Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ionii moleculari

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Intreb si eu 2 chestii despre ionii moleculari:
au camp magnetic avand in vedere ca is ioni deci is charge carrier?
cu ce altceva formeaza legaturi sau nu exista vreo limita la legaturile pe care le pot forma?

Am gasit despre ei pe pagin asta
https://en.wikipedia.../Polyatomic_ion

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Formeaza legaturi cu cei de sex semn opus.
Intotdeauna Anionii si Cationii sunt in echilibru perfect, nu fiecare de capul lui.

Edited by pasilla, 03 October 2020 - 15:26.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
E o lista mare de anioni si cationi pe pagina

#4
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
Inventeaza tu ceva si fa lista mai mica

#5
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
eu ma stiu cu moleculele ionice

te intereseaza amanunte?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Baga si tu niste (NH4)+(NO3)-) + motorina + scanteie si vezi ce iese :naughty:

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Clasic:
Sarcinile electrice produc camp electric.
Sarcinile electrice in miscare produc si camp magnetic.
Cuantic:
E mai complicat deoarece miscarea in sens clasic capata alte intelesuri. Dar ai momente magnetice orbitale si momente magnetice de spin, care pot fi considerate ca fiind direct cauza, nu efectul a ceva(miscare).

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cautam sa vad se pot obtine campuri magnetice puternice datorita legaturilor dintre ioni moleculari , sau dintre ionii moleculari si alti atomi normali.  Sau in rarele cazuri in care avem specii de atomi  cu numar de protoni diferit de numarul de electroni , ce s-ar lega de ioni prin deplasarea in mixturi s-ar obtine campuri magnetice puternice?  Poate se pot forma pelleti pentru confinement prin inertie sau pentru confinement magnetic cu astfel de substante ce formeaza campuri magnetice puternice astfel fiind necesar doar lasere mici sau toroide mici comparativ cu ce is astazi , scazand pretul si durata de constructie

Insa asta ar insemna mixturi peste mixturi.  Nu stiu sa se obtina specii de atomi cu numar diferit de protoni comparativ cu electronii atomului altfel decat prin raze x sau gamma.  Ca in caz ca s-ar realiza prin mixturi chimice ar fi usor , nu ar fi nevoie de surse de raze x sau gamma , si astfel s-ar putea scadea pretul si timpul de constructie al laserilor si toroizilor
Doar ca legile de conservare a energiei si masei zic altceva
Deci ramane sa vedem mixturile formate din ioni ce campuri magnetice pot oferi.  Sau eventual ceva din atimaterie cu charge diferit de zero insa nu stiu in cazul asta nimic, ce este necesar pentru a produce astfel de specii

Cate chestii am invatat tot cautand pe net Posted Image Posted Image Posted Image

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
N ai învățat absolut nimic.
Ti au intrat niste informații in cap pe care nu le poți nici organiza, nici folosi pt că nu ai un fundament teoretic, sunt degeaba si le vei uita in scurt timp.
Esti la genunchiul unuia care stie bine fizica de liceu, chit ca ala habar nu are de confinement si peletii tai.

Învață omule principiile, ce nu pricepi ?
Arată că a avut dreptate @maccip când a zis că te duce mintea.
Parcurge toate manualele de fizică de liceu, de la mecanica la teoria lui Einstein, intelege le si apoi vorbim.

Eu, in liceu, am fost la națională la fizică, dar citesc si uneori accept, fără să inteleg demonstrația, posturi ale lui @mdionis sau @maccip. Mă depășește nivelul aparatului matematic prin care ajung la acele concluzii.
C'est la vie, împacă te si tu cu asta...

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am gasit pe internet cate ceva despre izotopi ce pot fi ioni ceea ce ar insemna atomi cu net charge diferit de zero.  S-ar putea ioniza atomi izotopi ce dupa ionizare sa fie combinati cu ceva si sa se deplaseze cu viteza astfel oferind camp magnetic

https://chemistry.st...n-isotope-exist

#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ai gasit un rahat pe batz.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
O sa intreb ceva pe pseudo-stiinta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate