Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

4k - distanta vizionare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postrazor01, on 14 septembrie 2020 - 15:16, said:

Cu siguranta ai auzit de expresia ,,filmul ruleaza pe marile ecrane''.

Ai idee de ce la cinematografe sunt ecranele asa de mari, uneori diagonala ecranului fiind mai mare decat lungimea salii? Crezi ca le era greu sa puna un televizor mai mare, asa cam cat sa vada toata lumea cum vezi tu de la 4 m pe un televizor de 50 de inch?
Man, nu stau chiar la 4m, ci la 2.5-3m, maxim. Personal, mi se pare o dist de vizionare ok. Una e cinema-ul, alta e acasă. Nicăieri nu vei avea experiență ca de cinema, oricâti bani ai baga, daca nu ai și spațiu, dar și sonorizare calumea.

Edited by Vlad_22, 14 September 2020 - 17:10.


#38
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostVlad_22, on 14 septembrie 2020 - 17:09, said:

Nicăieri nu vei avea experiență ca de cinema, oricâti bani ai baga, daca nu ai și spațiu, dar și sonorizare calumea.

Unii dintre pasionatii de home cinema de aici de pe forum au acasa experienta net superioara fata de ce ofera cinemaurile, cel putin cele din Romania, atat pe partea de sonorizare cat si pe partea video.

Cu toate astea, nu ai raspuns la intrebarea mea: De ce crezi ca cinematografele au ecranele asa mari, raportat la distanta de vizionare?

#39
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
La cinema se vede destul de rau pe ecranul ala imens. Eu zic ca e mai bine acasa de 1000 de ori. Vb de filme obisnuite, nu 3d sau alte minuni.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,123
  • Înscris: 04.02.2011
Doar cinematografele IMAX redau conținutul în claritate optimă. La dimensiuni mari, nici măcar 4K nu mai este suficient.

#41
jytouip

jytouip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 18.07.2019
Depinde de fiecare


#42
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View PostDoDo_unu, on 14 septembrie 2020 - 17:14, said:

La cinema se vede destul de rau pe ecranul ala imens. Eu zic ca e mai bine acasa de 1000 de ori. Vb de filme obisnuite, nu 3d sau alte minuni.

Sunt curios cum ai masurat cele 1.000 de ori. Ce tv si ce sistem audio ai acasa de ofera performante de 1.000 ori mai bune decat cele de la cinema?

#43
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
Iti dai seama ca e doar o metafora. Puteam spune ca e de 10 ori mai bine acasa, sau de 5 ori, tot nu era concludent. Ce am vrut sa spun e ca la cinema filmele se vad aproximativ la fel cum se vedeau in anii 90, adica prost. Chiar am fost de curand in timisoara in iulius moll la un film si nu cred ca merita sa mergi la cinema.

#44
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu e chiar asa, chiar daca nu se vad foarte bine calitatea proiectiei este mai buna decat in anii 90, sunetul este mai bun, salile sunt mai bine gandite, scaunele mai bune. Merita sa mergi din cand in cand, in special la aparitii noi/filme preferate pentru imersie si o prima vizionare.

Totusi, ce sistem audio/video ai acasa de il preferi asa de mult cinematografului?

#45
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
După pandemie, I guess... Cat tine pandemia, eu unul nu calc in cinema. Ultima dată parca am mers la filmul 1917, dacă îmi aduc bine aminte, cu vreo luna-2 înainte de Covidut asta. Bine, oricum, la cinema nu cred că merg mai des de 4-5 ori pe an, maxim, doar când apare vreun film interesant. N-am chef și nici bani sa merg de nu știu câte ori, lunar. Totuși, sonorizarea de la cinema și toate cele sunt la alte standarde, nici dacă ai vrea, n-ai putea măcar sa te apropii de nivelul acesteia, in propriul cămin. Poate doar, daca ai vreo vila/palat din ăla "jmeker", de zeci/sute de mil. dol, care vine și cu sala de cinema, la pachet.

Edited by Vlad_22, 20 September 2020 - 01:09.


#46
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Home Cinema-urile nu mai sunt de mult un lux inaccesibil oamenilor cu venituri obisnuite.

O sa ramai surprins daca o sa vezi ce poti sa faci acasa cu doar cateva mii de euro.

View PostVlad_22, on 20 septembrie 2020 - 01:03, said:

Totuși, sonorizarea de la cinema și toate cele sunt la alte standarde

Sunetul din cinemaurile romanesti mi se pare execrabil. Nici macar efecte surround/atmos nu prea ai. Eu am stat la ,,IMAX'' fix in centrul salii, la un film de actiune si oha efecte de surround, acasa este infinit mai bine din toate punctele de vedere. In plus era dat atat de tare incat imi venea sa-mi acopar urechile, dinamica fiind destul de slaba in acelasi timp, lucru care anuleaza din start necesitatea unui volum asa de ridicat.

Acasa chiar am un sunet excelent, efectele de surround se aud foarte realist, mai ales in filmele cu atmos.

Edited by razor01, 20 September 2020 - 08:13.


#47
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 15.03.2013
Pana va veni vremea sa pot regla personalizat macar volumul la cinema, voi sta cuminte.Deci, ne vedem in deceniul urmator (poate).:)

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbenis, on 19 septembrie 2020 - 16:23, said:

Doar cinematografele IMAX redau conținutul în claritate optimă. La dimensiuni mari, nici măcar 4K nu mai este suficient.

Am fost la IMAX la mine in oras (Timisoara). Nu m-a dat pe spate imaginea. De sunet, nu mai vorbesc. Nu ca ar fi fost rau calitativ, dar era asa tare, iti spargea urechile. Am iesit afara dupa cateva minute. Ce mi-a placut in schimb a fost izolarea fonica. Nu stiu cum le-a iesit, pentru ca in spatele usii nu se auzea nimic.

View PostVlad_22, on 20 septembrie 2020 - 01:03, said:

După pandemie, I guess... Cat tine pandemia, eu unul nu calc in cinema.

Pandemia o sa tina mult si bine. Sint interese sa o tina.

#49
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 20 septembrie 2020 - 09:38, said:

Am fost la IMAX la mine in oras (Timisoara). Nu m-a dat pe spate imaginea.

Pentru ca nu e IMAX< ci o minciuna branduita IMAX ceea ce ai vazut acolo. Nici in Bucuresti nu avem, tot cu cioara vopsita umbla astia.

#50
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View PostVlad_22, on 20 septembrie 2020 - 01:03, said:

Totuși, sonorizarea de la cinema și toate cele sunt la alte standarde, nici dacă ai vrea, n-ai putea măcar sa te apropii de nivelul acesteia, in propriul cămin. Poate doar, daca ai vreo vila/palat din ăla "jmeker", de zeci/sute de mil. dol, care vine și cu sala de cinema, la pachet.

Nici vorba de eforturi uriase sau de sali de cinema facute acasa la vile scumpe, ala este un ideal dar am acasa sistem video si audio cu performante incomparabil mai bune decat cele de la cinema acasa, la bloc, in living de 20 mp:

Proiector EPSON TW9400, Ecran ALR grey 100" 16:9,  TV OLED LG 65B8, Receiver 9.2 Denon AVR-X4500H, Blu-ray player UHD OPPO 203, Blu-ray player FullHD OPPO 103D, Blu-ray UHD  Panasonic UB420, MP Egreat A5 4k, Sony Playstation 4 S, Sistem 5.2.4 cu 2 x Dali Zensor 3, 1 x Dali Zensor Vokal, 2 x Dali Zensor 1, 4 x Dali Alteco C1, Subwoofer SVS SB-2000 + Dali SUB E-9F.

#51
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Home Cinema are astăzi multă lume, este accesibil pentru oamenii de rând. Dacă in schimb ești și pasionat de asa ceva pot ieși lucruri minunate. Într-adevăr poți avea calitate mai buna decât in sălile de cinema acasă astăzi. Eu dețin un tv de 85 Inch, un sistem Denon cu Atmos,  sistem de boxe Monitor Studio cu subwoofer . De când cu pandemia și închiderea sălilor de cinema, am încercat sa ofer familiei o experiența asemănătoare și am reușit, numai voința și putința financiară sa fie. Mi-am făcut și cont pe Rakuten unde un film costa 7-10 RON o vizionare și in jur de 40/50 RON dacă vrei sa-l cumperi și sa-l vezi de câte ori vrei. Imaginea este net superioară pe Rakuten in comparație cu Netflix, HBO, Amazon, Disney+, fata de canalele de pe cablu nici nu încape îndoiala. Doar Eurosport 4K și Digi4K sunt comparabile și asta in funcție de tipul de transmisie.

#52
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postoddy, on 21 februarie 2021 - 08:53, said:

Home Cinema are astăzi multă lume, este accesibil pentru oamenii de rând. Dacă in schimb ești și pasionat de asa ceva pot ieși lucruri minunate. ĂŽntr-adevăr poți avea calitate mai buna decât in sălile de cinema acasă astăzi. Eu dețin un tv de 85 Inch, un sistem Denon cu Atmos,  sistem de boxe Monitor Studio cu subwoofer . De când cu pandemia și Ă®nchiderea sălilor de cinema, am Ă®ncercat sa ofer familiei o experiența asemănătoare și am reușit, numai voința și putința financiară sa fie. Mi-am făcut și cont pe Rakuten unde un film costa 7-10 RON o vizionare și in jur de 40/50 RON dacă vrei sa-l cumperi și sa-l vezi de câte ori vrei. Imaginea este net superioară pe Rakuten in comparație cu Netflix, HBO, Amazon, Disney+, fata de canalele de pe cablu nici nu Ă®ncape Ă®ndoiala. Doar Eurosport 4K și Digi4K sunt comparabile și asta in funcție de tipul de transmisie.
Renteaza un home cinema în propriul cămin, doar daca ai banii aia și stai mai mult pe acasă. O fi interesantă experiența, insa, personal, daca i-aș avea, i-aș da mai mult pe călătorii. De multe ori, marketingul și consumerismul dicteaza "nevoile".

Edited by Vlad_22, 21 February 2021 - 13:00.


#53
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Era de la sine inteles ca investitia in asa ceva o face doar un pasionat de filme, nu cineva care nici nu prea sta pe acasa :)

#54
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Da asa este suntem mari consumatori de filme dar și de călătorii care din păcate nu prea mai sunt posibile astăzi, sau nu mai oferă ce ofereau înainte, o experiența gastronomica, vizite la muzee, etc... speram ca anul viitor sa fie mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate