Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#73
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O sa fie probabil aproape de miliard, nu-ti face griji.

Nu au fost luate in calcul nici vanzarile de discuri fizice.

#74
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBursul, on 07 octombrie 2021 - 09:57, said:

Pentru ca Dune 2 sa fie filmat incasarile la Dune ar trebui sa fie de minim 300 mil. dolari. Momentan are 160 mil. dolari si inca mai trebuie sa fie difuzat in SUA, UK si China piete importante de unde vin iar multi bani. Previziunile zic ca o sa avem si partea a doua. Posted Image

Complet inutil.

1. Daca vei avea partea a doua, vei avea exact ce ai avut si pana acum: ecranizarea primei carti, fara nicio sansa de a filma macar urmatoarele 2 carti (nu pomenesc de God Emperor, ca acolo e exclus efortul).

2. Mai rau, fac astia un serial de televiziune bazat pe universul Dune - dar e prequel la Dune si e despre Bene Gesserit. Deci e socant - ai putinta sa faci un show care sa creeze hype despre universul Dune si vrei sa-l faci despre femei - si inventezi nu stiu ce plot cand AI 2 CARTI MARI SI LATE despre Honored Matres.

3. Box office-ul de pana acum nu e 165 ci 103 milioane. Iar 330 de milioane e cerinta minima, break-even-ul (considerand ca are buget de 165 si PR-ul inca pe atat).

View Postrazor01, on 07 octombrie 2021 - 19:40, said:

O sa fie probabil aproape de miliard, nu-ti face griji.

Nu au fost luate in calcul nici vanzarile de discuri fizice.

Amuzanta asta...

#75
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostAlexandru H., on 09 octombrie 2021 - 10:52, said:

Amuzanta asta...

Discurile fizice reprezinta (inca) un procent foarte mare din vanzari.

Ca nu stii tu, asta e altceva dar se vand multe bluray-uri si discuri UHD.

Edited by razor01, 09 October 2021 - 11:10.


#76
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postrazor01, on 09 octombrie 2021 - 11:10, said:

Discurile fizice reprezinta (inca) un procent foarte mare din vanzari.

Ca nu stii tu, asta e altceva dar se vand multe bluray-uri si discuri UHD.

A spune ca un film ce se preconizeaza a face 300+ milioane la cinematografe va ajunge de fapt la 1 miliard din vanzari de discuri fizice necesita o relaxare totala a regulilor aritmeticii. Posted Image Dar hai sa-ti arat ce prostii vorbesti...

Uite, ma uit pe datele oficiale. De departe cei mai multi bani din afacerea asta a facut-o colectia completa Star Wars - 300 de milioane de dolari. Frozen a facut 163, Black Panther 70. Vorbim de bani facuti in cursul mai multor ani (btw, astea nu se pun in considerare cand vorbim de Box-Office pentru ca reteta aia se aplica doar la incasarile din cinematografe) si de filme semnificative dpdv cultural.

Ok, sa vedem un film comparabil, ca sa ne dam seama de potentialul Dune - Interstellar (ca tot e cu sf) a facut 650 de milioane la box-office si a vandut in ultimii 7 ani dvd-uri/blu-rays de 50 de milioane. "The Martian" - aceeasi combinatie: 650 la box, 50 la dvd. La Dune pui 25 de milioane in urmatorii 7 ani... astea sunt firimituri cand iti dai seama ca decizia de a face partea a doua se ia anul asta, nu in 2028.

Edit: daca vrei, iti fac si analiza felului in care China influenteaza vanzarile globale ale filmelor americane. Hint: un sfert din totalul box-office-ului non-american. Adica la astia 103 milioane mai adaugi 30-35 din China (daca lansarea s-ar fi facut concomitent cu restul lumii). Ceea ce inseamna ca ai acum nevoie ca in America filmul sa scoata 150 de milioane, ceea ce e dificil.

Edited by Alexandru H., 09 October 2021 - 11:42.


#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu cred ca ai gasit doar vanzarile din USA.

In plus a facut deja peste 100 de milioane fara sa fie difuzat in USA...

Edited by razor01, 09 October 2021 - 11:50.


#78
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postrazor01, on 09 octombrie 2021 - 11:48, said:

Tu cred ca ai gasit doar vanzarile din USA...

Tu vorbesti de trecutul in care se faceau filme de 20 de milioane de dolari, aveau box-office de 10 dar veneau vanzarile de dvd-uri din urma ca sa completeze suma si sa faca filmul viabil. Aia e o perioada care nu se mai intoarce. Ce avem acum la cinematografe sunt filme de 100+ milioane, imposibil de valorificat prin vanzarile de discuri. Iar vanzarile din USA sunt singurele cu putinta de a fi cuantificate. Uite, gaseste-mi tu o dovada ca se vor vinde dvd-uri de sute de milioane de dolari pentru filmul asta in afara Statelor Unite.

Deci sa lasam absurditatile. Dune va fi un pic mai bine decat Blade Runner 2049 dar atat. Iar marea eroare de a nu filma ambele filme in acelasi timp va fi resimtita chiar si in cazul in care partea a doua va fi totusi acceptata: vor scadea pretentiile la profituri mari si, odata cu ele, si bugetul productiei.

Quote

In plus a facut deja peste 100 de milioane fara sa fie difuzat in USA...

Da, a facut.
Algoritmul e simplu:

In afara US: 3/4 = non-China, 1/4 = China.
In US: 1/2 din banii proveniti din afara US.

Deci daca luam deocamdata aia 3/4 ca fiind 100 de milioane, ne da potentialul filmului:

100 de milioane + 33 de milioane + 67 de milioane = 200 de milioane, box-office in primele 3 saptamani (asta daca filmul ar fi fost lansat concomitent peste tot). Evident, cifra va mai creste pentru ca strategia lor a fost ca lansarile sa nu coincida, dar nu-mi dau seama cum s-ar putea dubla evaluarea asta.

Edited by Alexandru H., 09 October 2021 - 12:03.


#79
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stau sa fac teoria batului de chibrit, o sa vedem peste cateva luni dar eu cred ca va iesi destul de bine la incasari.

#80
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am adormit in 20 de minute, too boring... Paul, Jeessica, Gurney Hallek, Duncan Idaho total anapoda ca actori.

#81
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Incasarile directe sunt doar o parte a povestii. Unii spun doar varful icebergului. Plasarea de produse, francizarea pentru publicitate etc contribuie si asta la profitul total mai ales daca vorbim de un "univers" sau o "serie" de genul James Bond.  Vrei sa folosesti tema melodiei lui Bond intr-o reclama la BMW sau pe cea din Frozen ca sa vinzi frigidere Artctic, marci banul...

Edited by KiloW, 13 October 2021 - 11:00.


#82
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postspooky51, on 12 octombrie 2021 - 18:31, said:

Paul, Jeessica, Gurney Hallek, Duncan Idaho total anapoda ca actori.
Dar domnul ce actori doreste?

#83
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBursul, on 13 octombrie 2021 - 13:04, said:

Dar domnul ce actori doreste?

Duncan Idaho e una din cele mai stupide alegeri pe care le-am vazut vreodata. Mai ales daca esti constient de rolul pe care Duncan il va avea in urmatoarele carti (si pomenesc aici si de cele scrise de Brian). Total mismatch.

Timothée Chalamet e pur si simplu annoying. Dupa ce a distrus The King, mai vine sa distruga si seria Dune cu frameul ala de Casanova costeliv...

#84
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlexandru H., on 13 octombrie 2021 - 21:18, said:

...
Aceeasi intrebare: si domnul ce actori doreste?

#85
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBursul, on 13 octombrie 2021 - 21:43, said:

Aceeasi intrebare: si domnul ce actori doreste?

Nu sunt in masura sa dau nume - dar se poate respecta macar minimul descrierii sale din carti. Chiar nu e greu - pana si miniseria Children of Dune a reusit "performanta" asta dificila... Jason Momoa a fost ales strict pentru "star-power", mai ales ca are un rol minor in primul film.

#86
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlexandru H., on 13 octombrie 2021 - 21:18, said:

Timothée Chalamet e pur si simplu annoying. Dupa ce a distrus The King, mai vine sa distruga si seria Dune cu frameul ala de Casanova costeliv...

Mie mi s-a parut exceptional in The King. Iar ca body frame, se potriveste perfect in Dune. De-abia am citit cartea. E match perfect.


Vad ca toate cinematografele il listeaza in format 3D in ziua avanpremierei. Oare sunt sanse sa fie si standard?  
Nu-mi place 3D ca se vede prea intunecat si inghesuit. Si din trailers nu pare sa fie filmat cu 3D in mind.

Edited by alexneo, 17 October 2021 - 08:47.


#87
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
E deja pe torenți.
Impresionant ca scenografie, atât, fără sclipire, nimic demn de ținut minte, prea lung și se termină cînd trebuia să înceapă, probabil de aia tot o dau cu Dune 2.

#88
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Eu aveam rezervat bilet pentru joi, cand e lansarea oficiala, dar evident ca nu am rezistat sa nu-l vad ieri.

Spoiler alert

Spoiler

Edited by Alexandru H., 18 October 2021 - 10:37.


#89
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum sa te uiti la mizeria aia de 4 Gb? Posted Image

Edited by razor01, 18 October 2021 - 10:39.


#90
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postrazor01, on 18 octombrie 2021 - 10:38, said:

Cum sa te uiti la mizeria aia de 4 Gb? Posted Image

Plot-ul ramane acelasi, relaxeaza-te. De aia nu am evaluat in vreun fel sunetul sau aspectul vizual - alea sunt elemente ce trebuie vizionate pe ecran mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate