Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medicina Iasi vs. Targu Mures

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
medicina2022

medicina2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2020
Sunt eleva in clasa a11a si cum ar trebui, vreau sa ma apuc de invatat pentru admitere(medicina generala). Tot timpul am fost convinsa ca vreau sa merg la UMF Iasi, deoarece este mai aproape de casa, iar daca ai pasiune si inveti, poti sa o faci de oriunde, insa in ultimul timp am inceput sa ma gandesc si la Tg, Mures ca varianta, iar acum ma aflu in impas. As avea nevoie de o parere legata in special de universitati, dar si de orasul respectiv, de oameni, etc, pentru a ma putea axa pe cea la care vreau sa merg. Multumesc!Posted Image

#2
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Ok, nu stiu sigur ce sa zic, ca oras si viata studenteasca iasi e peste, logic. Ca facultate, am senzatia ca umf iasi vede studentii doar o sursa de bani si in principiu nu le pasa prea mult de studenti:)), scoala se face, mno, dar la medicina oricum inveti mai mult singura. Ca si numar de patologii si cazuri pe care le poti vedea, castiga iar iasi, mai multe spitale, sectii, etc. Sincer m-as duce la facultatea din orasul mai mare, in ceea ce priveste cel putin medicina, degeaba e facultatea buna daca sunt 2 spitale in tot orasul. Acum depinde, btw de o vreme se intra mai greu la iasi, cica, la tg mures e mai mica concurenta. Eu sunt anul 2 la Iasi, anyway, succes in decizia pe care o vei lua!

Edited by roby26, 31 August 2020 - 14:21.


#3
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Iași e centru universitar, spitale mai multe, practica mai diversă, dar până la urmă decizi cum simți și cum îți vine mai ușor (distanța).

#4
medicina2022

medicina2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2020

 roby26, on 31 august 2020 - 14:20, said:

Ok, nu stiu sigur ce sa zic, ca oras si viata studenteasca iasi e peste, logic. Ca facultate, am senzatia ca umf iasi vede studentii doar o sursa de bani si in principiu nu le pasa prea mult de studenti:)), scoala se face, mno, dar la medicina oricum inveti mai mult singura. Ca si numar de patologii si cazuri pe care le poti vedea, castiga iar iasi, mai multe spitale, sectii, etc. Sincer m-as duce la facultatea din orasul mai mare, in ceea ce priveste cel putin medicina, degeaba e facultatea buna daca sunt 2 spitale in tot orasul. Acum depinde, btw de o vreme se intra mai greu la iasi, cica, la tg mures e mai mica concurenta. Eu sunt anul 2 la Iasi, anyway, succes in decizia pe care o vei lua!

Multumesc mult!!

#5
medicina2022

medicina2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2020

 WishShadow, on 31 august 2020 - 14:32, said:

Iași e centru universitar, spitale mai multe, practica mai diversă, dar până la urmă decizi cum simți și cum îți vine mai ușor (distanța).

Multumesc!!

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Nu o sa duci lipsa de practica nici in Targu Mures, ca exemplu Spitalul Clinic Tg. Mures (cel mai mare din Transilvania) este comparabil cu spitalul Sf. Spiridon din Iasi.

Ai vizitat cele doua orase?

Edited by honeymik, 31 August 2020 - 15:02.


#7
medicina2022

medicina2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2020
Eu sunt din Iași, dar in clasele primare m-am mutat, deci mai merg si acum pe acolo, iar prin Tg.Mures am fost doar in trecere

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Unde vrei sa locuiesti dupa dupa facultate? Daca raspunsul e Moldova, mergi la Iasi. Stiu ca e mult pana acolo dar merita sa te gandesti, asa ca idee.
Pana la urma nu conteaza unde mergi, in ambele cazuri daca vrei sa inveti meserie inveti la oricare din cele doua variante, fara dubii.

Edited by honeymik, 31 August 2020 - 15:54.


#9
medicina2022

medicina2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2020
Ideea e ca nu am o zonă stabilită unde as vrea sa merg. Multumesc oricum!

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 honeymik, on 31 august 2020 - 15:53, said:

Unde vrei sa locuiesti dupa dupa facultate?
N-are nici o legatura unde vei locui cu unde ai absolvit.

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Dacă ești din Iași atunci rămâi în Iași, nu văd rostul pentru care să schimbi orașul.

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Eu am terminat la Mures, dar recomand Clujul daca poti. Strict intre cele doua Iasi

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 WishShadow, on 31 august 2020 - 17:29, said:

Dacă ești din Iași atunci rămâi în Iași, nu văd rostul pentru care să schimbi orașul.
Depinde de personalitatea fiecaruia. Unii vor sa emigreze, altii vor in capitala sau de ce nu, sa se retraga la tara la aer curat.
In alt plan, crezi la MS au doar absolventi din Seattle? Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2020 - 18:50.


#14
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 31 august 2020 - 18:49, said:


Depinde de personalitatea fiecaruia. Unii vor sa emigreze, altii vor in capitala sau de ce nu, sa se retraga la tara la aer curat.
In alt plan, crezi la MS au doar absolventi din Seattle? Posted Image

Da, pentru dezvoltare personală și drumul spre independență e foarte bine, dar dacă ești deja intr-un oraș mare cu posibilități nu mai are rost să mergi în altă parte excluzând primele două motive. Dar asta e doar părerea mea.

#15
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 neagu_laurentiu, on 31 august 2020 - 17:06, said:

N-are nici o legatura unde vei locui cu unde ai absolvit.
Ba in medicina prezinta un avantaj, cunosti medicii, o recomandare etc.
Din pacate la noi conteaza ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate