Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Placa de beton pentru piscina supraterana

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
As vrea sa montez o piscina supraterana Intex, și producătorul recomanda placa de beton sub ea. Eu am și un pic de panta la teren, cu atât mai mult am nevoie de aceasta placă.
Poate are vreun coleg o situație asemănătoare, sau se pricepe cineva mai bine, și ma poate îndruma de care placa sa fac, de beton obisnuita (b200?) sau elicopterizat, și în general sfaturi pt o asemenea lucrare.
Multumesc anticipat.

Edited by marxsovignon, 16 September 2020 - 18:01.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Beton obisnuit B200, la nivel, este suficient.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
b200 nivelat e mai mult decat suficient.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Placa de beton este overkill. Niveleaza terenul unde vei monta piscina, decopertand un strat plecand de la 5-6 cm pana unde este necesar pentru a avea nivel perfect, dupa care intinde si taseaza un strat de nisip tot la nivel. Peste nisip eu as pune placi de polistiren extrudat de 2 cm. Pentru suporti foloseste dale de beton (poti sa le faci tu, in forme home made, la 5-6 cm grosime, armate cu plasa de 8), care trebuie bineinteles sa fie la nivel. Daca totusi te hotarasti sa torni placa de beton, evident ca trebuie sa fie cat mai bine finisata. As mentine recomandarea pentru polisitrenul extrudat, care protejeaza fundul piscinei si ajuta si la izolare. Gasesti pe youtube mai multe filmulete ce trateaza pregatirea terenului si montajul unei astfel de piscine.

Edited by mannick, 16 September 2020 - 20:46.


#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 mannick, on 16 septembrie 2020 - 20:42, said:

Placa de beton este overkill.

Nu`i chiar asa, placa de beton este cea mai buna solutie pt. un fund perfect drept pe care sa nu apara gropite si alte denivelari care sa impiedice aspirarea mizeriei de catre robotii pt. piscine.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Ai grija la dimensiuni. Trebuie ca picioarele cadrului piscinei  sa se sprijine tot pe placa de beton.

#7
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 rid, on 16 septembrie 2020 - 21:39, said:



Nu`i chiar asa, placa de beton este cea mai buna solutie pt. un fund perfect drept pe care sa nu apara gropite si alte denivelari care sa impiedice aspirarea mizeriei de catre robotii pt. piscine.

Pune o prelata si rezolva imperfecțiunile.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am o piscina supraterana de 3.60 m diametru. E de la Bestway, nu de la Intex, nu conteaza, sunt cam la fel (si daca nu sunt, tot nu conteaza).
De la constructia casei, mi-au ramas niste grinzi de brad de 10x10 cm si scandura de 5 cm grosime cu 4 m lungime. ("poshta" i se spune pe la noi). Peste grinzile asezata pe pamant al pus scandura una langa alta si am facut un pod/podest (sau cum vreti sa-i ziceti), apoi am pus o prelata (asta e de la Intex) si am montat piscina deasupra.
Voi demonta piscina ceva mai incolo si voi analiza daunele. Dar, orice/oricum ar fi, pentru mine e mai bine asa decat cu beton.

#9
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005

 cristobob, on 17 septembrie 2020 - 12:44, said:

Eu am o piscina supraterana de 3.60 m diametru. E de la Bestway, nu de la Intex, nu conteaza, sunt cam la fel (si daca nu sunt, tot nu conteaza).
De la constructia casei, mi-au ramas niste grinzi de brad de 10x10 cm si scandura de 5 cm grosime cu 4 m lungime. ("poshta" i se spune pe la noi). Peste grinzile asezata pe pamant al pus scandura una langa alta si am facut un pod/podest (sau cum vreti sa-i ziceti), apoi am pus o prelata (asta e de la Intex) si am montat piscina deasupra.
Voi demonta piscina ceva mai incolo si voi analiza daunele. Dar, orice/oricum ar fi, pentru mine e mai bine asa decat cu beton.

asta este varianta pe care vreau si eu sa o adopt.

Problema este ca acum, cheresteaua este peste 800 de lei mc , patratii cine stie cat, si uite asa ajungi ca podetul sa fie mai scump deat piscina in sine. Poate sa te duca la un 200o de lei si nu stii daca rezista de la an la an.
Apoi cu placa, parca nu as betona pe vecie spatiul verde din curte...

#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019
Am pus in primavara o piscina Intex de 6.1 m diametru, pe teren in panta.

Am excavat cu buldo la suprafata cat de cat plana orizontala pe 7 m diametru.

Am turnat pe jumatatea dinspre vale o bordura de beton 20-30 cm latime, sa nu fuga umplutura in caz de ploi torentiale.

Am nivelat cu nisip si margaritar suprafata la un diametru de 6.6 m, am avut abatere maxima de 2 cm pe verticala (Intex zice sa ai maxim 1 inch abatere).
Cu nisipul e cam greu de facut tasarea, cel mai bun ar fi un margaritar spart (4-8 mm), dar nu am avut la indemana.

Am pus XPS de 5 cm, apoi prelata care a venit cu piscina.

Picioarele piscinei le-am sprijinit pe pavele, ele s-ar afunda altfel in nisip, eu as recomanda pavele de minim 20x20 cm, alea de 10x20 puse de mine sunt cam mici cand e sa centrezi pe ele picioarele de sustinere.

Fundul piscinei a iesit perfect, fara nici o cuta, senzatia e foarte placuta la picior, se simte ca nu e suprafata dura.

Dupa mine nu e neaparat nevoie de platforma betonata, dar de exemplu poti face un inel betonat, si atunci nu mai pui pavele sub picioare.

#11
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Ok, placa de beton, dar de care ciment, ce fel de plasa, etc. Dacă am terenul înclinat, cât sa fie grosimea în partea de sus?

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu as turna o placa de aproximativ 15 cm,  beton de 300/350(nu mai știu de care nu este, de 350 sau de 300), ca e mica diferența fata de cel de 200 .
Și da, as elicopteriza-o. Însă nu fin, gen sticla.
Dacă e teren în panta, as nivela terenul prima data, săpând în partea de sus a.î. betonul sa fie în pământ.

#13
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020
"și producătorul recomanda placa de beton sub ea."
Si ganteste-te cu capul producatorului!
El a produs un produs ( piscina) , acum el stie ca ce conditii sint cele mai bune. Pai recomanda aia. Dar este si conditia, care nu este tocmai ideala, ci se aproprie, dar e la jumate preti. O sa pese la producator? -sau asta tu trebuie sa dai seama sau sa zicem noi de la Softpedia? :)

"asta este varianta pe care vreau si eu sa o adopt." Da :) Dar de ce nu asta de mai jos? - eu pe asta recomand:

 mannick, on 16 septembrie 2020 - 20:42, said:

Placa de beton este overkill. Niveleaza terenul unde vei monta piscina, decopertand un strat plecand de la 5-6 cm pana unde este necesar pentru a avea nivel perfect, dupa care intinde si taseaza un strat de nisip tot la nivel. Peste nisip eu as pune placi de polistiren extrudat de 2 cm. Pentru suporti foloseste dale de beton (poti sa le faci tu, in forme home made, la 5-6 cm grosime, armate cu plasa de 8), care trebuie bineinteles sa fie la nivel. Daca totusi te hotarasti sa torni placa de beton, evident ca trebuie sa fie cat mai bine finisata. As mentine recomandarea pentru polisitrenul extrudat, care protejeaza fundul piscinei si ajuta si la izolare. Gasesti pe youtube mai multe filmulete ce trateaza pregatirea terenului si montajul unei astfel de piscine.

Tu practic de ce ai nevoie?
Sa fie ceva nivelat.
Sa eviti dupa aia sa creasca radacini, buriieni samd. Vine nisipul, dar poate pui o bucata de textil , nu stiu cum se numeste, este o rola, la constuctii de drumiri am vazut.
Polistirenul e asa-si asa, fiindca e moale, nu sustine un soc: exemplu cade ceva in piscina, o teva cu virful, nu stiu ce altceva. Cu polistiren face gaura in piscina, dar cu nisip/beton nu. Dar polistirenul izoleaza un pic si aia e placut.

-Cum e terenul, aluneca sau e stabil? - daca e stabil  nu a-si pune beton, nici daca prducatorul vine si pune gratis :)
Daca aluneca, e naspa, si betonul o sa crape, si placile de baton o sa se duca si o sa vrei fundatie sau stalpi la care o sa construiesti fundatie in cazul extrem de rau.

#14
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019
Attached File  Picture1.png   257.99K   26 downloads

Unde ati gasit ca INTEX recomanda placa de beton sub piscina?

#15
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Nu mai țin minte, am citit pe undeva. (poate era părerea unui utilizator)

#16
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

 cristobob, on 17 septembrie 2020 - 12:44, said:

Eu am o piscina supraterana de 3.60 m diametru. E de la Bestway, nu de la Intex, nu conteaza, sunt cam la fel (si daca nu sunt, tot nu conteaza).
De la constructia casei, mi-au ramas niste grinzi de brad de 10x10 cm si scandura de 5 cm grosime cu 4 m lungime. ("poshta" i se spune pe la noi). Peste grinzile asezata pe pamant al pus scandura una langa alta si am facut un pod/podest (sau cum vreti sa-i ziceti), apoi am pus o prelata (asta e de la Intex) si am montat piscina deasupra.
Voi demonta piscina ceva mai incolo si voi analiza daunele. Dar, orice/oricum ar fi, pentru mine e mai bine asa decat cu beton.

Eu nu as recomanda podet de scandura sub piscina. Asa ceva am eu la piscina, pe post de "plaja" doar ca scandura e de 2 cm grosima insa a fost tratata inainte. A fost tinuta cca 1 saptamana in baie de ulei, lasata iar la scurs si la uscat , dupa care vopsita cu vopsea speciala. Cu tot acest tratament, in cca 4 ani a putrezit si in multe locuri iti intra piciorul prin scandura. Altceva voiam sa subliniez - pe aceasta plaja de scandura am pus o piscina gonflabila  de copii de cca 1,5 m diametru. Dupa 2 luni cat a stat piscina respectiva pe scandura, podeaua a putrezit mult, mult mai mult decat in restul plajei care era expusa la soare, plus ca au rugunit toate capete holsuruburilor cu care e prinsa scandura. Umiditatea e foarte foarte mare sub piscina, mai ales daca e folosita de copii. Practic toata vara scandura aia a stat uda...

#17
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Eu tind sa merg tot pe varianta cu placa de beton, o pot colora in verde sa se vada feumos, plus ca poti pune un panou de baschet cat nu e sezonul piscinei.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmarxsovignon, on 21 octombrie 2020 - 11:48, said:

...plus ca poti pune un panou de baschet cat nu e sezonul piscinei.

Scuze pentru juma' de off topic:
Nu mai retin cat de mare ai piscina, dar la 4x4 e cam mica suprafata pentru cos de baschet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate