Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Condens de la tamplarie, sau alta problema

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Salut,
In urma cu 2-3 ani am renovat un dormitor si logia in care acesta are deschidere. Am eliminat tamplaria si parapetul, am inchis logia cu zidarie BCA de 20 cm + poliestiren expandat de 10 cm la exterior. Tamplaria folosita este din PVC cu geam termopan.
In ambele colturi ale logiei, la intrarea in sezonul rece, incepe sa se umezeasca si sa apara igresie. Incerc sa aerisesc camera cat pot, din punctul asta de vedere nu vad ce as mai putea inmbunatati.
Umezeala de acolo nu vine din infiltratia apei de la ploaie. Poate ploua zile intregi si acolo nu se umezeste. Apare atunci cand sunt diferente de temperatura intre interior si exterior. Cred ca in interiorul profilului de colt (care leaga cele 2 laturi de tamplarie) se face condens, care se scurge pe centura din beton (deasupra zidariei ei este o centura armata de cca 10 cm, tamplarie este asezata direct pe centura). Alta idee nu am.
M-am gandit sa sparg partial centura,a stfel incat sa imi expuna macar o parte din sectiunea de jos a profilului de colt, Apoi sa incerc sa il umplu cu spuma, ca sa nu mai condenseze. Totusi cred ca un astfel de profil are mai multe camere longitudinale si nu stiu cat de practica e solutia mea.
Imi poate spune cineva are sunt cele mai comune sectiuni ale unui profil de colt. Are camere doar pe lungime? Tamplaria este salamander, nu mai retin ce tip, cate camere etc.
Daca aveti alte idei/banuieli/experiente, va ascult cu interes.
Multumesc.
Am atasat si o poza din unul din colturi. Expunerea balconului este spre sud vest.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cred ca problema e legata de faptul ca tu nu ai nici incalzire si nici nu aerisesti logia aia.

Nu prea arata grozav nici lucrarea...

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Camera este incalzita de un calorifer de 1,2 m. pus chiar sub geam. Din colturi pana la calorifer sunt 50 cm in ambele parti. Multe zile geamul sta deschis 1 cm in partea de sus. Zona respectiva se umezeste inainte de gerul din iarna cand incepe sa para si condens pe sticla.

Lucrarea nu e buleala, poate nu  e ca la carte, dar deja am trecut de momentul ala. Eu caut solutie la problema existenta. Totusi una care sa nu presupuna sa sparg tot, sa fac altfel si sa sper ca tura 2 iese bine.

Pentru ce care lucreaza cu profile PVC: E o prostie/aberatie ce spun - legata de umplerea cu spuma a profilului de colt? Pentru ca din alta parte nu are de unde sa fie sursa umezelii.

Edited by disturbed, 25 September 2020 - 12:30.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdisturbed, on 25 septembrie 2020 - 12:19, said:

Camera este incalzita de un calorifer de 1,2 m. pus chiar sub geam.
Insuficient.
Elimină caloriferul și instalează încălzire în plintă pe toată suprafața vitrată.
Doar așa vei scăpa de condens.

LE. Nu-i așa că deasupra caloriferului nu ai condens pe geam? Posted Image

Edited by ericmario, 25 September 2020 - 12:31.


#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

View Postericmario, on 25 septembrie 2020 - 12:29, said:

LE. Nu-i așa că deasupra caloriferului nu ai condens pe geam? Posted Image

Nu, condes se face uniform la baza geamului, doar cand sunt sub 0 grade afara si nu aerisesc la timp.

Dar inainte de a aparea condensul pe geam (primul ger din an) peretele e deja ud in colturi. Deci NU APA din condensul de pe geam este cauza.

View Postericmario, on 25 septembrie 2020 - 12:29, said:

Insuficient.

Dimensiunile caloriferului au fost calculate luand in considerare volumul camerei, suprafata vitrata, tipul zidariei si al termoizolatiei, expunerea cardinala samd. Am luat un corp radiant cu ~ 20% mai multa putere decat a iesit din calcule.

Edited by disturbed, 25 September 2020 - 12:36.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Izolație exterioară?

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sorry dar e din vina tamplariei si nu exista solutii de rezolvare totala a problemei . Tamplaria face condens pe interior .
Aerisire permanenta cu geamul rabatat complet .
Nu ar strica un dezumidificator .
Nu stiu cat de recomandata sau cat de tehnica e solutia dar eu am rezolvat pana la un nivel convenabil cu niste gauri in tamplarie , si pe cantul de la fereastra si la baza . Se formeaza niste microcurenti care rezolva o parte din problema . La termopanele de calitate exista asa ceva .

Sau , mai mult de munca , bagi asa ceva sub geamuri :

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#8
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Cum zice si "Alltrack" foloseste dezumidificator ai umezeala, pentru inceput este la Dedeman ceva dezumidificatorde la ceresit  eu am rezolvat problema pe un hol .

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am avut cativa ani pe cele de la Ceresit . Pistoale cu apa , scot lunar vreo 2-3 litri . M-am referit la cele de genul Meaco sau Trotec , nu mi-am imaginat cata apa am putut sa scot in cateva luni .

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAlltrack, on 25 septembrie 2020 - 13:01, said:

Sorry dar e din vina tamplariei...
Cred că tâmplăria e Kömmerling, deci aș exclude cauza asta.
Eu bănuiesc lipsa izolației exterioare.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postericmario, on 25 septembrie 2020 - 13:22, said:

Eu bănuiesc lipsa izolației exterioare.
Pai a zis ca are ''poliestiren expandat de 10 cm la exterior'' !

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAlltrack, on 25 septembrie 2020 - 13:26, said:

Pai a zis ca are ''poliestiren expandat de 10 cm la exterior'' !
Mea culpa, nu am observat.
Atunci să fie o lucrare făcută de mântuială? La termoizolație mă refer.
Altfel de ar fi ud peretele și nu fereastra?

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca era izolatia exterioara , la ploaie era plin de mucegai . BCA-ul ala de 20 de cm se comporta la apa ca un burete .
Il citez din nou ''Poate ploua zile intregi si acolo nu se umezeste'' deci pica asta . E un condens pe interior , am avut asa ceva la apartament .

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am văzut izolații facute cu ”găluște” unde luftul dintre placa de polistiren și peretele suport era chiar de 2-3 cm.
Partea superioară poate fi ok, adică infiltrații de apă să nu existe.
Dar partea inferioară e tot timpul omisă, ”acolo nu se vede”, dar frigul nu are ochi, traversează BCA-ul despre care bine ai zis că e burete și rezultă condens.

Izolația e mai mult decât o fațadă dreaptă.
De multe ori, ăsta e scopul izolației.
Sad but true!

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdisturbed, on 25 septembrie 2020 - 12:19, said:

Camera este incalzita de un calorifer de 1,2 m. pus chiar sub geam. Din colturi pana la calorifer sunt 50 cm in ambele parti. Multe zile geamul sta deschis 1 cm in partea de sus. Zona respectiva se umezeste inainte de gerul din iarna cand incepe sa para si condens pe sticla.

Lucrarea nu e buleala, poate nu  e ca la carte, dar deja am trecut de momentul ala. Eu caut solutie la problema existenta. Totusi una care sa nu presupuna sa sparg tot, sa fac altfel si sa sper ca tura 2 iese bine.

Pentru ce care lucreaza cu profile PVC: E o prostie/aberatie ce spun - legata de umplerea cu spuma a profilului de colt? Pentru ca din alta parte nu are de unde sa fie sursa umezelii.
Probabil ca vaporii din camera (care sunt si incalziti...) se condenseaza pe peretele rece. Asta asa, chestie de fizica. Mai departe, vorbeste cu cineva care se ocupa de amenajari.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E o prostie/aberatie ce spun - legata de umplerea cu spuma a profilului de colt?
Am vazut unele profile care au spuma in ele din fabrica. Totusi nu cred ca vei rezolva, e ceva in neregula acolo si ca montaj/izolare.
Nu mai lucrez de ceva ani buni in domeniu dar am vazut cazurii de genul - de obicei un montaj/izolare defectuoasa duc la asa ceva.

#17
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Vopseste cu vopsea de metal zona unde apare condens, pana jos la podea. Vei mai avea condens dar apa nu va intra in perete si se poate sterge usor cu o carpa.

Ca sa nu ai condens in profil astupa cu silicon orice loc pe unde pot intra vaporii de apa in profil.

Edited by havefunwithus, 25 September 2020 - 15:18.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
logia asta comunica cu camera, ca inteleg ca acel calorifer e amplasat in camera? logia e la aceiasi temperatura cu camera? daca iese aer incalzit din camera in logie si ii scate temperatura atunci i se mareste umiditatea relativa si face condens pe suprafetele reci.

Edited by Fane, 25 September 2020 - 16:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate