Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gaming pe 15.6 inci

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Salutare.

Ma bate gandul sa iau asa ceva: https://www.compari....68n-p332055353/

Ideea ar fi ca per total are mai putini pixeli decat unul de fullHD, deci ar trebui sa mearga mai bine in jocuri configuratia mea actuala (i5 3350P, MSI HD 7850, 8 GB RAM la 1333, mobo GGAH77DS3H), ca sa nu fac upgrade de GPU si/sau CPU.

As avea 2 probleme:
- dimensiunea de doar 15.6 inci oare e prea mica (ma gandesc ca sunt multi care se joaca pe laptop de 15, deci cred ca ar fi ok)?
- ecranul, care este lucios / glare.

Are cineva modelul asta de monitor, sau altul, dar lucios? Deranjeaza reflectiile?

Multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
(cam) toate jocurile iti ofera posibilitatea selectarii rezolutiei, nu esti obligat sa te joci in rezolutia nativa a monitorului.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
reflexiile vor fi inerente din cauza acelui ecran lucios. la randul lui este lucios pt ca are functia de touch. intrebarea mea ar fi, peste 700 de lei pe un mnitor de 1366x768? nu extraordinare, insa si la 5-600 lei gasesti monitoare full hd mai mari decat ce ai ales tu acolo

chiar ai nevoie de acea functie de touch la un monitor ce il iei ca sa te joci? personal consider ca fiind prea mic si asa si arunci cu banii aiurea.

ca sa te gandesti singur si sa analizezi daca iti convine, ia telefonul si tine-l in locul unde ar trebui sa fie monitorul, ia vezi, cat de tare se reflecta in el lumina si tot ce mai ai prin casa si amplifica asta cu dimensiunea monitorului. pt ca exact la fel vei avea. va reflecta orice este prin casa si vei vedea ce e in spatele tau. daca mai ai si o lumina artificiala sau naturala ce va bate intr-un unghi numai bun cu tine, va fi o experienta super nasoala pt joc cu acea lumina in ochi.

acel monitor se adreseaza unui segment de piata diferit fata de cel in care-l bagi tu acum.

Edited by Dany_Darke, 19 September 2020 - 08:42.


#4
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Multumesc.
Acum am un monitor de 20 la 1680x1050 (DPI cam 100, la fel ca cel de 15 inci 1366x768, tot DPI de 100).
Jocurile, la rezolutii mai mici decat cea nativa, incep sa se se vada pixelii, nu e prea placut.
Ma gandeam ca un monitor mai mic, la rezolutia nativa s-ar vedea mai bine?

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2020 - 08:42, said:

reflexiile vor fi inerente din cauza acelui ecran lucios. la randul lui este lucios pt ca are functia de touch. intrebarea mea ar fi, peste 700 de lei pe un mnitor de 1366x768? nu extraordinare, insa si la 5-600 lei gasesti monitoare full hd mai mari decat ce ai ales tu acolo

chiar ai nevoie de acea functie de touch la un monitor ce il iei ca sa te joci? personal consider ca fiind prea mic si asa si arunci cu banii aiurea.

ca sa te gandesti singur si sa analizezi daca iti convine, ia telefonul si tine-l in locul unde ar trebui sa fie monitorul, ia vezi, cat de tare se reflecta in el lumina si tot ce mai ai prin casa si amplifica asta cu dimensiunea monitorului. pt ca exact la fel vei avea. va reflecta orice este prin casa si vei vedea ce e in spatele tau. daca mai ai si o lumina artificiala sau naturala ce va bate intr-un unghi numai bun cu tine, va fi o experienta super nasoala pt joc cu acea lumina in ochi.

acel monitor se adreseaza unui segment de piata diferit fata de cel in care-l bagi tu acum.
Am testat cum ai spus cu o tableta...Ai dreptate, se vede ca ...
Si da, e cam scump la 700...
Multumesc.

Cred ca singurul upgrade pe care as putea sa il fac la sistemul meu vechi ar fi un i7 3770 in locul vechiului i5 3350P.
Ar trebui sa mai adauge ceva fps-uri, nu?
RAM peste ce am acum (8 GB), ar avea rost sa mai adaug? Ca in jocuri conteaza mai mult RAM-ul GPU-ului parca, nu?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcalinescu26, on 19 septembrie 2020 - 08:44, said:

Ma gandeam ca un monitor mai mic, la rezolutia nativa s-ar vedea mai bine?

nici vorba. ba iti mai si fortezi ochii intr-un spatiu tot mai mic pt a vedea "detalii". am pus ghilimele pt ca vei avea niste puchinele, atat cat se pot vedea ele pe o rezolutie asa mica. uite un exemplu

[ https://i.ytimg.com/vi/vH-QbvBTWiA/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
De ce sa dai 700 de lei pe un monitor de 15.6?

Cauta un IPS de 21.5 inch, gasesti la 400 de lei si cand vrei sa te joci alegi 720p. O sa se vada ok.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
De ce sa dai vreun ban pe asa ceva ?   Te impaci cu ideea ca la monitorul tau actual "se vad pixelii" si aia este , daca nu iti permiti un sistem actual, ce implica multi bani.

Edited by modoran, 19 September 2020 - 09:40.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu iei în banii ăia un GPU semnificativ mai capabil decât acel radeon? Poți mări rezoluția și îți scad artefactele.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
E 350 lei sh un RX580, de ce nu iei o placa din asta pentru full hd si iti raman si bani ?

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postxeleron, on 19 septembrie 2020 - 10:08, said:

De ce nu iei în banii ăia un GPU semnificativ mai capabil decât acel radeon? Poți mări rezoluția și îți scad artefactele.

View Postmodoran, on 19 septembrie 2020 - 10:11, said:

E 350 lei sh un RX580, de ce nu iei o placa din asta pentru full hd si iti raman si bani ?

Cum spun baietii, ia o RX 570/ 580 care sunt considerabil mai ieftine si rezolvi problema.
Doar sa ai sursa ok...

Acel monitor = dai banii pe prostii

#11
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Rx suna bine, dar placa de baza e cam veche, 2012, chipset H77.
Am mai incercat sa pun placi video de prin 2017-2018 si nu le vede.
Stiu ca un update de bios probabil ar rezolva asta, dar e cam riscant, sa nu stric bios-ul...

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
nu stiu daca trebuie update de bios, dar nu e atat de greu, am facut si la placa de baza si la o placa video...

Dar daca preferi sa te joci la monitor de laptop ... Posted Image

#13
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Atunci daca schimb i5 3350P cu un i7 3770 merita?
Adica cu aceeasi placa video HD 7850, la 1680x1050, va fi vreun adaos de 10-15 fps?
Multumesc.

Caci, ma gandesc ca daca iau un RX, ce am acum (i5 3350) va fi bottleneck...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate