Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Viata in America

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu inteleg ce legatura are ce zici tu cu ce am zis eu.

 jimi91, on 02 septembrie 2020 - 11:53, said:


N-am auzit de niciun school shooting in Romania, nici in europa...tu ai auzit de un astfel de caz la noi ?


#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 jimi91, on 02 septembrie 2020 - 11:53, said:

nici in europa...
Au fost cateva prin Europa, mai cunoscute cele din Germania si Finlanda, insa cel mai sangeros a fost in Scotia (masacrul din Dunblane).

#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 adisz, on 02 septembrie 2020 - 12:04, said:

Nu inteleg ce legatura are ce zici tu cu ce am zis eu.

Cum nu intelegi ? Daca ai acces foarte usor la arme, atunci si criminalitatea este la un alt nivel....

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 12:09, said:

Au fost cateva prin Europa, mai cunoscute cele din Germania si Finlanda, insa cel mai sangeros a fost in Scotia (masacrul din Dunblane).

Da, am gresit ...am presupus gresit. Trebuia sa ma rezum la Romania Posted Image

Edited by jimi91, 02 September 2020 - 12:13.


#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 09:28, said:

Trendul insa exista, practic toti americanii vizeaza case mari - dar putini si le permit.  Preturi foarte mari - si practic toate (inclusiv mansions) din lemn.

In SUA pretul mediu al caselor e 1050 dolari/ mp iar suprafata medie 223 mp.
Dintr-un salariu mediu cumperi cam 4 mp de locuinta.
Mai spune-mi o tara unde ai raport atat de bun.

#41
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 Tsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 03:55, said:

Asta nu ai de uinde s-o stii, o banuiiesti doar.
Comparatia nu e buna
Nu stiu ce vrei sa zici. Nu stiu altii cum sunt, dar la mine in familie nu se practica minciuni. Sau poate crezi ca oamenii si-au luat casa si piscina doar asa ca sa pozeze, dar defapt ei locuiesc in bordei :). Nu mai zic de actiuni la bursa and stuff.
Comparatia este absolut la fix, de ce sa nu fie buna? Daca vii cu 0 si ajungi la un nivel de viata peste medie eu zic ca exista BERECHET mobilitate sociala.



 Tsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 03:55, said:

Daca membrii familiei tale veneau in America cu un bagaj de 5 clase primare, si eventual cazier la politie, atunci mai discutam.
Cum sa vina cu cazier la politie ? Ar fi ilogic ca o tara sa permita criminali sa emigreze. Bine ca n-ai zis direct jihadisti sau genocidisti.....
Pai cine i-a tinut bre la 5 clase primare ? Nu ti-a placut cartea dar vrei, ce, salariu de CEO sa iei decizii ? Sau ai soarta altora pe mana ?
Daca ai 5 clase, n-ai decat sa te califici intr-o meserie (eu astept cu saptamanile sa ajunga instalatorul la mine, nu moare de foame!) si sa iti cresti copii sa devina ei Doctori daca asta vor.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 dani.user, on 02 septembrie 2020 - 12:38, said:

...

Despre marimea locuintelor: https://www.statista...amily-home-usa/

Despre salariul mediu: http://www.salaryexp...c=229&loctype=1

#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 crisstonne, on 01 septembrie 2020 - 22:52, said:

Război civil?!

     Depinde unde vrea să meargă în America. În Cuba de exemplu poate să întâmpine ceva dificultăți.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 12:19, said:


In SUA pretul mediu al caselor e 1050 dolari/ mp iar suprafata medie 223 mp.
Dintr-un salariu mediu cumperi cam 4 mp de locuinta.
Mai spune-mi o tara unde ai raport atat de bun.

Canada, Noua Zeelanda, Australia

 asiodf, on 02 septembrie 2020 - 12:46, said:

Nu stiu ce vrei sa zici. Nu stiu altii cum sunt, dar la mine in familie nu se practica minciuni. Sau poate crezi ca oamenii si-au luat casa si piscina doar asa ca sa pozeze, dar defapt ei locuiesc in bordei Posted Image. Nu mai zic de actiuni la bursa and stuff.
Comparatia este absolut la fix, de ce sa nu fie buna? Daca vii cu 0 si ajungi la un nivel de viata peste medie eu zic ca exista BERECHET mobilitate sociala.




Cum sa vina cu cazier la politie ? Ar fi ilogic ca o tara sa permita criminali sa emigreze. Bine ca n-ai zis direct jihadisti sau genocidisti.....
Pai cine i-a tinut bre la 5 clase primare ? Nu ti-a placut cartea dar vrei, ce, salariu de CEO sa iei decizii ? Sau ai soarta altora pe mana ?
Daca ai 5 clase, n-ai decat sa te califici intr-o meserie (eu astept cu saptamanile sa ajunga instalatorul la mine, nu moare de foame!) si sa iti cresti copii sa devina ei Doctori daca asta vor.

Ce treaba am eu cu familia ta sau cu imigrantii, eu discut despre saraci, tu raportezi totul la familia ta.
Ce sa-ti fac eu daca nu te concentrezi
Si acum "relax"

#45
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 12:19, said:


In SUA pretul mediu al caselor e 1050 dolari/ mp iar suprafata medie 223 mp.
Dintr-un salariu mediu cumperi cam 4 mp de locuinta.
Mai spune-mi o tara unde ai raport atat de bun.
In mod evident, nu ma refeream la casele "medii" - sau la pretul mediu al caselor. In plus, America este predominant rurala (chiar daca ei denumesc "orase" si catunele cu 600 locuitori) - cu preturi pe masura (mici), care trag in jos statistica. Daca vei avea curiozitatea sa te uiti la preturile caselor din marile lor aglomerari urbane - sau din zonele cautate din California si Florida, ai sa vezi cu totul alte sume/m.p. Cand faci media intre pretul caselor din Beverly Hills si a celor din West Virginia, probabil ca iti va da 1050 $/m.p. :)

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Asta asa e, dar oricum niciun emigrant din Ro nu se duce acolo cu gandul sa-si cumpere din prima un viloi opulent in Beverly Hills :lol:

Chiar azi am facut referire pe un alt topic despre pretul unor alimente US vs Europa:

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 14:45, said:

... tocmai mi-am comandat din astea (4 pachete a cate 3) ca le place si copiilor iar sotia tocmai a intrebat cand mai iau
Cand am fost in SUA mi-am adus un geamantan plin (acolo-s 90-95 centi cutia, nu peste 3 euro, ca in Europa).


#47
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
E o diferenta mare intre ideile cu care pleaca un emigrant din Ro si realitatea pe care o gaseste acolo, mult mai mare decat in cazul in care ar pleca in Europa de Vest.
Ca sa parafrazez un prieten plecat in State din 2005 cu Loteria: "Aici sau traiesti sau mori, nu e cale de mijloc".

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 15:02, said:

Ca sa parafrazez un prieten plecat in State din 2005 cu Loteria: "Aici sau traiesti sau mori, nu e cale de mijloc".
De fapt majoritatea sunt middle class, nici bogati, nici saraci...

#49
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,524
  • Înscris: 26.01.2010

 Kean, on 02 septembrie 2020 - 08:50, said:

Din cand in cand ma uit la cate un film Hallmark asa de plictiseala ca toate au acelasi scenariu.Acolo arata numai case cu 10 camere si 5 bai .Stiu ca nu toti isi permit asa ceva,dar exista trendul asta sa faci case mari? cam cat procent din populatia unui oras de provincie mic de sa zicem 10 mii de locuitori isi poate permite asa ceva?Ca pe Hallmark viata in America e totdeauna cu 5 stele.

Exista trendul asta si nu e numai in filme. Ce vezi tu pe Hallmark se gaseste si in realitate si ai dreptate , nu toata lumea are acces la genul asta de mansions.
In realitate , eu vanez o casa inca din februarie anul asta. Inca nu am gasit casa perfecta dar de vazut am vazut cateva.
Sambata am vazut o casa cu 6 dormitoare, 4 bai si 4 nivele. Cand zic dormitoare , chiar sunt dormitoare nu se pune la socoteala sufrageria cum se face la noi. Pretul magaoaiei 249.
Caut 2 dormitoare, garaj si backyard ca sa aibe unde alerga catelu in voie cand nu doarme la mine in poala.  Singura casa care e pe piata cu 2 dormitoare nu are garaj si backyard asa ca nu m-am dus sa o vad.

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu cred ca se gaseste nicaieri in lume puterea de cumparare consumerista raportata la venit ce o gasesti in medie in sua, (mp la locuinta, pret masini, combustibil,mancare, servicii, produse, caci la ei se vinde pe modelul economies of scales, de aceea isi permit sa vanda cu adaos comercial mult mai mic decat in Romania de exemplu)

#51
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,524
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 05:31, said:


Ti-am creat o figura in imaginatie, de poveste.
Posted Image

Ce dracu meserie sa stie cu 5 clase?
E trist sa fii sarac in America. Mai trist decat in Romania

Sa-ti trimit o poza ? :P

E trist sa fii sarac oriunde dar e si mai trist sa stai acasa sa te plangi ca esti sarac si sa nu faci nimic in privinta asta.
Cu 5 clase isi poate lua CDL si face 80 k pe an.
Daca are 5 clase nu inseamna ca e si prost si nu e in stare sa puna o caramida peste alta la o adica.

#52
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
mai trist decat sa fi sarac e sa fi urat

#53
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 15:02, said:

E o diferenta mare intre ideile cu care pleaca un emigrant din Ro si realitatea pe care o gaseste acolo, mult mai mare decat in cazul in care ar pleca in Europa de Vest.
Ca sa parafrazez un prieten plecat in State din 2005 cu Loteria: "Aici sau traiesti sau mori, nu e cale de mijloc".
chiar asa? nu te ajuta statul? stiu ca sunt costuri mari la sanatate si in educatie

#54
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 15:16, said:

De fapt majoritatea sunt middle class, nici bogati, nici saraci...
Karhu, din pacate clasa de mijloc este din ce in ce mai redusa numeric in State, iar inegalitatea veniturilor mai mare ca niciodata:
https://www.zf.ro/pr...n-2018-18418126
https://www.mediafax...omania-19252943

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 15:43, said:

chiar asa? nu te ajuta statul? stiu ca sunt costuri mari la sanatate si in educatie
Sigur ca te ajuta statul, dar mentalitatea acolo este sa fii competitiv, sa ai succes si sa traiesti "visul american"- nu sa supravietuiesti...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate