Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Decesul muzicii românești prin manelizare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Urmaresc cu un ochi critic din afară(străinatate) si remarc cu neplăcere că ne-au năpădit manelarii. Părea la un moment dat, acum vreo 4-5 ani, că maneliștii nu prea mai au mare succes si ca vor mai ramâne doar câtiva pt evenimente izolate dar nicidecum in muzica comerciala de prim plan. Acum vad ca artisti români vechi, de renume fac melodii alaturi de maneliști. Dau pe youtube si vad ori manele remixate ori melodii romanesti pop, dance cu note de manele. Pe langa asta, manele cu un nr de view-uri de zeci de milioane, incredibil.

Un exemplu recent, o melodie cu mare potențial(chiar de șlagăr) care a fost stricată pt ca cineva a considerat să invite o rromcă din gura căreia nu poate ieși altceva decât lăuta turcească, ea nu poate cânta altceva, la fel ca confratele ei, Jador.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jFGpmuMuxnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce caută slătărița asta in melodia asta ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ti-e rusine cu poporul tau?!

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
mi-e rusine de manelele atit de iubite de poporul meu...

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
J'Ador cu Jalea Jalea aia ii place pana si fratelui meu. Posted Image

Muzica romaneasca a decedat prin manelizare, muzica internationala a decedat prin reghetonizare. Dupa 2017 e dezastru muzical, nu mai am ce asculta la radio, decat unde se dau piese mai vechi.

Daca nu e manea, sunt miorlaituri de pisici calcate pe coada, gen Slabiciunea Mea.

DJ Project au ajuns si ei execrabili, si ce piese faine scoteau inainte.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PosttEo, on 02 octombrie 2020 - 11:26, said:

mi-e rusine de manelele atit de iubite de poporul meu...
Te inteleg dar asta popor avem, cu el defilam.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
******
Asta pe muzica comerciala, insa daca aud cum suna manelele get beget din ziua de azi, vai de capul meu, imi vine sa ma arunc de la etajul 10. Si imi zic Doamne Sfinte, cum poate cineva sa asculte asa ceva? Urla unul de la un restaurant de efectiv mi-a curs sange din urechi intr-o seara.

********
Carla's Dreams si cu Irinuca Rimesh incepusera bine, aduceau alt suflu dinspre Chisinau decat cel manelar de la Bucale, s-au prostit si ei, Carla's are melodii insuportabile in ultima vreme.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2020 - 11:29, said:

Te inteleg dar asta popor avem, cu el defilam.
Nu mai bine stam in casa ?

Apoi, intr-o societate unde toata lumea vrea gratuit iar plata este un like, cu asta ne alegem.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMarianG, on 02 octombrie 2020 - 11:36, said:

Nu mai bine stam in casa ?
Stam noi dar nu stau altii. Pana la urma e o relatie cerere-oferta si mereu se vor gasi unii in poveste (indiferent de genul muzical).

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Maneaua este viitorul muzicii, catre asta se tinde, fie ca vorbim de maneaua rrromaneasca, fie ca vorbim de reghetonul cantat in espaniol peste hotare, ambele au acelasi ritm de rahat.

Cati injurau curentul popcorn dance dintre 2008 si 2013, ala care imi placea mie mult, iata ca acum este mult, mult mai rau decat atunci. Infinit mai rau. Eu nu sunt pretentios, eram genul care asculta aproape orice, dar ce se aude azi pe radio nu pot suporta.

Asta este, bine ca avem Youtube pentru a asculta melodii vechi sau cele cateva si putine piese bune de astazi, care nu (prea) se dau la radio Manele FM.

#10
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
De ce il gadila pe roman la neuron manelele ? Alte natii nu au receptori pe creiere pt sunetele astea ? Trebuie facute niste studii pe creierele romanilor pt ca sunt altfel decat ale occidentalilor .

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Bai si mie imi plac sunetele orientale, adica un original turcesc, arabesc, indian sau grecesc, dar manelele romanesti sunt altceva, ceva mult mai oribil decat adevaratele melodii orientale.

#12
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
E prostitutie muzicala ce fac unii artisti cu ștate vechi. Daca publicul român e manelizat, nu inseamna ca tre' sa canti alturi de manelari.
Si view-urile alea de pe YT le fac adolescentii care nu stiu ce e aia muzica pt ca n-a avut cine sa-i educe.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postneks, on 02 octombrie 2020 - 11:40, said:

De ce il gadila pe roman la neuron manelele ? Alte natii nu au receptori pe creiere pt sunetele astea ? Trebuie facute niste studii pe creierele romanilor pt ca sunt altfel decat ale occidentalilor .
si tu acum, pentru ca tind a fi in ceva ce suna a limba romana,

Edited by MarianG, 02 October 2020 - 11:43.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Muzica romeasca de acum e o gluma proasta, fata de ceea ce a fost acum 15 - 20 de ani. Inca fredonez "Amintirile" de la 3SE sau "1000" de la Vank. Dar, hei, poate sunt eu un inadaptat social si nu pot aprecia "noul val".

A, da, si 5Gang, tot un fel de manele sunt. Doar ca fara linie melodica. In rest, masini, gagici, bani, dusmani (care acum se numesc "heitari") si toate cele.

P.S.: Ma uitam cu placere la emisiunea Corinei Chiriac de pe National TV. Era o emisiune curata, cu artisti care nu apar in programele TV mainstream pentru ca nu fac nimic altceva decat muzica. Nu se baga in scandaluri, nu se injura ca la usa cortului si nu fac piese cu manelisti sau tot felul de trapper-i, sau cum le-o zice. Fac muzica.

Dupa ce ea a plecat de la National TV, in prima emisiune de dupa a aparut Vali Vijelie. Pentru ca probabil Corina Chiriac nu ar fi fost de acord cu asocierea si nu l-au putut invita pana atunci. Am inchis tab-ul de YouTube si mi-am vazut de ale mele.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMohombi, on 02 octombrie 2020 - 11:42, said:

Si view-urile alea de pe YT le fac adolescentii care nu stiu ce e aia muzica pt ca n-a avut cine sa-i educe.
sigur, ca educatia muzicala se face acasa, nu la scoala, nu tu un instrument, nu tu o nota, nu tu un recital

#16
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
E diferenta pentru ca o canta "muzicanti" diferiti, iar din pliscul lor vor iesi aceleasi triluri, adica iti dai seama ce a cantat o viata.
E la fel cu limba engleza vorbita de oameni ce au origini diferite, intr-un fel suna vorbita de un rus, de un indian, filipinez sau alta natie,
si difera perceptia in functie de ascultator ori auditor sau cum vrei sa te numesti.
...

Edited by costeld69, 02 October 2020 - 11:56.


#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
Mozart s-ar răsuci în mormânt dacă ar vedea ce a compus Liszt.

#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e tiganeala in 95% din muzica romaneasca de foarte multi ani. oricum comportamentul e la fel si chiar si fizic tot mai multi par corciti..dacii is pe duca..

Edited by 41ex, 02 October 2020 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate