Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Apple iPad Air 4

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Apple a anuntat iPad Air 4, principalele noutati fiind noul ecran de 10.9‑inch cu margini mai subtiri, touch id-ul fiind mutat pe margine, chipsetul A14 Bionic pe 5nm, USB‑C, suport pentru Apple Pencil (2nd generation) si camere imbunatatite .

Specificatiile complete le gasiti pe site-ul oficial https://www.apple.com/ipad-air/specs/

Pret varianta de 64GB Wi-Fi 599$, 256GB WI-Fi 749$ si LTE 256 879$.

Cu preturile marite deja se suprapune cu iPad Pro, de ce ai lua Air 4 de 256 la 750$ cand poti sa iei iPad Pro 2020 128GB la 800$?

Attached Files


Edited by Papillon_, 15 September 2020 - 22:02.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
nu are 120hz si nici face id.hmm marketingul cu A14. oricum nu inteleg care e rolul produsului asta. sa vedem reviewurile si problemele, daca o sa fie.

eram mai interesat de ipadul normal ca au pus A12. dar tot ecran nelaminat au. uff...marketingul si deciziile astea. sau APPLE fiind APPLE. nu as lua nimic de la ei in afara de IPAD, asa ca sper ca scoata mini-ul si sa fie decent. dar o sa bage un pret dala gen 2500 RON si s-a terminat smecheria.

Edited by bobitad, 15 September 2020 - 22:20.


#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Nu stiu cine mai cumpara iPad Air 4, ori iei iPad 10.2 (2020) ori iPad Pro 11 (2020). Ar fi trebuit sa lanseze si o versiune noua de mini in genul la Air 4.

Edited by Papillon_, 15 September 2020 - 22:51.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
deocamdata air 4 vine cu procesor mai bun decat pro. daca mai pui si storage-ul dublu la aceiasi bani, merita pt cei care au nevoie de procesor si storage.

#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Nu stiu daca e o diferenta semnificativa intre A14 si A12Z, poate doar pe "single core" pentru ca pe multicore si GPU eu cred ca e mai bun A12Z.
De ram nu spun nimic, parca vad ca are iar 3GB pe cand Pro-ul are dublu, 6GB.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hmm, eu unul ma tot uit de ceva timp la un Air 3 pentru back-up si editare foto on the go, dar conectorul proprietar cu viteza de USB 2.0 si cei 3 GB de RAM m-au facut sa aman achizitia in speranta ca prind un pret bun la iPad Pro-ul 2020.

Vad ca Air 4 rezolva o problema (a trecut pe USB-C) si ma intreb daca e USB 2.0 si daca a trecut macar la 4GB RAM (are impact foarte mare asupra numarului de layere pe care le poti deschide in aplicatii de editare imagini).

Si ma intreb daca sasiul lui Air 4 e mai rezistent decat cel al Pro-ului similar...

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Cel mai bine e sa mergi pe iPad Pro 2020, la Air tot timpul fac compromisuri pentru ca altfel nu mai vand Pro-ul.

#8
ConanMorse

ConanMorse

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2020
ah Debutul Apple Air 4 a început lupta dintre air 4 vs pro 2018. Se pare că air 4 are tot ceea ce nu au profesioniști, la fel ca toate aceste caracteristici afișate pe Apple ... Asta este foarte ciudat[ https://i.niupic.com/images/2020/09/18/8GU2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
De maine incep livrarile de Air 4 in tarile cu apa calda. Pe Amazon.de se poate face precomanda de o saptamana.

La noi pana acum doar doar Evomag au pus un pret (3230 RON varianta de 64GB, 4000 RON varianta de 256GB).

Au aparut si primele "review-uri" (de fapt regurgitari ale specificatiilor cu soundtrack mai upbeat decat la lansare):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDy32xoXM4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0FnX1ufiMzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Varianta de 64GB are un raport calitate/pret foarte bun, mai ales la 630 de euro cat este pe Amazon.de.

In schimb, varianbta de 256GB mi se pare extrem de scumpa (pe Amazon.de este doar cu 20 de euro mai ieftina decat Pro-ul de 128GB) in conditiile in care un Sandisk Extreme de 250GB poate fi gasit la sub 60 de euro...

Mie unuia cei 64GB nu imi sunt suficienti si cei 2GB de RAM, ProMotion, FaceID, quad-speaker si camerele mai bune cantaresc mai mult decat A14, 20 de euro si 128GB de stocare in plus de pe Air 4, asa ca pas.

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Are 4GB Ram nu 2GB. Air 3 are 3GB...

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
M-am exprimat gresit... Ma refeream la faptul ca Pro-ul are 2GB de Ram in plus fata de Air4. 6 vs 4.

Edited by StefanSC, 22 October 2020 - 14:04.


#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Salut, tot caut sa cumpar Air4 cu cellular si nu gasesc la niciun magazin din Romania. Aveti idee cand se vor gasi?

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Probabil cand or sa vina stocuri noi, acuma e nebunia asta si toata lumea cumpara laptopuri si tablete.

#14
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

 nepot, on 30 octombrie 2020 - 14:31, said:

Salut, tot caut sa cumpar Air4 cu cellular si nu gasesc la niciun magazin din Romania. Aveti idee cand se vor gasi?
Este cu precomanda la istyle..3300 ron parca.
Si eu sunt indecis intre ipad 8 si ipad air 4..cel mai mult ma deranjeaza ca nu e ecranul laminat la 8th gen.
Am un ipad air de prin 2013 si chiar nu as da 2000 ron pe ceva ce are ecranul la fel.

Probabil o sa merg pe ipad air 4 .

#15
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eh, e 4900 cu cellular si 256GB. :)
Eu am ipad-ul 7 (cel din 2019) dar tb sa cumpar o tableta si profit sa iau una cu ecran mai mare, asta e argumentul pt care iau Air.

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Mi-am luat si eu tableta din asta Ipad Air 4 acum cateva zile. Posted Image Lucrez in Anglia si nu aveam ce face cu banii. Vroiam sa incerc ceva nou. Vroiam un Ipad din ala Clasic ca sa nu dau bani multi dar pana la urma m-am decis sa iau Air-ul 4. Nu stiu cat de folositor imi va fi insa iti da o senzatie extraordinara cand il folosesti. Arata foarte Premium, placut la atins (nu i-am luat inca husa) si OS-ul merge extraordinar de fluid. Inca nu am apucat sa ii pun multe aplicatii. Pentru ca sunt zgarcit am luat versiunea de 64GB asa ca nu o sa pot pune multe pe el. Posted Image

Imi era putina teama ca nu poti copia filme pe el dar se poate existand multe variante. In plus are VLC care pana acum mi-a dus toate filmele pe care le-am copiat. Sper sa nu ma plictisesc repede de el ca am dat destul de multi bani. Chiar daca lucrez in Anglia si am salariul mult mai mare decat in Romania tot mi se pare cam scump. Dar in fine sa speram ca o sa fie util.

Edited by e2k, 16 June 2021 - 03:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate