Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ploiești- Vălenii de Munte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Salutare, Îi rog pe colegii de forum care sunt din Ploiești să mă ajute cu informatii despre cum să ajung de la Ploiești la Vălenii de Munte. Mă interesează, odată ajuns la Podu Înalt, ce să iau ca sa ajung la autogară, cum mai e transportul in comun, se cumpără biletul in autobuz sau de unde, dacă se poate care sunt costurile, eventual niste resurse pe net etc.

Multumesc mult.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
l.e.:. care autogara? de la podul inalt ai 202 care duce la sud, dar nu stiu daca acolo vrei sa ajungi. biletul il platesti la urcare, au aparate contactless care iti elibereaza bilet sau sms la 7475 cu numarul 202. 2.5 lei sau 0.5E/sms tva inclus.

Edited by laffin, 17 September 2020 - 11:32.


#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Pana la Spitalul judetean(unde e autogara)ai:
-202(troleu) sau 22(autobuz) pana la Kaufland, doua statii. Dupa aceea tramvaiul 102 pana la judetean(multe statii).
Cu celelalte variante, te complici cu mersul pe jos.

LE De la Podul inalt pana la Kaufland ai de mers cam un kilometru. Uneori ajungi inaintea autobuzului/troleului pe jos la Kaufland


LEE https://www.google.c....9602!3e3?hl=ro
Ignora recomandarea pentru 36, 42, 95

Edited by ccf_cristi, 17 September 2020 - 11:39.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
nu mai bine iei un taxi pana la autogara? 15-20 de lei.

Edited by laffin, 17 September 2020 - 11:36.


#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View Postlaffin, on 17 septembrie 2020 - 11:29, said:

l.e.:. care autogara? de la podul inalt ai 202 care duce la sud, dar nu stiu daca acolo vrei sa ajungi. biletul il platesti la urcare, au aparate contactless care iti elibereaza bilet sau sms la 7475 cu numarul 202. 2.5 lei sau 0.5E/sms tva inclus.

Nu stiu care autogara, stiu ca trebuie sa ajung in valeni si nu cunosc Ploiestiul deloc.
Nu inteleg cu biletul, deci, nu mai e cu bilet de hartie pe care sa-l cumpar de la vreun chisc din statie? Pot sa platesc cu sms? Daca am telefon cu cartela, nu abonament, cum fac? Posted Image Posted Image

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Fix la fel si cu cartela, doar sa ai credit pe ea.

#7
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Din pacate la Podul Inalt nu mai exista toneta, nu stiu daca au bilete magazinele din statie, deobicei aveau. In autobuze exista plata cu cardul contactless. Acum depinde la care autogara trebuie sa ajungi ca sunt mai multe.

Daca te ajuta cu ceva uite aici site-ul celor de la TCE Ploiesti ( Fostul RATPH). http://ratph.ro/

Edited by PeRuZzI, 17 September 2020 - 12:14.


#8
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Vezi aici, cu plecare de la Spitalul Judetean. Cel mai simplu totusi este cu masina personala.
PS: Valenii de Munte, un oras fain.

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Pentru bilet, ai automat de bilete in statie. Ultima oara era 2,5 lei biletul, automatul nu dadea rest.
Si asa cum s-a mai zis, ai varianta prin SMS(parca era putin mai ieftina decat biletul pe hartie) si trebuie sa trimiti SMS la fiecare schimbare de linie si mai ai varianta cu cardul. Am platit de cateva ori si a fost ok, fara probleme legate pe partea de comisioane, neefectuare plata, etc....
LE Sa pastrezi biletul, SMSul, chitanta pentru control


Vezi ca mai ai si varianta cu trenul. Gara de vest - > Valeni de munte.

Edited by ccf_cristi, 17 September 2020 - 12:45.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdraculescu, on 17 septembrie 2020 - 11:21, said:

Salutare, Îi rog pe colegii de forum care sunt din Ploiești să mă ajute cu informatii despre cum să ajung de la Ploiești la Vălenii de Munte. Mă interesează, odată ajuns la Podu Înalt, ce să iau ca sa ajung la autogară, cum mai e transportul in comun, se cumpără biletul in autobuz sau de unde, dacă se poate care sunt costurile, eventual niste resurse pe net etc.

Multumesc mult.

De la Podul Înalt iei troleibuzul, mergi 2 (sau 3?) stații  (e bine sa mai întrebi în stație sau alți călători, unde trebuie sa cobori ca să iei tramvaiul 102 spre Județean).
Apoi iei tramvaiul 102 pana la capătul de linie - Spitalul Județean Ploiești. De acolo sunt microbuze care merg spre Văleni.
În unele stații de tramvai găsești tonomate pentru bilete, în altele tonete de bilete, mai sunt și chioșcuri de ziare care vând bilete. O călătorie costa 2,5 lei, dacă iei bilet de la tonomat, sa ai suma exacta (5 lei ptr 2 bilete), tonomatul nu da rest, da un tichet valoric pe care îl schimbi pe bani la toneta de bilete, și au rămas cam puține tonete deschise. Dacă vei folosi bilete cumpărate de la tonomat sau toneta/chioșc, trebuie sa le "compostezi" după ce te urci în troleibuz/tramvai, aparatele de compostat sunt de culoare galbena, fixate pe stâlpii de susținere din troleibuz/tramvai.
Cel mai simplu însă este sa plătești cu cardul, direct în tramvai/troleibuz, uită-te după niște cutii albastre fixate pe stâlpii de susținere. Păstrezi chitanța emisa, în cazul unui control. Se mai poate achita bilet și prin sms la 7445 (sunt lipite afișe cu instrucțiuni, în toate mijloacele de transport) , dar trebuie sa ai credit dacă ai cartela.



Și cel mai important : în Ploiești este obligatorie purtarea măștii atât în mijloacele de transport, cât și în zonele aglomerate din aer liber, printre care și stațiile mijloacelor de transport.

Edited by corinadaniela, 17 September 2020 - 13:20.


#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Multumesc frumos tuturor pentru ajutor.
Ca sa fiu sigur, e vorba de spitalul judetean de urgenta, nu? De pe strada gagesti?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Da. Acela este. Strada Gageni.

Edited by corinadaniela, 17 September 2020 - 17:00.


#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View Postcorinadaniela, on 17 septembrie 2020 - 16:59, said:

Da. Acela este. Strada Gageni.

Săru'mâna Posted Image

#14
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View Postcorinadaniela, on 17 septembrie 2020 - 13:16, said:


Apoi iei tramvaiul 102 pana la capătul de linie - Spitalul Județean Ploiești. De acolo sunt microbuze care merg spre Văleni.

Au mutat cumva autogara ? Eu stiam ca e exact acolo unde tramvaiul face stanga spre Judetean , caz in care ar trebui sa coboare la prima statie dupa intersectie.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Aoleu, s-ar putea sa ai dreptate, mii de scuze!!!

Eu ma gândeam la acea stație de microbuze de la județean, vis-a-vis de vulcanizare.

Draculescu, urmează așadar sfatul colegului tinel. Cobori la prima stație după ce tramvaiul o ia la stânga, pana acolo traseul tramvaiului este drept.
Ar fi mai aproape sa cobori chiar înainte sa o ia tramvaiul la stânga, în stația "Complex Mestesugaresc", din stație se vede terminalul pentru microbuze (în stânga, cum te uiți după ce cobori din tramvai), ai foarte puțin de mers pe jos.
Nu știu cum să-ți pun aici link ptr google street view.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdraculescu, on 17 septembrie 2020 - 11:46, said:


Nu stiu care autogara, stiu ca trebuie sa ajung in valeni si nu cunosc Ploiestiul deloc.
Nu inteleg cu biletul, deci, nu mai e cu bilet de hartie pe care sa-l cumpar de la vreun chisc din statie? Pot sa platesc cu sms? Daca am telefon cu cartela, nu abonament, cum fac? Posted Image Posted Image
Da' ce-i cu tine frate, ce-ai patit?

#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View Postcorinadaniela, on 17 septembrie 2020 - 18:33, said:

Aoleu, s-ar putea sa ai dreptate, mii de scuze!!!

Eu ma gândeam la acea stație de microbuze de la județean, vis-a-vis de vulcanizare.

Draculescu, urmează așadar sfatul colegului tinel. Cobori la prima stație după ce tramvaiul o ia la stânga, pana acolo traseul tramvaiului este drept.
Ar fi mai aproape sa cobori chiar înainte sa o ia tramvaiul la stânga, în stația "Complex Mestesugaresc", din stație se vede terminalul pentru microbuze (în stânga, cum te uiți după ce cobori din tramvai), ai foarte puțin de mers pe jos.
Nu știu cum să-ți pun aici link ptr google street view.

Sper sa ma descurc, intreb eu pe cineva in tramvai.

View Postviotl, on 17 septembrie 2020 - 18:34, said:

Da' ce-i cu tine frate, ce-ai patit?

Nimic grav, trebuie sa ajung la valeni sa rezolv ceva. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate