Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3962 replies to this topic

#2143
adrian_r89

adrian_r89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.04.2007

View Postlopi, on 03 februarie 2022 - 05:55, said:

Se poate regla de undeva din meniu intensitatea franarii ?! Cand am luat masina, parca vazusem undeva 3 grade de intensitate. La inceput frana de ieseai prin parbriz, acum e ok. Frana de picior.
Daca se poate regla, tot din meniu sau de undeva nivelul de regenerare al energiei cand cobori valea ? Mi-ar placea in modul eco, sa economiseasca mai multa energie din franare. Cand merg pe drumuri cu deal/vale, uneori, selectez modul sport, pentru ca franeaza automat mai mult.
Daca se merge pe modul sport, bateria sta mai mult plina, se uzeaza mai repede decat in modul eco ?
Luxury si Premium - nu erau facute in Coreea, la mine e facuta in Cehia, sau asa gasisem scris pe undeva.

Si mie mi se pare ca se aude ceva prin spate dreapta, ca un telescop, o bataie ceva, cum au si altii. Si geamul din stanga fata, mi se pare ca se inchide cam ciudat, dar e functional, ok. Nu am avut pana acum nici o problema cu ea. Consum am 7.4l/100 mixt in 4000 de km. Mers normal 80-100-120 km/h, exceptional 140-150 maxim, 75% eco si cam 25% sport.

Din pacate, doar pe modele electrice poti selecta nivelul de franare...

#2144
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Am vorbit azi cu dealerul și mi-a spus că pot folosi 2 tichete rabla. Eu initial i-am spus că nu am rabla și că doresc sa o achiziționez fara rabla. Ea a spus că poate să-mi fac ea rost. In noiembrie mi-a spus 2500 pentru tichet. Acum mi-a spus că e 2700 pentru tichet, deci 5400 pentru amândouă, și că primesc vreo 12000 pentru amândouă.
Întrebarea e daca trebuie sa fac ceva acte pe numele meu cu tichetele sau le baga ea în sistem și nu contează numele.
Mi-a spus că îmi trimite un cont personal in care sa trimit banii că ea să poată face achiziția de tichete. Așa se procedează?
Eu sunt la vreo 130 de km de dealer.

#2145
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
evident, in cont personal, ca nu e legal sa faca ce fac, nu au voie sa il comercializeze, deci nu pot primii banii in contul dealerului.

Ei ii dau amaratului care si-a casat masina 1500 ron sau mai putin si ti-l dau tie apoi cu 2700 (daca te infoi putin la ei ti-l lasa si la 2000 apropo). Mi se pare epic ca dupa ce ca iau niste multe mii de euro de pe urma vanzarii masinii tale, se mai lacomesc si la inca 200 ron extra fata de ce ti-au zis initial. Pe astia o sa ai mai departe si ca repere la garantia masinii, daca va fi nevoie.

O parte din diferenta aia ramane la agent, o parte la angajatorul sau. E o taxa de "fudulie", ia zii ca ii platesti tu direct aluia de a casat masina, ia sa vezi mai vrea dealerul sa faceti afacerea? Posted Image Romanul e inventiv, iar cumparatorul daca accepta sa stea 12 luni sa astepte o masina si sa accepte constant ca dealerii sa se poarte cu ei ca si cu subalternii, e ok sa dea si o "mica atentie" , asa romaneste, ca peste tot, ca oricum castiga si el ceva. Si ii dam inainte cu un program Rabla de toata jena, care chipurile ar trebui sa innoiasca parcul auto Posted Image))

Edited by Genesis, 04 February 2022 - 17:19.


#2146
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Sunt de acord cu tine ... Dar m-am uitat pe OLX și se pare că a crescut valoarea tichetelor. Posibil sa fie o chestiune de moment deoarece de-abia s-a lansat programul și o fi cerere mare. Treaba e că mașina trebuie sa aibă peste 15 ani că sa fie încadrată la rabla și în funcție de zona cel care are rabla poate primi de la primărie 6000 lei parcă pentru casare. Sincer pentru mine ar o bătaie de cap sa mă duc sa caut și să negocieze. Oricum vroiam sa o iau fara rabla.

#2147
SimionG

SimionG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.11.2007
Buna seara. Sunt posesor de Tucson (Luxury) din noiembrie 2021, am momentan putin peste 3000 km, vreau sa intreb daca mai intampina cineva probleme cu "umflarea" pielii scaunelor din fata, la șezut? Mentionez ca dimineata cand e rece folosesc incalzirea in scaune pentru cateva minute si apoi opresc. Multumesc anticipat.

#2148
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View PostSimionG, on 04 februarie 2022 - 20:43, said:

Buna seara. Sunt posesor de Tucson (Luxury) din noiembrie 2021, am momentan putin peste 3000 km, vreau sa intreb daca mai intampina cineva probleme cu "umflarea" pielii scaunelor din fata, la șezut? Mentionez ca dimineata cand e rece folosesc incalzirea in scaune pentru cateva minute si apoi opresc. Multumesc anticipat.
Aceeasi problema. Dupa un timp s-a lasat pielea si nu mai sta umflat. S-a discutat despre tema asta, este una dintre probleme semnalate de mai multi (vezi pe jurnalele posesorilor de Tucson).

#2149
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Am o nedumerire ... Dealerul mi-a cerut certificat fiscal ... Am intrat pe portalul de la primarie si sunt 2 categorii cele "imobile" si cele "mobile". Eu am alesc categoria "mobile" , adica pentru masina pe care o am in prezent. E ok, nu? La ce ii poate folosi lui acest certificat fiscal ?  Pentru programul rabla ... dar la ce? ca sa vada daca mi-am platit impozitul ? Si daca nu e platit un pot beneficia de tichet ?

#2150
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postexcentryc, on 05 februarie 2022 - 11:08, said:

Am o nedumerire ... Dealerul mi-a cerut certificat fiscal ... Am intrat pe portalul de la primarie si sunt 2 categorii cele "imobile" si cele "mobile". Eu am alesc categoria "mobile" , adica pentru masina pe care o am in prezent. E ok, nu? La ce ii poate folosi lui acest certificat fiscal ?  Pentru programul rabla ... dar la ce? ca sa vada daca mi-am platit impozitul ? Si daca nu e platit un pot beneficia de tichet ?
Trebuie sa demonstrezi ca nu ai datorii (amenzi, impozite neplatite etc). Trebuie sa nu figurezi cu datorii daca vrei sa beneficiezi de rabla.

#2151
ATA1

ATA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2021
Pentru cei care au de ceva timp Tucsonul hybrid si au reusit sa faca mai multe deplasari pe autostrada dar si in mod sportiv (nu economic): care a fost consumul real pe autostrada, in conditia uneiincarcarii uzuale (3 persoane), setare permanenta in modul Sport si condus permanent la viteza 130 km/h (viteza pe GPS)? Ma refer la consumul obtinut in mod real in acest regim sportiv pe autostrada, nu la consumul mediu afisat de cand este masina.

#2152
SimionG

SimionG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.11.2007

View PostATA1, on 05 februarie 2022 - 22:01, said:

Pentru cei care au de ceva timp Tucsonul hybrid si au reusit sa faca mai multe deplasari pe autostrada dar si in mod sportiv (nu economic): care a fost consumul real pe autostrada, in conditia uneiincarcarii uzuale (3 persoane), setare permanenta in modul Sport si condus permanent la viteza 130 km/h (viteza pe GPS)? Ma refer la consumul obtinut in mod real in acest regim sportiv pe autostrada, nu la consumul mediu afisat de cand este masina.

Eu am obtinut in jur de 11L/100km condus cu 130km/h prin HDA, sport, 2 pers adulte.

#2153
SimionG

SimionG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.11.2007

View PostNukem, on 04 februarie 2022 - 22:46, said:

Aceeasi problema. Dupa un timp s-a lasat pielea si nu mai sta umflat. S-a discutat despre tema asta, este una dintre probleme semnalate de mai multi (vezi pe jurnalele posesorilor de Tucson).

Multumesc pentru raspuns.

#2154
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Consum HEV pe autostrada în mod sport la 140km/h,este 11L acum iarna.

Pe toamna am avut 10L in același condiții.

Pe drum național se schimba treaba : am coborât de la muntele mic pana la Margina, 135km cu consum de 5.4L.

Referitor la gogoașă de pe scaun, nu își revine. Asa rămâne și trebuie acceptata fiind singurul minus al masinii.

Am 8.5k km HEV premium și este deliciu.

Edited by Co5min, 06 February 2022 - 08:51.


#2155
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
E mult 11% pentru 130 autostrada, iar consumul pentru drum de munte se face dus intors nu doar coborarea unde orice masina va consuma mai putin

#2156
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
9% dus, dintre care 50km pe autostradă la 140km/h. Cei 5,4L la întors au fost doar pe drum național.

Media fiind de 7.2L, adică mai mult decât mulțumitor în ceea ce ma privește.

Consum mediu total 7.8L in cei 8.5k km, dintre care lunar fac 600km pe autostradă.

Cum masina a mers doar pe vreme rece 4 din cele 5 luni de când o am, estimez ca la sfârșitul verii ăsteia voi avea un consum mediu total de 7.5L și chiar mai jos.

Este excelent pentru 230cp, 4x4, 1.7 tone.

#2157
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
E ok atunci

#2158
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Atasez o proba autostradă 130km/h, Margina - Timișoara, 9.1L.

In masina : 2 adulți, 2 copii, portbagaj plin, 2 echipamente ski adulți.

Ajuta mult la consum cele 9°C. Eu zic ca este bine.

Attached Files



#2159
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
E okmconsumul eu azi ammfacut un drum de Oradea-Carei si la dus am scos 8,8% destulcde alert iar la intors mai linistit 8,3%.Intradevar cum se incalzeste afara am mers prin localitati destul de mult in modul EV.

#2160
Shafu

Shafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2011
...... mi se cam termina si mie rabdarea rabdarii, cine are de primit PHEV Luxury de la B_06xxx in sus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate