Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

remediu durere de cap

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Care este cea mai usoara pastila pentru durere de cap?
De vreo 3 zile am o usoara durere la ceafa, umeri si putin capul.
Daca iau Advil (200 mg ibuprofen) imi trece imediat dar vreau sa stiu daca exista ceva mai usor decat ibuprofen 200 sau parasinus, ceva cu doar 50 sau 100 mg ibuprofen.
Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Solpadeine efervescent (varianta clasica nu forte). Se asimileaza rapid fiind lichid. Este foarte eficient acest Solpadeine.

https://comenzi.farm...-pharma-p323140

Edited by MembruAnonim, 05 October 2020 - 08:14.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu incerca solpadeine daca merge ipubrofenul. Solpadeine e pe baza de opiacee, da dependenta. Nu e indicat sa il iei mai mult de 3 zile la rand.

In tari din vestul europei nu se comercializeaza din motivul asta (opiacee).


Daca vrei doza mai mica de ipubrofen, taie pastila in bucati mai mici.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
dar nu exista ceva pastile mai "bande" doza minima este de 200mg ibuprofen la toate?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Da, exista. Siropurile pentru copii sau Nurofen capsule masticabile ptr juniori  (100 mg ibuprofen).
Dacă nu, poți înjumătăți sau împărți în 4 comprimatele de 200 mg ptr adulți.
Am observat ca ibuprofenul nu are efect la fel de rapid/bun ca paracetamolul. Nici pentru durere, nici pentru febra. Cel puțin în cazul meu sau al fetitei mele.
Abac, ce anume este opiaceu la solpadeine, fosfatul de codeina? Și eu folosesc ocazional (de câteva ori pe an, adică) solpadeine efervescent, atunci când ma mai doare capul sau ma supăra dantura. Îmi trece durerea foarte rapid, niciodată nu am avut nevoie sa iau mai mult de 1 comprimat pe zi.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2020 - 08:44, said:

Abac, ce anume este opiaceu la solpadeine, fosfatul de codeina? Și eu folosesc ocazional (de câteva ori pe an, adică) solpadeine efervescent, atunci când ma mai doare capul sau ma supăra dantura. Îmi trece durerea foarte rapid, niciodată nu am avut nevoie sa iau mai mult de 1 comprimat pe zi.

Da, aia.

https://www.medsafe....nephosphate.pdf

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Solpadeine efervescent are doar 8 mg de fosfat de codeina în compoziție, și la o utilizare ocazionala nu cred ca exista riscul sa dea vreo dependenta.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ce crezi tu este irelevant. Important este ce cred autoritatile medicale. Iar in vestul europei cred ca este periculos si nu se comercializeaza.

Spre exemplu doza letala de cianura de sodiu este 100mg. Ai avea curaj sa iei 8mg de cianura de sodiu? Exista un motiv pentru care se studiaza farmacia la facultate.

Edited by abac, 05 October 2020 - 09:01.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
fasconalul lucreaza cel mai bine la mine
tai pastila daca crezi ca e prea puternic
incearca si cu masaj local la ceafa acolo, cu tensiunea cum stai?
astea rezolva problema pe moment, daca zici ca ai des probleme fa-ti investigatii

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ok. Atunci sa punem pe lista neagra și fasconal, și el conține codeina.
Mai sunt și alte medicamente împotriva durerii, care conțin codeina? Măcar sa știm, sa le evitam.



#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Pe ce saltea dormi ? pare a fi spondiloza de la pozitie defectuoasa .
Algocalminul este foarte bun in acest caz dar 2 pastile odata iar pentru relaxare si tinerea sub control a durerii se foloseste ulei esential de menta dar de la firma adevarata nu porcari de prin comert , singurul care da rezultate 100% este https://www.emag.ro/...AiABEgKUnPD_BwE
Se maseaza : ceafa, tamplele , fruntea cu atentie foarte mare sa nu intre in ochi .
Un medicament banal , foarte bun este aspirina Bayer - depinde de la persoana la persoana efectul dar merita incercat , nu are efecte secundare fiind tamponata, nu ataca stomacul.

Edited by ldpe, 05 October 2020 - 09:48.


#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2020 - 09:31, said:

Ok. Atunci sa punem pe lista neagra și fasconal, și el conține codeina.
Mai sunt și alte medicamente împotriva durerii, care conțin codeina? Măcar sa știm, sa le evitam.
de ce sa eviti?
isi face efectul imediat.
iei jumatate de pastila, cel mult una si gata.
dependenta nu apare de la o pastila. Eu anul asta n-am luat mai mult de 2.
daca e cazul sa nu-ti treaca, atunci e o problema mai serioasa si tre sa vezi de la ce e.

Edited by odastramosilor, 05 October 2020 - 09:52.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
De unde si pana unde dependenta ?
Sunt anumite pastile care au mai multe substante in compozitie si au un efect mai rapid si sunt mult mai eficiente ca altele - de ex : fasconal, solpadeine, antinevralgic.
Eu cred ca unii de pe aici nu ati avut dureri serioase de cap sau de masea. Cand te rupe maseaua de durere sau daca te doare capul de mori, cred ca esti in stare si sa mesteci pastilele, indiferent cum se numesc si ce contin, numai sa treaca.
Si nu, nu dau dependenta. Cel putin la oamenii responsabili. Am avut niste episoade de durere de cap si nu mi-au trecut cu nimic in afara de fasconal. Am luat 1 fasconal si eventual a doua zi al doilea (daca a mai fost nevoie) si nu am simtit nevoia sa mai iau pana la urmatorul episod, care a fost la multe luni distanta.
Asa ca, atat timp cat nu se face abuz, orice pastila poate fi eficienta.

@ initiator : ia acel ibuprofen de 200 mg linistit. Sau ia jumate daca ti se pare mult. 200 mg Daca iei foarte rar, nu are ce sa iti faca.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"daca e cazul sa nu-ti treaca, atunci e o problema mai serioasa si tre sa vezi de la ce e."
Durerea de cap e dificil de depistat cauza, are 467 de cauze si pe cand te apropii de una apare alta Posted Image
Este o durere care trebuie combatuta rapid nu lasata ca te scoate din uz
Pentru inceput iei ceva simplu, usor, testezi cu medicamente ca apa sfiintita , daca nu trece intri pe artileria grea dar neaparat un consult medical .
Salteaua , scaunul, privitul in telefon reprezinta 80% din cauzele durerilor de cap .

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2020 - 09:31, said:

Ok. Atunci sa punem pe lista neagra și fasconal, și el conține codeina.
Mai sunt și alte medicamente împotriva durerii, care conțin codeina? Măcar sa știm, sa le evitam.

Pai in Romania nu sunt pe lista neagra. Dar la medicamentele astea, daca citesti prospectul, lucru pe care romanii nu prea il fac, scrie ca dau dependenta si sa nu iei mai mult de x doze in y zile.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Știu, ca am bunul obicei sa citesc prospectele cap-coada. Fasconal nu am luat niciodată. Din fericire, durerile mele de cap apar foarte rar și nu sunt intense, ci sâcâitoare. Cei care au migrene sunt de compătimit, sau cu nevralgie de trigemen. De infecții dentare nu mai zic, devii din om, neom și ești în stare sa faci sau sa iei orice, doar sa te mai lase durerea un pic.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postabac, on 05 octombrie 2020 - 08:46, said:

Da, aia.
In tinerete am luat tone de pastile de codeina (pentru tuse). Nu am nici o dependenta.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Exact, și eu am luat destulă codeina în copilărie, se prescria la pachet cu bromhexin. Și nu am dobândit vreo dependenta sau alta problema de sănătate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate