Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marthalogicalgirl

Marthalogicalgirl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2020
Salut! Sunt eleva in clasa a 11 a la profilul stiinte ale naturii si am o mare nelămurire . Nu stiu exact ce facultate sa aleg pentru viitor . Ma gândeam sa fac Facultatea de Farmacie , dar nu prea imi surâde ideea sa ma chinui 5 ani de zile sa învăț materie multă si grea pt a ajunge o " vanzatoare de medicamente " . În plus, mi se pare totul monoton În  acest job...
As vrea o meserie pe care sa o pot face de drag , să întâlnesc ceva nou , precum lucrul in laborator , cercetare or sa lucrez in criminalistica si sa analizez mostrele de la locul faptei. Din pacate, in tara noastra nu se pune accent pe astfel de domenii si sunt locuri foarte putine...Nu stiu daca voi putea prinde post.  Plecatul in strainatate ar fi o optiune , dar nu mi-aș permite financiar sa fac studiile acolo , plus ca nu am rude in Europa.. doar o verișoară in America ca doctor,  dar nu prea ținem legătura asa ca nu imi fac planuri.
As putea face facultatea de chimie , dar și asta mi se pare riscant...adica ce meserii as putea avea cu aceasta facultate in țară ?
Cat despre medicină,  nu pot suporta sângele si ma pierd repede din fire .
As vrea sa aud opinii de la studentii/absolvenții de la  Farmacie / Chimie legate de meseriile pe care le pot avea dupa absolvire si daca aceste facultățile sunt atât de interesante pe cat par.
A, da, aveți alte sugestii de facultăți ce se axează pe materiile de SN , de ex bio, chimie organică, ( sunt pasionata de chimia organică,  e materia mea favorită din liceu).? Sau chiar engleza ! (nivel B2).

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMarthalogicalgirl, on 30 august 2020 - 20:57, said:

precum lucrul in laborator
Biolog/biochimist intr-un laborator de analize medicale. Non stop au nevoie pacientii de analize.

#3
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Mergi unde crezi că ți-e locul, întâi pasiunea după detaliile (bani, căutare). Poți merge pe biochimie (prelucrezi analize, cercetări în domeniul medicamentelor și altele pe care eu nu le știu).

#4
AlexzAdam

AlexzAdam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2014
E bine ca te informezi, dar in final alege ce te atrage pe tine mai degraba decat sa te iei dupa ce spun altii. Posted Image

#5
Marthalogicalgirl

Marthalogicalgirl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2020
Multumesc mult! :)
M-am gândit că si medic de laborator ar fi o optiune bună,  chiar dacă trebuie să fac medicina

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles! Tocmai ca NU trebuie medicina ci biologie, chimie. Vezi ce vrea organizatia ce-ti da autorizatie:
https://www.obbcssr....etateni-romani/

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2020 - 10:08.


#7
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Fă ceea ce-ți place, nu doar pentru bani.

#8
Marthalogicalgirl

Marthalogicalgirl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2020
Am o nelămurire.  Care e diferenta dintre medic de laborator si biochimist, Inafara de facultăți? Medicul de laborator face acelasi lucru biochimistul , analizează substanțele? Sau are  responsabilitati mai mari?

Edited by Dany_Darke, 02 September 2020 - 12:38.


#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Biochimistul doar analizează, medicul poate stabili un diagnostic, un tratament, are mai multe responsabilități (cred). De aia e bine să te interesezi tu și nu să iei de bun ce zice un anonim de pe un forum.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMarthalogicalgirl, on 02 septembrie 2020 - 12:29, said:

Medicul de laborator face acelasi lucru biochimistul , analizează substanțele?
Nu. El e cu studierea geneticii, virusologie, hematologie si alte asemenea chestiuni de tin de boli.

#11
jidinof

jidinof

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.08.2020
@initiator: recomand   Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”.
Profesezi ceva vreme , lucrand intr-o farmacie (incearca sa te angajezi din timpul facultatii) , iar cu banii stransi poti sa faci si un master in strainatate si sa-ti gasesti ceva de lucru bine platit acolo.

#12
Marthalogicalgirl

Marthalogicalgirl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2020

View Postneagu_laurentiu, on 03 septembrie 2020 - 06:36, said:

Nu. El e cu studierea geneticii, virusologie, hematologie si alte asemenea chestiuni de tin de boli.

A,deci el se ocupa cu studierea rezultatelor, pune diagnosticul
Nu poate analiză proba de urina sau sânge

Ce părere aveți de UMF Iasi? Eu una stau mai aproape de Iasi

Edited by Dany_Darke, 04 September 2020 - 03:48.


#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View PostMarthalogicalgirl, on 03 septembrie 2020 - 20:44, said:



A,deci el se ocupa cu studierea rezultatelor, pune diagnosticul
Nu poate analiză proba de urina sau sĂąnge

Ce părere aveți de UMF Iasi? Eu una stau mai aproape de Iasi

E foarte bună dacă vrei să înveți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate