Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa VR, timberframe, P+M(E), IF Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare salutare,

Parcurgand destule jurnale de constructie (unele, pe diagonala sincer sa fiu, cautand elemente cheie Posted Image ) am realizat ca e important atat pentru noi cat si pentru comunitatea de aici, sa documentez constructia casei noastre prin acest jurnal Posted Image

Datele ce le avem pana acum:

1. Teren (il avem):


• in Bragadiru, IF;
• suprafata 500 mp, deschidere 35 m, adancime ~15m;
• drum de servitute cu toate utilitatile relativ la limita proprietatii


2. Casa:


• avem cateva schite facute de noi, discutate cu 2-3 arhitecti, inca ramase la capitolul schite (suntem in discutii avansate acum cu un birou de arhitectura)
• dorim o casa pe structura timberframe pentru:

- suprafata construita caramida/bca vs timberframe
- eficienta energetica;
- timp de construire
- eficienta in construire (fara santier murdar, fara prea multe pierderi si risipa de materiale)
- structura usoara, faina la cutremure.


• Compartimentare:


Parter (~80mp construiti / ~60 mp utili):

Windfang + dressing
Hol + scari pentru etaj
Camera tehnica
Birou
Bucatarie + Camara
Living


Etaj (~80 mp contruiti / ~60 mp utili) - nu suntem decisi ce-i mai eficient si bine, mansarda sau etaj:

Hol + scari de la parter
Baie etaj
2 dormitoare
Dormitor matrimonial + baie + dressing


3. Buget (aiai):


• 100.000 euro, excluzand terenul, costuri cu proiectele de arhitectura, rezistenta, instalatii si avize + bransare utilitati.
• nu-i avem Posted Image o sa construim prin credit ipotecar/imobiliar, putem construi doar cu firme de constructive din ce-am inteles.


Cum spuneam initial, inca nu am conturat o forma finita a casei dar ce-am schitat noi ne-ar acoperi nevoile si ne-ar bucura sa si realizam.
Am cerut pana acum 2 oferte orientative de contruire pe structura timberframe, arata ca am cam iesi din buget. Posted Image

Pareri, idei, sugestii, sunt mai mult decat binevenite.
Multumim, aveti grija de voi!

Attached Files



#2
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Am prieteni care au facut o casa din timberframe si pot sa zic ca bugetul tau e mic pentru ce vrei.
Firmele de timberframe te cam jecmanesc si platesti super mult pentru structura de timberframe, chiar daca e facuta la precizie.

Pe ei i-a costat numai structura de timberframe ~70k euro pentru o casa P+1 cu amprenta la sol de 70mp.

Ca si regula generala, incearca sa ai disponibili 150% din banii estimati initial (parerea mea).

Edited by daquinot, 01 October 2020 - 11:29.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
1. Eu sincer ti-as recomanda sa nu te sprijini cu timber-frame-ul ala direct pe elevatie.
Ar fi bine sa faci macar pana la inaltimea pervazelor ferestrelor din zidarie (as recomanda caramida plina), si de-aici in sus sa continui cu timber.
Majoritatea problemelor care apar la structurile din lemn, sunt cele de la imbinarea lemnului cu fundatia / elevatia.
Acolo bate apa si zapada si se aduna umezeala.
2. Fa o streasina cat mai larga, cca. 1 m ar fi indicat.

#4
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postdaquinot, on 01 octombrie 2020 - 11:28, said:

Pe ei i-a costat numai structura de timberframe ~70k euro pentru o casa P+1 cu amprenta la sol de 70mp.


Salutare daquinot, multumesc!

Cam pe-acolo sunt si ofertele primite de noi pentru suprastructura timberframe, excluzand transport, macara, schele, cazare & masa echipa montare.

View PostHunor_66, on 01 octombrie 2020 - 11:51, said:

1. Eu sincer ti-as recomanda sa nu te sprijini cu timber-frame-ul ala direct pe elevatie.
Ar fi bine sa faci macar pana la inaltimea pervazelor ferestrelor din zidarie (as recomanda caramida plina), si de-aici in sus sa continui cu timber.
Majoritatea problemelor care apar la structurile din lemn, sunt cele de la imbinarea lemnului cu fundatia / elevatia.
Acolo bate apa si zapada si se aduna umezeala.
2. Fa o streasina cat mai larga, cca. 1 m ar fi indicat.

Salutare Hunor_66, multumesc!

Posibil, sincer noi ne orientam catre streasina 0-ish, cred ca sunt ceva lucrari de impermeabilizare a zonei de care aminteai, dar nu-s sigur ca nu-s de meserie Posted Image

Edited by MiniBum, 01 October 2020 - 12:06.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce inseamna casa VR ? Virtual Reality ?

#6
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 01 octombrie 2020 - 12:52, said:

Ce inseamna casa VR ? Virtual Reality ?

Salutare Ion_de_la_Raion!

:) Initialele prenumelor noastre dar se pare ca tintim si catre virtual stuff ...sau poate nu :D

#7
Nasvet

Nasvet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 30.03.2015
De ce nu incercati pe structura metalica?  Poti descrie putin, zona denumita "frigider" Posted Image ?

#8
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View PostNasvet, on 01 octombrie 2020 - 14:15, said:

De ce nu incercati pe structura metalica?  Poti descrie putin, zona denumita "frigider" Posted Image ?

Salutare Nasvet!

Stiu ca-i pe-aproape si constructia pe structura metalica dar timber frame am urmarit de vreo 2 ani de zile ...dar nu zic nu Posted Image O sa aduc in discutie cand ne sincronizam cu birou de arhitectura. Multam de pont!

Zona de frigider este de fapt o nisa unde am vrea sa introducem frigiderul. Nu-i chiar cea mai fericita alegere, nefiind aproape de blatul de lucru/masa dar nici nu vrem sa ne impiedicam de el prin bucataria care-i relativ mica deja.

Edited by MiniBum, 01 October 2020 - 15:48.


#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View PostMiniBum, on 01 octombrie 2020 - 15:38, said:

bucataria care-i relativ mica deja.
Mareste-o in jos cu cel putin 1 metru. Toata casa :)

#10
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postbobitzaaa, on 01 octombrie 2020 - 15:43, said:

Mareste-o in jos cu cel putin 1 metru. Toata casa Posted Image

Salutare bobitzaaa!

Huh, pe-asta nu am inteles-o ...sau e gluma? :)

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare. Nu e o gluma. Eu as mari cu 1 metru. E prea mica bucataria.

Ai 10mp acolo cu totul. E foarte putin. Eu am bucataria fara camara, dar cu frigider si trecere prin ea (hol - > bucatarie - > terasa) de 15mp. Mi-ar fu placut sa fie mai lata cu 1m. Sau cu 60cm sa incapa inca un corp de mobila. Colega DIY sfatuia ca o casa o incepi de la bucatarie.

Edited by bobitzaaa, 01 October 2020 - 16:54.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Si poate ar fi bine de stiut faptul ca in bucatarie este optim sa ai un flux: frigider - chiuveta - aragaz

#13
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postbobitzaaa, on 01 octombrie 2020 - 16:53, said:

Salutare. Nu e o gluma. Eu as mari cu 1 metru. E prea mica bucataria.

Ai 10mp acolo cu totul. E foarte putin. Eu am bucataria fara camara, dar cu frigider si trecere prin ea (hol - > bucatarie - > terasa) de 15mp. Mi-ar fu placut sa fie mai lata cu 1m. Sau cu 60cm sa incapa inca un corp de mobila. Colega DIY sfatuia ca o casa o incepi de la bucatarie.

Ahh ok ok ...ne-am restrans tot planul pentru buget si dupa nevoile noastre; acum cred ca folosim o bucatarie spre chicineta de ~6-7 mp cu frigider cu tot + o forma dubioasa cu nisa pentru aragaz si suntem ok-ish cu ea.
"in josul" planului (Nord) trebuie sa lasam 2 m pana la drumul de servitute, "in susul" planului (Sud) trebuie sa lasam 5 m pana la fundul de loc. Ar mai fi loc sa ne extindem in dreapta dar o dam iarasi in buget :)

View Postcrocko.dilul, on 01 octombrie 2020 - 18:19, said:

Si poate ar fi bine de stiut faptul ca in bucatarie este optim sa ai un flux: frigider - chiuveta - aragaz

Salutare crocko.dilul, multumesc!
Dap, oarecum asa avem acum, dar am decis ca putem trai cu compromisul asta doar sa nu ne impiedicam de frigider, fizic si vizual ...chiar daca bucataria este destul de utilizata :)

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcrocko.dilul, on 01 octombrie 2020 - 18:19, said:

Si poate ar fi bine de stiut faptul ca in bucatarie este optim sa ai un flux: frigider - chiuveta - aragaz
Ideal sa fie triunghi.

View PostMiniBum, on 01 octombrie 2020 - 18:41, said:

Ar mai fi loc sa ne extindem in dreapta
Baga 1-2 metri in partea aia, sa vedem in plan ce iese. Plus iti mareste dormitoarele alea mici de sus. Sunt prea mici dupa mine. Propun, si am, dormitoare de minim 14mp.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Corect!

#16
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postbobitzaaa, on 01 octombrie 2020 - 19:32, said:

Sunt prea mici dupa mine. Propun, si am, dormitoare de minim 14mp.
Eu am dormitoare de 15 mp si sunt mult prea mari. In dormitorul matrimonial pe lângă patul mare si un dulap pe tot peretele am ramas cu un spatiu liber pentru o masa de ping-pong. In dormitorul copiilor unde patul e de o persoana televizorul aflat pe peretele opus patului e prea departe iar copiii au loc de baschet la un coș in camera (asta nu-i chiar un lucru rau). Hainele le tin în dressing. Tot spațiul ala in plus iarna il incalzesc.

Edited by Mariusvlad2, 02 October 2020 - 08:11.


#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu nu am dressing(uri), is numa bune de 15 :)

#18
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postbobitzaaa, on 02 octombrie 2020 - 08:35, said:

Eu nu am dressing(uri), is numa bune de 15 Posted Image

Multam de feedback!

Dormitoarele in mod normal ar avea 13 mp. Am ales sa facem dressing-uri sau un fel de, direct din constructie, pentru a nu ne mai complica cu mobila si astea mananca undeva la 2 mp din suprafata dormitorului.
In schite, pentru dormitoarele 2 si 3, am plasat/trantit pentru a avea o idee asupra spatiului, paturi de 14/200cmm.

Am uitat sa precizez initial, in schite am trasat grosimea peretilor la "scara", ami exact cei exteriori la ~40cm, cei interiori la ~20cm iar cei despartitori (camara, dressingurile de la dormitoare, frigider) de 10cm.

Initial ma tenta sa incerc trasarea schitelor cu 1m mai mult, macar in partea dreapta dar - buget. Daca vreau sa ramanem la actualul buget (vin undeva la 625euro/mp construit) ar trebui sa mai adaugam inca 10K pentru extinderea cu 1m a casei sau sa mergem spre un buget de 578euro/mp construit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate