Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Filmul e ca o mancare buna. Daca carnea e buna, iese ceva bun, daca e gatit cat de cat ok. Daca si ingredientele sunt bune, iese ceva excelent.
Multe filme sunt facute pentru spectacolul vizual. Nu te astepta sa mergi la Avengers si sa vezi un film filozofic.

Auzi, colegului nostru ii miroase urat cartea, dar s-a dus la film cu asteptari mari. Ce doreai sa vezi? Godfather 5? :lol:

Edited by Bursul, 19 September 2021 - 12:04.


#56
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu mă duc la Avengers pt că știu că e o prostie, indiferent de calitatea imaginii sau sunetului.
Am citit toată seria Dune și mă aștept să văd un film la fel de bun precum cartea.
Îmi pot da seama de asta și vazandu l la calitate CAM.
Evident că, dacă e bun, îl voi revedea la calitate superioară.
Regret, vă interesează ambalajul mai mult decât conținutul.
Probabil de asta a și scăzut calitatea filmelor noi și e plin de continuări, pre queluri și sequeluri.

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDarthBane, on 19 septembrie 2021 - 12:21, said:

Regret, vă interesează ambalajul mai mult decât conținutul.
Si eu regret ca nu ai inteles ce am zis. :)

Edited by Bursul, 19 September 2021 - 13:05.


#58
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostBursul, on 19 septembrie 2021 - 12:02, said:

Godfather 5?

Nu e chiar corecta comparatia.

Godfather 1 si 2 sunt filme exceptionale, ce vor dainui in istoria cinematografiei. Em drept, al treilea este un film mediocru...

Edited by razor01, 19 September 2021 - 14:49.


#59
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Prima carte a seriei citită (și singura) prin primul an de faculta (când mă aflam într-o SF frenzy phase) și terminată cu chiu cu vai. Muad Dib-ismele și pasajele nesfârșite cu filosofo-overthinking, mind upload-ul unei babornițe maică precistă în conștiința jessicăi… dă fuck. Whatever, didn’t get the hype at all. Filmul vechi e și mai cringe.

What a letdown it was. Having read most of Asimov and Clarke, I was thrilled to know that I had never even heard of what's considered the no. 1 sci-fi series by many.
I could not relate to the work or it's world. Felt phony. Ridiculous sounding names. Compared to something like Childhood's End, this is more like a comic.

Pretty much.

Sunt curioasă totuși de filmul ăsta nou, cred că va fi unul dintre acele cazuri când ecranizarea este mult mai entertaining și mai puțin cringesome decât cărțile.

Edited by jezebelle, 19 September 2021 - 15:16.


#60
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
LE: din trailer pare că o parte a fost filmată pe plaja din Mamaia.

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu v-a placut cartea, nu va pierdeti timpul cu filmul.

#62
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Not true at all, există cărți scrise prost (vezi Fight Club, Eseu despre orbire, etc), însă ecranizările au fost foarte bune.

#63
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ia spune tu filmele și ecranizările a ce romane, să ne dăm și noi cu părerea, nu doar să te credem pe tine pe cuvânt.

Alții mănâncă pe pâine seria Dune, iar tu te chinui cu ea. Incompatibilități, evident. .

#64
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Băiețică, am scris mai sus. Facem și noi un efort să citim cu atenție?

Mi-am mai amintit între timp de o carte mediocro-boring, Ultimul mohican. Ecranizarea din '92 este excepțională.

#65
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012

View Postjezebelle, on 19 septembrie 2021 - 15:15, said:

Prima carte a seriei citită (și singura) prin primul an de faculta (când mă aflam într-o SF frenzy phase) și terminată cu chiu cu vai. Muad Dib-ismele și pasajele nesfârșite cu filosofo-overthinking, mind upload-ul unei babornițe maică precistă în conștiința jessicăi… dă fuck. Whatever, didn’t get the hype at all. Filmul vechi e și mai cringe.

What a letdown it was. Having read most of Asimov and Clarke, I was thrilled to know that I had never even heard of what's considered the no. 1 sci-fi series by many.
I could not relate to the work or it's world. Felt phony. Ridiculous sounding names. Compared to something like Childhood's End, this is more like a comic.

Pretty much.
Seria cuprinde 6 carti (continuarea scrisa de Brian Herbert/Kevin Anderson este zero barat!), vol I este doar inceputul...
De curiozitate, in timpul freneziei SF, ce carte/subgen ti-a placut?

View Postjezebelle, on 19 septembrie 2021 - 15:15, said:

curioasă totuși de filmul ăsta nou, cred că va fi unul dintre acele cazuri când ecranizarea este mult mai entertaining și mai puțin cringesome decât cărțile.
Nu cred ca vreo ecranizare va reusi sa se ridice la nivelul cartilor. Cel mai mult mi-a placut miniseria Copiii Dunei.
Dar, ca de obicei, depinde de gustul/preferintele fiecaruia...

#66
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016

View Postoctav727, on 20 septembrie 2021 - 13:32, said:

Seria cuprinde 6 carti (continuarea scrisa de Brian Herbert/Kevin Anderson este zero barat!), vol I este doar inceputul...
De curiozitate, in timpul freneziei SF, ce carte/subgen ti-a placut?
Frenezie ! exact cam asa a fost cand am pus mana pa ele, volumele.
Ahhhh, ahhh cat timp a trecut si uite ca parca in Romania ii dau drumul (premiera) pe 22 octombrie, am ajuns( sper...) si ziua in care apare filmul, cate posibilitati, ganduri, vise si povesti imaginare am zamislit si imaginat.Nu sa poate ... mai spune si stimabila Chani: This is only the beginning !
Spoiler


#67
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ce-i cu decalajul asta mare intre tari? Unii l-au vazut deja, altii trebuie sa-si roada unghiile pana in Octombrie. Aiurea!!!

#68
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020
Ieri seara de la 8 până la 11:30 am văzut filmul. Wow! Cât de bine a fost făcut. Am ieșit impresionați si abia așteptam să vina partea a doua. Ce bine au jucat actorii!
S-a filmat in Wadi Rum si cu plăcere am descoperit iar locurile.

Efectele vizuale au fost impecabile.

Mi-a plăcut Arrival, deci ar fi fost cam imposibil sa nu îmi placă Dune. Ne-a cam lăsat cu sufletul la gură...2 lungi ani vor fi! Muzica lui Hans Zimmer a fost asemănătoare celei lui Max Richter din the arrival, de asta am si crezut că el a compus-o inițial. Ambii fac muzică faina oricum
Bine că apare Matrix si James Bond, să scurteze un pic timpul.

#69
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
L-am vazut si eu weekend-ul asta in cinema, versiunea 3d .

Nota 6.5-7 .

Pozitiv
- respecta destul de bine cartea
- CGI/efecte bune
- relativ non-woke

Negativ
- coloana sonora, praf , proasta rau , niste efecte metalice ciudate, repetate minute intregi
- versiunea 3d nu merita , efecte 3d slabute, datorita 3d -> luminozitate slaba, culori spalacite
- senzatie ca filmul putea fi cu 30 min mai scurt si nu pierdeai nimic. Un pic cam melodramatice unele scene.

#70
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View Postoctav727, on 20 septembrie 2021 - 13:32, said:


Nu cred ca vreo ecranizare va reusi sa se ridice la nivelul cartilor. Cel mai mult mi-a placut miniseria Copiii Dunei.
Dar, ca de obicei, depinde de gustul/preferintele fiecaruia...

De departe cel mai enervant e ca nu se reuseste sa se aduca seria dincolo de prima carte. God Emperor e apogeul seriei, nu aventurile desertice ale lui Paul.

#71
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostN62B44, on 04 octombrie 2021 - 14:51, said:

- versiunea 3d nu merita , efecte 3d slabute, datorita 3d -> luminozitate slaba, culori spalacite

E posibil ca tu acum sa judeci capabilitatile proiectorului din cinematograful respectiv si nu filmul in sine.

Multe cinematografe nu au conditii bune pentru proiectie 3D. Ecranul acela trebuie sa aiba o dimensiune maxima raportat la capabilitatile proiectorului. In general un cinema 3D este gandit pentru 3D, nu asa, doar sa fie la numar.

Voi lua si eu versiunea 3D, cand va fi disponibila si ma voi convinge.

View PostN62B44, on 04 octombrie 2021 - 14:51, said:

- coloana sonora, praf , proasta rau , niste efecte metalice ciudate, repetate minute intregi

Acelasi lucru, e posibil sa fi nimerit intr-un cinematograf cu instalatie de sunet slaba.

Edited by razor01, 05 October 2021 - 16:38.


#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru ca Dune 2 sa fie filmat incasarile la Dune ar trebui sa fie de minim 300 mil. dolari. Momentan are 160 mil. dolari si inca mai trebuie sa fie difuzat in SUA, UK si China piete importante de unde vin iar multi bani. Previziunile zic ca o sa avem si partea a doua. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate