Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cand este bine sa se faca rambursarea anticipata pentru un credit ipotecar/credit prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Salutari,

Asa cum spune si titlul topic-ului, am aceasta nelamurire.

Vreau sa fac o rambursare anticipata (nu toata suma). Idee este ca vreau sa scap de dobanda. Am mai facut rambursari anticipate si de fiecare data am platit dobanda pentru zilele ramase din luna respectiva.

Sa presupunem ca am de achitat rata pe 10.10. Cand ma duc la banca sa rambursez anticipat? In ziua scadentei sau cu o zi inainte?

Multumesc.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai bine este sa întrebi la agenția unde ai fãcut creditul sau poți suna la dep relații cu clienții al bãncii respective. În contractul de credit ce scrie în legãturã cu rambursarea anticipata?

Edited by corinadaniela, 22 September 2020 - 11:50.


#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Nu contează când faci rambursarea anticipată pentru că la emiterea unui nou grafic de rambursare se recalculează soldul și dobânda după cum ai plătit.

#4
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
Cand ma duc la banca sa rambursez anticipat? In ziua scadentei sau cu o zi inainte?
Este tot una, urmatoarea luna oricum platesti ce este afisat in scadentar.
Plata anticipata va fi luata in calcul pentru urmatorea luna + 1 (daca m-am facut inteles.)

Daca suma rambursata este nesimnificativa in raport cu suma incasata , nu o sa apara prea mare diferenta la valoarea ratei.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Când vrei să se simtă rambursarea anticipată, nu scazi valoarea ratei ci perioada de rambursare.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Este bine sa se faca rambursarea cat mai repede :-) Oricum daca luna "a inceput" o sa platesti dobanda din luna respectiva.

#7
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
daca vrei sa actioneze asupra urmatoarei rate..te duci cu 29 de zile inainte ca sa faci rambursarea.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ce spune contractul tau despre rambursarea anticipata ?
Care sunt clauzele si care e mecanismul ?
Foto, nu vorbe.

Eu iti zic ca in 99% din cazuri rambursarea anticipata e o idee proasta, deoarece contractul prevede de obicei ca se considera rambursate ratele din grafic invers cronologic, adica achiti ultimele rate si nu se mai recalculeaza nimic. Si cand clauzele sunt cum zic eu, efectul este ca platesti per total aceleasi sume (inclusiv dobanzi), dar intr-un timp mai scurt. Efectul este ca te pui intr-o pozitie riscanta adica: daca ai banii de 3 rate de ex, te precipiti si platesti azi anticipat, ai scapat de ratele nr 120,119 si 118 dintr-un ccredit pe 10 ani; daca peste 1 an intri in somaj si dureaza cateva luni pana te reangajezi, nu te iarta nimeni cu ratele de la banca - de aia mai bine pune deoparte echivalentul a cateva rate macar, NU rambursa anticipat.

Daca ai alt mecanism in contract, e altceva.

#9
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 SPX808, on 22 septembrie 2020 - 11:46, said:

Salutari,

Asa cum spune si titlul topic-ului, am aceasta nelamurire.

Vreau sa fac o rambursare anticipata (nu toata suma). Idee este ca vreau sa scap de dobanda. Am mai facut rambursari anticipate si de fiecare data am platit dobanda pentru zilele ramase din luna respectiva.

Sa presupunem ca am de achitat rata pe 10.10. Cand ma duc la banca sa rambursez anticipat? In ziua scadentei sau cu o zi inainte?

Multumesc.

Nu conteaza cand te duci, inainte, in ziua scadentei, sau imediat dupa. Pentru luna curenta o sa platesti toata dobanda acelei rate lunare.
Daca te duci inainte (pe 9.10) atunci o platesti dobanda lunara calculata de pe data de 11.09 pana pe 09.10 (iti ia din suma pe care vrei sa o rambursezi). Si dobanda de pe 10.10 (restul de dobanda lunara ramasa)  ti-o ia din cont in mod normal.
Cel putin asa se intampla la BCR.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
cand ai banii si nu glumesc

#11
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

 VarfDeAtom, on 22 septembrie 2020 - 12:32, said:

Nu conteaza cand te duci, inainte, in ziua scadentei, sau imediat dupa. Pentru luna curenta o sa platesti toata dobanda acelei rate lunare.
Daca te duci inainte (pe 9.10) atunci o platesti dobanda lunara calculata de pe data de 11.09 pana pe 09.10 (iti ia din suma pe care vrei sa o rambursezi). Si dobanda de pe 10.10 (restul de dobanda lunara ramasa)  ti-o ia din cont in mod normal.
Cel putin asa se intampla la BCR.
Multumesc ca ai inteles exact nelamurirea mea. Acum totul este clar.

Am citit contractul si nu mi-era clar, de aceea am intrebat. Intelesesem cumva, gresit, chiar de la ofiterul bancar ca daca rambursez anticipat, pot scapa de o parte din dobanda pe luna in curs, dar am inteles total aiurea. Merci tuturor.

@ceanu1980: in mod deosebit tin sa iti multumesc si tie de sfat Posted Image. Nu e cine stie ce suma, dar ma simt "cel mai bine" cand ii dau la banca in loc sa imi iau masini sau alte vile Posted Image.

Edited by SPX808, 22 September 2020 - 12:39.


#12
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 15.11.2003
Cat mai repede indiferent de suma.
Chiar si lunar, oricat dai inapoi se simte la totalul de rambursat in proportie de aprox 1,6 ori.
Spre exemplu, returnezi 100 lei, reduci cu 160 lei si dobanda la un credit cu perioada 20-30 ani.

Edited by radu103, 22 September 2020 - 12:41.


#13
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

 overseas, on 22 septembrie 2020 - 12:32, said:

Ce spune contractul tau despre rambursarea anticipata ?
Care sunt clauzele si care e mecanismul ?
Foto, nu vorbe.

Eu iti zic ca in 99% din cazuri rambursarea anticipata e o idee proasta, deoarece contractul prevede de obicei ca se considera rambursate ratele din grafic invers cronologic, adica achiti ultimele rate si nu se mai recalculeaza nimic. Si cand clauzele sunt cum zic eu, efectul este ca platesti per total aceleasi sume (inclusiv dobanzi), dar intr-un timp mai scurt. Efectul este ca te pui intr-o pozitie riscanta adica: daca ai banii de 3 rate de ex, te precipiti si platesti azi anticipat, ai scapat de ratele nr 120,119 si 118 dintr-un ccredit pe 10 ani; daca peste 1 an intri in somaj si dureaza cateva luni pana te reangajezi, nu te iarta nimeni cu ratele de la banca - de aia mai bine pune deoparte echivalentul a cateva rate macar, NU rambursa anticipat.

Daca ai alt mecanism in contract, e altceva.
De acord, dar pe mine ma intereseaza sa scad perioada creditarii. Am rata fixa 5 ani si vreau sa profit de chestiunea asta. Acum ca ratele nu iarta si toate cele, le cunosc. Si nu, nu fac greseala sa bag toti banii anticipat in banca. Am si o marja de eroare de minim un an in care sa pot achita ratele (pe langa plata rambursata), daca raman fara loc de munca. Sper ca nu, totul este posibil in ziua de azi

#14
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Dar daca merge si achita anticipat direct din principal sa zicem 10.000 euro? (rata = principalul + dobanda) Poti achita o suma din principal si cere scurtarea termenului de rambursare?

#15
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Orice contract de credit are parte de dobanda si principal.
Rata in primii ani ai contractului are valoarea dobanzii aproape egala sau chiar mai mare decat principalul.
Principalul se scade din suma imprumutata:
Ex: Credit 10.000 RON
Rata 500 RON din care dobanda 280 si principal 220
Dupa prima rata achitata soldul creditului devine 9780 RON
Avand datele de mai sus si un eventual scadentar vezi daca merita sa faci o rambursare anticipata.
Intreaba la banca daca exista posibilitatea de accelerare a creditului.Este mai rentabil in comparatie cu rambursarea anticipata.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 SPX808, on 22 septembrie 2020 - 12:44, said:

De acord, dar pe mine ma intereseaza sa scad perioada creditarii. Am rata fixa 5 ani si vreau sa profit de chestiunea asta. Acum ca ratele nu iarta si toate cele, le cunosc. Si nu, nu fac greseala sa bag toti banii anticipat in banca. Am si o marja de eroare de minim un an in care sa pot achita ratele (pe langa plata rambursata), daca raman fara loc de munca. Sper ca nu, totul este posibil in ziua de azi


Total eronat dpdv matematic financiar. Repet, platesti aceleasi sume dar accelerat, in mod normal rambursarea anticipata are sens daca scazi si din costuri.
E vorba de pierderea de oportunitate. In loc sa dai acum 10 mii lei sa rambursezi niste rate scadente peste 9 ani, poti tine aia 10 mii in titluri de stat cu 4.5% pe an timp de 9 ani => un plus de vreo 900 euroi pe perioada, ca ex.
Daca zici totusi ca ai o rezerva, inseamna ca iti asumi in cunostinta de cauza.

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 15.11.2003

 rinser, on 22 septembrie 2020 - 12:52, said:

Dar daca merge si achita anticipat direct din principal sa zicem 10.000 euro? (rata = principalul + dobanda) Poti achita o suma din principal si cere scurtarea termenului de rambursare?
DAAAAA e cea mai buna metoda.
Multe banci te obliga sa faci asta personal in sediu doar ca sa iti fie greu !

#18
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 radu103, on 22 septembrie 2020 - 12:40, said:

Spre exemplu, returnezi 100 lei, reduci cu 160 lei si dobanda la un credit cu perioada 20-30 ani.

Esti sigur ca poti rambursa sume mici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate