Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Nivel de invatamant in Corbeanca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
yonutzag25

yonutzag25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2020
Salut. Eu cu familia mea (sotie si o fetita de 1 an jumatatee) intentionam sa ne mutam din Bucuresti in Corbeanca. Amandoi putem lucra de acasa deci nu depindem de transportul zilnic in Bucuresti. Grija mea cea mare este legata de nivelul scolilor (private si de stat) din Corbeanca. Nu as dori sa facem drumuri zilnice catre Bucuresti pentru a ne duce si a ne lua copilul de la scoala. Gradinite, din cate am vazut, sunt destule, dar mai tarziu fetita noastra va incepe scoala, iar pe urma liceul. Din ce am observat exista 2 scoli de stat in Corbeanca si inca 2 private (St. Niklas si Anastastia). Am cateva intrebari punctuale:
  • Daca sunt persoane care au copii la aceste scoli imi puteti spune care este nivelul de invatamant al acestor scoli? Sunteti multumiti de calitatea invatamantului? Este comparabile cu invatamantul gimnazial din Bucuresti?
  • Cele 2 scoli private ofera invatamant pana la clasa a 4-a inclusiv. Totusi, in zona sunt foarte multe famili nou-venite si foarte multi copii care or sa creasca acolo. Ma gandesc ca va aparea si cererea de a extinde invatamantul si catre clasa a 8-a, iar, mai tarziu catre liceu (desi stiu ca mai e mult pana atunci). Ati auzit cumva de asemenea intentie?
  • Si o a treia intrebare mai generala catre cei care locuiesc in Corbeanca si au copii, sunteti multumiti de alegerea facuta per total? Ce plusuri si minusuri aveti?
Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tot invatamantul e acelasi peste tot. Ai acelasi tip de profesori si colo, si dincolo, aceeasi programa peste tot. Daca vrea sa invete, invata.
Cheia e la parinti. Daca lasa educatia copilului strict in mana scolii, va iesi ceva cam naspa indiferent ca scoala e in buricul targului sau la mama dracu.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostFriskey, on 21 septembrie 2020 - 11:18, said:

....
Cheia e la parinti. Daca lasa educatia copilului strict in mana scolii, va iesi ceva cam naspa indiferent ca scoala e in buricul targului sau la mama dracu.

De retinut pentru toti cei care se muta "la porumb" si tin mortis sa aglomereze strazile orasului cu copii plimbati la "scoli bune". Ei sunt generatorii principali de trafic aiurea.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Scoala sigur poate face daca va vrea.Ideea e, daca esti sigur ca vei putea lucra mereu la distanta, apoi, facultate nu e acolo, nu e mai bine daca ramai in oras?

#5
yonutzag25

yonutzag25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2020
@fqx La facultate copiii deja sunt adulti. Se pot descurca singuri intr-un oras universitar. Nu imi fac griji pentru asta Posted Image Grija mea e pana la liceu inclusiv. Orasul are avantajele lui privind accesul la o diversitate de activitati, dar viata intr-o suburbie bine pusa la punct poate oferi celor mici o copilarie mult mai frumoasa. Asta daca reusesti sa scapi de naveta, bineinteles.

#6
visinescu13

visinescu13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2021
Buna ziua!

Intentionez sa ma mut in Corbeanca in viitorul apropiat si doresc sa stiu mai multe pareri despre scoli. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate