Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Deranjarea linistii publice?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 Valmont43, on 21 septembrie 2020 - 10:23, said:

Pai cere cartile de identitate atat reclamantului cat si reclamatilor, nu e normal? De unde sa stie aia cine a reclamat?
nu, nu este normal... apoi se mira de ce reclamantul ramane fara geamuri... la astfel de plangeri trebuie anonimat nu ca ii pui fata-n fata ca in liceu

#20
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
eu am sunat la 112, a venit politia, a constatat si le-a dat avertisment.
facusem greseala sa incerc mai intai amiabil, la usa lor. asa ca si-au dat seama cine i-a reclamat.
apoi ar fi trebuit sa ma duc la politie, sa fac o reclamatie, dar plecam in concediu.
drept urmare, am intrat pe site-ul politiei judetene, am facut o sesizare on-line. in urma acestei sesizari, am fost contactati, si am fost invitati la politie sa ne spunem pasul. dar eram tot in concediu.
asa ca, la vreo doua saptamani, am primit un alt telefon si mi-au spus ca s-au deplasat la fata locului, au cercetat, au luat declaratii de la vecini atat despre noi, reclamantii, cat si despre reclamati, s-a confirmat sesizarea si i-au sanctionat contraventional cu amenda, plus ca li s-a pus in vedere sa nu recidiveze.
am primit si plic oficial de la politie, cu raspunsul in scris la sesizarea mea. am apreciat faptul ca era scris corect si cu noima.

daca ar fi fost vorba de vecinii mei obisnuiti, nu s-ar fi ajuns la asa ceva. dar apartamentul cu pricina, recent vandut/cumparat, era dat in chirie in regim hotelier. vorba vine, ca erau doua colorate care atunci vazusera apa calda, si-l transformasera in bordel.

deci poti suna cu incredere la 112 daca esti hotarat, serios si gata sa pierzi ceva timp pe la politie. ar fi bine daca ai avea cativa vecini alaturi in acest demers, care sa confirme spusele tale.
daca lumea ar fi responsabila si s-ar implica putin, nu s-ar mai perpetua spete de genul asta.

in cazul nostru a meritat deranjul meu, ptr ca apartamentul s-a eliberat si acum sta acolo o famile cumsecade cu un copil mic.

Edited by canarel, 21 September 2020 - 13:33.


#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ammaus, on 21 septembrie 2020 - 13:03, said:

nu, nu este normal... apoi se mira de ce reclamantul ramane fara geamuri... la astfel de plangeri trebuie anonimat nu ca ii pui fata-n fata ca in liceu

Cica nu se poate, deoarece daca dau amenda, trebuie sa semneze si un martor PV-ul, pentru ca nu-i suficienta constatarea politistilor, iar martorul ce semneaza, fireste ca-i reclamantul, ca sa fie treaba oabla. :D

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
nu trebuie martori daca constata politia la fata locului scandalul ... poate doar daca nu vor aia sa semneze de primire PV

#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 ammaus, on 21 septembrie 2020 - 13:03, said:

nu, nu este normal... apoi se mira de ce reclamantul ramane fara geamuri... la astfel de plangeri trebuie anonimat nu ca ii pui fata-n fata ca in liceu
Pt.distrugere poti lua si inchisoare....acum amenzile pt.tulburarea linistii sunt destul de mari, daca te apuci sa mai si spargi geamuri nu cred ca iti va fi bine...

#24
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 Valmont43, on 21 septembrie 2020 - 14:52, said:

Pt.distrugere poti lua si inchisoare....acum amenzile pt.tulburarea linistii sunt destul de mari, daca te apuci sa mai si spargi geamuri nu cred ca iti va fi bine...
esti sigur?
https://youtu.be/XeOwTw0DVxM?t=128

Edited by ammaus, 21 September 2020 - 15:06.


#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu stiu unde traiti voi dar nu vad cum cineva care deja a luat o amenda pt.tulburarea linistii sa se apuce sa mai sparga si geamuri sau sa strice ceva.
Poate doar sa aveti vecini interlopi....

#26
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

 jonSnow, on 21 septembrie 2020 - 07:16, said:

am niste vecini zgomotosi deasupra si vreau sa stiu daca in caz de galagie/muzica/certuri dupa ora 22.00 pot suna la politie si ce le face politia?

trebuie sa fac doar eu reclamatie sau trebuie sa sune mai multi venici?

trebuie sunat la 112 sau la politia locala? ( locuiesc in sectorul 3, bucuresti)

daca ati avut experiente de genul, m-ar ajuta. nu de alta dar sa nu ma trezesc ca ma amendeaza tot pe mine politia.
Suni la politia sectorului de care apartii. Nu la locala. Iti spun din proprie experienta. E bine sa si inregistrezi un pic pe telefon galagia vecinilor.

Se ofera amenda. Insa doar dupa 22.00.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate