Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Casa VR, timberframe, P+M(E), IF Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
thefrenzybudgeter

thefrenzybudgeter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2020
Salut MiniBum:

Ai luat in calcul solutia Pole Barn House?. https://www.garagejo...ad.php?t=230160

Din schitele tale se preteaza pentru asa ceva, costul va fi mult mai mic si pentru fundatie, framingul este diferit si mai rezistent. Ai avea nevoie de cateva adaptari legat de pozitionarea unor spatii vitrate.

Structura propriu-zisa la un 12,5x10m nu te va duce la mai mult de 30-35k euro. Cam 20k izolatiile cu 30cm pereti si 40 cm acoperis, 30 cm plansee, 20cm pereti interiori.
Restul precum, ferestre, usi, sistem incalzire, ventilare ai spatiu de joaca pana la 100k si asta pentru 250mp construiti. Ai reusi lejer sa scoti casa in 400E/mp finisat.

Daca vrei detalii mai multe iti pot da.

#56
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
@cyobytm
Traseele vor fi trase pe deasupra peretilor si vor cobori printre folia vapori si placile vidiwall.
Referitor la contravanturi, ei zic ca aceste plac Steico(fibrolemnoase) au rol si de intarire a rezistentei structurii.Deci face cam 3 lucruri: rezistenta, izoleaza termic, izoleaza fonic.

Attached Files


Edited by Nesta3, 14 October 2020 - 08:43.


#57
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postsuperbec, on 13 octombrie 2020 - 21:05, said:

Salut

Iti garantez ca nu vei regreta o clipa investitia in ventilatie si IPAT , fara knx se traieste Posted Image

aspirator centralizat am vrut si eu sa pun dar m-a luat constructia pe val si am renuntat la ideie

hai sa-ti dau tema pt acasa ... Pompa de caldura !  cu izolatie buna si casa pozitionata bine E-V (un arhitect inteligent) nu vei avea nevoie de AC , eu am un Panasonic de 12KW si imi incalzeste fara probleme 200mp locuibili, vara raceste suficient sa nu se simta nevoia de AC dar la mine e alta clima, poti pune un schimbator de caldura legat la pompa de caldura pe tubulatura ventilatiei si practic ai AC la costuri minime.

:)
Asta a fost unul din OZNuri si a fost printre primele la care am renuntat.
Sa explic si de ce:
- acum stam in chirie, intr-o casa prost spre foarte prost izolata si am platit 30lei/an/mp pentru incalzire (nu avem racire);
- pastrand cei 30lei/an/mp buget de incalzire, desi fara gres o sa iesim cu o casa mult mai bine izolata, rezulta un buged de 3600 lei/an/casa - incalzire;
- o pompa de caldura, cu sapare de put la mare adancime plus toate cele necesare estimez ca ajunge pe la ~10.000 euro;
- zicand ca 10.000 euro inseamna 48.000 lei si ca as cheltui 4.000 lei/an (ca o sa mai creasca pretul gazului, desi e deja supraevaluat costul, poate o sa cuprinda si costul centralei pe gaz) inseamna ca as amortiza pretul pompei de caldura in 12 ani;
- toate cele de mai sus cu conditia sa nu mai platesc extra consumabile pentru pompa, sa am norocul sa nu crape pompa etc.

Casa este deja pozitionata, fiind constransi de teren dar spre norocul nostru este E-V, spre ghinionul nostru, la 10m pe sud, avem o "casa" P+2+M - bloc in toata regula, ce arunca urat umbra iarna pe locul de casa :(

Inca asteptam bugetul pentru structura metalica, vedem ce si cum putem jongla ...poate gasim racire pe sistemul de ventilatie etc.

View Postthefrenzybudgeter, on 13 octombrie 2020 - 23:26, said:

Salut MiniBum:

Ai luat in calcul solutia Pole Barn House?. https://www.garagejo...ad.php?t=230160

Din schitele tale se preteaza pentru asa ceva, costul va fi mult mai mic si pentru fundatie, framingul este diferit si mai rezistent. Ai avea nevoie de cateva adaptari legat de pozitionarea unor spatii vitrate.

Structura propriu-zisa la un 12,5x10m nu te va duce la mai mult de 30-35k euro. Cam 20k izolatiile cu 30cm pereti si 40 cm acoperis, 30 cm plansee, 20cm pereti interiori.
Restul precum, ferestre, usi, sistem incalzire, ventilare ai spatiu de joaca pana la 100k si asta pentru 250mp construiti. Ai reusi lejer sa scoti casa in 400E/mp finisat.

Daca vrei detalii mai multe iti pot da.

Salutare thefrenzybudgeter, multumim frumos de info.

Nu stiam de aceasta metoda, pare misto si sigur ca buget o sa iasa mai ieftin (ma rog, la strucltura metalica structura este undeva ~20K euro) decat orice prefabricat, doar ca finantarea o sa o facem cu banca si nu stiu cat de bine se pupa metoda de constructie cu finantarea.

Wow, cam pe-acolo vrem sa ajungem si noi cu izolatiile la grosime, fix acelasi cifre :D
P.S. avem 160mp construiti sau pe-acolea, inca nu s-a batut planul arhitectural in cuie :)

#58
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2006

View PostMiniBum, on 15 octombrie 2020 - 19:57, said:


Posted Image
Asta a fost unul din OZNuri si a fost printre primele la care am renuntat.
Sa explic si de ce:
- acum stam in chirie, intr-o casa prost spre foarte prost izolata si am platit 30lei/an/mp pentru incalzire (nu avem racire);
- pastrand cei 30lei/an/mp buget de incalzire, desi fara gres o sa iesim cu o casa mult mai bine izolata, rezulta un buged de 3600 lei/an/casa - incalzire;
- o pompa de caldura, cu sapare de put la mare adancime plus toate cele necesare estimez ca ajunge pe la ~10.000 euro;
- zicand ca 10.000 euro inseamna 48.000 lei si ca as cheltui 4.000 lei/an
(ca o sa mai creasca pretul gazului, desi e deja supraevaluat costul, poate o sa cuprinda si costul centralei pe gaz) inseamna ca as amortiza pretul pompei de caldura in 12 ani;
- toate cele de mai sus cu conditia sa nu mai platesc extra consumabile pentru pompa, sa am norocul sa nu crape pompa etc.

Casa este deja pozitionata, fiind constransi de teren dar spre norocul nostru este E-V, spre ghinionul nostru, la 10m pe sud, avem o "casa" P+2+M - bloc in toata regula, ce arunca urat umbra iarna pe locul de casa Posted Image



vezi , nu ai facut suficient research , Panasonic Aquarea  T-cap , pompa aer-aer functioneaza pana la -28 grade ,  daca ai casa izolata bine  la suprafata de 160mp te descurci cu una de 9KW fara probleme, sa n-ai nefasta care deschide geamurile sa "aeriseasca" .. te costa pana in 5k cu tot cu instalare, pana la 10k iti pui si panouri solare sa-ti acopere consumul anual .

A si inca ceva  referitor la IPAT , super important sa pui sapa anhydrita , nu beton sau ciment/nisip

#59
thefrenzybudgeter

thefrenzybudgeter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2020

View PostMiniBum, on 15 octombrie 2020 - 19:57, said:

:)
Asta a fost unul din OZNuri si a fost printre primele la care am renuntat.
Sa explic si de ce:
- acum stam in chirie, intr-o casa prost spre foarte prost izolata si am platit 30lei/an/mp pentru incalzire (nu avem racire);
- pastrand cei 30lei/an/mp buget de incalzire, desi fara gres o sa iesim cu o casa mult mai bine izolata, rezulta un buged de 3600 lei/an/casa - incalzire;
- o pompa de caldura, cu sapare de put la mare adancime plus toate cele necesare estimez ca ajunge pe la ~10.000 euro;
- zicand ca 10.000 euro inseamna 48.000 lei si ca as cheltui 4.000 lei/an (ca o sa mai creasca pretul gazului, desi e deja supraevaluat costul, poate o sa cuprinda si costul centralei pe gaz) inseamna ca as amortiza pretul pompei de caldura in 12 ani;
- toate cele de mai sus cu conditia sa nu mai platesc extra consumabile pentru pompa, sa am norocul sa nu crape pompa etc.
Casa este deja pozitionata, fiind constransi de teren dar spre norocul nostru este E-V, spre ghinionul nostru, la 10m pe sud, avem o "casa" P+2+M - bloc in toata regula, ce arunca urat umbra iarna pe locul de casa :(
Inca asteptam bugetul pentru structura metalica, vedem ce si cum putem jongla ...poate gasim racire pe sistemul de ventilatie etc.
Salutare thefrenzybudgeter, multumim frumos de info.
Nu stiam de aceasta metoda, pare misto si sigur ca buget o sa iasa mai ieftin (ma rog, la strucltura metalica structura este undeva ~20K euro) decat orice prefabricat, doar ca finantarea o sa o facem cu banca si nu stiu cat de bine se pupa metoda de constructie cu finantarea.
Wow, cam pe-acolo vrem sa ajungem si noi cu izolatiile la grosime, fix acelasi cifre :D
P.S. avem 160mp construiti sau pe-acolea, inca nu s-a batut planul arhitectural in cuie :)

Oh ...metoda de constructie nu conteaza in fata bancii/asiguratorilor atat timp cat ai un proiect verificat si aprobat Posted Image

Uite un calcul rapid:

Sapaturi generale fundatie - 36.2x1x1.2m = 43.44mc + 10% = ~ 48mc x 15E/mc = 720E
Sapaturi placa - 10.3x6.8x0.6m = 42.024 +10% = ~ 46.25mc x 15E/mc = ~700E

Beton talpa - 35.2x0.75x0.2m = 5.28mc + 10% = 5.8mc x 60E/mc = ~350E
Beton grinda fundatie - 35.2x1.2x0.25m = 10.56 +10% = ~12mc x 60E/mc = 720E
Fier fasonat - 5.8mc + 12mc = 17,8 x 120kg/mc = 2136 kg +10% = 2350 kg x 0.75E/kg = ~1765E

Geocell - 10.3x6.8x0.4m = 28.016 +10% = ~31mc x 90E/mc = 2790E
Polistiren extrudat fundatie exterior 10 cm - 37x1.4m = 51.8mp x 10E/mp = ~ 520E
Polistiren extrudat fundatie interior 5cm - 34.2x0.5m = 17.1mp x 5E/mp = ~ 90E

Folie PE = ~ 80mp x 1.5Elei/mp = 120E
Geotextil = ~ 80mp x 2E/mp = 160E
Cofraje = ~ 400E/saptamana
Membrana cramponata - 60mp x 1,5E/mp = 90E

Accesorii ( distantieri beton, adezivi, benzi adezive samd ) - 250E

Total fundatie = 8765E

Stalpi 6000x150x150mm x 14buc = 1.89mc = ~ 1.9mc x 800E/mc =1520E + 250E ( lungimea extra a stalpilor de pe frontoane ) = 1770E
Grinzi contur parte + acoperis - 80x0.3x0.15m = 3.6mc x 800E/mc = 2880E
Sarpanta industrializata - 115mp x 40E/mp = 4600E
Grinda centrala acoperis - 12x0.4x0.2 = ~ 1mc x 800E/mc = 800E
Grinzi parter - 24x0.3x0.15 = ~ 1.1mc x 800E/mc = 880E

Material lemnos framing parter + etaj + intra-stalpi = 15mc x 450E/mc = 6750E
Material lemnos acoperis - 5mc x 450E/mc = 2250E

OSB 15 mm - 220 buc x 14E/buc = 3080E
OSB 25 mm - 70 buc x 23E/buc = 1610E

Vata bazaltica - pereti exteriori 250 mm - 240mp x 25E/mp = 6000E
                       - pereti interiori 200 mm - 210mp x 20E/mp = 4200E
                       - acoperis 400 mm - 100mp x 40E/mp = 4000E

Lambriu exterior - 240mp x 30E/mp = 7200E

Total = 54785E ( TVA inclus plus un extra de 15% la cantitatea de materiale ) fara manopera.

Mai sunt instalatiile sanitare, electrice, acoperis, ferestre usi, gipscarton, finisaje.

La partea de fundatie, framing fara un proiect exact nu poti avea un cost exact. Ceea ce am estimat eu sunt cu exagerarile de rigoare.

Iti recomand sa ai macar un studiu geotehnic, partea artitecturala in mare parte cu dimensiuni ca mai apoi sa poti avea o estimare mult mai buna. La o casa de acest gen cu fundatia poti fi gata in maxim 2 saptamani, partea de structura exterioara maxim 1 luna cu acoperisul inclus iarr de restul te ocupi la interior protejat de intemperii. Am construit o astfel de casa in 3 oameni in 2 luni ( 140mp la sol ) plus fundatia facuta de o alta companie.

Evalueaza si decide ce este mai bun pentru voi Posted Image

#60
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare salutare,

Sper ca va gasesc cu bine.
Astazi am ridicat numarul postal si depus dosarul pentru certificatul de urbanism in vederea construirii - de asteptat 15 zile lucratoare pana e gata.

Nestiind ce trebuie sa trec in el, am pus casa P+E, anexa, imprejmuire, put, studiu geotehnic ...nu stiu daca trebuia sa trec si faptul ca vreau sa ma leg la utilitati :D am realizat dupa ce am depus ...cu mult dupa.

Inca asteptam vesti de la arhitecti, cu privire la ceva oferte pentru structura metalica.

#61
Nasvet

Nasvet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 30.03.2015

View PostMiniBum, on 21 octombrie 2020 - 19:40, said:

Salutare salutare,

Sper ca va gasesc cu bine.
Astazi am ridicat numarul postal si depus dosarul pentru certificatul de urbanism in vederea construirii - de asteptat 15 zile lucratoare pana e gata.

Nestiind ce trebuie sa trec in el, am pus casa P+E, anexa, imprejmuire, put, studiu geotehnic ...nu stiu daca trebuia sa trec si faptul ca vreau sa ma leg la utilitati Posted Image am realizat dupa ce am depus ...cu mult dupa.

Inca asteptam vesti de la arhitecti, cu privire la ceva oferte pentru structura metalica.
Felicitari si succes in continuare.

#62
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare, saptamana faina sa avem!

Vecinul de dinaintea noastra, ce construieste pentru a vinde, 3 case insiruite, a fost amabil sa ne includa si pe noi in operatiunea de sapatura + tevi pentru apa si canal, cand o sa sape pentru el.
Fiind drum de uz si servitute, o sa trebuiasca sa platim vecinilor de dinaintea noastra cota parte din investitia facuta de ei, pentru instalatiile acestea.

Ce pare mai "neplacut" este faptul ca Apa-Canal Ilfov, nu vrea/poate sa faca abonamente individuale - magistrala unde se inteapa instalatile noastre este pe drum public, restul de racorduri sunt facute pe drum privat si nu pot prelua/face abonamente pe instalatii ce nu-s facute pe domeniul public :(

Momentan aceste 2 utilitati sunt luate pe numele unui vecin, fiecare are apometru, se fac calculele apometru general vs apometre vecini + pierderi (nu se stie inca de unde diferentele).
A mai intampinat cineva ceva de genul? Din ce am discutat cu alt vecin, este posibil sa fie nevoie sa infiintam un fel de asociatie de locatari.

#63
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008

View Postthefrenzybudgeter, on 16 octombrie 2020 - 17:34, said:

Oh ...metoda de constructie nu conteaza in fata bancii/asiguratorilor atat timp cat ai un proiect verificat si aprobat Posted Image



Ba, din pacate, conteaza. Sau poate am dat eu peste o firma de asigurare mai catolica decat Papa

View Postthefrenzybudgeter, on 16 octombrie 2020 - 17:34, said:

La partea de fundatie, framing fara un proiect exact nu poti avea un cost exact. Ceea ce am estimat eu sunt cu exagerarile de rigoare.

Iti recomand sa ai macar un studiu geotehnic, partea artitecturala in mare parte cu dimensiuni ca mai apoi sa poti avea o estimare mult mai buna. La o casa de acest gen cu fundatia poti fi gata in maxim 2 saptamani, partea de structura exterioara maxim 1 luna cu acoperisul inclus iarr de restul te ocupi la interior protejat de intemperii. Am construit o astfel de casa in 3 oameni in 2 luni ( 140mp la sol ) plus fundatia facuta de o alta companie.

Fabricantul este suficient de experimentat ca sa stie cu o foarte buna aproximatie cat va costa o structura metalica de XXX mp. Cu o buna aproximatie.

La mine a durat fix 3 luni din momentul in care a venit buldo si a plecat echipa care a dat decorativa la exterior. Fundatia a durat 1 luna (am pamant tare si nasol, au trebuit spati cuzineti de 3m) cu tot cu perioada de uscare placa. Apoi in ceva mai putin de 2 luni s-a inchis casa cu vidiwall  izolat, geamuri, electrice, rigips interior, instalatii, IPAT, izolatie celuloza pod, acoperis tabla faltuita.

*vorbesc de o casa pe structura metalica de 170 mp construiti.

View PostMiniBum, on 21 octombrie 2020 - 19:40, said:

Inca asteptam vesti de la arhitecti, cu privire la ceva oferte pentru structura metalica.

De ce de la arhitecti?

#64
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View PostMiniBum, on 26 octombrie 2020 - 09:15, said:

Ce pare mai "neplacut" este faptul ca Apa-Canal Ilfov, nu vrea/poate sa faca abonamente individuale - magistrala unde se inteapa instalatile noastre este pe drum public, restul de racorduri sunt facute pe drum privat si nu pot prelua/face abonamente pe instalatii ce nu-s facute pe domeniul public Posted Image

Momentan aceste 2 utilitati sunt luate pe numele unui vecin, fiecare are apometru, se fac calculele apometru general vs apometre vecini + pierderi (nu se stie inca de unde diferentele).

Asa e peste tot, cu mici exceptii. Bransamentul se face la limita domeniului public, astfel incat ei sa poata interveni la partea lor de retea. Dupa apometru nu mai e a lor, e problema consumatorilor.
Varianta 1:
Camin la intrarea pe drumul privat si apometru la toata lumea....fiecare apoi cu teava lui...dar la diametrul de teava necesar unei case pierderile liniare de presiune vor fi maricele.
Varianta 2: un bransament si un contract pentru toata lumea. Contract pe unu din locatari si apoi apometre individuale la fiecare. Dezavantajul il poti deja intui.  
Varianta cu asociatie implica costuri suplimentare pentru administrarea acesteia, dar ar fi buna daca veti avea mai multe cheltuieli la comun.  

Diferentele sunt in mare parte date de clasele de precizie a apometrelor, dar vor fi costuri infime. Presupunem totusi ca o retea noua nu va avea pierderi.

#65
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postiladi, on 26 octombrie 2020 - 10:13, said:

De ce de la arhitecti?

Salutare iladi, multumesc!

Noi am gasit cativa potentiali constructori, am lasat arhitectii sa ceara oferta, in cazul unor discutii mai tehnice pe care posibil noi sa nu avem detalii.
Momentan nu am "batut palma" cu arhitectii, pentru arhitectura, pana nu ne stabili pe o metoda constructiva ce credem ca se va incadra in bugetul nostru.

View Postandbozo, on 26 octombrie 2020 - 10:44, said:


Asa e peste tot, cu mici exceptii. Bransamentul se face la limita domeniului public, astfel incat ei sa poata interveni la partea lor de retea. Dupa apometru nu mai e a lor, e problema consumatorilor.
Varianta 1:
Camin la intrarea pe drumul privat si apometru la toata lumea....fiecare apoi cu teava lui...dar la diametrul de teava necesar unei case pierderile liniare de presiune vor fi maricele.
Varianta 2: un bransament si un contract pentru toata lumea. Contract pe unu din locatari si apoi apometre individuale la fiecare. Dezavantajul il poti deja intui.  
Varianta cu asociatie implica costuri suplimentare pentru administrarea acesteia, dar ar fi buna daca veti avea mai multe cheltuieli la comun.  

Diferentele sunt in mare parte date de clasele de precizie a apometrelor, dar vor fi costuri infime. Presupunem totusi ca o retea noua nu va avea pierderi.

Salutare anbozo, multumim!

la varianta 2, sincer, singurul dezavantaj ce-mi vine in cap e daca cineva nu-si plateste "partea" trebuie sa suportam noi, sa nu ne trezim fara apa, nu?
De-asta cred ca se si doreste sa se mearga pe asociatie ...cum primaria nu-i deloc dornica sa preia drumul de uz si servitute, posibil sa mai avem si alte cheltuieli de administrat la comun.

Cica ar fi ceva diferente, ajung saptamana aceasta sa ma cunosc cu vecinii si cum aflu detalii va anunt.

#66
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare!

A trecut ceva vreme, am fost in carantina, am gustat Covid-ul Posted Image  am trecut cu bine si peste asta Posted Image
Am ramas la capitolul certificatului de urmanism, primaria din Bragadiru este inchisa 2 saptamani pentru dezinfectie Posted Image

Intre timp, vecinii ce construiesc langa noi, au tras apa si canal, atasez 2 poze cu reteaua stradala.
Nu sunt 100% convins ca cineva a facut niste calcule de consum & debite si as vrea sa fac niste estimari inainte sa platim cota-parte celor ce au tras pana la noi instalatiile, ca o sa avem presiune la apa si canalizarea este dimensionata corect pentru a prelua de la toti vecinii conectati si in curs de conectare.

Am google-uit si am gasit niste breviare de calcul pentru apa dar toate erau aplicate pe anumite proiecte, exista ceva formule simplificate pentru a estima necesarul celor 2 instalatii?

Multumesc!

Attached Files



#67
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostMiniBum, on 07 decembrie 2020 - 11:58, said:

Salutare!

A trecut ceva vreme, am fost in carantina, am gustat Covid-ul Posted Image  am trecut cu bine si peste asta Posted Image
Am ramas la capitolul certificatului de urmanism, primaria din Bragadiru este inchisa 2 saptamani pentru dezinfectie Posted Image

Intre timp, vecinii ce construiesc langa noi, au tras apa si canal, atasez 2 poze cu reteaua stradala.
Nu sunt 100% convins ca cineva a facut niste calcule de consum & debite si as vrea sa fac niste estimari inainte sa platim cota-parte celor ce au tras pana la noi instalatiile, ca o sa avem presiune la apa si canalizarea este dimensionata corect pentru a prelua de la toti vecinii conectati si in curs de conectare.

Am google-uit si am gasit niste breviare de calcul pentru apa dar toate erau aplicate pe anumite proiecte, exista ceva formule simplificate pentru a estima necesarul celor 2 instalatii?

Multumesc!

Felicitari pentru fabricarea de antibody / sistemul imunitar este pregatit pentru viitoarea transa de pandemie !

Apa de la canal,din cate stiu eu se baga intr-un cazan / butoi / storage tank si de acolo,to proprietarul foloseste o pompa si impinge cu presiune prin casa.
Mi s-a interzis sa conectez pompa direct la instalatia publica "shared" cu altii de pe strada.

Deci,atata timp cat iti "impinge" publicul un 2 bari sanatosi si sa ai un tank de 250 litri ( folosit ca un buffer) ar trebui sa fii multumit !?

Multa bafta.

#68
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare,

La multi ani pe 2021, numai de bine si sanatate pentru toata lumea! Posted Image

Am reusit sa luam certificatul de urbanism de la primarie dar ne-am blocat iarasi, la partea de avize.
Ne este necesar un plan de situatie - pare sa fie o schita cu amplasamentul casei/anexe etc. dar nu am lamurit cu nimeni daca trebuie facut pe o ridicare topo, semnat de arhitect sau putem desena noi cu ceva cote si cere primariei sa anexeze la certificatul de urbanism.

Voi cum ati procedat cu acest plan de situatie?
Multam,

#69
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mie mi-au cerut in dosarul pentru CU un memoriu de arhitectura care cuprindea, printre altele un plan de incadrare in zona 1:2000 (luat de la ANCPI si stampilat de Primarie si un Plan de amplasament si delimitare a imobilului 1:500 (tot de la ANCPI) pe care arhitectul a desenat viitoarele constructii. Asta ultimul, era semnat si de catre cadastristul care a masurat cand am facut intabularea in vederea achizitiei terenului.

LE: Planul asta 1:500 mi l-au cerut si la Engie si la Enel Distributie, ulterior s-au trasat pe el schitele pentru bransamente

Edited by crocko.dilul, 14 January 2021 - 12:05.


#70
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Planul de situație in cazul meu a fost întocmit de arhitect și tot el mi-a a scos avizele.

#71
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Planul de situatie il face proiectantul si e bine sa fie final, pentru ca la unele avize se va atasa avizului iar modificarea lui duce la invaliditatea acelui aviz. Suportul planului de situatie e chiar ridicarea topografica.
Pune o poza cu pagina 3 din CU.

#72
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
La fel ca la ceilalti, si la noi pentru C.U. proiectantul a facut un plan de incadrare si sit existent precum si un plan de sit propus. Ele de asemenea s-au facut pe o ridicare topografica. Nu stiu neaparat cat de mult conteaza sa fie exact la fel acest sit propus cu ce se va inainta pentru avize dar la noi va fi diferit putin la anumite aspecte (mici detalii precum garajul exterior va fi mutat cativa metrii, casa va avea 147 mp fata de 144 propus, etc). Sunt de asemenea unele primarii unde nu se cer astfel de lucruri pentru C.U. si poate de aceea nu ai facuta.

Cel mai bine parerea mea este sa vorbesc cu proiectantul si sa vezi ce zice, el este cel mai in masura sa te indrume, si de altfel sa mearga dupa avize Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate