Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

wifi acasa vs home net 4g vs digi 4g

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
wifi acasa de la voda e la 16€ / lună
Home net 4g 10 la orange e 10€ / luna
la digi daca faci 3 abonamene nelimitat te costa 3,5 EUR /luna
https://www.digiroma...optim-nelimitat

la digi te costa 1.16 EUR 50 GB
la orange te costa 2.5 EUR 50 GB
la voda te costa intre 6 si 8 EUR 50 GB

e simplu ca buna ziua, cu un telefon dualsim te ia 2 secunde sa muti internetul pe cealalta cartela (telefonul backup il tii acasa)
nu te bati cu credit ca pe prepay,nu faci o mie de butonari

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Care e scopul topicului?

Oricum, Home Net 4G de la Orange are internet nelimitat, nu 50GB. Ai si router inclus. 10euro lunar.
La VDF pe prepaid la 5euro/28 zile ai sute de GB, daca vrei sim only. Practic nelimitat.
Viteza e cel mai probabil net superioara la ORO/VDF.

La Digi de ce ai face 3 abonamente Optim nelimitat daca folosesti doar internetul? La Optim2 ai acelasi volum de date. :)))

Si cum ai calculat 1.16 euro/50GB la Digi? Concentreaza-te mai bine.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2020 - 12:50.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asa, si ?

Digi pe mobil e cam varza. Cam si in Bucuresti. Am avut de test acu vreun an un telefon de la ei. Netul ba mergea ba nu mergea - depinde de locatie, convorbilrile la fel faceau figuri.
Pe fibra sunt nr 1. Dar atat.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt multumit de Digi.Mobil, dar evident ca nu poate fi folosit ca internet fix ci doar in completarea celui fix.

#5
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 08.09.2006

View Postedgar400, on 30 septembrie 2020 - 12:27, said:

wifi acasa de la voda e la 16€ / lună
Home net 4g 10 la orange e 10€ / luna
la digi daca faci 3 abonamene nelimitat te costa 3,5 EUR /luna
https://www.digiroma...optim-nelimitat

la digi te costa 1.16 EUR 50 GB
la orange te costa 2.5 EUR 50 GB
la voda te costa intre 6 si 8 EUR 50 GB

e simplu ca buna ziua, cu un telefon dualsim te ia 2 secunde sa muti internetul pe cealalta cartela (telefonul backup il tii acasa)
nu te bati cu credit ca pe prepay,nu faci o mie de butonari

Abonamentele de mobil nu pot substitui wifi de acasă, 4G se folosește in afara casei iar wifi in casa, ca sa fie performant, oricum nu poți compara o conexiune fixa cu una mobila, poate doar când o veni true 5G nu gluma de astăzi...

#6
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
Si cum ai calculat 1.16 euro/50GB la Digi?
ori nu ai citit bine
am pus toate 3 cu pretul lunar
150GB la digi e 3,5 eur impartit la 3 = 1.16 eur (de 3 ori 50 gb)  
100GB la voda e 16 eur impartit la 2 (100gb  e inclus standard )
200GB la orange pt 10 eur  (de 4 ori 50 da 200 ) si 10 /4 = 2,5 eur

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
RDS sunt varza pe telefonia mobila si internet mobil.

Deci Orange sau Vodafone.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Internetul prin GSM este util doar unde internetul prin fibra/cablu nu exista (zone izolate sau posibili abonati foarte putini/abonamente cu tarife mici/utilizare mica).

WiFi Acasa (Vodafone) si Home Net 4G (Orange) te limiteaza la un singur stalp/o singura zona si nu il poti folosi dintr-o localitate in alta sau dintr-un cartier in altul.

Totusi, care este rolul topicului? O comparatie intre ce si ce? Intre operatori (oferte, semnal, etc) sau intre tehnologii (GSM vs cablu/fibra)?

#9
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
"nu poți compara o conexiune fixa cu una mobila"
conteaza ce router ai  ,aveam un router mai vechi timp de doi ani in timisoara (2014 - 2015), si netul meu pe fibra  mergea  maxim 22 mbps down ( facand conexiunea la net prin WIFI ul routerului)
sunt multi care au doar adsl  si in zone cu acoperire buna pe 4g prefer un 4g decat 5 mbps la telekom fix

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postedgar400, on 30 septembrie 2020 - 14:40, said:

Si cum ai calculat 1.16 euro/50GB la Digi?
ori nu ai citit bine
am pus toate 3 cu pretul lunar
150GB la digi e 3,5 eur impartit la 3 = 1.16 eur (de 3 ori 50 gb)  
100GB la voda e 16 eur impartit la 2 (100gb  e inclus standard )
200GB la orange pt 10 eur  (de 4 ori 50 da 200 ) si 10 /4 = 2,5 eur

Cred ca ai o problema. La Digi te costa 10,5EUR (3*3,5EUR) acele trei abonamente cu care insumezi tu 150GB. Sau vrei sa platesti doar unul?
Iar la Orange e nelimitat la 10 euro, citeste corect ofertele.
Aberezi grav.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2020 - 15:31.


#11
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 07.01.2016
Dincolo de comparația ciudată și forțată făcută, mai este un aspect de luat în calcul, funcție de ceea ce te interesează. Concret, în cazul meu, la țară, la Telekom, Orange și Vodafone, toți pe B20, downloadul este în jur de 200-600 kB/s, iar la Digi (B38 sau B1 acoperire dinspre oraș) cam 1-1,5 MB/s. Însă uploadul este în jur de 600-800 kB/s pentru cei trei în B20 și doar 100 kB/s (B38) sau 400 kB/s (B1) pentru Digi. Cum un sistem de supraveghere video necesită pentru upload lățime de bandă cam de 100 kB/s la rezoluție standard și aproape 500kB/s la rezoluție înaltă, uploadul conexiunii devine mai important în această situație decât viteza de download. Piața telecom oferă alternative pentru aproape toate necesitățile, fiecare alege ce îi este util sau avantajos într-o situație sau alta și în zona în care îi este necesar.

#12
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
nu puneam oferta aia de 3,5  , am gresit cand am citit

#13
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.05.2016
Un topic inutil.
Oricat de buna ar fi reteaua mobila, nu poate sustine trafic pentru WFH, consola jocuri, continut YT 4k, etc...
Da, pentru backup ca esti wfh si a picat curentul in zona, te poti ajuta de mobil si sa iti duci sedinta la bun sfarsit, daca ai baterie la laptop.
5-6€ cat e abonamentul de FO e util/baza si se bazeaza digi prin preluarea AKTA, asta ar fi un al doilea motiv pentru care consider topic inutil.

#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Problema de baza este ca din 3 variante raman 2.
Digi 4G este VAX, inutil, am abonament nelimitat la ei, am avut modem(stick), am avut cartela prepay, abonament, reteaua de internet mobil si de telefonie de la RDS este varza.
Din pacate scriu treaba asta.
Citeam pe un alt subiect ca Telekom renunta la reteaua 3G, stateam si ma gandeam ca mie mi-ar placea ca digi sa se miste macar ca 3G-ul de la Orange sau Vodafone.

Am schimbat telefoane, cartele, am verificat si pe la prieteni si cunostinte, varza.

Asa ca orice ai alege sa nu alegi digi ca este o retea slaba.

Problema cu internetul mobil este una simpla, chiar si pe telefonul mobil paginile au devenit cam maricele, daca ai un telefon decent nu o sa iti placa sa te uiti in 360/480 pe el.
De navigat folosind internetul mobil pe calculator?
Iara nu prea este realizabil in 2020 ca sunt destule pagini de internet de or sa iti manance traficul ala.

Parerea mea este una simpla:
1 - Daca iti permiti financiar Orange pare alegerea perfecta.
2 - Daca financiar nu iti permiti, parerea mea ca ar trebui sa platesti 5 euro pe un abonament nelimitat de la RDS si sa fii pregatit pentru stres.
Am avut internet dala prin stick de la rds, am zis ca este mizeria de stick defecta(cu toate ca era de firma si era scump), am cumparat telefon special in care tineam cartela de la RDS sa fac retea wifi.

Internetul mobil de la RDS este stres, daca stau sa ma gandesc in trecut iti zic ca mi-a mancat ani din viata prin stres.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Stick-urile USB 3 G erau o mizerie, insa 4 G acum merge decent aproape oriunde si foarte bine in unele zone.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O discutie inutila, Digi Mobil nici nu are ce sa caute in ecuatie.

Pentru date mobile de calitate ordinea e Orange, Vodafone si Telekom . T a inceput sa puna 4G+ din ce in ce mai des si prin tara, asa cum si eu am acum in oras, alaturi de Orange.


Daca nu iti permiti cost mare lunar incearca un net mobil de la Telekom la 6 euro.


Draga initiator, solutia ta e complet inutila si plina de batai de cap. In localitatea ta te anunt ca Orange a pus 4G+ si poti avea cea mai calitativa conexiune mobila nelimitata. :)

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru cei fara pretentii la netul mobil Digi este perfect. La pachet cu un net fix calitativ este beton.

#18
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,165
  • Înscris: 29.01.2008
Discuția e aparent inutilă pentru că de obicei internetul fix e mai rapid decât cel mobil și Orange, VDF și Telekom au în general viteze mai bune pe internet mobil decât Digi. Totuși, sunt zone unde nu există rețele fixe de internet bune. De exemplu, în zone mai izolate unde nu sunt rețele de fibră optică sau CATV, unde internetul fix e doar de la Telekom prin cablu telefonic (dacă este și acela), acolo depinzi de internetul mobil. În aglomerațiile urbane Digi e net inferior, fapt justificat, de altfel, având în vedere lățimea de bandă disponibilă net inferioară, iar până la organizarea unor noi licitații pentru spectru acest lucru nu se poate modifica. În zonele izolate de multe ori Digi are semnal și viteze pe internet comparabile sau chiar superioare față de ceilalți operatori, deci acolo trebuie văzut comparativ care rețea oferă cea mai bună viteză. În aceste zone in care viteza pe Digi e comparabilă la internet mobil cu alte rețele mobile și superioară celei de pe cablu telefonic e foarte greu de depășit plafonul de 50 GB/lună, deci prețul de 2 euro/lună pentru cel mai ieftin abonament de la Digi e imbatabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate