Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Sistem complet incalzire, sursa ulei uzat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
yummy

yummy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2020
Am tot citit multe topicuri, asadar daca intrebarea de mai jos considerati ca trebuie mutata, este ok.

Pe scurt: detin o cantitate considerabila de ulei uzat, ca urmare a unei activitati economice (fast-food), si zilnic scot din uz aproxiamtiv 40L ulei uzat floarea soarelui (folosit max 3 zile). Sunt in constructie a unei resedinte proprii, si doresc sa folosesc la maxim acest "deseu". Am 3 spatii tehnice (subsol + parter + etaj), in suprafata totala de aprox 50mp.

Intrebarea: imi puteti recomanda pe cine (persoana fizica, firma, etc) caruia sa ii prezint proiectul meu de incalzire (apa calda menajera + incalzire, etc) si care sa ma poata sfatui complet ce tipuri de echipamente, proceduri, sau alte inovatii exista in asa fel incat sa folosesc aceasta sursa de combustibil pe care o detin?

Am tot citit si despre centrale pe lemne cu arzatoare pe ulei, panouri solare vidate, puffere, boilere, incalzire in pardoseala, pompe de caldura, bazine apa pluviala refiltrata, etc, de ma doare capul. Doresc sa integrez multe din aceste echipamente si tehnologii intr-un sistem fiabil. Stiu ca nu va fi ieftin, insa caut pe cineva EXPERT care sa imi prezinte realitatea, nu sa se gandeasca doar la profitul lui.

Asadar, daca stiti pe cineva care ma poate ajuta, va rog sa imi recomandati in privat. Va multumesc. Sau daca aveti voi ceva asemanator, astept parerile voastre, cu bune si cu rele, sa stiu ce ma asteapta.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Regulamentul ne interzice să facem reclamă sau recomandări de genul pe topic, iar tu ca user nu poți primi PM-uri.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca rentabilitatea maxima o ai daca cauti un diesel SDI bun, filtrezi uleiul si-l folosesti ca si combustibil iar casa si firma le incalzesti pe gaz. motorina are si accize, care le eviti cand circuli pe ulei, gazul nu e accizat.

#4
yummy

yummy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2020
Nu doresc reclama, tocmai de aceea prefer ca cineva sa imi scrie in mesaj privat. Nu stiam ca nu pot primi PM. Eventual se poate lasa deschis acest topic, iar cei care imi pot recomanda o idee sau o avertizare ce sa nu fac (sa nu gresesc) sa poate posta in continuare?!

#5
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
https://forum.softpe...hl__ ulei uzat

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
ala voia sa foloseasca uleiul ca agent termic, nu ca si combustibil cum se doreste in cazul de fata.

#7
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Scuze! Aici este topicul. Știam că am văzut pe forum, dar nu mai știam unde.

#8
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Un prieten cu centrala termica pe lemne a avut o idee in felul urmator: un vas metalic gaurit fin din care sa curga continuu peste jar picaturi de ulei ars.
E doar o parere.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
mai traieste prietenul asta al tau?

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista niste arzatoare cu picurator. Cauta materiale pe net.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dA_vYc9mjrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by myshyk, 24 September 2020 - 14:22.


#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Fane, on 24 septembrie 2020 - 14:19, said:

mai traieste prietenul asta al tau?
Nu ba, urmeaza sa se nasca peste doua luni.

Edited by foreverbanned, 24 September 2020 - 14:22.


#12
yummy

yummy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2020
Multumesc de sfaturi, am gasit si eu arzatoare pe ulei uzat. Ideea este ca am nevoie de un sistem complex care sa cuprinda si sa conecteze toate aceste echipamente.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,495
  • Înscris: 21.03.2020
Cauti un inginer proiectant deci...

Edited by GlCA_Contras, 24 September 2020 - 15:10.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
da, iti trebuie un inginer instalatii bun.

#15
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca te ajuta cu ceva 5 ani la rind am avut o masina mai deosebita ce mergea cu ulei de prajit,in afara de combustibilul clasic.Luam gratis cantitati insemnate de ulei de la ambulanti,si mergeam moka.Zilele astea facind ordine printre acareturi am gasit si unul din filtrele cu care filtram uleiul de prajit ars.Facusem dintr-un bidon de carburant-butoi un sistem de filtre rudimentar dar eficace.Era migalos dar aveam permanent 50 litri saptaminal de ulei filtrat pentru masina.iarna trebuia amestecat cu carburant ca sa fie ok.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,495
  • Înscris: 21.03.2020

 Fane, on 24 septembrie 2020 - 15:18, said:

da, iti trebuie un inginer instalatii bun.
Si un automatist meserias

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 15.04.2007
Apa calda menagera+incalzire am inteles.Ce inseamna etc,vrei sa produci curent electric,vrei sa racesti casa cu apa calda ? Restul e simplu,o sursa de caldura (foc de lemne,peleti ulei ars,rezistenta electrica )incalzeste o cantitate de lichid care la randul ei incalzeste aerul sau apa.Daca calorifer sau boiler indirect cu 2 serpentine sant necunoscute pentru tine lucrurile se complica.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Uleiul  de bucatarie nu e ca uleiul pentru ungerea masinariilor. Chiar si intr-un arzator de ulei uzat lasa reziduuri cu gramada si infunda toate cele.
Daca tot vrei sa il arzi il poti face biodiesel, dar trebuie niste munca si cheltuiala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate