoita prietena ta sa facă aceste injecții? Nu ar fi bine sa mai ceara o opinie medicala, sa întrebe dacă exista și alt tratament?

#40
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
o faceam eu pe gratis dar nu sunt in bucuresti! doar sa stiu ca am putut ajuta pe cineva!

#41
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

o faceam eu pe gratis dar nu sunt in bucuresti! doar sa stiu ca am putut ajuta pe cineva!

Primești o fundă de la mine oricum pentru plusvaloare :)

#42
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Tratamentul il face pentru amigdalite,aslo 450,dupa spusele doctorului,este focar de infecții.
Alta modalitate de a scade aslo nu exista,asta după ce am consultat 2 doctori.

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 odastramosilor, on 05 octombrie 2020 - 19:06, said:


80 de lei per injectie este mult.

Comparativ cu ce?
Pentru București cred ca e ok... totuși vin acasă.

@initiator
Ai încercat la o policlinica din zona ta ?

#44
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 waterman, on 05 octombrie 2020 - 21:44, said:



Comparativ cu ce?
Pentru București cred ca e ok... totuși vin acasă.

@initiator
Ai încercat la o policlinica din zona ta ?

Nu,am vrea acasa,cred ca o sa plătesc cat este,640 lei pentru astea 8 si aia e.Multumesc pentru păreri.

Edited by Marius19891989, 05 October 2020 - 21:48.


#45
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 Marius19891989, on 05 octombrie 2020 - 21:28, said:

Tratamentul il face pentru amigdalite,aslo 450,dupa spusele doctorului,este focar de infecții.
Alta modalitate de a scade aslo nu exista,asta după ce am consultat 2 doctori.
i-ha! si pacatosul de mine credea ca e pt sifilis sau chestii d-astea mai complicate, mentionate si in prospectul lui.
de ce nu incerci o abordare naturista la problema?
apropos de ce zicea colega mai inainte, s-au facut progrese mari in domeniul asta naturist.
poti consulta gratis SECOM https://www.secom.ro...ata-de-la-secom sau pe cei de la Nera https://neraplant.ro...ASAAEgIbQvD_BwE

 waterman, on 05 octombrie 2020 - 21:44, said:

Comparativ cu ce?
Pentru București cred ca e ok... totuși vin acasă.
comparativ cu BC sau provincia.
da, am zis si eu ca 80 nu e castig net, deci pt Bucuresti sa zicem ca poate merge.
oricum, in sine, e mult. 640 lei pt 8 injectii e jumate din minimul pe economie!! Pt 8 intepaturi?! Totusi. Nu e 80 pt moldamin, e indiferent de intepatura. Totusi.

#46
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 odastramosilor, on 05 octombrie 2020 - 21:50, said:


i-ha! si pacatosul de mine credea ca e pt sifilis sau chestii d-astea mai complicate, mentionate si in prospectul lui.
de ce nu incerci o abordare naturista la problema?
apropos de ce zicea colega mai inainte, s-au facut progrese mari in domeniul asta naturist.
poti consulta gratis SECOM https://www.secom.ro...ata-de-la-secom sau pe cei de la Nera https://neraplant.ro...ASAAEgIbQvD_BwE


Problema este mai complicata,noi ne-am dus la doctor cu intenția de a face o criptoliza pentru ca are amigdalite criptice  de vreo 3 ani și odata la 2 seri se chinuie cu bețișorul de urechi sa scoata ceva urat mirositor din ele.
Doctorul a spus ca nu merg decât scoase,cu criptoliza nu rezolva problema,dar crede ca o sa treacă cu tratamentul asta,daca nu operația.

#47
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
chestiile alea le are multa lume
am uitat cum se cheama
nu se stiu multe despre ele din cate am vazut
poti trai si cu ele.
sunt spray-uri si solutii
nu sunt cadru medical dar am o experienta proprie pe subiectul asta incat sa ma pronunt.
incearca intai alte variante si lasa operatia si moldaminul mai la urma....

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Marius19891989, on 05 octombrie 2020 - 21:48, said:



Nu,am vrea acasa,cred ca o sa plătesc cat este,640 lei pentru astea 8 si aia e.Multumesc pentru păreri.

Caută prin cunoștințe. Imposibil sa nu fie o asistenta printre ele.
Postează pe fb poate găsești pe vreun grup.
Cheamă de la firma aia pe care ai postat-o o asistenta pentru prima injecție și întreabă dacă nu vrea sa vina in timpul liber sa facă injecția și o plătești cu 50 lei pe injecție.
Du-te la un cabinet de medicina de familie din zona ta și întreabă o asistenta dacă nu face vizite la domiciliu.
Cred ca la 50 de lei injecția adică 400 de lei pentru 8, nu o sa ai probleme in a o convinge.

#49
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004


Quote


Cum se dezvolta pietrele pe amigdale?

Pietrele pe amigdale sunt inca un mister pentru medici si cercetatori, dar se banuieste ca cei care au suferit frecvent de amigdalita au un risc crescut de a aparitie a pietrelor pe amigdale. Acest lucru este explicabil prin faptul ca infectiile frecvente ale amigdalelor determina aparitia de tesut fibros in exces. Acesta poate duce la dezvoltarea criptelor si striatiilor de pe amigdale. Daca amigdalitii nu provoaca nici un simptom sau manifestare, nu va fi necesar tratamentul. Dar, daca piatra de pe amigdale este foarte mare sau asociata cu simptome ingrijoratoare (durere, amigdale inflamate sau probleme la inghitire), ar putea fi necesar un tratament.

si alte detalii http://www.sfatulmed...-amigdalei_9618

Edited by odastramosilor, 05 October 2020 - 22:25.


#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa empiric, vezi ca oțetul de mere și miere de albine poate ameliora problemele cu amigdalele. Gargara cu el și nu strica dacă bea câte o gura mică. Vezi numai sa fie ala produs de Apicola și nu vreo porcărie făcută din altceva chimicale.

Faceți o cura cu asta.
Și e doar o părere neavizata, dar vezi ca pentru infecțiile și problemele din zona gâtului, Isoprinosine face minuni. Citește despre el și întrebați un medic.
Nu e nici scump, e undeva la 50 de lei cutia cu 50 de comprimate.

#51
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
un spray foarte bun
http://plantamed.ro/spray-antiviral/
natural

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MembruAnonim, on 05 octombrie 2020 - 17:22, said:

MARE ATENTIE ! Nu faceti injectii IIM daca nu aveti pregatire. O puteti da in altele mai grave. Printre altele sa nimeresti vreo vena si sa transformi intramuscular in intravenos.

Nu am studii medicale, dar cate vene trec prin buci ?

 Karhu, on 05 octombrie 2020 - 18:27, said:

nu o poate face decât cineva instruit, autorizat și care are asigurare de malpraxis. Altfel se poate lasă cu dosar penal.

Aici cred ca ai exagerat. Cati doctori sau asistente au asigurare de malpraxis in Romania ?

 CovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 17:24, said:

am avut o gagică asistenta care m a învățat tot

Asa da. Posted Image

#53
aditomadii

aditomadii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.01.2008

 CovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 20:09, said:



Vai de noi, cam care e procentul alora care fac soc anafilactic la administrarea de moldamin ?
Habar nu ai, este ?



Ar trebui sa fii dat afară cat mai repede.

Prefer oricând să fac injecții IV,de aceea am spus că nu m-aș baga.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Marius19891989, on 05 octombrie 2020 - 21:28, said:

Tratamentul il face pentru amigdalite,aslo 450,dupa spusele doctorului,este focar de infecții.
Alta modalitate de a scade aslo nu exista,asta după ce am consultat 2 doctori.

Înseamnă că ar trebui sa ceara încă o opinie medicala.

https://clinicanova....radiofrecventa/

https://jurmed.ro/pa...dalita-cronica/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate