Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retea: telefon (Android) - tableta (Android) - PC (Windows)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Poate stiti cumva o solutie, ceva simplu-simplu, pentru a "face o retea" intre 3 dispozitive. O configuratie banala pentru orice casa, am spune.

Simplu, no hassle etc etc.

Telefon (Android) - Tableta (Android) - PC (Windows)


As vrea sa vad dispozitivele si sa transfer/sharuiesc niste fisiere, cam cum faci in retelele obisnuite de pe Windows.

Multumesc.

Si poate fara FTP, WebDAV, desi, daca e musai... De descoperit dispozitive (scanat) am gasit.

Edited by aaaa4567, 28 August 2020 - 15:03.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca cel mai simplu e prin vreo aplicatie de tipul Share.it . O gasesti si pe Android, si in store in Windows.
https://shareit.one/

Edited by bai3tzash, 28 August 2020 - 15:00.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sau Cx File Explorer, sectiunea network

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postbai3tzash, on 28 august 2020 - 14:58, said:

Cred ca cel mai simplu e prin vreo aplicatie de tipul Share.it . O gasesti si pe Android, si in store in Windows.
https://shareit.one/
Mersi. Voi incerca.

View Postaeon, on 28 august 2020 - 15:15, said:

sau Cx File Explorer, sectiunea network
Cum ma conectez la un alt device Android? Ca nu prea merge usor, chiar daca bag adresa IP (ca acum 20 de ani).

#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Incearca cu WiFi file transfer Pro

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Daca vrei ca un telefon cu Android sa partajeze fisiere asa cum o face Windows (si sa ai acces la ele de pe alt telefon/PC) nu merge decat daca fie il rootezi, fie folosesti pentru comunicare un port non-standard, In cel de al doilea caz Windows nu o sa il vada, dar din ce am inteles in Linux poti modifica porturile folosite de Samba.

O solutie ocolitoare ar fi sa instalezi pe telefon ASUS File Manager (com.asus.filemanager). Nu e nevoie ca telefonul sa fie de la Asus. Iti da el un link la care sa te conectezi de pe PC/ alt telefon folosind un browser web obisnuit si vei putea vizualiza continutul directoarelor, transfera fisiere in ambele sensuri si redenumi sau sterge fisiere.
LE: Incercand sa verific link-ul, constat ca aplicatia a disparut cumva?? Daca ma loghez in contul meu o gaseste, dar altfel nu…

Edited by sags, 28 August 2020 - 16:07.


#7
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.02.2009
Airdroid face acelasi lucru, dar cred ca initiatorul vrea ceva mai complex, cum e reteaua intre calculatoare. Mai demult foloseam ceva File Explorer din Magazin Play, care avea ce ii trebuie, dar nu mai stiu cum se numeste. Pentru mine Airdroid e suficient.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Solutii care implica utilizarea Android ca si client (= butonezi pe telefon pentru a accesa un alt device) sunt destule. Eu de exemplu folosesc AndSMB. Ca server insa, pentru a-l accesa de pe alte dispozitive, nu prea fiindca Androidul nici nu implementeaza nativ ‘File sharing’ al Windows-ului nici nu permite accesul aplicatiilor, ca servere (= il accesezi butonand pe alt dispozitiv), la porturile cu numere mici unde sunt toate serviciile ‘standard’.

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postbai3tzash, on 28 august 2020 - 14:58, said:

Cred ca cel mai simplu e prin vreo aplicatie de tipul Share.it . O gasesti si pe Android, si in store in Windows.
https://shareit.one/
Am incercat-o. Experienta este una foarte proasta. Dupa cca 20-30 de minute de operare, nu am reusit sa transfer nici macar nici un fisier. Am vreo 25 de ani de experienta pe PC.

De instalat, am instalt aplicatiile pe PC si Android, am ales ce fisier sa trimit (plina de publicitate interfata si destul de stangace, in fine). AM ajuns la scanarea unui cod QR. Care nu merge. Am repetat de cateva ori, degeaba. Si de pe mobil, si de pe tableta. Si folosind scanerul lor, si incercand sa scanez codul QR. Mai incerc, cand mai am chef.

No comment. Sa lucrati voi cu asa ceva. Fuck off!

View Postsags, on 28 august 2020 - 17:35, said:

Solutii care implica utilizarea Android ca si client (= butonezi pe telefon pentru a accesa un alt device) sunt destule. Eu de exemplu folosesc AndSMB. Ca server insa, pentru a-l accesa de pe alte dispozitive, nu prea fiindca Androidul nici nu implementeaza nativ ‘File sharing’ al Windows-ului nici nu permite accesul aplicatiilor, ca servere (= il accesezi butonand pe alt dispozitiv), la porturile cu numere mici unde sunt toate serviciile ‘standard’.
Da, gasisem si eu diverse solutii care deschis porturi, dar mi se pare peste mana, clunky etc etc. Nu zic neaparat de securitate, dar e de ...  secolul 18.

Edited by aaaa4567, 28 August 2020 - 18:17.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Inca o chestie, uitasem de ea: Androidul nu permite setarea datei de modificare a fisierelor ci pune totdeauna data/ora curente. Poate o aplicatie rulata ca root sa rezolve, dar nu sunt sigur. Poti vedea asta si cu ‘File manager’-ul incorporat, muti un fisier de colo colo si i se schimba data ultimei modificari. Deci chiar daca ai reusi acces prin retea asa cum vrei, cand copiezi fisiere li se schimba data. Windows si Linux nu se asteapta la asa ceva si prin urmare aceasta poate impiedica multe tipuri de utilizare (sincronizari de directoare, etc) si/sau avea efecte adverse nebanuite.

Edited by sags, 28 August 2020 - 19:09.


#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Da, am reusit, dupa vreo 6-7 incercari, dar e aiurea rau. In plus, se si deconecteaza dupa 5-10 minute. Sorry, dar e de anul 97-2002. Posted Image

Sorry, dar e la ani lumina de tot ce inseamna mediu de business. N-as lucra pe asa ceva, nici platit. Vorbesc de Android in general.

View Postsags, on 28 august 2020 - 19:08, said:

Inca o chestie, uitasem de ea: Androidul nu permite setarea datei de modificare a fisierelor ci pune totdeauna data/ora curente. Poate o aplicatie rulata ca root sa rezolve, dar nu sunt sigur. Poti vedea asta si cu ‘File manager’-ul incorporat, muti un fisier de colo colo si i se schimba data ultimei modificari. Deci chiar daca ai reusi acces prin retea asa cum vrei, cand copiezi fisiere li se schimba data. Windows si Linux nu se asteapta la asa ceva si prin urmare aceasta poate impiedica multe tipuri de utilizare (sincronizari de directoare, etc) si/sau avea efecte adverse nebanuite.
Asa, si cum sincronizezi fisiere, foldere, mai frate? Caz concret: am niste documentatii, fisiere mai mari, care se updateaza /aduna intr-un repository central (un folder pe o statie intr-o firma) si cand vin cu device-ul Andoid de pe teren in retea, vreau sa fac sincronizarea. Dar, stiti, automat, asa, rapid... [Sa zicem ca nu am cloud etc etc.] Sa nu imi spuneti ca stau dupa aplicatii d-astea...

Multumesc pentru explicatii, sigur, ca programator sunt utile, dar acum functionez strict la nivel de user. Spune-i asta unui om din business...

LE: m-am conectat cu ambele device-uri. Trebuia folosit un meniu mai putin evident. Mi-a reusit din a... 8-a incercare sau asa ceva...

Edited by aaaa4567, 28 August 2020 - 19:37.


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Si imi mentin aprecierea, anume:

Sorry, dar e la ani lumina de tot ce inseamna mediu de business. N-as lucra pe asa ceva, nici platit.

Vorbesc de Android in general - 2-3 zile de experienta mai intensa, in care am incercat sa fac diverse operatiuni generale, pe care le faceam pe PC: management de fisiere, gestionare de aplicatii, de documente etc.

Merge sa transferi si Android la Android, dar prin alt tip de operatiuni, anume sa creezi grupuri (un dispozitiv initiaza, altul da join, printr-un fel de ticket (cod de bare), in sfarsit). In spate, unul din dispozitive e deconectat de la reteaua locala (WiFi) si probabil ca se stabileste vreo conexiune directa, habar n-am, nu stau sa ma uit acum, am azut ca exista tot felul de protocoale. Dar e clunky si amateurish...

Mult mai usor cu un file server...

Multumesc pentru idei, cand am timp si rabdare, cred ca mai incerc si https://www.google.c...oid alternative :) Cine stie...

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Postaaaa4567, on 28 august 2020 - 14:53, said:

...
sa transfer/sharuiesc niste fisiere,
Vezi daca Feem web share sau Feem wifi-direct e suficient pentru ce vrei.
https://feem.io/

Edited by costeld69, 29 August 2020 - 16:19.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcosteld69, on 29 august 2020 - 16:16, said:

Vezi daca Feem web share sau Feem wifi-direct e suficient pentru ce vrei.
https://feem.io/
Thanks, voi incerca, insa se amana ceva, posibil cateva zile, din cauza altor probleme.

Incerc sa revin cu rezultatele. Multumesc tuturor.

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
X-plore pentru Android. Aia "Pro".
Sau direct din Windows.

#16
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
Resilio sync funcționează perfect pentru a-ți sincroniza fișiere, directoare, etc.
Linux, Windows, android.

#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Eu folosesc de mult timp Asus File Manager pe telefon si merge perfect.
Copieze intre dispozitive fara probleme.
In windows (7 si 10) am dat share la ce ma intereseaza si aia a fost.

Edited by xymzar, 11 October 2020 - 11:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate