Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3941 replies to this topic

#2125
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 02.12.2007
Între noi fie vorba, de ce îți pierzi vremea pe acest topic sa discuți despre o mașină urata și scumpă?

Care se întâmplă să fie cel mai vândut SUV în 2021 în România. De scump și urat ce este au vândut mii de unități.

Edited by Co5min, 02 February 2022 - 22:13.


#2126
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008

View PostCo5min, on 02 februarie 2022 - 22:12, said:

Între noi fie vorba, de ce îți pierzi vremea pe acest topic sa discuți despre o mașină urata și scumpă?

Care se întâmplă să fie cel mai vândut SUV în 2021 în România. De scump și urat ce este au vândut mii de unități.
Te rog nu te ofusca, este părerea mea și atât!
Vândute sunt și apartamentele ce se vor construi în 2025 daca nu dispare dezvoltatorul....
Oamenii au dezvoltat în ultimii câțiva ani o psihoza a cumpărăturilor, nu contează că obiectul e scump, slab calitativ, etc, oamenii cumpără in disperare, la preturi mult crescute fata de anii anteriori, și nu înțeleg de ce.
PS.Si da, noul Tucson mie mi se pare mai puțin reușit decât variantele vechi și decât SantaFe, dar nu vad de ce te-ai supăra pe părerea mea, ești liber pe banii tai sa faci ce vrei!
La fel cum și eu sunt liber să îmi exprim părerea pe un forum, pe timpul și pe banii mei!
Lasă mândria și frustrările deoparte și nu te mai înfoia aiurea!
Pace!

#2127
dedytel

dedytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2005

View Postmcgregory, on 02 februarie 2022 - 22:22, said:

Te rog nu te ofusca, este părerea mea și atât!
Vândute sunt și apartamentele ce se vor construi în 2025 daca nu dispare dezvoltatorul....
Oamenii au dezvoltat în ultimii câțiva ani o psihoza a cumpărăturilor, nu contează că obiectul e scump, slab calitativ, etc, oamenii cumpără in disperare, la preturi mult crescute fata de anii anteriori, și nu înțeleg de ce.
PS.Si da, noul Tucson mie mi se pare mai puțin reușit decât variantele vechi și decât SantaFe, dar nu vad de ce te-ai supăra pe părerea mea, ești liber pe banii tai sa faci ce vrei!
La fel cum și eu sunt liber să îmi exprim părerea pe un forum, pe timpul și pe banii mei!
Lasă mândria și frustrările deoparte și nu te mai înfoia aiurea!
Pace!
Problema cu mandria si frustrarile sa stii ca e la tine.
Nu aveam nevoie de parerea ta.
Nu e/era cazul sa iti exprimi parerea pe un topic in care fiecare incearca si reuseste sa impartaseasca o parere argumentata/obiectiva si care e si de bun simt.
Gustul tau nu ne intereseaza (si cred ca destul de multi urmaritori de aici sunt de acord).
Ar trebui sa iti tii parerile pentru tine (pentru ca ceea ce tie ti se pare nu e si realitate -  a se vedea inmatricularile pe anul trecut la acest model).
Iar daca nu iti place pentru ce te obosesti sa scrii si mai si raspunzi obraznic/impertinent (faptul ca i-ai atras atentia ca e mandru si frustrat) la un om care doar ti-a atras atentia ca nu era necesar ce ai remarcat la o prima vedere?
Ai dovedit doar ca esti ridicol si atat!

P.S. Nici macar nu cred ca ai condus modelul asta nou ca sa poti sa ai o parere pertinenta.

#2128
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View Postmcgregory, on 02 februarie 2022 - 21:40, said:


E o reacție și o atitudine de bun simț!
Daca majoritatea ar proceda așa, ar avea surpriza scăderii prețurilor și surpriza unui tratament respectuos al producătorului.
Și aici nu este vorba doar de mașini ci de orice, de la un amarat de covrig și până la racheta asta de Tucson, care fie vorba intre noi e și urâtă, și absurd de scumpă!

Cu cateva pagini in urma ziceam sa-i certam temeinic (ziceam sa-i pizduim) pe cei care-si bat joc de clienti, in special pe urechiatii din top management-ul plin de HAR. Isi bat joc de voi!
Tucson-ul nu-i urat, nici slab si nici extrem de scump. Doar ca nu prea exista...
E o masina ok, peste media pret/calitate, pacat ca-i vanduta-n Romania de oameni mari in firme mici. Sau invers?
Cereti-le distribuitorilor contracte cu termene clare si penalitati daca nu va livreaza la timp masinile pentru care le-ati platit avansul. E o chestie elementara, pe care am invatat-o asteptand, ca prostu', aproape un an o minima dovada de bun simt din partea unor magari.



#2129
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008

View Postdedytel, on 02 februarie 2022 - 22:43, said:


Problema cu mandria si frustrarile sa stii ca e la tine.
Nu aveam nevoie de parerea ta.
Nu e/era cazul sa iti exprimi parerea pe un topic in care fiecare incearca si reuseste sa impartaseasca o parere argumentata/obiectiva si care e si de bun simt.
Gustul tau nu ne intereseaza (si cred ca destul de multi urmaritori de aici sunt de acord).
Ar trebui sa iti tii parerile pentru tine (pentru ca ceea ce tie ti se pare nu e si realitate -  a se vedea inmatricularile pe anul trecut la acest model).
Iar daca nu iti place pentru ce te obosesti sa scrii si mai si raspunzi obraznic/impertinent (faptul ca i-ai atras atentia ca e mandru si frustrat) la un om care doar ti-a atras atentia ca nu era necesar ce ai remarcat la o prima vedere?
Ai dovedit doar ca esti ridicol si atat!

P.S. Nici macar nu cred ca ai condus modelul asta nou ca sa poti sa ai o parere pertinenta.

Nu, nu l-am condus, însă îmi dau seama din modul în care ripostați unii dintre voi că suntem oricum și orice , numai oameni nu mai știm sa fim!
Fiți fericiți și scuze că am avut nerușinarea de a-mi exprima o părere pe un forum, cereți moderatorilor mai bine un pass exclusiv pentru posesori!
Sunteți patetici!

Edited by mcgregory, 02 February 2022 - 22:54.


#2130
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Cai urata sau nu este la latitudinea fiecareia,acest topic l-am deschis chiar eu si la inceput nu mi-a placut deloc si chiar am si scris aici pe primele pagini,dar odata vazut live urcat in ea (culmea dat comanda fara sa conduc ne fiind la drive test.) S-a schimbat parerea.De exemplu in opinia mea tiguanul e o cutie de conserva si urata,dar asta e stric parerea mea alti fan boy VW ar sari in sus.Asa ca indemn pe fiecare ca inainte de a lua o decizie sa urce in masina si doar dupa sa traga concluzia care i se potriveste nevoilor sale.

#2131
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

dedytel, on 02 februarie 2022 - 22:43, said:


P.S. Nici macar nu cred ca ai condus modelul asta nou ca sa poti sa ai o parere pertinenta.

"Ba man, intreb si eu numa'", ca sa-l parafrazez pe Kazi, ce drac' are condusul cu parerea omului?
De exemplu, e un coleg de forum caruia i se pare ca Tucson-ul nou e un batmobil... ca alte marci de phev sunt banale, anoste... Ce faci?

#2132
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View PostPhonyx, on 02 februarie 2022 - 23:03, said:

Cai urata sau nu este la latitudinea fiecareia...

Dupa luni de asteptari, sa vezi cum creste, pe buna dreptate, "longitudinea", fie si potentiala, a fiecareia... Cam ca la cai...

#2133
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am asteptat fix 7 luni si nu ma unflu in pene.

#2134
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View PostPhonyx, on 02 februarie 2022 - 23:31, said:

Eu am asteptat fix 7 luni si nu ma unflu in pene.
Eu nu stiu cand au renuntat stramosii mei la pene...

#2135
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Se poate regla de undeva din meniu intensitatea franarii ?! Cand am luat masina, parca vazusem undeva 3 grade de intensitate. La inceput frana de ieseai prin parbriz, acum e ok. Frana de picior.
Daca se poate regla, tot din meniu sau de undeva nivelul de regenerare al energiei cand cobori valea ? Mi-ar placea in modul eco, sa economiseasca mai multa energie din franare. Cand merg pe drumuri cu deal/vale, uneori, selectez modul sport, pentru ca franeaza automat mai mult.
Daca se merge pe modul sport, bateria sta mai mult plina, se uzeaza mai repede decat in modul eco ?
Luxury si Premium - nu erau facute in Coreea, la mine e facuta in Cehia, sau asa gasisem scris pe undeva.

Si mie mi se pare ca se aude ceva prin spate dreapta, ca un telescop, o bataie ceva, cum au si altii. Si geamul din stanga fata, mi se pare ca se inchide cam ciudat, dar e functional, ok. Nu am avut pana acum nici o problema cu ea. Consum am 7.4l/100 mixt in 4000 de km. Mers normal 80-100-120 km/h, exceptional 140-150 maxim, 75% eco si cam 25% sport.

Edited by lopi, 03 February 2022 - 06:05.


#2136
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006

View Postbrupanny, on 02 februarie 2022 - 19:24, said:

Înmatriculări ianuarie 2022

1.6 l,150cp, 2WD, 6MT, benzina...................................................90                                            
1.6 l,150cp, 4WD, 6MT, benzina, Style+.......................................05
1.6 l,180cp, 4WD, M-Hybrid, 7DCT, benzina................................71
1.6 l,230cp, 4WD, Hybrid, 6AT, benzina.......................................66
1.6 l,265cp,T-Gdi, 4WD, Hybrid Plug-in, 6AT...............................32

De unde ai luat datele astea? Merci

#2137
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Drpciv.ro, cel mai probabil.



#2138
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Eu sunt curios de masinile livrate în ianuarie, nu înmatriculate, nefiind același lucru.

#2139
brupanny

brupanny

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2021

View PostKobra2602, on 03 februarie 2022 - 13:06, said:

De unde ai luat datele astea? Merci
https://www.drpciv.r...edia/statistica

cu referire la livrările efectuate în ianuarie
doar tiriac auto poate răspunde la asta fiind importator

#2140
Zedot

Zedot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.11.2021

View PostDMG06, on 07 ianuarie 2022 - 19:18, said:



La fel si eu, comanda pe la jumatatea lui august, PHEV luxury, tot un numar B_11xxxx am primit.
Ce culoare? (Poate conteaza, poate nu.) Eu l-am dorit pe al meu argintiu, mai anti-jeg, asa. Posted Image
Ati aplicat si la Rabla?





La fel, ce culoare va fi al dvs? Nu cred ca raspunsul e relevant dar poate reusim sa ne facem o idee despre cat mai avem de asteptat.
A, si Rabla! Rabla e importanta. Aveti tichet Rabla?

Scuze pentru late reply. Am luat un Teal. Interior negru. Cu rabla. Momentan nicio veste.

Am citit ca cineva pretindea ca au început livrări la 11x dar nu am găsit niciun post legat de asta. Este adevărat?

#2141
ATA1

ATA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2021
Cel mai probabil, inmatricularile din Ianuarie 2022 reprezinta achizitiile din Decembrie 2021. Cartea de identitate a masinii este livrata ulterior masinii,iar pentru inmatriculare ai nevoie de ea. De aici rationamentul ca aceste masini fizic au fost primite in Decembrie.

#2142
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Probabil sunt pe acolo, desi din cate stiu acum poți folosi dintr-un foc 3 luni numerele rosii, deci printre înmatriculările acelea pot fi unii cărora le-au fost livrate acum ceva mai mult timp, iar alții care le-au primit în decembrie nu s-au grăbit cu inmatricularea. Dar ca medie probabil ca ai dreptate, ATA1.

Statistici se pot găsi și aici:
https://acarom.ro/st...tatistici-auto/

Brupanny, ești haios, aia de la Tiriac nu stiu nici ce zi este astăzi. 😀 Plus ca zici ca au făcut jurământul tăcerii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate