Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

"... Negustorii pamantului..."

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#1
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"... pentru ca toate neamurile au baut din vinul maniei curviei ei, si imparatii pamantului au curvit cu ea, si negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei." (Apoc.18:3)

"negustorii pamantului o plang si o jelesc, pentru ca nimeni nu le mai cumpara marfa..." (Apoc.18:11)

Am promis Sfintiilor aseara ca in asta zi sfanta lasata de Dumnezeu voi deschide un nou topic deconspirativ, de o inegalabila importantza in viatza creshtinilor idiotzi moronici care sunt obicinuitzi sa puie botu la amagirile acestor Entitatzi Enigmatice Apocaliptice numite ca "negustori ai pamantului". Posted Image

voala. Posted Image

asadar, in pildele Sale, Isus a asemanat chestiunile Imparatziei cu negustoria, cu negotzu, cu  comertzu.
sa luam asadar un exemplu concludent in aceazta directzie:

"Imparatia cerurilor se mai aseamana cu un negustor care cauta margaritare frumoase.Si, cand gaseste un margaritar de mare pret, se duce de vinde tot ce are si-l cumpara." (Mat. 13:45-46)

asadar, ideile, notziunile proprii Vestii Bune a Imparatziei, se dobandesc prin un soi de negotz. Spiritual, desigur, ca suntem uameni mari nu copilashi sau bebelushi ce sug laptic. In cautarile lui, un creshtin trebe sa cunoasca si sa primeasca invataturile aferente Imparatiei, crescand asfel in spiritualitatea de soi creshtinesc. Desigur, trebe avut multa atentzie pana cand maturitatea se instaleaza in fiintza umana, si individu e capabil sa discearna daca ceea ce cumpara e o bijuterie, sau un fake, un fals grosolan.

Dupe cumscrie:

Cumpara adevarul si nu-l vinde, intelepciunea, invatatura si priceperea. (Prov.23:23)

De ce creshtinii au obligatzia sa se grabeasca sa faca acest soi de comertz spiritual in vremurile acestea pashnice si prospere? E simplu:penca in curand, Stapanu lumiicu cele G7 capete si 10 coarne, va scoate un vestit Decret, insotzit de o aspra orpire, asfel incat creshtinii NU-si vor mai imbogatzii structura spiritual creshtina cu bogatziile si nestematele Imparatziei. Despre aceasta perioada a interzicerii comertzului spiritual, vorbesc doo pasagii biblice profetice celebre:

1. "nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei sau numarul numelui ei."
2. "Cele intelepte le-au raspuns: "Nu; ca nu cumva sa nu ne ajunga nici noua nici voua; ci mai bine duceti-va la cei ce vand untdelemn si cumparati-va."Pe cand se duceau ele sa cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el in odaia de nunta si s-a incuiat usa."
Asadar, cum sa mai cumperi, cand comertzu spiritual este conditzionat de primirea acelui semn de supunere fatza de Cezaru diabolic care legifereaza in Tenplu, in locu lu Dumnezeu... ? Posted Image


Pentru o mai buna prostire a Turmei din Tenplu/Locu Sfant, Cezaru asezat ca Dumnezeu legiuitor in Locu Sfant, acesta are nevoie voe de niste Entitatzi malefice infiltrate in Templu, dar colaboratoare a Kaiserului. Biblia iinumeste pe aceshti propagandaci din Tenplu/Locu Sfant/Biserica, "negustori ai pamantului".
acestia au misiunea de a prosti Turma, oferindu-i pe Taraba spirituala tinichele aurite, bijuterii tzziganeshti, fakeuri de doi bani, in loc de auru curat al Imparatziei lu Dumnezeu:

"... te sfatuiesc sa cumperi de la Mine aur curatat prin foc, ca sa te imbogatesti; si haine albe, ca sa te imbraci cu ele si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doctorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii si sa vezi. (Apoc.3:18)

alaturi de auru curat, iote ca credulii creshtini ai zilelor noastre au nevoe si de "haine". de ce? sinplu: penca sunt deconspiratzi in curu gol. Posted Image  si-au vandut idiotzii pana si hainele dupa ei in schimbu cumpararii tinichelelor aurite cu pretentzie de bijuterii valoroase de aur, vandute de aceste Entitati mascarice, Negustorii pamantui. Colaboratzionishtii Kaiserului in Tenplu ce au ca scop prostirea Turmei, dupa cum era avertizmentu:

"... ca sa insele, daca ar fi cu putinta, si pe cei alesi. (Marc.13:22)"

Acuma, trebe sa scurtam polologhia si sa trecem la deconspirarea acestor Negustori mascarici ai pamantului. Cel mai la vedere dintre ei, este AlfaOmegaTv. Posted Image
ca dovada, vom deschide pagina principala a acestui Negustor mascarici.

asadar, primele zece bijuterii... pardon: tinichele cu pretentzie de bijuterii Posted Image, gasim:afisate pe Taraba... pardon:pagina principala Posted Image , urmatoarele atrocitatzi spirituale:

1. https://www.alfaomeg...-israel-ao-news

2. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

3. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

4. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

5. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

6. https://www.alfaomeg...gton-dc-ao-news

7. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

8. https://www.alfaomeg...e-alfa-omega-tv

9. https://www.alfaomeg...-octombrie-2020

10. https://www.alfaomeg...-uganda-ao-news


asadar, ce avem noi aciia pe Taraba acestui Negustor ce in principiu avea ca scop Comertzu, vanzarea bijuteriilor Imparatziei cerurilor, a Imparatiei instaurate pe acest pamant prin Hristosu lu Dumnezeu?
pentru ca multi cetitori vor fi habarnishti si nu vor sesiza, voi sintetiza io categoria tinichelelor aurite:

1. Tinichele prin care, in mod subliminal induc credulilor creshtini ideea ca Stapanu lor, Heara Stacojie, Cornu Mic, este unu bun, vrednic de inchinare/adorare, aparte de restu imparatzilor pamantului diabolici, si caruia i se pot erta oricesoi de atrocitatzi, inclusiv resboiurile in care milioane isi perd veatza fara nicio vina: punctele 1 si 6


2. Tinichele aurite tzziganeshti prin care induc credulilor creshtini ideea ca Concubina Hearei este un personagiu bun de idolatrizat in Crestinizm, careia de asemenea i se iarta orice atrocitatzi de genu celei a lu Izabela lu Ahab sau Herodiada lu Herod. punctele 2, 4, 5, 7 si 8. Posted Image

3. Tinichele care infiereaza sau incearca subminarea religiunii ztabilite de catre Stapanu Negustorului, Cuplu Iconic Heara stacojie-Dama lui de Companie, si anume izlamu: puncetele 3, 10,...


punctu important este ca pe Taraba, aka prima pagina, NU gasim nimic legat de predicarea Imparatziei cerurilor, ci numa tinichele care aduc cashtig intereselor Stapanului lui iconic, infiltrate suptil in domeniu  spiritual creshtin.

Sfintiilor, hai... ziceti-mi ca nu-i asa... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 October 2020 - 11:24.


#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Mamaaaaaaaaaa

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
[ https://media.giphy.com/media/QtqFUZa9QMCUKN9EQM/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Ce sa mai zic mah, frate Dude...

Nu mai zic nimic.

#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Domnule, jos palaria.Posted Image Posted Image  Nu am citit tot ce ai scris, dar se vede ca le ai cu vorbele(vrajeala).

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 03 octombrie 2020 - 11:41, said:

Ce sa mai zic mah, frate Dude...

Nu mai zic nimic.
zi-mi ceva, orice... balmajeshte si tu ceva acolo in apararea Negustorilor... :)

View Postnico99900, on 03 octombrie 2020 - 11:42, said:

Domnule, jos palaria.Posted Image Posted Image  Nu am citit tot ce ai scris, dar se vede ca le ai cu vorbele(vrajeala).
hai... recunoashte: de cetit ai cetit tot, numa ca ai intzeles ioc... :P

#7
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Nu ie treaba mea sa apar negustorii... aia sa se apere singuri.

In schimb e treaba crestinului sa apere principiile biblice... asta da.

Ori principiul noi l-am discutat... de o mie de ori.

Tu vrei sa duci directia inspre oameni si faptele lor, ceea ce nu se face.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
E clarr ca Gizas era comunist sadea. Nu vroia sa traieste si negustorii, sa manca si gura lor o paine. Vroia sa fie totul moka, ca la pomenile electorale ȘnaughtyȘ

#9
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 03 octombrie 2020 - 11:46, said:

Nu ie treaba mea sa apar negustorii... aia sa se apere singuri.

In schimb e treaba crestinului sa apere principiile biblice... asta da.

Ori principiul noi l-am discutat... de o mie de ori.

Tu vrei sa duci directia inspre oameni si faptele lor, ceea ce nu se face.
Negustoru nostru deconspirat NU e un om, ci o Entitate spiritual creshtina, platita de catre Cuplu iconic Heara Stacojie + Dama lui de companie, sa prosteasca enoriashii Templului.

pei de ce crezi tu ca in final, aceshtia(Negustorii) vor fi necajitzi ca "nimeni NU le mai cumpara marfa..."? Simplu: penca Creshtinatatea va evolua in cele din urma, si va refuza sa mai cumpere tinichelele, fakeurile vandute lor atatzia ani de acest Negustor fraudulos. Posted Image Toate prostiile de invatzaturi penibile cu pretentzie de invatzaturi spirituale vor fi aruncatede omenire "la cartitze si la lilieci". SILIKA. Posted Image

deci noi nu deconspiram aciia uameni, persoane individuale, ci Entitatzi apocaliptice. :)

pa. :)

Edited by Dude_2nd, 03 October 2020 - 11:52.


#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostDude_2nd, on 03 octombrie 2020 - 11:44, said:




hai... recunoashte: de cetit ai cetit tot, numa ca ai intzeles ioc... Posted Image
Recunosc, ca am inceput sa citesc, dar cand mi-am dat seama ca vorba multa saracia omului, am lasat de citit.
Mie daca mi-ai putea face un rezumat. Poate cine stie.

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnico99900, on 03 octombrie 2020 - 11:52, said:

Recunosc, ca am inceput sa citesc, dar cand mi-am dat seama ca vorba multa saracia omului, am lasat de citit.
Mie daca mi-ai putea face un rezumat. Poate cine stie.
din pacate, lamomentu de fatza NU stapanesc atat debine penelu incat sa ma rezum la vorbe mai putzine. :)

#12
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Dude, subectu e foarte interesant si foarte vast.
Io, pana la aceste clipe si momente, decat am votat topicu' :D

Da' urmeaza să procesez...

#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 03 octombrie 2020 - 11:58, said:

Dude, subectu e foarte interesant si foarte vast.
Io, pana la aceste clipe si momente, decat am votat topicu' Posted Image

Da' urmeaza să procesez...
ie-ti timp, Sfintia ta.
conpileaza, nu da direct cu paru... :D

#14
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 03 octombrie 2020 - 11:13, said:

Acuma, trebe sa scurtam polologhia
hai... ziceti-mi ca nu-i asa... Posted Image
Deci, din toata polologhia, eu inteleg ca te deranjeaza cumplit postul TV Alfa si Omega pentru ca aia in loc sa proslaveasca mama Rusia, tin cu americanii si cu Israelul.
Cam asta ar fi ideea, pe scurt, nu?

Edited by penticostalul, 03 October 2020 - 12:07.


#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 03 octombrie 2020 - 12:05, said:

Deci, din toata polologhia, eu inteleg ca te deranjeaza cumplit postul TV Alfa si Omega pentru ca aia in loc sa proslaveasca mama Rusia, tin cu americanii si cu Israelul.
Cam asta ar fi ideea, pe scurt, nu?
cu cine tin ei nici nu conteaza(prea mult...Ps. 50:18 Posted Image ) , da cand intra in Curtea Tenplului si vand asfel de tinichele aurite tzziganeshti ca si aur curat dumnezeesc, iote care e reactiunea cea mai potrivita:

"... a intrat in Templu. A inceput sa scoata afara pe cei ce vindeau si cumparau in Templu; a rasturnat mesele schimbatorilor de bani si scaunele celor ce vindeau porumbei.
16. Si nu lasa pe nimeni sa poarte vreun vas prin Templu.

17. Si-i invata si zicea: "Oare nu este scris: "Casa Mea se va chema o casa de rugaciune pentru toate neamurile"? Dar voi ati facut din ea o pestera de talhari."



voala. Posted Image

no offence, Sfintia voastra. Posted Image

sa-si laude talharii unde vor, da nu in Tenplu. Posted Image

pa, hai ca am oarece musafiri acuma.

vb dupe masa. :)

Sfintie. :)

Edited by Dude_2nd, 03 October 2020 - 12:15.


#16
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 03 octombrie 2020 - 11:13, said:

"... pentru ca toate neamurile au baut din vinul maniei curviei ei, si imparatii pamantului au curvit cu ea, si negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei." (Apoc.18:3) [..]
asadar, in pildele Sale, Isus a asemanat chestiunile Imparatziei cu negustoria, cu negotzu, cu  comertzu.

pacat ca citesti traducerile lu traducatoru ala de Incornilescu.. in koine este 'emporos' - adica pasager, calator, unul care calatoreste pe corabie. trecator.
deci "trecatorii pamantului" - adica ce este trecator, efemer, pasager, vanitate, desertaciune.
ce este trecator, pasager, efemer, este sufletul(psyche) care va fi distrus.
adica cei care furnica cu tarfa stacojie hranesc, imbogatesc, cultiva vanitatea.
"corabia" iti amintesc, e simbol pt cetatea lui Dumnezeu

n-ai cum sa intelegi ce zic aia in NT, cand tu procesezi cacarezele lu Incornilescu..

Edited by criztu, 03 October 2020 - 12:37.


#17
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
"creshtinii"  Posted Image

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 03 octombrie 2020 - 12:33, said:

pacat ca citesti traducerile lu traducatoru ala de Incornilescu.. in koine este 'emporos' - adica pasager, calator, unul care calatoreste pe corabie. trecator.
deci "trecatorii pamantului" - adica ce este trecator, efemer, pasager, vanitate, desertaciune.
ce este trecator, pasager, efemer, este sufletul(psyche) care va fi distrus.
adica cei care furnica cu tarfa stacojie hranesc, imbogatesc, cultiva vanitatea.
"corabia" iti amintesc, e simbol pt cetatea lui Dumnezeu

n-ai cum sa intelegi ce zic aia in NT, cand tu procesezi cacarezele lu Incornilescu..
domnule Critzu.,

tot biblehubu e "cacareze incornilesciene" noroc cu tine si cu versiunea ta noo... Posted Image

voala:

merchants of zi earth:  https://biblehub.com...lation/18-3.htm

pa. :)

Edited by Dude_2nd, 03 October 2020 - 15:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate