Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3962 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Mie nu-mi plac deloc nivelele de prețuri pe care le-au pus. Varianta de bază începe de pe la 21-22k (în funcție de promoții), apoi îți bagă pe gât motor, AWD, cutie automată, hibride. Și abia de pe la 32-33k de euro începi să ai și ceva dotări mai serioase. Deci dacă vrei faruri LED și oglindă interioară electrocromatică, discuți doar de la 32-33k în sus, indiferent dacă nu vrei neapărat AWD și cutie automată. Cam trist...

#38
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Asa era si inainte.
Daca voiai keyless, trebuia sa cumperi ultima varianta care continea si piele si trapa.
Eu nu vreau nici piele nici trapa.

#39
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Da, ok, înțeleg nivelele de dotări prestabilite. Dar înainte parcă nu începeau cu motorul, cutia, și AWD, adică fix cele mai scumpe chestii. Alea erau la nivelele de vârf. Mai jos se miza pe nivele de dotări.

#40
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Neoficial, consumul este de 8l/100km extern pt. 1.6T 2WD si 8.6 l/100km extern pt. 1.6T 4WD

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q5io3hOyIGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#41
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Deci lejer 12% in oras si 10 extraurban.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Consumă foarte mult fata de altele din aceeasi clasă.

#43
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Tgdi ul e printre cele mai gurmande motoare din clasă.

#44
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Trebuie vazute si cifrele WLTP la care se mai adauga 1-2 litri. Nu imi vine sa cred ca unii deja au comandat masina, fara ca macar sa o vada fizic sau sa aibe niste cifre de consum.

La varianta hibrid consumul scade simtitor, dar nu scade sub 8 litri reali la drum lung. Totusi, sunt aproape 3000 euro in plus pentru hibrid + inca atatia bani pentru schimbarea bateriei dupa 8 ani. Cei 3000 euro dati pe hibrid ii amortizezi dupa 150.000 km parcursi cu masina. Dpmdv nu merita hibrid doar de dragul de a avea un consum mic in bord, decat daca parcurgi multe sute de mii de km cu masina in cei 8 ani si doar daca ai drumuri lungi pentru a da timp bateriei sa se incarce din coborari la vale si alte manevre. Doar eu am impresia ca hibrid e pacaleala ?

#45
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
De unde ai scos ca trebuie înlocuită bateria în 8 ani și acel cost?

#46
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Bateria are o garantie de 8 ani. Datorita ciclurilor repetate de incarcare si descarcare ale bateriei nici nu ma astept sa tina asa mult, E o baterie de telefon mult mai mare. Iar pretul unei astfell de baterii + manopera urca usor spre 3000 euro. https://dailydriven....i-masini-hibrid

#47
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
E o baterie cu management termic mult mai bun fata de ce ai tu în telefon. La câte Toyota ai văzut ca li se schimba bateria?
Deci părerea expertilor

"In ceea ce priveste costul, majoritatea expertilor sunt de parere ca inlocuirea unei baterii a unei masini hibrid poate varia intre 4000 de Ron si 25000 Ron, in functie de anul si modelul masinii, unde s-ar mai adauga si manopera care nu este nici ea foarte ieftina"

Edited by MicroEdge, 02 November 2020 - 19:14.


#48
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Am sunat azi la dealer-ul din oras. Primele masini au ajuns la Otopeni si urmeaza sa le trimita catre reprezentante. Inca nu au putut sa trimita un raspuns legat de consumuri. Sunt in curs de omologare. Totusi, varianta hibrid va avea un consum destul de ok, iar motorul electric va ajuta destul de mult masina, atat in oras cat si la drum lung.

#49
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru cei interesati, varianta Style arata ca in poza atasata. Tapiterie stofa neagra si ecranul din bord de doar 8". In poza bordul e acoperit cu tipla gri pentru a proteja gorilla glass. Interiorul gri deschis este disponibil doar la variantele premium si luxury si este din piele. In momentul de fata pe internet gasiti doar variantele premium si luxury, asa ca poza atasata sper sa fie utila la cei care vor sa faca o decizie pana ajung masinile in showroom. Consumul oficial e cel din postarile anterioare (luat de pe youtube), numai ca in Romania nu e omologat si de aceea nu poate fi comunicat. Se pare ca in fiecare tara se omologheaza separat. In poza 2 este consumul variantei hibrid dupa 39km in oras si 1:04 ore de condus. Ceea ce e foarte bine, la drum lung scoate si mai bine. Consumul variantei hibrid cred ca poate fi comparat cu Toyota Rav4 hibrid. In alta ordine de idei, azi am dat comanda de varianta "1.6 l, 230 CP, Hybrid, 4 WD, benzina, Style cu 6 AT" culoare gri deschis la 29k cu rabla. Masina vine mai tarziu, acum era undeva prin fabrica.

Attached Files


Edited by pixel3cs, 03 November 2020 - 17:35.


#50
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostG-Ionel, on 30 octombrie 2020 - 17:16, said:

Consumă foarte mult fata de altele din aceeasi clasă.

View PostNenea Zap, on 30 octombrie 2020 - 17:46, said:

Tgdi ul e printre cele mai gurmande motoare din clasă.
nu mai vorbiti prostii, conduceti masina si altele din aceasi clasa cu motorizari similare si dupa aia vorbiti.
sunt usor dezavantajate in traficul urban pentru ca nu au avut sistemul start stop standard pana in 2019 sau 2018, dar la drum lung nu e nici o diferenta intre masini din aceasi clasa si motoare de putere asemanatoare. chiar si fata de grupul VW nu erau diferente mari desi Tiguan are motor de 1.4 si doar 150 cp.

#51
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
@pixel Ce dicount ti-au dat?

#52
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

View PostHilfiger, on 03 noiembrie 2020 - 20:51, said:

@pixel Ce dicount ti-au dat?

Nu am discutat de pretul final. Masina era alocata pentru Romania, era in productie, si dupa ce am dat comanda cei de la Hyundai au rezerevat-o (au blocat-o ca sa nu o ia alta reprezentanta din tara). Acum se asteapta ca masina sa iasa din productie, un termen pe care nu il stie nimeni exact. Daca iese pana in decembrie atunci se incadreaza la tichetele pe 2020 (rabla si alte ecotichete pt varianta hibrid), reducerea fiind de 2000 euro oferita de stat. Daca nu ne incadram nu cred ca o cumpar anul asta.

Ce reduceri ar putea sa mai ofere cei de la Hyundai si de ce ? O eventuala negociere ar putea avea loc in momentul in care le zac masinile pe stoc in plina pandemie. Acum e etapa de lansare, multi se bat sa apuce masina cat mai repede, fabricarea dureaza, deci pe termen scurt ar avea clienti fara sa ofere discount-uri. Cu toate astea o sa intreb daca se poate oferi ceva.

#53
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Bună seara. As fi curios cum arata echiparea comfort. Botul cu designul acela al luminilor rămâne indiferent de nivelul de echipare?

#54
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Am găsit o poza care ar reprezenta zona afișaj bord al echipării de baza :

Attached Files


Edited by charlly, 10 November 2020 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate