Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Decesul muzicii românești prin manelizare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Post2Unlimited, on 02 octombrie 2020 - 13:01, said:

Incearca sa vezi ce parere ai despre Radio 247, inca mai este un radio bun. Eu ascult la serviciu numai PlayRadio'90. Acest radio a fost creat special pentru mine, mai are si alternativa, PlayCafe. Online sunt mii de radiouri, este imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti placa. Pe FM au ramas numai rebuturi, si cel mai mult ma deranjeaza ca e multa vorbaraie, muzica foarte putina. Pana si MagicFM a inceput sa nu-mi mai placa, aceleasi melodii date la nesfarsit. Plaja de melodii poate fi umpluta cu mult mai multe melodii de gen, insa cine sa se chinuie sa le descopere? De exemplu, de la Sandra care are albume intregi bune, am auzit o singura piesa pe Magic FM/TV.

Magic FM nu a avut sanse in Slatina. Desi l-am avut intre 2002 si 2004 ca Uniplus si Radio Star, in 2004 a cedat 94,6 FM catre Kiss FM. Care pana in 2013 a fost o minune, apoi dezastru.

In rest, Magic FM a pierdut la licitatie frecventele de 96,7 si 92,4 FM in favoarea unor jeguri precum Minisat, Total Sport FM (asta a si oprit definitiv emisia) si Vocea Sperantei Adventistilor.

90,3 Galaxy un jeg al unui smecher parlamentar din Mehedinti, era bunicel prin 2004-2006, apoi s-a dus tot mai jos.

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Post2Unlimited, on 02 octombrie 2020 - 12:33, said:

Depinde si in care cercuri te invarti. Eu nu am auzit de melodia pe care ai prezentat-o, initiator. Exista case de productie care inca mai scot cate ceva bun.

Thrace music, Mediapro music, Ha Ha Ha production, mai gasesti si piese bune pe-acolo, printre piesele impuse de casele de discuri. La calitatea pieselor noi, desi sunt mai putine, ii agreez pe cei de la Thrace music. (Esotique & Sandra N - Henna / Kate Linn - On my way / Starla Edney - Queen of hearts / Dharia - August diaries / Monoir feat Ameline - Midnight in Norway, etc)
Ia arunca un ochi pe canalul lor de YT.

Exemplu de o piesa noua chiar dragutica:

Alessiah - Love me (Arty Violin remix), piesa originala a fost lansata pe 25 septembrie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ywgmrVuwpco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ei aici discutia nu e despre preferinte, e despre "MUZICA" Preferintele e altceva!.Nu neaparat in legatura cu "MUZICA".

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadisz, on 02 octombrie 2020 - 13:04, said:

Spune sincer,tu ai da vreun ban pe porcaria asta de muzica?Sa se bucure ca mai sunt fraieri care asculta,le mai face publicitate "capodoperelor".
Nici daca m-ar plati ei n-as asculta.
pe porcaria asta nu, eu am dat banii pe alte genuri de muzica

#40
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2020 - 11:31, said:

******
Asta pe muzica comerciala, insa daca aud cum suna manelele get beget din ziua de azi, vai de capul meu, imi vine sa ma arunc de la etajul 10. Si imi zic Doamne Sfinte, cum poate cineva sa asculte asa ceva? Urla unul de la un restaurant de efectiv mi-a curs sange din urechi intr-o seara.

********
Carla's Dreams si cu Irinuca Rimesh incepusera bine, aduceau alt suflu dinspre Chisinau decat cel manelar de la Bucale, s-au prostit si ei, Carla's are melodii insuportabile in ultima vreme.

Pai, de ce sa investi bani, timp si energie, intr-un clip misto si bine pus la punct...cand unul ca abi talent, cu un efort minim, ajunge in top Posted Image.. nici macar n-are voce Posted Image)

Edited by jimi91, 02 October 2020 - 13:38.


#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarianG, on 02 octombrie 2020 - 13:36, said:

pe porcaria asta nu, eu am dat banii pe alte genuri de muzica

Da' dar titlul topicului ne obliga sa vorbim de noncalitate si jeg in muzica romaneasca actuala.

#42
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostMohombi, on 02 octombrie 2020 - 11:42, said:

Daca publicul român e manelizat, nu inseamna ca tre' sa canti alturi de manelari.

Si la supermarket, casierita te lasa cu marfa fara sa platesti? Energia electrica, gazele, cartela de mobil... ai inteles, zic ;)

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadisz, on 02 octombrie 2020 - 13:46, said:

Da' dar titlul topicului ne obliga sa vorbim de noncalitate si jeg in muzica romaneasca actuala.
muzica romaneasca nu este un gen, e trist ca in ziua de azi doar unul se difuzeaza. Poate de aici confuzia, dar poti cauti si sa cumperi albume vechi (electrecord.ro)

Edited by MarianG, 02 October 2020 - 13:52.


#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cred ca un impact l-au avut si casele de discuri...vrei sa folosesti muzica mea ? Atunci plateste....Astfel s-a nascut muzica de mana a doua, care e gratis :)...asa s-au lansat multi prosti :)

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postjimi91, on 02 octombrie 2020 - 13:53, said:

Cred ca un impact l-au avut si casele de discuri...vrei sa folosesti muzica mea ? Atunci plateste....Astfel s-a nascut muzica de mana a doua, care e gratis Posted Image...asa s-au lansat multi prosti Posted Image
zici tu, eu dau vina pe alta industrie, una care a cerut si va continua sa ceara acelasi lucru: cur si tzatze;  o industrie lacrimogena care a promovat oameni mai mult sau mai putin talentati dar care au starnit emotii.

Edited by MarianG, 02 October 2020 - 14:07.


#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Pe langa mafia caselor de discuri avem si mafia licentelor audiovizuale, mai ales in FM. Radiouri de mana a 4-a au reusit sa puna mana pe frecvente din tara. Minisat, Galaxy, adica solnite provinciale versus Total Sport solnita de Bucuresti.

Apoi radiourile religioase. Nu ne era de ajuns Trinitrosc, pardon, Trinitas, au trebuit si Hadventistii sa aiba retea, care se prinde mai bine decat Trinity FM pentru ca emit din oras, nu de pe munti. Mi-e scarba.

#47
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Trendingul pe yt are în top doar manele sau măcar autotune. E old news subiectul, din păcate.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Nu avem Magic, nu avem Rock, nu avem ZU in Slatina. Chiar daca Kiss, ZU, Pro si Virgin difuzeaza aproape aceleasi mizerii, pot fi de back-up cand pe unul sunt reclame, pe altul sa auzi ceva cat de cat muzical. Idem si Magic sau Rock. Cand sunt reclame pe Kiss, deseori sunt si pe Europa sau Digi si imi vine sa dau foc radioului din masina.

View Postonisifor12, on 02 octombrie 2020 - 14:10, said:

Trendingul pe yt are în top doar manele sau măcar autotune. E old news subiectul, din păcate.
Niciodata nu m-am uitat pe trending.

Iti vine sa schimbi tara cand il vezi.

#49
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostMarianG, on 02 octombrie 2020 - 13:51, said:

muzica romaneasca nu este un gen, e trist ca in ziua de azi doar unul se difuzeaza.

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2020 - 14:07, said:

Apoi radiourile religioase.

Cre'ca Posted Image amandoi confundati gusturile proprii cu calitatea. Sau cu cererea pietei AKA manele+ emisiuni religioase.
In plus, in mai orice cultura exista nostalgia dupa trecutul de calitate - cine'a zis Beatles - fata de prezentul comercial - Tinny Tempah, do you feel me, bro' Posted Image.
Totul e finantat prin reclame=>cine are putere de cumparare in prezent nu suntem noi, "bosorogii" ci pustimea vesela...

Edited by Piscopescu, 02 October 2020 - 14:18.


#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred ca le asculta nici dracu, Doamne Iarta-ma, pe cele religioase.

Romania Actualitati a ajuns mai bun decat posturile private, dar nu-mi place sunetul lor.

#51
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2020 - 14:12, said:

Nu avem Magic, nu avem Rock, nu avem ZU in Slatina. Chiar daca Kiss, ZU, Pro si Virgin difuzeaza aproape aceleasi mizerii, pot fi de back-up cand pe unul sunt reclame, pe altul sa auzi ceva cat de cat muzical. Idem si Magic sau Rock. Cand sunt reclame pe Kiss, deseori sunt si pe Europa sau Digi si imi vine sa dau foc radioului din masina.

Chiar, ce e cu sincronizarea asta a reclamelor? Cand sunt reclame pe HIT music channel, sunt si pe Magic TV, si pe VH1. Iti vine, vorba lu' Ceasca, sa dai foc televizorului...

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Noi eram o pustime care doream iesirea din comunism, cu piese noi, vesele, ritmate si cu versuri bune. Pustimea de azi e prostita grav de aceste jeguri. Gusturile muzicale se mai si educa.

#53
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Post2Unlimited, on 02 octombrie 2020 - 14:19, said:

Chiar, ce e cu sincronizarea asta a reclamelor?

Studii de marketing, in ce interval orar si dupa cata muzica, sunt mai multe sanse de receptionare a mesajului publicitar...

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Ei stiu ca nu ne plac reclamele si incearca sa ni le bage pe gat cu forta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate