Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Ce antivirus merita in 2020? Ce utilizati?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ClaudiuClau1

ClaudiuClau1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2020
Deoarece nu gasesc functia de poll o sa scriu aici antivirusi.
Va rog sa imi spuneti ce imi recomandati si ce utilizati dvs cel mai des. (Doresc sa imi instalez si eu acelasi antivirus, pana acuma am folosit Bitdefender care mananca extrem de mult din procesor si am raportat problema dar degeaba si Malwarebytes care este mai mult anti-malware decat antivirus).

Lista antivirusi: Windows Defender
Avast
AVG
Bitdefender
MalwareBytes(E anti-malware dar e decent, il trec aici)
Avira
Norton
Eset NOD32
Karpesky
McAFEE

Va rog sa spuneti ce recomandati si de ce.(Si daca varianta free sau pro).

Alta intrebare > Windows Defender e bun de ceva?

#2
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
De-a lungul timpului le-am avut pe toate aproape AVG, Avast, Avira, Norton, BitDefender, Panda.
Versiunile free sunt similare ca si functionalitate, iesind in evidenta AVG sau Avast care practic e acelasi antivirus, pe astea le-am folosit in cea mai mare parte a timpului pe XP si Win7, de cand am calculatoare cu Windows 10 folosesc exclusiv Windows Defender.
Nici acum, nici inainte n-am luat vreun virus, dar nici nu dau click sau deschid toate porcariile in conditiile in care folosesc filesharing, dar stiu sa deosebesc o extensie sau un pop up fals.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vei sti niciodata daca ai luat un virus adevarat.

AVG sau Avast recomand si eu.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
De cativa ani folosesc si recomand Bitdefender Internet Security. Mie mi se pare ok ca si consum de resurse, de bun e bun, si obiectiv si subiectiv.

Dar depinde de nevoi, stilul de utilizare al PC-ului, pe unde si la ce te aventurezi. Poate fi ok si Avast Free, eventual cu un Comodo Firewall care are si el cateva module.
Evident, o protectie de baza are si Windowsul, cateodata ajuta, cateodata nu e de ajuns, aici e discutabil, dar in final conteaza ca utilizatorul sa fie constient de ce face, daca e sigur sau nu.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,358
  • Înscris: 11.08.2003
Eu recomand AtentieAV. De mai mult de 15 ani ma protejeaza fara probleme si nici macar n-are nevoie de update.
Daca vrei sa cauti chestii dubioase, foloseste o masina virtuala.

#6
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Daca vrei ceva light, instaleaza Avast sau AVG si debifeaza toate modulele in afara de FileShield, asa l-am folosit multi ani de zile.
AVG/Avast au o functionalitate numita persistent cache care nu iti scaneaza fisierele de sistem care nu sufera modificari, ceea ce iti imbunatateste performanta,
FileShield iti ofera functionalitatea clasica, inainte sa apara toate modulele alea fancy ca "sandbox, system behaviour, scrip shield, Cyber capture" etc. De asemenea Fileshield te protejeaza si impotriva stickurilor USB infectate si iti dedecteaza fisiere descarcate in infectate chiar daca nu instalezi si WebShield.

#7
ClaudiuClau1

ClaudiuClau1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2020
Intre Avast free si cel platit cat de mari sunt diferentele de securitate?
Iar avast are detectie real time sau aproape ca un alt antivirus?


#8
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
din ce am testat eu eset nod 32 e superior multora, nu consuma multe resurse, nu trebuie sa configurezi chestii la el decat daca vrei sa faci chestii mai avansate, nu-ti blocheaza foldere aiurea by default cum am mai vazut pe la bitdefender. Avast e o gluma, l-am avut si m-am trezit cu el dezinstalat asa bine protejeaza

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
XP, Win7 - Avira
Win 10 - Win Defender

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 ClaudiuClau1, on 03 octombrie 2020 - 20:33, said:

Deoarece ...
Eu le-am incercat pe toate cele prezentate de tine si am ales 360 Total Security foloseste si motorul de scanare Avira (inainte il avea si pe cel de la Bitdefender). De ce am ales asa? insataleaza-l si o sa vezi cu ochii tai! Din cand in cand am mai prins si cate un Premium gratuit dar varianta gratuita e de ajuns! Anterior  am folosit Kingsoft Antivirus 2012 care era cu adevarat lite dar am observat ca nu mai primeste actualizari. AVG am folosit ani de zile dar nu mai este ce a fost! Bitdefender e insuportabil (cel putin pe Win 7), Karpesky blocheaza siteuri care nu ar trebui blocate!

#11
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,444
  • Înscris: 02.09.2016
,,...Malwarebytes a evoluat de la un scaner dedicat malware la un antivirus complet funcțional, cu o gamă completă de caracteristici puternice ...
Pentru versiunea cu plata ! funcția de protecție în timp real folosește 4 straturi de protecție simultană : protectia împotriva malware-ului, protecție Ransomware, protecție Web, protecția/Exploit protection...'''
Sunt antivirusi sau suita de securitate a acestuia/acestora  (versiunea de top, versiunea completa de securitate) care poate sa intre in conflict cu Malwarebyte sau afiseaza mesajul de incompatibilitate la instalare etc.
Se poate umbla insa la setari si aduga la excluderi sau se pot folosi doar unele din cele patru protectii pt. a nu intra in conflict cu antivirusul.
Bitdefender Total Security este (dupa cum spune un clasic in viata) o bonanță de componente de securitate, sublim si pa aproape la fel si Kaspersky Total Security.
Trebuie cu putina rabdare cautat pa net si se gasesc oferte foarte bune/convenabile in ceea ce priveste pretul.Merita ...
Foarte light si cu consum foarte mic al ,,resurselor,, este Webroot ...

Edited by adisluc, 03 October 2020 - 23:20.


#12
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Eu folosesc Bitdefender Internet Security de cativa ani si sunt foarte multumit de el.
Bine, ruleaza pe un PC cumparat in 2019 si care a costat in jur de 3600 lei.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Antivirusul incorporat in Windows 10. Daca n-ar fi asa complicat, l-as dezafecta si pe ala ca numai prostii face.

#14
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Recomand Bitdefender Total Security (cu licenta platita). De cand il am, nu am mai avut probleme cu virusii. Il folosesc de vreo 3 ani.

#15
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Pe mai toate calculatoarele folosesc Windows Defender de ani si ani fara probleme. Pe calculatorul principal folosesc Kaspersky pentru ca intru pe tot felul de site-uri si testez tot felul de programe si scripturi luate din surse mai de neincredere asa, iar Defender pe cat o fi el de bun nu e indeajuns pentru lucruri dinastea mai nasoale, pe cand Kaspersky este. Pe parcursul anilor am testat cam toti antivirusii care exista pe piata si din toti prefer Kaspersky, dar na acuma fiecare cu parerea lui. Si Bitdefender e foarte bun dar de multe ori am avut probleme cu el pe Windows 10 in sensul ca se mai dezactiveaza singur cand are chef, in general dupa updateuri de Windows, lucru care nu am patit vreodata cu Kaspersky.

Edited by CeapaIndustries, 04 October 2020 - 06:45.


#16
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Eu folosesc Norton 360 Deluxe pe desktop ( licenta pe 2 ani ) si Avira Internet Security pe laptop ( licenta tot pe 2 ani ).

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
De mai bine de 5 ani folosesc diverse variante de la Kaspersky. Actualmente am o versiune office multiplatforma si windows si android

#18
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Pe un laptop destul de vechi, la mine functioneaza perfect "Symantec Endpoint Protection".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate